Να αναβαθμισω σε ηχεια δαπεδου ή οχι?

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
καπως ετσι θαναι και του αριστερα.
τωρα, τα επιπλα δεν παιζει να αλλαξουν. οποτε το δεξι καλωδιο ειναι εναμιση μετρο. το αριστερα
θα ειναι 4.5 μετρα. ο φιλος πιτερμενι προφανως κατι παραπανω ηξερε και ανεφερε να εχουν τα
καλωδια ιδιο μηκος. ομως θα χασω τοσο πολυ αμα ειναι τριπλασιο το μηκος του ενος απο το αλλο?
μιλαμε για τα qed ruby anniversary. καλα καλωδια με μεγαλη διατομη.
τελος, ο ενισχυτης που δε θα ειναι κεντρο, ποσο προβλημα ειναι? αν ειναι?
Η θέση του ενισχυτή δεν ειναι πρόβλημα. Τα 4,5 μέτρα και το 1,5 είναι. Το πολύ να κατέβεις στα 3,5 άντε 3 μέτρα για το δεύτερο καλώδιο.
Το ποιο καλώδιο είναι δεν έχει καμία διαφορά αφού είναι κοινό για τα δυο κανάλια.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Γιατί Πέτρε , τι θα πάθει αν έχει το ένα καλώδιο μακρύ και το άλλο κοντό? Θα χαλάσει η εικόνα?
Η θα μεγαλώσει η ωμική αντίσταση του συστήματος?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε κάθε ερώτημα που αφορά τον ήχο υπάρχουν, σχεδόν πάντα, πολλοί κλάδοι που θα πρέπει να απαντηθούν.

Στο συγκεκριμένο ερώτημα ας πούμε, ένας κλάδος είναι αν υπάρχει θεωρητική διαφορά.
Η απάντηση εδώ είναι απλή και εύκολα κατανοητή.
Και βέβαια υπάρχει, από τη στιγμή που τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά, που καθορίζουν ένα καλώδιο ηχείων, αφορούν το κάθε μέτρο του.
Για κάθε επιπλέον μέτρο απλά πολλαπλασιάζουμε.
Έτσι αν για ένα μέτρο έχουμε Χ χωρητικότητα, Ψ επαγωγή και Ζ αντίσταση, για τα 5 μέτρα θα έχουμε 5 x Χ χωρητικότητα και ούτω καθεξής...

Ο άλλος κλάδος είναι αν είναι ακουστή αυτή η διαφορά.
Εδώ, εύκολα θα δει κάποιος πολλές και διαφορετικές απόψεις.
Εξαρτάται αρχικά το καλώδιο για το οποίο μιλάμε και το πόσο έντονα είναι τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του.
Άλλη άποψη θα έχει ο κάτοχος ενός Kimber και άλλη αυτός ενός Mogami ή ενός Nordost.

Μια τρίτη παράμετρος έχει να κάνει με το ηχείο που είναι συνδεδεμένα. Διαφορετικά θα επηρεάσει το μεγάλο μήκος καλωδίου ένα μονόδρομο ηχείο 12 Ωμ και διαφορετικά ένα πολύδρομο 3,5 Ωμ.
Γιαυτό και δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι!

Και εδώ βέβαια υπάρχει η εύκολη λύση...
Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών και αγοράζεις ένα φτηνό καλώδιο ηχείων 6 μέτρων. Δεν δίνεις πάνω από 15 ευρώ.
Το κόβεις σε αναλογία 1-5 και δοκιμάζεις τι συμβαίνει στο σύστημα σου.
Μετά μπαίνεις εδώ και μας λες... και έτσι άρχισε ο καυγάς!!!:focus:
 

