CBT Line Arrays - Don Keele

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
The maximum SPL of the CBT36 is frequency dependent. It’s highest from 100 to 300 Hz and then rolls off at 3 dB/octave for higher frequencies. For more details see Fig. 32 later in this section. Here are some approximate numbers (short term peak SPL is 10 dB higher). These numbers were estimated by measuring the system at 4 m (about 13 ft.) in front of the system and then referencing back to 1 m.
80 to 300 Hz: 124 dB (For one minute or less)
800 Hz: 120 dB (For one minute or less)
8 kHz: 104 dB (For one minute or less)

Recommended amplifier power: LF: 50 to 500 watts RMS, HF: 50 to 150 watts RMS • Power handling: LF: 45 volts RMS (500 watts @ 4 ohms), HF: 25 volts RMS (150 watts @ 4 ohms) • Impedance (LF, HF): 4 ohms •

Από το φόρουμ

Also see that the CBT36 is a 4-Ohm nominal impedance speaker. That makes the 2.83V input a 2W input. It is also only 79dB sensitive with 2W in at 8kHz. That means that to hit that 110dB+ short term peak, you would need Over 2000W of power (1000x power increase for 30dB SPL increase to get to 109dB, 4000W for the 112dB that is graphed at 8kHz). The rolloff in the HF region is not trivial, and the drivers at the bottom of the array are being taxed very highly, I would bet beyond their linear capabilities. Like I said, for certain applications, CBTs are awesome. but they are not best suited to high-spl applications, especially if budget is a consideration. I think the design concepts are elegant, the aesthetics are great, but IMO, for reference movie playback, they are the wrong tool for the job.

Εντάξει ας αφήσουμε τα 110db + αλλά δεν φαίνονται εύκολη υπόθεση.
Αν ο κατασκευαστής έχει βάλει και τους ενισχυτές φυσικά και δεν με νοιάζει η ευαισθησία, τώρα όμως;
Δεν πρέπει να το κοιτάξουμε;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Για homecinema ηχεια ενος μεσου καταναλωτη δεν κανουν ,δε παζει με ολοκληρωμενο ουτε και με μικρους τελικους.... οπως το βλεπω εγω οσο τα ηχεια ακτινοβολουν, απλωνουν την ενεργεια τους σε μεγαλυτερο οφφ αξις μερος χωρις τη βοηθεια της μπαφλας χανουν σε εκρηκτικοτητα , αφου αυτην την ενεργεια την χρησιμοπιιουν για να δημιουργησουν τρισδιαστατη εικονα. Καπου ειχα διαβασει δε θυμαμαι ειναι σαν ενα λαστιχο που βαζεις μπροστα το δακτυλο, αναλογα πως το τοποθετεις εχεις ή διασπορα ή ευθεια μακρινη βολη ;)
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Νομίζω πως περιπλέκεται τα πράγματα χωρίς λόγο.

Το CBT24 που είναι το φθηνότερο και ως μονόδρομο που είναι, δεν χρειάζεται διενίσχυση. Οπότε αν συνδυαστεί με έναν ΑV ενισχυτή δεν χρειάζεται ούτε το minidsp.

Η ευαισθησία του όπως φαίνεται παρακάτω είναι 87db στο ένα μέτρο, αλλά στα 3 μέτρα που είναι και η συνηθισμένη απόσταση ακρόασης είναι 4,5db ποιο ευαίσθητο από ένα αντίστοιχης ευαισθησίας συνηθισμένο ηχείο.

Οπότε αν θέλουμε να συγκρίνουμε μήλα, με μήλα το CBT24 έχει ίδια ευαισθησία με ένα ηχείο που έχει 91,5 db ευαισθησία στο 1 μέτρο.



Το ηχείο είναι 4ohm και οι απαιτήσεις του σε ενισχυτικά είναι (ανάλογα με το πόσο δυνατά θέλουμε να ακούμε) από 50W/4ohm έως 250W/4ohm.

