Ποια μάρκα ελαστικών εμπιστεύεστε συνήθως;

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Λόγω επικειμένων ταξιδιών στα κοντα δεν μπορούσα να περιμένω τα hankook και εβαλα σημερα τα yokohama es32. Ελπίζω να μην έχω προβλήματα αν και η οδήγηση μου ειναι ακρως συντηρητική και προσεκτική. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα ελαστικά αλλα υπάρχει και ενα διαθεσιμο όριο στα χρηματα αλλιώς ολοι θα είχαμε υπεραυτοκινητα .
 


Μηνύματα
32
Reaction score
10
Αν και φανατικός Μισλενάκιας ακούω από πολλούς (γνώστες και μη- φίλους και μη) πολύ καλά λόγια για τα Hankook ειδικά για τα Ventus Prime 2 και 3. Μάλιστα μου λένε χαρακτηριστικά οτι η συμπεριφορά τους θυμίζει Michelin.
 


Μηνύματα
32
Reaction score
10
Αν μιλάμε για 205/55/16 είναι 100€ κάτω από τα PS4. Δε νομίζω να είναι εφάμιλλα αλλά 100€ είναι μεγάλη διαφορά πόσο μάλλον για τα Ventus 3 που είναι πολύ καλά .
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αν μιλάμε για 205/55/16 είναι 100€ κάτω από τα PS4. Δε νομίζω να είναι εφάμιλλα αλλά 100€ είναι μεγάλη διαφορά πόσο μάλλον για τα Ventus 3 που είναι πολύ καλά .
Για 205.55.16 μιλάω ναι..
 

Μηνύματα
32
Reaction score
10
Πολύ καλή τιμή. Τα φοράει φίλος σε άλλη διάσταση που κάνει πολλά χιλιόμετρα και λέει τα καλύτερα. Πριν είχε τα Ventus 2 για τα οποία επίσης έλεγε τα καλύτερα.
Καλοπάτητα !!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Σε τι αυτοκινητο?

Οχι οτι ειμαι και πολυ σχετικος αλλα τα michelin crossclimate τα εχω βρει καταπληκτικα .
Πολυ καλη ελξη σε χιονι , νιωθω μεγαλη ασφαλεια στο βρεγμενο και φρεναρουν πολυ καλα.
πως είναι στο στεγνο? το καλοκαίρι με ζεστη τα παίζουν? (έτσι ακούγεται...)
[DOUBLEPOST=1510902426][/DOUBLEPOST]
Εγώ παντού διαβάζω πάντως ότι έχουν πρόβλημα στην διάρκεια ζωής τους με απότομη φθορά (παρομοίως και το primacy 3 που έχω τώρα) .
Δεν θέλω σε 25.000 χλμ να ψάχνω για αλλαγή πάλι.
Να προσθέσω και τα 100+ ευρώ κόστος.

https://www.skroutz.gr/s/7298770/Michelin-CrossClimate-205-55R16-94V.html#reviews
μόλις βγήκαν τα crossclimate plus.
λίγο διαφορετικό υλικό για μεγαλύτερη διάρκεια, από χαμηλο Α στο βρεγμένο Β ψηλά.
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Το καλοκαίρι τα φοβόμουν και εγώ τα crossclimate εκτός από την διαφορά τιμής.
Φαντάσου με 40+ έξω και άσφαλτο στους 80+ να κάνεις 100+χλμ την ημέρα.

Θα ήθελα να δω κάποια στιγμή και ένα τεστ ελαστικών στην μέση η στο τέλος της ζωής τους , μετά από 15-25.000 χλμ .
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Εγώ σήμερα παράγγειλα τα hankook...
8 μέρες αναμονή...
Μου είπε τα καλύτερα ο έμπορος...
3 μέρες που τα φοράω είναι πάρα πολύ καλά..
Δείκτης α στο βρεγμένο και έτσι είναι..
Μπήκα επίτηδες σε λίμνη νερού σε υπέροχο αθηναϊκό δρομο και δεν κατάλαβαν τίποτα..
Αν ο δρόμος είναι γλίτσα ακόμη και στεγνός φυσικά και γλιστράει ..
Ο θόρυβος είναι τυπικός..
Όχι αθόρυβο αλλα Ούτε και χειμερινό..
Στο τιμόνι σούπερ...
Αυτά με τα πρώτα 250 χιλιόμετρα..
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
πως είναι στο στεγνο? το καλοκαίρι με ζεστη τα παίζουν? (έτσι ακούγεται...)
Κανω πολυ λιγα χιλιομετρα , αλλα μετα το δευτερο καλοκαιρι δεν εχω κανενα προβλημα.
Γενικοτερα δεν με ενδιαφερει να αντεχουν πολυ γιατι καθε 4-5 χρονια τα αλλαζω .