Μηνύματα
318
Reaction score
354
αν βαλει 4,5 μετρα και τα 2 καλωδια, λεω εγω τωρα
και κουλουριασει και κρυψει επιμελως το καλωδιο απο το κοντινο ηχειο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
αν βαλει 4,5 μετρα και τα 2 καλωδια, λεω εγω τωρα
και κουλουριασει και κρυψει επιμελως το καλωδιο απο το κοντινο ηχειο?
Για το κουλούριασμα απάντησα παραπάνω πως είναι λάθος. Αυξάνει την χωρητικότητα του καλωδίου. Το απλώνεις κάτω από έπιπλα όσο γίνεται.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το πόσο αλλάζουν η αυτεπαγωγή η χωρητικότητα και η αντίσταση λίγο πολύ είναι γνωστά. Τώρα στις αποστάσεις που ενδιαφέρουν
Τον ποροτικο , είναι ένα άλλο θέμα. Εως και μηδαμινά.
Και εγώ έχω διαφορετικά μήκη καλωδίων στα ηχεία μου και δεν είδα καμία διαφορά όταν τα έκανα ίσα.
Ακόμα και τώρα στα ενεργά έχω το woofer του αριστερού στα 5 μέτρα και του δεξιού στα 8,5 μέτρα. Ε και τι έγινε?
Χαλάω το damping factor μου είπε κάποιος και έβαλα τα γέλια. Καμία εικόνα δεν μου τραβάει αριστερά , προς το κοντύτερο καλώδιο , ούτε τίποτα άλλο κουφό δεν συμβαίνει. Και μην μου πεί κανείς ότι το σύστημα δεν είναι υπερ αναλυτικό ή αποκαλυπτικό , γιατί θα ξαναβάλω τα γέλια.
[DOUBLEPOST=1511367806][/DOUBLEPOST]Οσο για το κουλούριασμα του καλωδίου συμφωνώ απόλυτα με τον Πέτρο . Κάνει ζημιά γιατί δημιουργεί πηνίο , όπερ αυτεπαγωγή , όπερ λειτουργεί ως άγνωστο κρόςς που κόβει ότι του καπνίσει , αναλόγως των σπειρών και της διατομής του καλωδίου και όχι μόνο.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Εδώ ο κόσμος καίγεται
Με τον συγκεκριμένο χώρο του φίλου συζητάμε για καλώδια;
Ακριβώς.
ΟΚ, διαφορετικό μήκος σημαίνει διαφορετικό φορτίο σε κάθε κανάλι, η ωμική διαφορά δεν πιστεύω οτι θα ακούγεται, η χωρητική και επαγωγική (του "κουλουριάσματος" συμπεριλαμβανομένου) ίιισως ακούγεται με κάποια ηχεία και σύρματα, αλλά με διαφορετικές ανακλάσεις και υψηλές αντηχήσεις αυτό μας μάρανε;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
[DOUBLEPOST=1511367806][/DOUBLEPOST]Οσο για το κουλούριασμα του καλωδίου συμφωνώ απόλυτα με τον Πέτρο . Κάνει ζημιά γιατί δημιουργεί πηνίο , όπερ αυτεπαγωγή , όπερ λειτουργεί ως άγνωστο κρόςς που κόβει ότι του καπνίσει , αναλόγως των σπειρών και της διατομής του καλωδίου και όχι μόνο.
Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει πηνίο με τέτοια διατομή σύρματος, τόσο λίγες σπείρες και με τέτοια διάμετρο τυλίγματος.
Είναι ανύπαρκτη η αυτεπαγωγή αυτή. Μόνο χωρητικότητα δημιουργείται από το κουλούριασμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Πέτρο το έχω μετρήσει σε σύστημα φίλου , μικρή κουλούρα σε διάμετρο και είχε 6mh με 2χ2,5 καλώδιο. Έμεινα παγωτό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γιάννη δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση.
Κάτι μέτρησες λάθος τότε που το έκανες. Ξανακάνε αν θες την μέτρηση.
Το κλασικό πηνίο με τις δέκα σπείρες που βρίσκεται στην έξοδο των ενισχυτών έχει πολύ μεγαλύτερη αυτεπαγωγή από αυτό που συζητάμε.
Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε καθόλου έξοδος στους ενισχυτές.


