Logitech Harmony Elite vs. Harmony 900

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Προχθές αντικαταστάθηκε το Logitech Harmony 900 μετά απο 6 χρόνια, με το Harmony Elite. Thanks @melina ! :hi:

Η συσκευή σύνδεσης με το σύστημα AV είναι για 'μένα ιδιαίτερα σοβαρό θέμα που μπορεί να κάνει φανταστική ή μέτρια τη συνολική εμπειρία. Θεωρώ πως το remote είναι μία συσκευή όπως ο ενισχυτής ή τα players και επιβάλλεται να είναι ένα.

Τα παλιά χρόνια χρησιμοποιούσα το remote του εκάστοτε ενισχυτή AV, αλλά οι κατασκευαστές δεν ασχολούνται πιά σοβαρά με το θέμα. Θυμάμαι 2 Pioneer της δεκαετίας του '90 με θαυμάσια τηλεχειριστήρια.
Θυμάμαι κι έναν Denon με πολύ κακό.

Φωτό:

IMG_20171202_082719.jpg


IMG_20171202_082741.jpg


IMG_20171202_082758.jpg


IMG_20171202_082838.jpg



Κάπως ανάμεικτες οι αρχικές εντυπώσεις γιατί η χρήση του home theater στα τυφλά είναι απολύτως αναγκαία σε εμένα.


Οι δυνατότητες ελέγχου φώτων, θερμοστάτη και άλλων wifi συσκευών του Elite είναι μεν σημαντικές και χρήσιμες, αλλά όταν τα πλήκτρα γι' αυτές πρέπει να χρησιμοποιηθούν για βασικά θέματα του HT όπως οι άμεσες επιλογές υποτίτλων ή ήχου, αχρηστεύονται γιατί είναι μόνο 4.
Το πρόβλημα είναι οτι στο Elite η οθόνη δεν έχει σοβαρή παραμετροποίηση. Πρέπει να κάνεις scroll down τις εντολές μιάς συσκευής ή ενός activity, ευτυχώς με τη δυνατότητα να τους αλλάξεις σειρά.
Στο 900/One έχεις όσες "σελίδες" οθόνης χρειάζεσαι (συνήθως όμως αρκούν 1-2), με 6 εντολές ανά σελίδα και το εικονίδιο ή την ονομασία που επιθυμείς σε καθεμία. Για τους υπότιτλους και τη μετακίνησή τους για παράδειγμα, υπάρχει εικονίδιο με οθόνη και γράμματα.

Απο την άλλη το Elite δεν χρειάζεται να συνδεθεί σε PC μέσω USB για να περαστούν οι εντολές, αυτό γίνεται μέσω WiFi όταν κάνεις αλλαγές απο το app του τηλεφώνου ή του tablet. Στο 900 υπάρχει διαδικασία με σύνδεση USB και κάπως χρονοβόρο reboot για κάθε μικρή αλλαγή.

Δεν κατάφερα να κάνω sign in στο πρόγραμμα του Elite για το PC, αφού δεν δέχθηκε ούτε τον παλιό (900) ούτε τον νέο λογαριασμό (Google), αλλά δεν χρειάζεται γιατί οι ρυθμίσεις μέσω τηλεφώνου/tablet είναι πολύ εύκολες.
Εύκολη ήταν και η, σε μεγάλο βαθμό σωστή, μεταφορά των activities και των συσκευών απο το παλιό στο νέο.

Η εφαρμογή smartphone/tablet είναι αισθητικά μέτρια και σχεδόν άχρηστη σε 'μένα. Λειτουργίες που μπορώ να φανταστώ είναι η χρήση σε zone 2 (που δεν έχω) απο τον κήπο ή να παίξει μουσική απο άλλο μέρος σαν αντικλεπτικό. Σίγουρα κάποιος με διαφορετικές ανάγκες θα βρει κι άλλες αφού εξαφανίζονται οι περιορισμοί αποστάσεων του RF τηλεχειριστηρίου.

Είχα την εντύπωση πως η έλλειψη σχημάτων στα πλήκτρα του Elite θα με δυσκολέψει, γιατί το 900 έχει κυρτά, κοίλα ή με βζάκι, αλλά μέσα σε ένα βράδυ τα είχα μάθει τυφλά σε μεγάλο βαθμό. Δεν είναι τόσο σημαντική όσο πίστευα. αν και στο 900/One τα βρίσκεις όλα ευκολότερα.

