Αγορά νέου δορυφορικού δέκτη. Iδού το μεγάλο ερώτημα

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Γειά σας, ο προηγούμενος δορυφορικός μου δέκτης χάλασε και ήρθε η ώρα να ψάξω για νέο. Ψάχνοντας βρήκα αυτούς τον VU+ Zero, τον VU+ solo 2, τον Technisat TechniStar S3 ISIO και τον Octagon SF8 HD. Απο τους UHD βρήκα τον Golden Interstar Hypro και τον Ferguson Ariva 4K Combo που λένε ότι ο δεύτερος δεν έχει δυνατότητα αναβαθμίσεων λογισμικού. Θέλω να μου πείτε ποιος έχει την καλύτερη εικόνα, εύχρηστο μενού και δυνατότητα εισαγωγής κλειδιών με εύκολο σχετικά τρόπο και από τις δύο κατηγορίες...!!!! Αξίζει η αγορά 4κ δέκτη αυτή τη στιγμή..;;;; Αν έχετε κάποιον άλλο καλό δορυφορικό δέκτη να μου προτείνεται περιμένω τις προτάσεις σας..!!!!
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αξίζει η αγορά 4κ δέκτη αυτή τη στιγμή..;;;; Αν έχετε κάποιον άλλο καλό δορυφορικό δέκτη να μου προτείνεται περιμένω τις προτάσεις σας..!!!!
Καλημερα. Φυσικα και αξιζει! Υπαρχουν μερικα ελευθερα καναλια στο Hotbird και στον Αstra που εκπεμπουν UHD περιεχομενο.

Θα σου ελεγα να δεις τον VU+ Solo 4 K. Στη Γερμανια πωλειται προς 350€ περιπου..
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Καλημερα. Φυσικα και αξιζει! Υπαρχουν μερικα ελευθερα καναλια στο Hotbird και στον Αstra που εκπεμπουν UHD περιεχομενο.

Θα σου ελεγα να δεις τον VU+ Solo 4 K. Στη Γερμανια πωλειται προς 350€ περιπου..
Τι άποψη έχεις για τον Octagon SF4008..;;; Έχω ακούσει καλά σχόλια..!!!! Με έναν UHD αναβαθμίζεις και την εικόνα των FHD κανάλια ή δεν έχει σημασία..;;; Ρωτάω αν αξίζει μια αγορά 4Κ γιατί δεν υπάρχουν πολλές επιλογές στην αγορά και είναι ακόμα ακριβοί ακόμα τέτοιοι δέκτες..!!!! Το πλεονέκτημα είναι ότι ησυχάζεις για πολλά χρόνια αφού είναι στην αιχμή της τεχνολογίας και πόσο καλύτεροι να είναι οι νέοι δέκτες που θα βγούν από τους είδη υπάρχοντες..!!!!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...δεν τον ξερω, ειλικρινα δεν τον ξερω, συνεπως δε μπορω να σου πω τη γνωμη μου. Αυτον που ξερω ειναι ο vu+duo 2 που εχω. Τον αγορασα πριν απο περιπου δυο χρονια και κατι. Απροβληματιστος, και με αριστη ποιοτητα εικονας. Βεβαια σκοπευω καποια στιγμη να τον αλλαξω με τον solo UHD 4 K. Για την ποιοτητα σε FHD δε νομιζω να σου δωσει κατι παραπανω, εφ' οσον χρησιμοποιεις καποια σωστης κατασκευης HDMI, κατα προτιμηση 2,0.

Αυτο παντως που θα αποτελεσει σημαντικοτατη αναβαθμηση στην εικονα, ειναι η καταργηση του HDMI 2,0, και η χρηση του 2,1. Θελω να πιστευω οτι θα γινει σχετικα συντομα αυτο. Ηδη η Belkin εχει κατασκευασει και πουλαει καλωδιο με ακροδεκτες HDMI 2,1.

Tωρα οσον αφορα την επιλογη του Vu+ solo UHD 4K, και κρινοντας απο αυτον που εχω, νομιζω οτι ειναι μια αριστη επιλογη, με ταχυτατη ανταποκριση στις εντολες του τηλ/ριου. Το μονο που θα ηθελα παραπανω, ειναι να ειχε μια εξοδο ηχου coaxial, εκτος απο την s/pdif που διαθετει. Εχει και rca.