Δες εδώ ένα πηνίο 0.1 mH, με μικρή διάμετρο και λεπτό σύρμα πόσες στροφές θέλει:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
...
...Αριστερα ηχεια, ακριβως αριστερα της μπαλκονοπορτας. δεξια ηχειο εκει που ειναι (λιγο δεξια
λιγο αριστερα, θα το βρω). και να κοιτανε κεντρο στον καναπε απεναντι απο την τηλεοραση.
Ετσι, απο καθε ηχειο η θεση ακροασης απεχει περιπου 2.7 μετρα. τα ηχεια μεταξυ τους θα απεχουν 3
μετρα, και δεξια απο το δεξια ηχειοα και αριστερα απο το αριστερο, οι τοιχοι ισαπεχουν 1.70.
Φίλε μου, αυτά τα νούμερα είναι πολύ καλά!!
Προσπάθησε αν γίνεται, να κλείσεις λίγο τα ηχεία ωστε να μειωθεί το "3 μέτρα", ή να απομακρύνεις τον καναπέ. Αν δεν γίνεται, και αν αφού στήσεις το σύστημα αισθάνεσαι "τρύπα" στο κέντρο της εικόνας, ίσως λίγο παραπάνω toe-in στα ηχεία βοηθήσει
...τα ηχεια σχηματιζουν γωνια με τον πισω τοιχο τους αλλα ειναι ομοια ...
Καλός είσαι
...ο ενισχυτης που δε θα ειναι κεντρο, ποσο προβλημα ειναι?
Δεν είναι πρόβλημα, αλλά:
Παρατηρώ σωστά οτι το έπιπλο είναι διαιρούμενο; Αν ναι, και αν δεν πειράζει η μετακίνηση της TV, βάλε το χαμηλό κομμάτι δεξιά και τον ενισχυτή-πικάπ αριστερά. Ετσι απομακρύνεις το πικάπ από το ηχείο και αφήνεις περισσότερο αέρα γύρω από το τελευταίο (και... μειώνεις την διαφορά μήκους των καλωδίων!)
[DOUBLEPOST=1511373701][/DOUBLEPOST]Και τώρα... τα δύσκολα: η αντήχηση ! Καλό κουράγιο :)
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Φίλε μου, αυτά τα νούμερα είναι πολύ καλά!!
Προσπάθησε αν γίνεται, να κλείσεις λίγο τα ηχεία ωστε να μειωθεί το "3 μέτρα", ή να απομακρύνεις τον καναπέ. Αν δεν γίνεται, και αν αφού στήσεις το σύστημα αισθάνεσαι "τρύπα" στο κέντρο της εικόνας, ίσως λίγο παραπάνω toe-in στα ηχεία βοηθήσει


Καλός είσαι


Δεν είναι πρόβλημα, αλλά:
Παρατηρώ σωστά οτι το έπιπλο είναι διαιρούμενο; Αν ναι, και αν δεν πειράζει η μετακίνηση της TV, βάλε το χαμηλό κομμάτι δεξιά και τον ενισχυτή-πικάπ αριστερά. Ετσι απομακρύνεις το πικάπ από το ηχείο και αφήνεις περισσότερο αέρα γύρω από το τελευταίο (και... μειώνεις την διαφορά μήκους των καλωδίων!)
[DOUBLEPOST=1511373701][/DOUBLEPOST]Και τώρα... τα δύσκολα: η αντήχηση ! Καλό κουράγιο :)
Καταρχας σας ευχαριστω ολους. Κατα δευτερον θα απαντησω στο παρον μηνυμα βαζοντας οσα θελω να πω.
Ναι τα 3 μετρα λογικα λιγο να τα κλεισω θα μπορω. με στοχο η θεση ακροασης να ειναι στην κορυφη ισοπλευρου τριγωνου περι τα 2.70 μετρα.
Το επιπλο ειναι διαιρουμενο. αλλα η γυναικα δε με αφηνει να τα αλλαξω. γιατι επειδη καθομαστε για ταινιες στη γωνια του καναπε, θα πρεπει να ανεβει πιο ψηλα η τιβι απο το πικαπ. εχει δικιο ειναι βλακεια.
το "toe-in" τι ειναι?
αυτη τη στιγμη εχω 2 καλωδια εναμιση μετρο. θα μπορουσα να τα ενωσω τα 2, να κανω ενα καλωδιο 3 μετρα? ή στην ενωση θα παιξει βλακεια? στην ενωση να παιξει καλαι και να βαλω και απο πανω μονωτικη? ετσι θεωρητικα θα μπορουσα να παρω ενα καλωδιο τετραμετρο με τεσσεραμιση μετρα για το αριστερα ηχειο, και το αλλο να το εχω τριμετρο χωρις να κανω κουλουρα. αξιζει? ή θα χασω πολυ απο την ενωση, θα εχουμε με τον καιρο οξειδωσεις οποτε τρεχα γυρευε?
αν συμφωνειτε πως καλυτερα να βαλω το αριστερα ηχειο αριστερα της μπαλκονοπορτας, θα το κανω συντομα.
ετσι αποσταση απο τους πλαινους τοιχους ειναι ιδια.
απο εκει και περα για βελτιωση της ακουστικης, περα απο χαλια και πινακες, παιζει κατι αλλο? σας ευχαριστω και παλι ολους παιδια ειστε καταπληκτικοι ολοι σας
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Άλλαξε τη θέση των επίπλων αλλά ΚΑΙ τη θέση TV-πικάπ - όσο πιο αριστερά γίνεται, το ηχείο θα αναπνεύσει σημαντικά, η TV παραμένει στην σωστή θέση.