Με ενοχλεί πολύ η έλλειψη ανεξάρτητων πλήκτρων για FF-Next και REW-Previous στο Elite, αφού λειτουργούν με στιγμιαίο ή παρατεταμένο πάτημα. Ευτυχώς στα δικά μου activities κάνει τη δουλειά το channel up-down, αλλά αν κάποιος θέλει να αλλάζει κανάλια για παράδειγμα, θα πρέπει να εκπαιδευτεί.
Είναι όμως χρήσιμη η δυνατότητα όλων των πλήκτρων να δέχονται 2 εντολές, στιγμιαία και παρατεταμένη.

To Elite είναι ταχύτερο στην αποστολή εντολών. Ελάχιστα, αλλά είναι ευχάριστη αίσθηση.

Το ζύγισμα είναι καλό και στα 2, αλλά οι μικρότερες διαστάσεις του Elite του δίνουν ένα προβάδισμα, σε βάρος βέβαια του αριθμού πλήκτρων.

Η ποιότητα του antiskid υλικού της πλάτης είναι άριστη στο Elite, ενώ στο 900 άρχισε να κολλάει μετά απο 2-3 χρόνια και το αφαίρεσα. Το άλλο 900 που βρίσκεται στο σύστημα της υπόγας και χρησιμοποιείται μόνο το χειμώνα δεν έχει φθαρεί το ίδιο και δεν κολλάει.
Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη στο νέο, όπως και στο παλιό που φαίνεται σχεδόν αχρησιμοποίητο παρά τη σκληρή χρήση 6 χρόνων.

Τα gestures στην οθόνη δεν έχουν κανένα νόημα για 'μένα, αφού επαναλαμβάνουν μόνο τις βασικές λειτουργίες που υπάρχουν ευκολότερα στα πλήκτρα. Play-pause, next-previous, volume, mute και κάποιες ακόμη που ήδη ξέχασα. :D Απενεργοποιήθηκε.


Δοκίμασα να δασκαλέψω μερικές εντολές ενός A/C που δεν είχε στοιχεία πλήκτρων και λειτουργεί το ίδιο μέτρια με το 900. Αυτές οι συσκευές είναι σχεδιασμένες για λειτουργία με το δικό τους remote ή με WiFi/LAN controllers.

Αυτά για την ώρα. :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Ευχαριστούμε για την αναλυτική παρουσίαση και σύγκριση.

Οι φωτογραφίες από κινητό δεν φαίνονται.

Edit: Σε Η/Υ οι φωτογραφίες φαίνονται κανονικά.
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Οι φωτογραφίες από κινητό φαίνονται. ;)

@Zizik Αν υπήρχε επιλογή για δεύτερο 900 ή Elite, ποιο θα επέλεγες;
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Προσπάθησε, ή τέλος πάντων κάνε δοκιμή - δεν χάνεις τίποτα, την χρήση κινητού. Αν υπάρχει κάποια συσκευή (παροπλισμένη) αποκλειστικά για αυτόν το σκοπό ακόμη καλύτερα. Πιστεύω ότι μετά από 1 - 2 ημέρες, δεν θα ξανά πιάσεις στα χέρια σου τηλεχειριστήριο!

Και εγώ με την στραβομάρα που έχω, είχα ακριβώς την ίδια γνώμη με σένα, όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!

Από την αγορά και έπειτα, το τηλεχ. μου βρίσκεται στην θέση του αχρησιμοποίητο! Αφού έβαλα χαρτάκι στην βάση, στο σημείο που έρχεται σε επαφή με το τηλεχ. να μην φορτίζεται άδικα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
και για οσους ενδιαφερονται στα 235€ στο amazon

https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B014GXQOJ2/ref=dp_olp_new?ie=UTF8&condition=new
Ευτυχώς το πήραμε πολύ φθηνότερα το Black Friday.:o

Και εγώ με την στραβομάρα που έχω, είχα ακριβώς την ίδια γνώμη με σένα, όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ!
Έχω κάνει πολλές δοκιμές. Είναι χάλια και η μπαταρία ενός κινητού τελειώνει γρήγορα ενώ τα remotes χρειάζονται φόρτιση το πολύ μια φορά την εβδομάδα.