50watt στα 4οhm σημαίνει ότι το ηχείο είναι συμβατό ακόμα και με Low budget AV ενισχυτές.

Πιστεύω πως το CBT24 είναι plug & play σε ένα σύστημα ΑV με sub.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Η ευαισθησία του όπως φαίνεται παρακάτω είναι 87db στο ένα μέτρο, αλλά στα 3 μέτρα που είναι και η συνηθισμένη απόσταση ακρόασης είναι 4,5db ποιο ευαίσθητο από ένα αντίστοιχης ευαισθησίας συνηθισμένο ηχείο.
αυτο και τελος.
απο τα σημαντικοτερα πλεονεκτηματα της συγκεκριμενης διαταξης.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα σημαντικότερα πλεονεκτήματα είναι τα παρακάτω.
  1. Astonishing imaging and accuracy
  2. Extremely flat and consistent on- and off-axis response
  3. No difference in level, from inches to ten feet away - defies inverse square law!
  4. Uniform coverage maximizes “sweet spot”
  5. Advanced line array design controls soundstage with unerring focus
  6. Vastly reduces floor, ceiling, and wall reflections
  7. Use of multiple low-distortion drivers provides superior dynamic range
  8. Elegant design with quality components
[DOUBLEPOST=1513768776][/DOUBLEPOST]
Για homecinema ηχεια ενος μεσου καταναλωτη δεν κανουν ,δε παζει με ολοκληρωμενο ουτε και με μικρους τελικους.... οπως το βλεπω εγω οσο τα ηχεια ακτινοβολουν, απλωνουν την ενεργεια τους σε μεγαλυτερο οφφ αξις μερος χωρις τη βοηθεια της μπαφλας χανουν σε εκρηκτικοτητα , αφου αυτην την ενεργεια την χρησιμοπιιουν για να δημιουργησουν τρισδιαστατη εικονα. Καπου ειχα διαβασει δε θυμαμαι ειναι σαν ενα λαστιχο που βαζεις μπροστα το δακτυλο, αναλογα πως το τοποθετεις εχεις ή διασπορα ή ευθεια μακρινη βολη ;)
H άποψη αυτή και έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την θεωρία των Constant - Controlled Directivity (CD) speakers.

http://www.linkwitzlab.com/Constant_directivity_louds.htm

Προσωπικά την θεωρώ αστεία.
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: χαιρομαι οταν μπαινουν λινκ που με δικαιολογουν8-), και οχι μονο, αληθεια το χρειαζομαστε το μπαφλ στεπ και γιατι? ποτε δεν το χρειαζομαστε?
Αποφασιστε μονο ποια ειναι η ευαισθησια τους, και ποσο αυτη επηρεαζεται απο το χωρο φυσικα:thumbsdown: διοτι αμα ειναι κατω απο 80db θα χαρισω αντι για 4,5db τα διπλα 8-) στα 3 μετρα ,αυτο το power roll off μη γινει super power roll off με χαλια και κιλιμια:thumbsdown: αυτο το 87αρι λεει raw ,οχι final ή κανω λαθος?
Να μη πω οτι απο αυτα που δηλωνει το κατασκευαστης πρεπει να τηρηθουν πολυ βασικες συνθηκες και παρολαυατα τις χαριζω , το νανο τραγουδιστη θα μου πειτε τι να τον κανω:D ...
Εγω βεβαια υποψιαζομαι και συνεργασιες με τη βασικη εταιρια dayton, μιας και η περισσοτερη κερδισμενη ειναι , τοσα μεγαφωνα :devilish:
To βασικο πλεονεκτημα με απολυτα κριτηρια το εχω αναφερει αλλα το περασατε στο ντουκου...
Α.. και κατι αλλο , οι μεγαλοι σχεδιαστες γνωριζουν τις αδυναμιες των σχεδιασεων τους , μεταξυ τους βεβαια αλληλουποστηριζονται μπορει να ειναι και φιλαρακια, συμμαθητες ,παλιοι συνεργατες ποτε δεν ξερεις...
Δηλωνω danleyakias :D λεμε...αντε να δουμε κανα home cinema με αυτα μπας και....(θα ηθελα με αλλα μεγαφωνα αλλα ολα γινονται )
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τι θεωρεις αστεια. την θεωρια Constant - Controlled Directivity (CD) speakers η την αποψη του SOCO?
Τα ηχεία μου αυτή την στιγμή είναι τα LXmini, παλαιότερα είχα τα Pluto καθώς και ηχεία ανοιχτής μπάφλας, όλα τους είναι Constant Directivity.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι το αστείο είναι η θεωρία που ανέφερε ο Σωκράτης, περί "χαμένης" ενέργειας off-axis κτλ.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Vastly reduces floor, ceiling, and wall reflections
To ceiling και το floor το καταλαβαίνω. Το wall δεν κατάλαβα γιατί είναι ...reduce.