Ελπιζω να σε βοηθησα...
[DOUBLEPOST=1513460585][/DOUBLEPOST]Και βεβαια να σημπληρωσω, οτι και αν παρεις, να εχει τη δυνατοτητα υποδοχης δυο tuner, ειναι σημαντικο. Περαν αυτου, να μπορει να δεχθει και εσωτερικο σκληρο, θα βοηθησει σε διαφορες εγγραφες που θα θελησεις να κανεις. Επισης να δεις και τη λειτουργια transcoding, σημαντικο και αυτο.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ είσαι κατατοπιστικότατος στις απαντήσεις σου. Όσον αφορά το λογισμικό android ή enigma2 τι προτείνεις για ποιο εύχρηστο μενού και για να παίρνει κλειδιά χωρίς προβλήματα ,να παίζει όλα τα αρχεία χωρίς πρόβλημα και να μπαίνει στο ίντερνετ χωρίς να σέρνεται..;;;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..θα προτιμουσα enigma 2, λιγο δυσκολο, απαιτει εξοικειωση, αλλα δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα, παιρνει τα παντα απο κλειδια. Οσο για το internet, κοιτα καποιον που να εχει καλο επεξεργαστη, ο δικος μου εχει dual core. Δεν κανω πλοηγηση απο εκει βεβαια, ειναι ομως γρηγορος. Αρχεια, οτι και αν εβαλα, τα παιζει κανονικα...
 

Μηνύματα
28
Reaction score
1
Το Internet περισσότερο χρειάζεται κατά την άποψη μου για την αναβάθμιση του λογισμικού του δέκτη και λιγότερο για την πλοήγηση στο Internet το πολύ πολύ για κανένα youtube και κανένα Live streaming..!!!!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..δε θα εχεις προβλημα. Περισσοτερο θα πρεπει να σ' απασχολει αυτη καθ' αυτη η συνδεση, ταχυτητα, σταθεροτητα..
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ακριβως σ' αυτον. 260€ ; πολυ καλη τιμη! Στο σκρουτζ εχει πολυ περισσοτερο, ενω στο ebayτο φθηνοτερο εχει 319+ μεταφορικα..
[DOUBLEPOST=1513526429][/DOUBLEPOST]..με συγχωρεις τωρα το ειδα, οχι δεν ειναι ο uno, εγω μιλω για τον solo 4K:

https://www.kalemisbros.gr/vu-solo-...l-tuner-pvr-linux-receiver-uhd-2160p-2gb-ram/
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..νομιζω ναι, δες τα specs στο link. Στο ebay.de εναι πολυ πιο φθηνος, ψαξτο..
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..δε μου ανοιγει το link, δεν πειραζει, εχω διαβασει καποια αλλα. Εχω την αποψη οτι προκειται για ενα καλο μηχανημα, ισως οχι το μονο, παντως ειναι στη κορυφη.
Εαν δε βιαζεσαι μπορει κσποια στιγμη να βρεις απο ebay σε δημοπρασια και να δωσεις προσφορα, σιγουρα θα το παρεις στα μισα χρηματα. Αρκει να εισαι γρηγορος στα τελευταια δευτ/πτα!!
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
.δε μου ανοιγει το link, δεν πειραζει, εχω διαβασει καποια αλλα. Εχω την αποψη οτι προκειται για ενα καλο μηχανημα, ισως οχι το μονο, παντως ειναι στη κορυφη.
Εαν δε βιαζεσαι μπορει κσποια στιγμη να βρεις απο ebay σε δημοπρασια και να δωσεις προσφορα, σιγουρα θα το παρεις στα μισα χρηματα. Αρκει να εισαι γρηγορος στα τελευταια δευτ/πτα!!
Να τον ακουτε τον Νικο, σε λιγο θα γραψει διατριβη για την δορυφορικη ληψη!
Και τις δημοπρασιες οταν αξιζει κατι.....
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ε..οχι alex, δεν ειναι ετσι!
Για τις δημοπρασιες, αυτο που θα πω ειναι οτι θελει τροπο!! Το παλευω...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.582
Μηνύματα
2.864.965
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top