Rotel RA 1592

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Aς μου πει καποιος φίλος τι παιζει με αυτο τον ενισχυτη και ο κατασκευαστής αναφερει 2Χ200 στα 8 ohm,και δεν αναφερει και στα 4 ohm ?
και αν ξερετε αν μπορω να τον συνδυασω με τα ηχεια dali opticon 8
 



Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Η, κατά Harman... 2x128w +2db, at 8ohms
2x256w +1db, at 4ohms... κι αν έλεγε 4 Ω 2χ450, πάλι θα ήταν
2x256w +2db... :beach:
Δεν ξέρω, και δεν καταλαβαίνω φίλε μου αυτά που γράφεις.
Ο λόγος είναι ότι είμαι άσχετος με το άθλημα, δεν το κρύβω.
Απλώς παραθέτω αυτά που βρήκα όταν έψαχνα πληροφορίες για το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο.
Αν θέλεις εξήγησέ μας να καταλάβουμε...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Η, κατά Harman... 2x128w +2db, at 8ohms
2x256w +1db, at 4ohms... κι αν έλεγε 4 Ω 2χ450, πάλι θα ήταν
2x256w +2db... :beach:
Σε ευχαριστω φιλε για τον κοπο που εκανες ησουν πολυ κατατοπιστικος και αναλυτικοτατος Πολωνικα ε!!! εσεις χωνεστε παντου σε διαφορα sites ειστε ψαγμενοι!! κλεινω προς Rotel RA-1592 ,λιγο θα το ψαξω ακομη και απο πλευρας Dali εταιρεια εννοω μηπως εχουν κατι καλλιτερο να προτεινουν σε ολοκληρωμενο ενισχυτη μεχρι 2.500 με 3.000 euro.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Σε παρομοιο ερωτημα που εκανα λιγο καιρο πριν στον αντιπροσωπο για αλλο ολοκληρωμενο ειχα παρει απαντηση οτι παντα δινουν σε ολοκληρο το φασμα τα watt των ενισχυτων τους. Αυτο ερχεται σε αντιθεση με το συγκεκριμενο τεστ.
Βεβαια στη πραξη νομιζω γινετε ενα μπαχαλο . Ειχα πχ 2 πολυκαναλους 70w 20-20 στις προδιαγραφες αλλα στη πραξη ο ενας ηταν πολυ πιο δυνατος απο τον αλλον . Οπως επισης πιστευω ενας ενισχυτης 100-120w να ειναι ποιοτικοτερος απο ενα στα 200w σε λογικες εντασεις Δεν ειναι μονο τα watt . Ο μετριος ενισχυτης σε οποιοδηποτε ηχειο που μπορει να οδηγησει παλι μετρια θα παιξει ......τουλαχιστον ετσι επαιξε σε εμενα!
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
Σε παρομοιο ερωτημα που εκανα λιγο καιρο πριν στον αντιπροσωπο για αλλο ολοκληρωμενο ειχα παρει απαντηση οτι παντα δινουν σε ολοκληρο το φασμα τα watt των ενισχυτων τους. Αυτο ερχεται σε αντιθεση με το συγκεκριμενο τεστ.
Βεβαια στη πραξη νομιζω γινετε ενα μπαχαλο . Ειχα πχ 2 πολυκαναλους 70w 20-20 στις προδιαγραφες αλλα στη πραξη ο ενας ηταν πολυ πιο δυνατος απο τον αλλον . Οπως επισης πιστευω ενας ενισχυτης 100-120w να ειναι ποιοτικοτερος απο ενα στα 200w σε λογικες εντασεις Δεν ειναι μονο τα watt . Ο μετριος ενισχυτης σε οποιοδηποτε ηχειο που μπορει να οδηγησει παλι μετρια θα παιξει ......τουλαχιστον ετσι επαιξε σε εμενα!
Εγω λεω να στειλω και κανενα email στην εταιρεια Dali να τους ρωτησω με τι ενισχυτη να συνδυασω τα ηχεια τους τα Dali Opticon 8
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Δεν ξέρω, και δεν καταλαβαίνω φίλε μου αυτά που γράφεις.
Ο λόγος είναι ότι είμαι άσχετος με το άθλημα, δεν το κρύβω.
Απλώς παραθέτω αυτά που βρήκα όταν έψαχνα πληροφορίες για το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο.
Αν θέλεις εξήγησέ μας να καταλάβουμε...
:) Α, εγώ νόμιζα πως συμφωνείς, γι' αυτό έκανες λάικ!