To 24 με τα φουλ είναι πιο εύκολο στην οδήγηση, το 36 είναι το ζόρι.
Πέρα από την οδήγηση δεν κατάλαβα πως μετράει. Δηλαδή αν γκαζώσεις χάνεις τις υψηλές συχνότητες;
Μπορεί να μετράει φλατ σε μεσαίες εντάσεις και σε υψηλές αλλιώς;

Το ηχείο που είχε στην παρουσίαση ο ''τρελός επιστήμονας'' δεν είναι το 36 που πωλείται σαν Κιτ, είναι ένα μεγαλύτερο νομίζω το λέει 36L.

Edit: Πέρα από τις λεπτομέρειες που συζητάμε τώρα, πρέπει να είναι απίστευτο ηχείο στο άκουσμα.
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
:rolleyes: χαιρομαι οταν μπαινουν λινκ που με δικαιολογουν8-), και οχι μονο, αληθεια το χρειαζομαστε το μπαφλ στεπ και γιατι? ποτε δεν το χρειαζομαστε?
Αποφασιστε μονο ποια ειναι η ευαισθησια τους, και ποσο αυτη επηρεαζεται απο το χωρο φυσικα:thumbsdown: διοτι αμα ειναι κατω απο 80db θα χαρισω αντι για 4,5db τα διπλα 8-) στα 3 μετρα ,αυτο το power roll off μη γινει super power roll off με χαλια και κιλιμια:thumbsdown: αυτο το 87αρι λεει raw ,οχι final ή κανω λαθος?
Να μη πω οτι απο αυτα που δηλωνει το κατασκευαστης πρεπει να τηρηθουν πολυ βασικες συνθηκες και παρολαυατα τις χαριζω , το νανο τραγουδιστη θα μου πειτε τι να τον κανω:D ...
Εγω βεβαια υποψιαζομαι και συνεργασιες με τη βασικη εταιρια dayton, μιας και η περισσοτερη κερδισμενη ειναι , τοσα μεγαφωνα :devilish:
To βασικο πλεονεκτημα με απολυτα κριτηρια το εχω αναφερει αλλα το περασατε στο ντουκου...
Α.. και κατι αλλο , οι μεγαλοι σχεδιαστες γνωριζουν τις αδυναμιες των σχεδιασεων τους , μεταξυ τους βεβαια αλληλουποστηριζονται μπορει να ειναι και φιλαρακια, συμμαθητες ,παλιοι συνεργατες ποτε δεν ξερεις...
Δηλωνω danleyakias :D λεμε...αντε να δουμε κανα home cinema με αυτα μπας και....(θα ηθελα με αλλα μεγαφωνα αλλα ολα γινονται )
Η ευαισθησία των μονάδων χωρίς EQ σε ένα ενεργό ηχείο που φτιάχτηκε για να παίζει με ΕQ (DSP) δεν ενδιαφέρει κανέναν. Άλλωστε αυτό είναι αν θες και ένα από τα πλεονεκτήματα των ενεργών ότι δηλαδή μπορείς να παντρέψεις μονάδες με διαφορετική ευαισθησία, κάτι που δεν γίνεται στα παθητικά.

