Τι είδαμε, τι θα δούμε

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Carnage Ο θεός της σφαγής 2011


Ξεχνάμε τους καλούς μας τρόπους, τους « καθωσπρεπισμους « και « φοράμε τη ζακέτα « του τραυματισμένου βαθιά μεσα μας παιδιού.Ποτε?

Να,όπως Σ αυτήν την φιλική , Κατά τ αλλα,συνάντηση τεσσάρων ενηλίκων με απώτερο σκοπό να λύσουν ένα θέμα μεταξύ των παιδιών τους.

Απολαυστικοτατη κωμωδία που δυστυχώς τελείωσε απότομα....

View attachment 85233




https://www.avsite.gr/forum/threads/Καλη-ταινια-καλη-εικονα.67815/page-123#post-1471168
Καθόλη τη διάρκεια της ταινίας φιγουράρει στο βάθος - είναι εμφανές και στο trailer - ένα σετάκι cd player - ενισχυτή της Yamaha σειρά AS παρέα με τα αντίστοιχα ηχεία βάσης Soavo.

Άρρωστος mode off. :headbang:

Μάστορας των κλειστών χώρων ο τρομερός Πολωνός.
 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Kingsman: The Golden Circle (2017)
6,8/10




62B46F08-6127-4B55-AF62-3109917A3454.jpeg





Σαν αυτόνομη ταινια τη βλέπει κανεις ευχάριστα.Συγκρινομενη με την πρώτη την βρήκα δυστυχώς υποδεέστερη παρόλη την παρέλαση μεγάλων ονομάτων καθώς και του Ελτον Τζον που φάνηκε Σ εμένα να τον γελοιοποιούν.

Την πρωτοτυπία και την έκπληξη της πρώτης « The Secret Service „ δεν την είχε.

JB για φτωχούς. :)
 





Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
BCBA58D2-6FA9-4D38-8AC5-ACF1CA6EA1AD.jpeg


Κιάνου Ριβς . Ένα όνομα μια ταινια.

Ένα σίκουελ που υπερτερεί ,ΚΑΤ αυτούς που μπορούν να συγκρίνουν,του πρώτο κεφάλαιου.

Αν ψάχνουμε για διαλόγους στον Τζον Γουίκ .... αυτό ειναι ψευδής συναγερμός!

Κάποιος κάθησε και μέτρησε 128 εκτελέσεις.Βλέπουμε στην οθόνη πάνω από ένα πτώμα ανά λεπτό! http://www.athinorama.gr/cinema/article/John_wick_kefalaio_2-2519595.html

Γιάγκος Αντίοχος : «Το στιλιζαρισμενο λουτρό αίματος του σίκουελ δεν υπηρετεί έναν ανώτερο σινε_σκοπό, αλλα προσφέρει ένα τίμιο ,απενοχοποιημένο ,σωστά συνταγμένο κι αδιαμφισβητητα σπασμωδικο θέαμα που σίγουρα ξεχωρίζει.»
http://www.athinorama.gr/cinema/article.aspx?id=2519595

Μου κίνησε το ενδιαφέρον να δω και το πρώτο όταν θα είμαι σε mood....:D


B421482A-4C50-4C9F-8899-F438F0A63170.jpeg

[DOUBLEPOST=1512995551][/DOUBLEPOST]
John Wick: Chapter 2 (2017), + ∞

Πάντως αυτό που δεν μπόρεσα να χωνέψω στο σενάριο είναι δύο πράγματα.
1. Πως πας ρε συ Τζον και ανοίγεις την πόρτα χωρίς να ρωτήσεις ποιος είναι;
2. Γιατί δεν βάζουν υπότιτλους όταν χτυπιούνται οι μονομάχοι; αφού είναι ξεκάθαρο ότι λένε κάτι παραπάνω από α, ου, χα, ωχ, ιχ, αχ, γκμου κλπ

Ένα είναι σίγουρο, στο Chapter 3 την έχει πο@τσίσει ο Τζον όπως τα 'κανε :laugh::laugh::laugh:

:lol:

Τώρα μπορώ να γελάσω !
[DOUBLEPOST=1512995880][/DOUBLEPOST]
John Wick -7/10
Εικόνα= 8
Ήχος=10 (άτιμος ο..Atmos...):D
Όσο για τις κριτικές που είναι υποκειμενικές,ο Reeves έχει και μια ...προϋπηρεσία Matrix σε σχέση με κάποιους άλλους "γέρους"που τους νικάνε ούλους και δεν φοβούνται τιποτις...
Το ιδιο και για εκείνους που ψάχνουν αναλύσεις χαρακτήρων διαρκείας 3 ή 5 ωρών...:sleep::sleep:
Τουλάχιστον τα λεπτά εδώ παρακολουθώντας την ταινία περνούν πιο ευχάριστα...

Πιστόλι στο χέρι και νοηματική γλώσσα _ στο δεύτερο κεφάλαιο αναφέρομαι _ κι αφήστε τους άλλους να λύνουν τις διάφορες τους με τον διάλογο.:D
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Κακώς δεν τα είδες με τη σειρά. :)

Το είδος αυτού του σενάριου και οι «διάλογοι του « δεν ανήκουν στις προτεραιότητες μου,αφού ξέρετε....Με «πίεσαν» να το δω...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Το είδος αυτού του σενάριου και οι «διάλογοι του « δεν ανήκουν στις προτεραιότητες μου,αφού ξέρετε....Με «πίεσαν» να το δω...
Ανήκουν στην κατηγορία "Χριστουγεννιάτικες οικογενειακές". :D
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Παρα τις φιλοτιμες ομολογουμένως προσπάθειες από σκηνοθετη κ' λοιπους συντελεστες..., η ταινια Δουνκερκη μου αφησε αναμικτες εντυπώσεις οι οποιες περιγράφονται πληρεστατα στο παρακατω βιντεο...
6,5 με 7?
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
I Am Not Your Negro του Raoul Peck.