Με ενδιαφερει η οσο καλυτερη συμπεριφορα ,σε διαφορετικες συνθηκες .

Δηλαδη αν μπορουσα θα διαλεγα τα απλα σε σχεση με τα plus .
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Λόγω επικειμένων ταξιδιών στα κοντα δεν μπορούσα να περιμένω τα hankook και εβαλα σημερα τα yokohama es32. Ελπίζω να μην έχω προβλήματα αν και η οδήγηση μου ειναι ακρως συντηρητική και προσεκτική. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα ελαστικά αλλα υπάρχει και ενα διαθεσιμο όριο στα χρηματα αλλιώς ολοι θα είχαμε υπεραυτοκινητα .
H yokohama ειναι εξαιρετικη εταιρια θα το δεις και στην πραξη....
[DOUBLEPOST=1512814699][/DOUBLEPOST]
Αν και φανατικός Μισλενάκιας ακούω από πολλούς (γνώστες και μη- φίλους και μη) πολύ καλά λόγια για τα Hankook ειδικά για τα Ventus Prime 2 και 3. Μάλιστα μου λένε χαρακτηριστικά οτι η συμπεριφορά τους θυμίζει Michelin.
Εχει περασει ανεπιστρεπτι η εποχη που τα michelin ηταν κορυφαια και με διαφορα καλυτερα απο τα υπολοιπα brands.Υπαρχουν πολυ καλα ελαστικα πια.
 



Μηνύματα
32
Reaction score
10
[DOUBLEPOST=1512814699][/DOUBLEPOST]

Εχει περασει ανεπιστρεπτι η εποχη που τα michelin ηταν κορυφαια και με διαφορα καλυτερα απο τα υπολοιπα brands.Υπαρχουν πολυ καλα ελαστικα πια.
Ανάλογα το μοντέλο. Έχω το Energy Saver και μετά από 20000 χιλιόμετρα είναι για πέταμα. Αλλά δεν κάνω τουριστική χρήση. Είναι μέχρι και επικίνδυνο. Δεν το διάλεξα, το είχε το αυτοκίνητό μου σαν πρώτη τοποθέτηση.
Έχω δοκιμάσει και άλλα Michelin.

Για μένα Michelin Και Pirelli εξακολουθούν να είναι στην κορυφή.
Την τεχνογνωσία τους δεν την αμφισβητεί κανένας.
Τα Sportscars, supercars κλπ τέτοια λάστιχα φοράνε, και δεν είναι τυχαίο. Και στους αγώνες.
Φυσικά και υπάρχουν πολύ αξιόλογα ελαστικά ακόμα και από κινέζους κατασκευαστές. Αλλά αν χρειάζεσαι και μπορείς να πληρώσεις κάτι καλό, σε Premium Brand θα πας, δε θα πας ούτε σε LingLong ούτε σε Hankook. Μάλιστα η 2η έχει κάποια πολύ αξιόλογα μοντέλα σε πολύ καλές τιμές. Αλλά δεν φτάνει σε επιδόσεις τα αντίστοιχα Michelin/ Pirelli.
Και δεν είναι τόσο αξιόπιστα τα Tests από διάφορα περιοδικά. Πολλές φορές είναι πληρωμένα και παραπλανητικά.

Και επειδή εγώ είμαι Μισλενάκιας και μπορεί να θεωρηθώ μεροληπτικός ρωτήστε τους γνώστες. Λαστιχάδες και λοιπούς σχετικούς.
Επειδή με ενδιαφέρει να περάσω Pilot Sport 4 έκανα μια γύρα σε 4-5 μαγαζιά. Σε αυτά τα λεφτά δεν είχε κανείς να μου προτείνει κάτι καλύτερο.

Φυσικά το Energy Saver σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, δεν θα το πρότεινα ούτε στον εχθρό μου. Ή βασικά θα το πρότεινα σε κάποιον που κάνει 99% αυτοκινητόδρομο. Εκεί είναι στο στοιχείο του.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Ανάλογα το μοντέλο. Έχω το Energy Saver και μετά από 20000 χιλιόμετρα είναι για πέταμα. Αλλά δεν κάνω τουριστική χρήση. Είναι μέχρι και επικίνδυνο. Δεν το διάλεξα, το είχε το αυτοκίνητό μου σαν πρώτη τοποθέτηση.
Έχω δοκιμάσει και άλλα Michelin.