Αυτό που μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον είναι το πόσα watt ενισχυτή θα χρειαστεί για να παίξει σε ΠΟΛΥ υψηλές εντάσεις και νομίζω ότι η απάντηση είναι ξεκάθαρη έως 250W στα 4 Ohm.
[DOUBLEPOST=1513777664][/DOUBLEPOST]
To ceiling και το floor το καταλαβαίνω. Το wall δεν κατάλαβα γιατί είναι ...reduce.
Γιατί είναι Even.

Δηλαδή αν γκαζώσεις χάνεις τις υψηλές συχνότητες;
Μπορεί να μετράει φλατ σε μεσαίες εντάσεις και σε υψηλές αλλιώς;
Αυτό που λες έχει να κάνει με την ευαισθησία των μεγαφώνων χωρίς EQ. Το ηχείο όμως φτιάχτηκε για να παίζει με ΕQ, οπότε δεν ισχύει αυτό που λες.

Το ηχείο που είχε στην παρουσίαση ο ''τρελός επιστήμονας'' δεν είναι το 36 που πωλείται σαν Κιτ, είναι ένα μεγαλύτερο νομίζω το λέει 36L.
Νομίζω είναι το ίδιο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
H θεωρια μου:D ειναι δυσκολο να γινει κατανοητη , το αντιλαμβανομαι :D.αναφερομαι για χαμενη οφφ μπαφλ ενεργεια...
Να τα πιασουμε ενα ενα,γιατι θα χαθουμε...
1)Εχουμε ενα μεγαφωνο σε 5 ιντσων σε μια μπαφλα 6 ιντσων φαρδους και 3 ποδιων υψους, το ιδιο μεγαφωνο σε μια μπαφλα 20ιντσων φαρδους και επισης 3ποδιων υψους , ποτε θα εχουμε υψηλοτερα db με την ιδια ομαλη αποκριση με εφαρμογη ενος βατ?
2)Το μεγαφωνο το κανουμε ενεργο :devilish: μεγιστη απολαβη 25βατ καλη τυχη:fuckyou::D
3)Στο δια ταυτα,δεν εχουμε προβλημα απολαβης,θελουμε ισχυ,τετοια δε θα τη βρεις σε ολοκληρωμενο av μεσης τιμης ,ουτε και μονοι τους μπορουν οι πανακριβοι να τα οδηγησουν,εχουν ομως εξοδο για τελικους για εξτρα δαπανη, δυστυχως ομως τετοια δεν εχουν οι οικονομικοι...οποτε μας ενδιαφερει η ευαισθησια?
4) Η εφαρμογη οποιων φιλτρων ειναι ρουφηχτρα, οσοι εχουν dirac θα το ξερουν καλυτερα αυτο .
Οποτε ποιος μας εμποδιζει να χρησιμοποιησουμε περισσοτερο ευαισθητα μεγαφωνα εαν μπορουμε? Γιατι εαν δε μπορουμε θα μπορεσει αλλος σχεδιαστης...
5) Ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να εχεις μικρη πτωση οσο απομακρυνεσε ,αλλα και μειωνεκτημα οσο πλησιαζεις:D δε σηκωνεται:fuckyou:
6)αυτο με το νανο τραγουδιστη τι γινει θα ερθει στο υψος του:D?γιατι εγω απο τον καναπε τωρα χειμωνα δε με βλεπω να σηκωνομαι...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
1)Εχουμε ενα μεγαφωνο σε 5 ιντσων σε μια μπαφλα 6 ιντσων φαρδους και 3 ποδιων υψους, το ιδιο μεγαφωνο σε μια μπαφλα 20ιντσων φαρδους και επισης 3ποδιων υψους , ποτε θα εχουμε υψηλοτερα db με την ιδια ομαλη αποκριση με εφαρμογη ενος βατ?
Η ένταση θα είναι η ίδια (π.χ στο 1Khz), αυτό που αλλάζει είναι η συχνότητα του baffle step, που προφανώς είναι υψηλότερα σε ένα ηχείο με στενή μπάφλα. Αυτό όμως δεν μας ενδιαφέρει από την στιγμή που το ηχείο έχει DSP.
Επιπλέον στα Line Arrays επειδή οι χαμηλές συχνότητες προστίθενται, το baffle step είναι χαμηλότερα από ότι ορίζει το πλάτος της μπάφλας.