Μία φέτα αμερικανικής Ιστορίας ιδωμένη από τους από κάτω.

Δε διολισθαίνει στην πολιτική ορθότητα και το διδακτισμό.

Η αφήγηση του Samuel Jackson σαν blues - μοιρολόι.

Σε στιγμές συνταρακτικό.

Για τα σχολεία και τα πανεπιστήμια χωρίς να στερείται κινηματογραφικών αρετών.

 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Rescue Under Fire (2017)
Zona hostil (original title) 6.5 - 7 / 10

Πολύ καλή προσπάθεια των Ισπανών, να αποτιμήσουν φόρο τιμής
στούς πατριώτες τους που έπεσαν στο Αφγανιστάν.
Σαν ταινία του Τζαίημς Πάρις είπε ένας γνωστός.
Όλες οι "πολεμικές" κάπως έτσι είναι όμως.

Δεν είναι μπλοκμπάστερ. Στην Ισπανία ήτανε.
Αν τη γυρίζαμε εμείς με Ελληνική Σημαία,
θα έμενε στην Ελληνική Ιστορία όμως!... ;)

Αν κάποιος θεατής έχει περάσει από Αφγανιστάν, Ιράκ, Κόσοβο κλπ,
μπαίνει στο πετσί κάποιου πρωταγωνιστή.
Αν κάποιος έχει ανέβει "πυρ και κίνηση" ένα λόφο για να φτάσει
σε έναν "τραυματία", μπαίνει στο πετσί ενός πρωταγωνιστή.
Αν κάποιος έχει ρίξει χιλιάδες βλήματα μ' ένα Barrett , σε παιγνίδια First Person Shooter, σε ερήμους κι άγρια βουνά, μπαίνει στο πετσί ενός πρωταγωνιστή.

Αν μπεις στο πετσί κάποιου πρωταγωνιστή, της βάζεις κι 9/10.
Αν μπεις στο πετσί κάποιου πρωταγωνιστή, δεν έχουν σημασία
οι βαθμολογίες. Job is Done!

Αν σας χαλάνε τα Ισπανικά, μην τη δείτε.

Αν τη δείτε, ίσως συμφωνήσετε μαζί μου ότι δεν ήταν χάσιμο χρόνου.
Εγώ θα την ξαναδώ αύριο κιόλας!

Ααα, είναι και DOLBY ATMOS ! :D
( για να νιώθετε τα RPG και τα ελικόπτερα! )


 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
Neighbors - 1981





- αταξινόμητο είδος κινηματογράφου , μιάς και μιλάμε για τραγελαφική κωμωδία με στοιχεία θρίλερ

- παρανοϊκές καταστάσεις , αναρχικό χιούμορ μέσω του οποίου καταρρίπτονται όλοι οι γνωστοί θεσμοί περί οικογένειας και Αμερικάνικου ονείρου γενικότερα . . . μεθυσμένες νοοτροπίες που επί μιάμιση ώρα μας κρατούν σ΄ένα περιβάλλον ατελείωτης φάρσας

- καλές ερμηνείες από τους γνωστούς blues αδελφούς , μας χαρίζουν άφθονο γέλιο όντας οι ίδιοι σταθερά αρκούντως σοβαροί για να επιτευχθεί η όλη surreal ατμόσφαιρα

- απλή κατά άλλα , φτηνή θεατρική παραγωγή που βασίζεται στο σενάριο και την ηθοποιία

- η βαρετή καθημερινή και τακτοποιημένη μικροαστική ζωή του Belushi , αποδομείται σταδιακά με την έλευση του γείτονα Akroyd για να καταλήξουν και οι δύο σε αναθεώρηση των πάντων

- ευχάριστη οικογενειακή για κάποια Κυριακή απόγευμα , μας κάνει να ξεχνάμε προσωρινά τις σκοτούρες της επερχόμενης 7δομάδας . . . ψυχαγωγία uber alles












- καλή θέαση . . . 6,5+/10 . . .




Neighbors (1981) Trailer







 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
The Killing of a Sacred Deer

aa.jpg


Τουλάχιστον παράξενη ταινία, η ερμηνεία του Colin Farrell στην αρχή της ταινίας μου θύμισε το The Lobster. Αναρωτιέμαι τι θέλαν να πουν οι ποιητές μ' αυτήν την ταινία που τυχαίνει να είναι και έλληνες
8,5/10
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Σήμερα είχε αρκετή δράση το μενού
Ξεκίνησε με Valerian and the City of a Thousand Planets 7/10 το οποίο ήταν συμπαθητικό με αρκετή δράση αν και μου θύμισε λίγο αβαταρ σε ότι αφορά μια φυλή 7/10
Δεν με τρελανε ως ταινια γιατι βρηκα πολλα κοινα με τα star wars αλλα η δουλεια που εχει στα οπτικα εφε και στον ηχο ειναι παρα πολυ καλη.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top