@Zizik Αν υπήρχε επιλογή για δεύτερο 900 ή Elite, ποιο θα επέλεγες;
Δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Στο τηλεκοντρολ του ολοκληρομένου μου έχει ενα πληκτρο "display" που αν το πατήσεις παρατεταμένα 1-2sec σβήνει την LCD, την αντίστοιχη λειτουργία στο Elite κάνει το πλήκτρο "info"
Αν θελήσω όμως να ενσωματώσω την λειτουργία σε ένα "action" πως προσομειώνω το παρατεταμένο πάτημα ?
π.χ. ετοιμάζω ένα action "Watch movie" όπου ανοιγει ο AVR στην εισοδο που πρεπει - ανοιγει & ο ολοκληρομένος στην είσοδο για HT bypass και ταυτόχρονα θέλω να σβήνει και η LCD του ..... καμιά ιδέα ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
π.χ. ετοιμάζω ένα action "Watch movie" όπου ανοιγει ο AVR στην εισοδο που πρεπει - ανοιγει & ο ολοκληρομένος στην είσοδο για HT bypass και ταυτόχρονα θέλω να σβήνει και η LCD του ..... καμιά ιδέα ?
Στο παλιό ήταν εύκολο, στο καινούργιο πρέπει να το ψάξω. Ποιός είναι;
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ευτυχώς προσωπικά με βόλεψε αφάνταστα η αντικατάσταση με κινητό. Έτσι δεν έχω κανένα περιορισμό στα πλήκτρα για "παράξενες" εντολές.

Κάποια προγράμματα φτάνουν και τις 3 η 4 σελίδες εντολών. Πχ έλεγχος των υπόλοιπων συσκευών,αν έχουν κλειστό το volume, ή ανέβασμα - κατέβασμα της οθόνης κλπ.
Ειδικά όταν δουλεύω σε δεύτερη ζώνη, πραγματικά δεν παίζεται. Κλειστό το δωμάτιο και σε διαφορετικό χώρο και τα πάντα δουλεύουν, εντυπωσιακό, ειδικά για τους επισκέπτες όταν βλέπουν ότι όλα γίνονται από ένα κινητό!
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Στη θέση που βρισκόταν το παλιό hub, το Dune δεν λειτουργούσε σωστά με το νέο. Κατέβηκε χαμηλότερα και διορθώθηκε, αλλά αυτό σημαίνει πως το μπροστινό ir έχει στενότερο εύρος εκπομπής. Σε έναν κανονικό χώρο μάλλον δεν έχει σημασία, αφού το hub έχει 3-4 ir.

Έχω επίσης ένα θέμα κάποιες φορές με διπλά πατήματα για να δεχθεί εντολή, @SurfDrifter έχεις καμιά ιδέα γιατί βαριέμαι λίγο να ψάχνω; :D
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Στη θέση που βρισκόταν το παλιό hub, το Dune δεν λειτουργούσε σωστά με το νέο. Κατέβηκε χαμηλότερα και διορθώθηκε, αλλά αυτό σημαίνει πως το μπροστινό ir έχει στενότερο εύρος εκπομπής. Σε έναν κανονικό χώρο μάλλον δεν έχει σημασία, αφού το hub έχει 3-4 ir.

Έχω επίσης ένα θέμα κάποιες φορές με διπλά πατήματα για να δεχθεί εντολή, @SurfDrifter έχεις καμιά ιδέα γιατί βαριέμαι λίγο να ψάχνω; :D
Τι εννοεις διπλό πάτημα; Μιλας για έναρξη/ληξη δραστηριότητας ή πατας ένα κουμπι, π.χ. play και δεν παίρνει την εντολη και πρέπει να ξαναπατήσεις;
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Αυτό.
Sorry, για την καθυστέρηση. Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι σίγουρα. Αν είναι το πρωτο πάτημα μετα απο ώρα, π.χ. πατας pause ενω βλέπεις ταινια και θέλει δευτερη φορα εκει, τοτε ΜΗΠΩΣ θέλει κάποιο κουμπί για να ξυπνήσει η συσκευη.

Πάντως τσέκαρε μηπως έχεις lag. Πχ, εγω όταν βλέπω ταινία και πατήσω play/pause, δεν πιάνει αμέσως. Κανει 1-3 δευτερολεπτα, γιατι (πιθανολογώ) για λόγους μπαταρίας, αποσυνδεεται το remote απο το hub, οποτε μέχρι να κάνει reconnect, θέλει λιγο χρόνο. Οπότε δοκίμασε την επομενη φορα να μην ξαναπατήσεις 2η φορα την εντολη που δεν πήρε, να δεις αν θα την εκτελεσει 2-3 δευτερολεπτα μετα
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.886
Reaction score
41.114
Είναι η καθυστέρηση απόκρισης που γράφω δίπλα, γενικά την έχει αυτή τη συμπεριφορά, νομίζω ότι κάθε φορά που επικοινωνεί με το hub αν αυτό (το hub) κάνει κάτι άλλο (παλεύει με το wifi που μπορεί να κάνει dropouts εκείνη τη στιγμή) η καθυστέρηση είναι πιο εμφανής. Τσέκαρε μήπως τυχόν έχουν μπει τιμές σε delays εντολών των συσκευών.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top