Για μένα Michelin Και Pirelli εξακολουθούν να είναι στην κορυφή.
Την τεχνογνωσία τους δεν την αμφισβητεί κανένας.
Τα Sportscars, supercars κλπ τέτοια λάστιχα φοράνε, και δεν είναι τυχαίο. Και στους αγώνες.
Φυσικά και υπάρχουν πολύ αξιόλογα ελαστικά ακόμα και από κινέζους κατασκευαστές. Αλλά αν χρειάζεσαι και μπορείς να πληρώσεις κάτι καλό, σε Premium Brand θα πας, δε θα πας ούτε σε LingLong ούτε σε Hankook. Μάλιστα η 2η έχει κάποια πολύ αξιόλογα μοντέλα σε πολύ καλές τιμές. Αλλά δεν φτάνει σε επιδόσεις τα αντίστοιχα Michelin/ Pirelli.
Και δεν είναι τόσο αξιόπιστα τα Tests από διάφορα περιοδικά. Πολλές φορές είναι πληρωμένα και παραπλανητικά.

Και επειδή εγώ είμαι Μισλενάκιας και μπορεί να θεωρηθώ μεροληπτικός ρωτήστε τους γνώστες. Λαστιχάδες και λοιπούς σχετικούς.
Επειδή με ενδιαφέρει να περάσω Pilot Sport 4 έκανα μια γύρα σε 4-5 μαγαζιά. Σε αυτά τα λεφτά δεν είχε κανείς να μου προτείνει κάτι καλύτερο.

Φυσικά το Energy Saver σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, δεν θα το πρότεινα ούτε στον εχθρό μου. Ή βασικά θα το πρότεινα σε κάποιον που κάνει 99% αυτοκινητόδρομο. Εκεί είναι στο στοιχείο του.
Ειναι πολυ μεγαλη ιστορια τα ελαστικα.Σαφως συμφωνω για τα τεστ και τα περιοδικα,αλλωστε αυτο συμβαινει παντου ειτε αφορα ηχο,εικονα,μοτοσυκλετα,αυτοκινητο κ.ο.κ.
Διαφωνω οτι στους αγωνες χρησιμοποιουν michelin και pirelli ,χρησιμοποιουν και αλλα πολλα ελαστικα (kumho,bridgestone,yokohama,toyo,dunlop) αλλα ουτε κι εκει ειναι κριτηριο αφου παιζονται τρελλα χρηματα.Υπ'οψιν οτι για αρκετα πρωταθληματα μπορει να εξελιχθει συγκεκριμενο ελαστικο για συγκεκριμενη χρηση το οποιο μπορει να ειναι κορυφαιο,πλην ομως εγω στο δικο μου οχημα δεν θα το φορεσω ποτε.Kριτηριο ειναι να μπορεις να τα δοκιμασεις και να εχεις ιδια αποψη,η οποια παλι ειναι υποκειμενικη αφου παιζει σημαντικοτατο ρολο το οχημα (γεωμετρια,διαστασεις ελαστικου και ζαντας κλπ) και η χρηση που κανει ο καθενας.Το ιδανικο ειναι να εχεις συγκεκριμενο οχημα με συγκεκριμενη χρηση και συνθηκες οδηγησης και να μπορεις να δοκιμασεις καποια σετ ελαστικων.Εκει βγαζεις πορισμα κι επιλεγεις το καλυτερο.
Τωρα για τους πωλητες ελαστικων ειλικρινα τους ακουω βερεσε ειναι συνηθως ασχετοι και κοιτανε να προωθησουνε οτι τους συμφερει,(κι εδω υπαρχουν οι εξαιρεσεις φυσικα) Εδω με οτι αυτοκινητο και να πας,με οτι διασταση ελαστκου και να φοραει παντα σου βαζουν 30 πιεση........
Εαν δεν γινομαι αδιακριτος σε τι αυτοκινητο θελεις να βαλεις pilot sport 4 και σε τι διασταση;
 

Μηνύματα
32
Reaction score
10
Δεν έχω κάπου να διαφωνήσω. Πράγματι όσα λες ισχύουν.