Με "toe-in" εννοώ να στρίψεις τα ηχεία κι' άλλο προς τα μέσα (όρος από ...αλλού και όχι τον κόσμο του audio). Αλλά μη πολυσκάς για την ώρα, και αυτό και τα 2.70-3.00 μέτρα θα δείξουν την σημασία τους στο τέλος.

Αριστερά από το παράθυρο οπωσδήποτε !
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Άλλαξε τη θέση των επίπλων αλλά ΚΑΙ τη θέση TV-πικάπ - όσο πιο αριστερά γίνεται, το ηχείο θα αναπνεύσει σημαντικά, η TV παραμένει στην σωστή θέση.

Με "toe-in" εννοώ να στρίψεις τα ηχεία κι' άλλο προς τα μέσα (όρος από ...αλλού και όχι τον κόσμο του audio). Αλλά μη πολυσκάς για την ώρα, και αυτό και τα 2.70-3.00 μέτρα θα δείξουν την σημασία τους στο τέλος.

Αριστερά από το παράθυρο οπωσδήποτε !
ευχαριστω πολυ φιλε. τελικα να ενωσω τα 2 καλωδια εναμιση μετρου που εχω να βγαλω ενα τριαρι ή χειροτερα θα ειναι με την ενωση?
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Κάθε επαφή φθείρει το σήμα, αλλά για την ώρα ένωσέ τα, έχεις σοβαρότερα πράγματα να παιδευτείς * , μετά... ξαναρώτα :) (άλλωστε αν τελικά πας σε προσθήκη sub θα χρειαστείς... more καλώδιο)
Εγώ δεν θα έβαζα κόλληση, αλλά κλέμενς με τις βίδες σφιχτές-σφιχτές. Με τις άκρες και των δύο κομματιών στριμμένες μεταξύ τους και τις βίδες της κλέμας να σφίγγουν και τα δύο κομμάτια ωστε να γίνεται επαφή καλώδιο με καλώδιο απ' ευθείας. Θα φρόντιζα οι δύο κλάδοι "+" και "-" να εχουν λίγα εκατοστά διαφορά σε μήκος, ωστε όταν είναι γυμνοί να περιορίζεται ο κίνδυνος κατά λάθος βραχυκυκλώματος.


* Χαλιά, μάχη με τη σύζυγο για μεγαλύτερη απόσταση ηχείων - τοίχου - καναπέ, μικρορύθμιση κλίσεων και αποστάσεων, καλώς' τον, καλώς'τον
:welcome: :welcome:
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
καλημερες. το ηχειο αλλαξε θεση. 5 μετρα το ενα καλωδιο, εναμιση μετρο το αλλο. το τριγωνο δεν ειναι ισοπλευρο. εχει αποσταση ηχειων μεταξυ τους 3 μετρα και οι αλλες πλευρες ειναι 2.80. Το soundstage εφτιαξε. βασικα εμφανιστηκε γιατι πριν δεν υπηρχε. εκπληκτικο αποτελεσμα. Σας ευχαριστω για τις συμβουλες. θα ακουσω αυριο μεθαυριο αναλυτικα και θα επανελθω. επομενο βημα μαλλον τα ηχεια δαπεδου. Καλημερες σε ολους
 

Attachments


Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Έλα όποτε μπορέσεις από σπίτι μου να σου δώσω δαπέδου
Roister Emphasis 20 να τα δοκιμάσεις.

 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Έλα όποτε μπορέσεις από σπίτι μου να σου δώσω δαπέδου
Roister Emphasis 20 να τα δοκιμάσεις.

Ακη εισαι λατρειας. χρωσταω ουτως ή αλλως ποτακι. θα τα πουμε αναλυτικα αλλωστε εμεις απο κοντα. θενξ
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top