Ο Περαστικός ανέβασε προηγουμένως τις απαιτούμενες διορθώσεις για το CBT24.

[DOUBLEPOST=1513792596][/DOUBLEPOST]
2)Το μεγαφωνο το κανουμε ενεργο :devilish: μεγιστη απολαβη 25βατ καλη τυχη:fuckyou::D
Ξεχνάς ότι έχουμε 24 μεγάφωνα, όχι ένα.
Οπότε η πρόσληψη ισχύος είναι 250 Watt και όχι 25.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τσαμπα τα εβαλα αριθμητικα για να απαντηθουν ετσι, αλλα μου διακτινιζεσε :D
Ενα ενα...

1,2, ειναι γενικα παραδειγματα για να εξηγησουν τη θεωρια μου.:D(γιαυτο στο 3 γραφω στο διαταυτα...εννοωντας τωρα το συγκεκριμενο ηχειο) απαντηση δεν ελαβα ...αυτη θα την θαψει ή θα την επικυρωσει...σιγα δηλαδη τη θεωρια την επιδραση της μπαφλας αναφερω... πραματα ηδη γνωστα...οτι δεν κλωτσα μπροστα παει πισω ...να μην ανοιξουμε κεφαλαιο για το πισω θα χαθει η μπαλα...

Στο διαταυτα τωρα εδω οντως χαμηλα παρα εχουμε, ενισχυση , και οχι μονο εκει κατω ως αντιδοτο της ελλειψης μπαφλας, :D ποσο ποιο απλα να το κανω :idk:

Αντεχει ισχυ,που δεν την εχουμε αν δεν την αγορασουμε, οποτε κανουμε οτι θελουμε τοτε ναι σωστα, το εχω ηδη αναφερει και εγω αλλες δυο φορες ομως ,δεν αντιλεγω....με απλο σκετο av θα παιξει το ευκολο και ευαισθητο ηχειο οχι αυτο, πως δε μας ενδιαφερει ?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
3)Στο δια ταυτα,δεν εχουμε προβλημα απολαβης,θελουμε ισχυ,τετοια δε θα τη βρεις σε ολοκληρωμενο av μεσης τιμης ,ουτε και μονοι τους μπορουν οι πανακριβοι να τα οδηγησουν,εχουν ομως εξοδο για τελικους για εξτρα δαπανη, δυστυχως ομως τετοια δεν εχουν οι οικονομικοι...οποτε μας ενδιαφερει η ευαισθησια?
O φθηνότερος AV που υπάρχει στον Skroutz, αυτήν την στιγμή είναι ο Pioneer VSX-330 τιμή 204 € είναι 105 W/ch (6 ohms) και είναι ικανός να τα οδηγήσει.
[DOUBLEPOST=1513797663][/DOUBLEPOST]
4) Η εφαρμογη οποιων φιλτρων ειναι ρουφηχτρα, οσοι εχουν dirac θα το ξερουν καλυτερα αυτο .
Οποτε ποιος μας εμποδιζει να χρησιμοποιησουμε περισσοτερο ευαισθητα μεγαφωνα εαν μπορουμε? Γιατι εαν δε μπορουμε θα μπορεσει αλλος σχεδιαστης...
Από ότι βλέπεις παραπάνω τα φίλτρα που χρειάζεται είναι σχετικά απλά και περιορίζονται στην περιοχή κάτω από τα 150 Hz και πάνω από τα 5K.
Δεν ξέρω τι κάνει το Dirac , αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα για το οποιοδήποτε software EQ να τα εφαρμόσει.