Το αμάξι είναι ένα C4 του 2017. Πετρέλαιο 120 άλογα 31 ροπή. Αρχικά δεν αγοράστηκε για μενα αλλά τελικά εγώ το οδηγώ.
Φοράει Energy Saver διάσταση 205/55/16. Τους πρώτους μήνες ήταν άψογα.
Πλέον ειδικά στο βρεγμένο, όσο είναι κρύα δεν έχουν πρόσφυση. Επίσης μαγουλιάζουν στις στροφές. (Σε αυτό ευθύνεται και το μεγάλο πλαινό). Σε μέτριο οδόστρωμα Abs/Esp μπαίνουν για πλάκα και 1η-2α γράφουν αρκετά εύκολα (όσο είναι κρύα). Επίσης αργούν να ζεσταθούν. Σε ταξίδια που έχω κάνει μερικά, είναι άψογα.

Στο άλλο μου αμάξι είχα Pilot Exalto 2 και φέτος έβαλα Pilot Sport 3 σε 195/50/15. Τα Exalto μετά από 4 χρόνια και 65.000 χιλιόμετρα στο στεγνό κρατούσαν πολύ καλά και στο βρεγμένο καλά προς μέτρια. Μου άφησαν άριστες εντυπώσεις.
Τα Exalto και τα Ps3 δουλεύουν σωστά και χωρίς καθόλου ζέσταμα, δεν λεω οτι μπαίνουν με τις πάντες, απλά οτι κάνουν τη δουλειά τους και σε ένα φρένο ανάγκης θα είναι εκεί. Τα Energy αν δε ζεσταθούν, δεν είναι εκεί.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Δεν έχω κάπου να διαφωνήσω. Πράγματι όσα λες ισχύουν.

Το αμάξι είναι ένα C4 του 2017. Πετρέλαιο 120 άλογα 31 ροπή. Αρχικά δεν αγοράστηκε για μενα αλλά τελικά εγώ το οδηγώ.
Φοράει Energy Saver διάσταση 205/55/16. Τους πρώτους μήνες ήταν άψογα.
Πλέον ειδικά στο βρεγμένο, όσο είναι κρύα δεν έχουν πρόσφυση. Επίσης μαγουλιάζουν στις στροφές. (Σε αυτό ευθύνεται και το μεγάλο πλαινό). Σε μέτριο οδόστρωμα Abs/Esp μπαίνουν για πλάκα και 1η-2α γράφουν αρκετά εύκολα (όσο είναι κρύα). Επίσης αργούν να ζεσταθούν. Σε ταξίδια που έχω κάνει μερικά, είναι άψογα.

Στο άλλο μου αμάξι είχα Pilot Exalto 2 και φέτος έβαλα Pilot Sport 3 σε 195/50/15. Τα Exalto μετά από 4 χρόνια και 65.000 χιλιόμετρα στο στεγνό κρατούσαν πολύ καλά και στο βρεγμένο καλά προς μέτρια. Μου άφησαν άριστες εντυπώσεις.
Τα Exalto και τα Ps3 δουλεύουν σωστά και χωρίς καθόλου ζέσταμα, δεν λεω οτι μπαίνουν με τις πάντες, απλά οτι κάνουν τη δουλειά τους και σε ένα φρένο ανάγκης θα είναι εκεί. Τα Energy αν δε ζεσταθούν, δεν είναι εκεί.
Παντως εαν δεν ζεσταινονται τα energy saver τα pilot sport 4 θα ειναι ακομα χειροτερα.
Εγω σε φιλου octavia 1.8 tsi που ειχε το ιδιο θεμα με τα continental επειδη κυκλοφορει αρκετα μεσα στην πολη,δοκιμασαμε τα Hankook Ventus Prime 3 K125 σε 205/55/16 παντα και εχει μεινει πολυ ευχαριστημενος και σε αποδοση απο κρυα και σε ταξιδια που κανει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Παντως εαν δεν ζεσταινονται τα energy saver τα pilot sport 4 θα ειναι ακομα χειροτερα.
Τα Pilot Sport 3 και 4 ζεσταίνονται ταχύτατα. Είχα PS3 και Super Sport στο προηγούμενο και τώρα PS4.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Τα Pilot Sport 3 και 4 ζεσταίνονται ταχύτατα. Είχα PS3 και Super Sport στο προηγούμενο και τώρα PS4.
Xωρις να γνωριζω κανενα απο τα παραπανω ελαστικα το ειπα με την εννοια οτι το energy saver σαν εισαγωγικο μοντελο και ελαστικο που ξεκιναει απο κατηγορια Τ θα ζεσταινεται πιο ευκολα απο τα ps4 που ειναι θεωρητικα μεγαλυτερης κατηγοριας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top