Project ''Projectορας''



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
το συστημα τι εχει καλε ;...μαμαει :party:
......και αν φτιαξεις και λιγο το χωρο θα εισαι τουμπανο.;)
δεν με έπιασες αγάπη.
δεν μιλάω για το σύστημα μου αλλά για το σύστημα, το auro3d. Ασχολούνται με τις λίστες αντί να βάλουν ωωρο και να απολαμβάνουν όλες τις ταινίες σε ότι φορμά και να είναι γραμμένες. ;)
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Εχουμε και λέμε.

Ετσι παίζει το σύστημα μετά από auto calibration 8 θέσεων σε μια μικρή περιοχή γύρω από την MLP και μοναδικό πείραγμα τα large ηχεία (είχε βάλει τα FL/FR) αλλαγή σε small και το xover στα 80Hz (το είχε για όλα στα 40Hz) και τα φίλτρα του audyssey off (είχε μείνει η ρύθμιση cinema EQ On).

Audyssey off - Cinema EQ on.png


Το παρακάτω είναι με τα φίλτρα του Audyssey ON, reference curve και cinema EQ On.

Audyssey On - Ref - Cinema EQ On.png


Το επόμενο είναι,
Audyssey ON, Flat Curve, Cinema EQ On.

Flat Curve - Cinema EQ On.png


Και το επόμενο είναι μια μέτρηση και τα ηχεία ύψους με Audyssey ON, Reference Curve, Cinema EQ On.

Height Level - Ref - Cinema EQ On.png


Εγώ καταλαβαίνω ότι το Audyssey κάνει καλή δουλειά. Ισως μάλιστα να κάνει ότι καλύτερο μπορεί να γίνει σε δεδομένο χώρο.
Επιλέγω το setup Audyssey ON, Reference Curve, Cinema EQ On.
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το κεντρικό που ξεφεύγει λίγο σε στάθμες και απόκριση από τα άλλα χωρίς να το έχω πειράξει σε κάποιο setting και έχοντας διπλοτσεκάρει τα settings για τα levels. Προφανώς οφείλεται στο ότι είναι διαφορετικό από τα άλλα. Διαφορά σε "χροιά" δεν την ακούω σε ταινία. Το ότι είναι και λίγο πιο ψηλά από τα άλλα είναι κάτι που το θέλω έτσι κι αλλιώς και αν δεν το έκανε θα το ανέβαζα μόνος μου.

Οπότε σε αναμονή και του νέου application όπου, από όσα έχουμε ακούσει, θα μπορούμε να πειράζουμε το target curve που θέλουμε (π.χ. περισσότερο roll off στα ψηλά) και το audyssey θα φτιάχνει τα κατάλληλα φίλτρα για να την προσεγγίσει. Επίσης λένε ότι θα έχουμε τότε τη δυνατότητα να σώζουμε (save) το σύνολο των ρυθμίσεων και σε κάποιο αρχείο...που τώρα δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μαμαει....οχι απλα ειναι καλο..;)

για roll off απο τα 1000hz και πανω απλα κοψε πριμα(οπως καναμε) οσο θες....μεχρι να φτιαξουν το app...
 










Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Υπάρχει κάποια αστάθεια φωτεινότητας στις JVC λάμπες. ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Πάντως για να γίνει σύγκριση χρειάζονται αυτά τα 2 στοιχεία τουλάχιστον (κάνουμε την παραδοχή ότι το σφάλμα μεταξύ φωτόμετρων είναι αμελητέα).
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Υπάρχει κάποια αστάθεια φωτεινότητας στις JVC λάμπες. ;)
Η αστάθεια που είχα δεί ήταν κάθε 280 ώρες να θέλει καλιμπράρισμα.
Μετά τις 800 ώρες όμως έδειξε μεγάλη σταθερότητα και δεν χρειάστηκε ρύθμιση ως τις 1500 συν.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top