Σε ευχαριστω φιλε για τον κοπο που εκανες ησουν πολυ κατατοπιστικος και αναλυτικοτατος Πολωνικα ε!!!
:) Ο φίλος Φώτης 78 έκανε τον κόπο, όχι εγώ!

επισης πιστευω ενας ενισχυτης 100-120w να ειναι ποιοτικοτερος απο ενα στα 200w σε λογικες εντασεις
Εννοείται! Αν θέλεις να ακούς σε μέσες στάθμες, δε χρειάζεσαι όλα τα βατ που ζητάει αυτό το ηχείο. Κι άλλα τα 100 πχ βατ του λαγού, κι άλλα της κουκουβάγιας... Βρίσκεις 100 βατ με 600 ευρώ και βρίσκεις και με 5000...

ΟΜΩΣ, το Opticon 8 είναι μεγάλο και δύσκολο ηχείο. Τα ATC είναι πιο εύκολα στην οδήγηση! Αν δεν το έχεις ήδη, και αν ο χώρος σου είναι μεσαίος η μικρός, ίσως να κοιτούσες το Opticon 6...
Το 8, είναι ένα ηχείο που έχει
-ονομαστική αντίσταση 4ωμ
-ευαισθησία 88ντιμπι (χωρίς άλλη διευκρίνηση στο σάιτ της εταιρείας, αλλά υποθέτουμε πως εννοεί στα 2,83v στο ένα μέτρο...), δηλαδή πολύ χοντρικά 85ντιμπί στάθμης στο 1βάτ...
-112ντιμπί συνεχή μέγιστη στάθμη
-"αντοχή" 250 βατ, σε συνεχές μουσικό πρόγραμμα
-συνιστώμενο ενισχυτή 40-300βατ,
ΘΕΛΕΙ, ενισχυτή τουλάχιστον 500 βατ για να είσαι τεχνικά εντάξει με τον εαυτό σου, δηλαδή να παίζει αυτό καθαρά και "ξεκούραστα" με 256 βατ, και να έχεις ίσα ίσα ~3ντιμπι περιθώριο πριν παραμορφώσει ίσως "ανεγξέλεκτα"... Αν δε κάνεις 2 κλικ τα μπάσα και τα πρίμα, δε σου φτάνουν τα 500βατ ούτε για πλάκα...
ΑΝ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ότι χρειάζεσαι αυτές τις στάθμες είπαμε, κι αν μπορείς να τις κουλαντρίσεις. Δηλαδή να έχεις 40 τετραγωνικά τουλάχιστον, φροντισμένο χώρο, χωρίς γυμνούς τοίχους, πλακάκια τζαμαρίες κλπ... Αλλιώς, θα ακούς βασικά τις φριχτές αντηχήσεις από τα πρίμα, συν τα πανταχού παρόντα μπουμαρίσματα...
Γενικά, είναι στην κατηγορία των ηχείων που ζητάει τα διπλά τριπλά λεφτά για ενισχυτή, απ' όσο κοστίζει το ίδιο... Όπως κάθε ΚΑΛΟ ηχείο.

Τώρα, για τη σχέση ευαισθησίας, ισχύος και μέγιστης στάθμης, και το γιατί 2χ300 βατ στα 4ωμ, είναι περίπου το ίδιο με τα 2χ450βατ στα 4ωμ, υπάρχουν εδώ μέσα κάποια νήματα από τους κκ. Κόγια, Μπουτία και Κωσταυτιά που τα εξηγούν από το α ως το ω...
Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να τα βρώ εύκολα, και θα παρακαλούσα κάποιον φίλο, η moderator να μας βοηθήσει! ( Zizik ?) :drinks:
 
Last edited:



sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Η, κατά Harman... 2x128w +2db, at 8ohms
2x256w +1db, at 4ohms... κι αν έλεγε 4 Ω 2χ450, πάλι θα ήταν
2x256w +2db... :beach:
Βασικό να το κατανοήσουνε αυτό... :rolleyes:

Ξου ρε τεμπελόσκυλο!:p:p:p
o_O:confused::lolsign:

Έλα καλέ, κάθε διπλασιασμός των watts είναι +3dB.
:wink: Μωρέ ναι, αλλά για να μελετήσουν τα παιδιά που δεν κατάλαβαν το ανωτέρω ποστ νο3... :help:
 




