Sony KD-65XE8596 η Sony KD-65XD7505

Μηνύματα
27
Reaction score
25
Έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα.
Ποια προτείνετε και γιατί από τις 2?
Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι στις υποδοχές και ότι η 8596 είναι va panel ενώ η 7505 ips.
Digea θα βλεπω, 1080 ταινιες και 720 απο τον θειο μαζι με οτε τιβι.
Θα την βαλω σε βαση τοιχου και θα ειμαι γυρω στα 3 μετρα
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αν δεν μαζεύεστε πολλοί να δείτε μπάλα, ασυζητητί την κουρτίνα 1...
Αν όμως θες να παίζει σε καφετέρια και να είναι ευχαριστημένοι κι αυτοί που κάθονται στα πλαινά τραπέζια (IPS), ασυζητητί το κουτί 2 (η την 65ΧΕ 7***...)
Αν βλέπεις τηλεόραση μόνο νύχτα ;) σε πλήρη συσκότιση, πάρε OLED...
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
25
Οι oled δυστυχώς ξεφεύγουν και η 55άρα δεν θα με βολέψει. Ήταν όρος τα χρήματα αυτά για την κυρά ώστε να περάσει την πόρτα ο μεταφορέας, οπότε με βλέπω να παίρνω την κουρτίνα 1.
Σε απόλυτη συσκότιση δεν βλέπω ταινίες. Πάντα υπάρχει κάποια λάμπα αναμμένη, συνήθως δίπλα από την τηλεόραση οπότε πιστεύω θα με καλύψει.
Την έχει κανείς;
 


Μηνύματα
27
Reaction score
25
Ωραία, το επιβεβαίωσα.
Υπάρχει κάποια βάση που να προτείνετε για την συγκεκριμένη;
 


Μηνύματα
27
Reaction score
25
Την βρήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί αυτήν που λες αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι, ειδικά από τα σχόλια που διαβάζω.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Την βρήκα στο συγκεκριμένο μαγαζί αυτήν που λες αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι...
Τη βάση; Τυχαία την έβαλα για την οπτικοποίηση της πρότασης. Άλλωστε αυτή σηκώνει μέχρι 32''... Αυτό που ήθελα να πώ, είναι να μη "βιδώσεις" ακίνητη την τηλεόραση στον τοίχο! Δεν θα σ' αρέσει!...
 



Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Ips εχω εγω και πιστευω εκανα μεγαλη μαλακια που την αγορασα επηρεασμενος απο τις οθονες υπολογιστη. Το backlight bleed σε ταινιες ειναι ακρως ενοχλητικο ενω το judder στις lg ειναι καρκινος (ασχετο το δευτερο με την ερωτηση αλλα ηθελα να κραξω και τις lg). Παρε samsung κατα τη γνωμη μου, αν και ηsony με va panel δε ξερω πιθανοτατα θα ειναι εξισου καλη.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.637
Reaction score
966
Έχω καταλήξει σε αυτά τα 2 μοντέλα.
Ποια προτείνετε και γιατί από τις 2?
Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι στις υποδοχές και ότι η 8596 είναι va panel ενώ η 7505 ips.
Digea θα βλεπω, 1080 ταινιες και 720 απο τον θειο μαζι με οτε τιβι.
Θα την βαλω σε βαση τοιχου και θα ειμαι γυρω στα 3 μετρα
Kαλημερα,ειναι 8596 ειναι καλυτερη τηλεοραση,με καλυτερη επεξεργασια ηχο και εικονα
Αν δεν μπορεις να πλησιασεις οικονομικα την χε9005 η 8596 ειναι βαλιουμ φορ μανει ,με καλο τηλεοπτικο και μολονοτι μερικο ελεγχο οπισθιο,πολυ καλο λογο αντιθεσης,και καλο μαυρο apo to va panel(οχι βεβαια επιπεδου sonyzd9--xe9005 or lgoled)
Προχωρα αφοβα και στις ιντσες η 65 δινουν σωστη κινηματογραφικη αισθηση
 

Μηνύματα
27
Reaction score
25
Πήρα τελικά την 8596.
Φοβερό μαύρο λόγω VA, 4K άπαικτη, ο ήχος της πολύ καλύτερος από την LG που είχα.
Φωνητικές λειτουργίες με το τηλεκοντρόλ, πιάνει τα πάντα σε Ελληνικά.
Το android είναι εκνευριστικό, σε σημείο που κάνω καλύτερη δουλειά με ένα mag 250 που έχω - ακόμα και τα βασικά.
Παίζει ότι αρχείο και αν έχω βάλει απροβλημάτιστα, από 4Κ μέχρι 480p.
Οι 65" σκέτη απόλαυση.
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Πήρα τελικά την 8596.
Φοβερό μαύρο λόγω VA, 4K άπαικτη, ο ήχος της πολύ καλύτερος από την LG που είχα.
Φωνητικές λειτουργίες με το τηλεκοντρόλ, πιάνει τα πάντα σε Ελληνικά.
Το android είναι εκνευριστικό, σε σημείο που κάνω καλύτερη δουλειά με ένα mag 250 που έχω - ακόμα και τα βασικά.
Παίζει ότι αρχείο και αν έχω βάλει απροβλημάτιστα, από 4Κ μέχρι 480p.
Οι 65" σκέτη απόλαυση.
Χωρια οτι λογω λειτουργικου μπορεις να εγκαταστησεις και kodi αν δε κανω λαθος
 

Μηνύματα
27
Reaction score
25
Σαφώς, το εγκατέστησα στην τηλεόραση - ήταν από τα πρώτα πράγματα που έκανα όμως ένεκα.. android box, δεν το χρησιμοποίησα ιδιαίτερα. Addons, ρυθμίσεις κλπ δούλεψαν άψογα πάντως.
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.637
Reaction score
966
Πήρα τελικά την 8596.
Φοβερό μαύρο λόγω VA, 4K άπαικτη, ο ήχος της πολύ καλύτερος από την LG που είχα.
Φωνητικές λειτουργίες με το τηλεκοντρόλ, πιάνει τα πάντα σε Ελληνικά.
Το android είναι εκνευριστικό, σε σημείο που κάνω καλύτερη δουλειά με ένα mag 250 που έχω - ακόμα και τα βασικά.
Παίζει ότι αρχείο και αν έχω βάλει απροβλημάτιστα, από 4Κ μέχρι 480p.
Οι 65" σκέτη απόλαυση.
Kαλοθεατη
Θα μπορουσες να την φερεις στα ορια της,μετα απο επαγγελματικο καλιμπραρισμα
Αξιζει την επενδυση
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Να κάνω μια ερώτηση γιατί βαριέμαι να ψάχνω...
Αν γράψεις ένα ματς σε στικάκι από το PVR της ΣΟΝΥ,
μπορείς να παίξεις μετά το στικάκι παντού (σε λάπτοπ στη δουλειά πχ, η σε άλλη μάρκα TV)
η είναι κωδικοποιημένη η εγγραφή ;;;
Όποτε μπορέσεις, απαντάς! :acute:
 

Μηνύματα
27
Reaction score
25
Χρειάζεται φλασάκι μεγαλύτερο από 32GB για να κάνει εγγραφή και δεν έχω αυτή την περίοδο εύκαιρο, με τον σκληρό δεν το δοκιμάζω γιατί σε παλαιότερη LG τηλεόραση την πάτησα και έχασα 2 ΤΒ.
Θα το δοκιμάσω σύντομα και θα επανέλθω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.210
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top