Αν μιλάμε για DIY βεβαίως δεν είναι κακό να χρησιμοποιήσεις ποιο ευαίσθητα μεγάφωνα.
[DOUBLEPOST=1513797908][/DOUBLEPOST]
5) Ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να εχεις μικρη πτωση οσο απομακρυνεσε ,αλλα και μειωνεκτημα οσο πλησιαζεις:D δε σηκωνεται:fuckyou:
Γι' αυτό υπάρχει και ένα κουμπί που γράφει "Volume" :D
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
6)αυτο με το νανο τραγουδιστη τι γινει θα ερθει στο υψος του:D?γιατι εγω απο τον καναπε τωρα χειμωνα δε με βλεπω να σηκωνομαι...
Δεν ξέρω από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα. Αν ίσχυε κάτι τέτοιο τότε προφανώς δεν θα είχε ασχοληθεί κανείς με την συγκεκριμένη τεχνολογία.

 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Και η Boss κάτι είδα ότι έβγαλε.
Αυτό που είναι στην παρουσίαση και αυτό που πωλείται σαν κιτ είναι τα ίδια cbt 36. Κάπου θα πήρε το μάτι μου για έκδοση με ύψος 2,20μ και μπερδεύτηκα. Βαριέμαι να ψάχνω που το πέτυχα.:errwhat:

Το 24 με τα φουλ ρέιντζ μια χαρά ηχείο φαίνεται, δε καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ως θέμα για οδήγηση.
Το 36 με ενεργό κρος και όλο το πακέτο μου κάνει εντύπωση.
Η αντιστοιχία είναι 4 τουήτερς ανά μιντ.
Αν θυμάμαι καλά κρος στα 500Hz.
Όλο το βάρος πέφτει στον ενισχυτή που θα οδηγεί 72 τουήτερς με ευαισθησία 77db
Βάλε τώρα ότι τα 24 από αυτά θα παίζουν κανονικά.
16 τουητερ -2,5db
16 τουητερ -4,5db
8 τουήτερ - 8db
8 τουητερ -11 db

Ε είναι λίγο μπέρδεμα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
αυτο και τελος.
απο τα σημαντικοτερα πλεονεκτηματα της συγκεκριμενης διαταξης.
Γι' αυτό υπάρχει και ένα κουμπί που γράφει "Volume" :D

Και η Boss κάτι είδα ότι έβγαλε.
Αυτό που είναι στην παρουσίαση και αυτό που πωλείται σαν κιτ είναι τα ίδια cbt 36. Κάπου θα πήρε το μάτι μου για έκδοση με ύψος 2,20μ και μπερδεύτηκα. Βαριέμαι να ψάχνω που το πέτυχα.:errwhat:

Το 24 με τα φουλ ρέιντζ μια χαρά ηχείο φαίνεται, δε καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε ως θέμα για οδήγηση.
Το 36 με ενεργό κρος και όλο το πακέτο μου κάνει εντύπωση.
Η αντιστοιχία είναι 4 τουήτερς ανά μιντ.
Αν θυμάμαι καλά κρος στα 500Hz.
Όλο το βάρος πέφτει στον ενισχυτή που θα οδηγεί 72 τουήτερς με ευαισθησία 77db
Βάλε τώρα ότι τα 24 από αυτά θα παίζουν κανονικά.
16 τουητερ -2,5db
16 τουητερ -4,5db
8 τουήτερ - 8db
8 τουητερ -11 db

Ε είναι λίγο μπέρδεμα.
Kανενα προβλημα Pioneer VSX 330 ,105 W/ch (6 ohms, 1 kHz, THD 1.0 %, 1 ch Driven) και μιας και ειμαστε στην κατηγορια hοmecinema speakers εχουμε κιαλλα καναλια ετσι?:D
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Kανενα προβλημα Pioneer VSX 330 ,105 W/ch (6 ohms, 1 kHz, THD 1.0 %, 1 ch Driven) και μιας και ειμαστε στην κατηγορια hοmecinema speakers εχουμε κιαλλα καναλια ετσι?:D
Είναι απλό, αν θες καλύτερη ποιότητα πας σε κάτι ακριβότερο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top