Μηνύματα
136
Reaction score
37
Α γειά σου! :drinks:

(Εγώ είπα να τους πω για crown, αλλά έχει γεμίσει ο τόπος φανατικούς αλλόθρησκους, και πρέπει να φυλάγεται κανείς...:roflmao::lol: )
Τελικα θελουν ενισχυτη βαρβατο αυτα τα συγκεκριμενα ηχεια οχι crown παιδια οι πιο δυνατοι πιανουν απο 4.500 χιλιαρικα και πανω Hegel H 360
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Φυλάξου sterkon!:p
ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Δεν έχεις αίμα στις φλέβες σου;


ΣΤΕΛΙΟΣ: Έχω, μπάρμπα, και το χρειάζομαι…



  • Δηλαδή θα τον αφήκεις να ζει;


  • Θα τον αφήκω…


  • Τότενες φ΄λάξου!


  • Γιατί να φυλαχτώ, ρε μπαρμπούλη;


  • Αν δεν τον ξεκάνεις εσύ, κακομοίρη μ΄,τότενες θα σε ξεκάνει αυτούνος. Έτσι είναι η βεντέτα!
:D:roflmao::lol:

Ρε, μια ψυχή που είναι να βγεί.... Ας βγεί αντρίκεια! :cry: Πάρε άλλο ηχείο λέμεεε...
(Με Crown Μπαρμπούλη μου, γιατί όχι με Crown;;; :hunter: Η με Nord 1200...:vinsent: Η με Jeff Rowland 2χ800 βατ στα 4 ωμ... :superman: )
 

Μηνύματα
136
Reaction score
37
:) Α, εγώ νόμιζα πως συμφωνείς, γι' αυτό έκανες λάικ!



:) Ο φίλος Φώτης 78 έκανε τον κόπο, όχι εγώ!



Εννοείται! Αν θέλεις να ακούς σε μέσες στάθμες, δε χρειάζεσαι όλα τα βατ που ζητάει αυτό το ηχείο. Κι άλλα τα 100 πχ βατ του λαγού, κι άλλα της κουκουβάγιας... Βρίσκεις 100 βατ με 600 ευρώ και βρίσκεις και με 5000...

ΟΜΩΣ, το Opticon 8 είναι μεγάλο και δύσκολο ηχείο. Τα ATC είναι πιο εύκολα στην οδήγηση! Αν δεν το έχεις ήδη, και αν ο χώρος σου είναι μεσαίος η μικρός, ίσως να κοιτούσες το Opticon 6...
Το 8, είναι ένα ηχείο που έχει
-ονομαστική αντίσταση 4ωμ
-ευαισθησία 88ντιμπι (χωρίς άλλη διευκρίνηση στο σάιτ της εταιρείας, αλλά υποθέτουμε πως εννοεί στα 2,83v στο ένα μέτρο...), δηλαδή πολύ χοντρικά 85ντιμπί στάθμης στο 1βάτ...
-112ντιμπί συνεχή μέγιστη στάθμη
-"αντοχή" 250 βατ, σε συνεχές μουσικό πρόγραμμα
-συνιστώμενο ενισχυτή 40-300βατ,
ΘΕΛΕΙ, ενισχυτή τουλάχιστον 500 βατ για να είσαι τεχνικά εντάξει με τον εαυτό σου, δηλαδή να παίζει αυτό καθαρά και "ξεκούραστα" με 256 βατ, και να έχεις ίσα ίσα ~3ντιμπι περιθώριο πριν παραμορφώσει ίσως "ανεγξέλεκτα"... Αν δε κάνεις 2 κλικ τα μπάσα και τα πρίμα, δε σου φτάνουν τα 500βατ ούτε για πλάκα...
ΑΝ ΥΠΟΤΕΘΕΙ ότι χρειάζεσαι αυτές τις στάθμες είπαμε, κι αν μπορείς να τις κουλαντρίσεις. Δηλαδή να έχεις 40 τετραγωνικά τουλάχιστον, φροντισμένο χώρο, χωρίς γυμνούς τοίχους, πλακάκια τζαμαρίες κλπ... Αλλιώς, θα ακούς βασικά τις φριχτές αντηχήσεις από τα πρίμα, συν τα πανταχού παρόντα μπουμαρίσματα...
Γενικά, είναι στην κατηγορία των ηχείων που ζητάει τα διπλά τριπλά λεφτά για ενισχυτή, απ' όσο κοστίζει το ίδιο... Όπως κάθε ΚΑΛΟ ηχείο.

Τώρα, για τη σχέση ευαισθησίας, ισχύος και μέγιστης στάθμης, και το γιατί 2χ300 βατ στα 4ωμ, είναι περίπου το ίδιο με τα 2χ450βατ στα 4ωμ, υπάρχουν εδώ μέσα κάποια νήματα από τους κκ. Κόγια, Μπουτία και Κωσταυτιά που τα εξηγούν από το α ως το ω...
Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να τα βρώ εύκολα, και θα παρακαλούσα κάποιον φίλο, η moderator να μας βοηθήσει! ( Zizik ?) :drinks:
Εγω λεω με το Ροτελακο οτι θα κανω δουλεια οχι σε φουλ εντασεις αλλιως θελω 4.500 χιλιαρικα και ανω....
[DOUBLEPOST=1511131314][/DOUBLEPOST]
ΜΠΑΡΜΠΑΣ: Δεν έχεις αίμα στις φλέβες σου;


ΣΤΕΛΙΟΣ: Έχω, μπάρμπα, και το χρειάζομαι…



  • Δηλαδή θα τον αφήκεις να ζει;


  • Θα τον αφήκω…


  • Τότενες φ΄λάξου!


  • Γιατί να φυλαχτώ, ρε μπαρμπούλη;


  • Αν δεν τον ξεκάνεις εσύ, κακομοίρη μ΄,τότενες θα σε ξεκάνει αυτούνος. Έτσι είναι η βεντέτα!
:D:roflmao::lol:

Ρε, μια ψυχή που είναι να βγεί.... Ας βγεί αντρίκεια! :cry: Πάρε άλλο ηχείο λέμεεε...
(Με Crown Μπαρμπούλη μου, γιατί όχι με Crown;;; :hunter: Η με Nord 1200...:vinsent: Η με Jeff Rowland 2χ800 βατ στα 4 ωμ... :superman: )
Απο Εγγλεζικους ενισχυτες τι λεει ? ξερουμε τιποτα? που να δουλεψω αυτο το συγκριμενο ηχειο δεν θελω αλλο ηχειο
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αγγλικούς;;;

- Αφτους με προ της επιλογής σου.
- Αφτόν.

Έχει και κέημπριτζ στα λεφτά που λές και νάιμ με περισότερα, αλλά αμφιβάλλω ότι είναι καλύτερες λύσεις.
Όπως και νά'χει, αυτά είναι ασκήσεις επί χαρτοπετσέτας φίλε μου. Αν δεν ξεκινήσεις περιγράφοντας ακριβώς το χώρο σου και το μπάτζετ σου, ότι και να λέμε κινείται στο χώρο της κουβεντούλας.
Αλλιώς θα παίξουν τα ηχεία σου (εαν τα έχεις ήδη), στο κλειστό του ΟΑΚΑ, κι αλλιώς στο μπάνιο σου...! Και στις δυό περιπτώσεις, το άκουσμα δεν θα τραβήξει το ενδιαφέρον κανενός για πάνω από λίγα δευτερόλεπτα!
Δώσε αν θες λεπτομέρειες για να απαντήσουν κι άλλοι, που προς το παρόν βρίσκουν τη συζήτηση άσκοπη...
Πχ. γιατί ντε και καλά Όπτικον 8; Διάβασες πουθενά καμιά διθυραμβική κριτική; Τα έχεις ήδη και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις; Να ξέρουν και οι πρόθυμοι φίλοι συμφορουμίτες, πως να προσεγγίσουν το πρόβλημά σου.
Γράψε κάτι παραπάνω από 3 λέξεις τη φορά όμως, για να πάρουνε θάρρος. 8-)
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αφού έγραψα όλα αυτά, να πώ ότι κι ο Rotel για το 99% των αγοραστών, ενισχυτάρα* είναι...! Μη μας πάρουνε και με τα γιαούρτια! Αρκεί να δουλέψει σε φυσιολογικού μεγέθους, προσεγμένο χώρο! :drinks:

* Άσχετο αν κάποιος μπορεί να προτιμούσε κάτι άλλο... Περί γούστου και περί ορέξεως συζήτηση δεν κάνουμε!;)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.214
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top