ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
Πόθεν προκύπτει αυτή η γενίκευση;
δεν είναι γενίκευση τα έχω ακούσει με ηλεκτροστατικό ηχείο και ο κατασκευαστής προτείνει ως 4ωμ ηχεία , μιλάω για τους συγκεκριμένους ενισχυτές .
 
Last edited:

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Καλημέρα.
Τα TRIANGLE GENESE QUARTET πάντως έχουν ευαισθησία 92 db. Δεν τα λες δύσκολα...
Σήμερα θα δοκιμάσω το "κολπάκι" που προτείνει ο PeterMeni με το RCA. Παιδιά, αν λυθεί το πρόβλημα θα του στείλω ένα ουσίκυ.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πόθεν προκύπτει αυτή η γενίκευση;
δεν είναι γενίκευση τα έχω ακούσει με ηλεκτροστατικό ηχείο και ο κατασκευαστής προτείνει ως 4ωμ ηχεία , μιλάω για τους συγκεκριμένους ενισχυτές .
Α οκ..
 
  • Like
Reactions: kl1

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η Rotel, μιας και το έφερε η κουβέντα, έχει τη φήμη, όχι άδικα κατά τη γνώμη μου, ως <<Η high End εταιρία του φτωχού>>.

Είναι δε μια αρκετά συντηρητική εταιρία και οι τιμές ισχύος που ανακοινώνει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και με το παραπάνω, αφού και μεγάλη τροφοδοσία διαθέτουν και ισχυρό στάδιο εξόδου.
Αυτό συμβαίνει γιατί οι παραμορφώσεις που συνοδεύουν τις προδιαγραφές είναι εξαιρετικά χαμηλές, της τάξης του 0,03%, όταν άλλες εταιρίες βάζουν τιμές ισχύος για παραμόρφωση 0,1-1%.

Για παράδειγμα ο RB-1090.
Η εταιρία ανακοίνωνε 380 watt στα 8 Ωμ και 700 στα 4.

Τι μπορούσε να δώσει στιγμιαία με παραμόρφωση 1%...
527 watts στα 8 ωμ, 1054 στα 4, 1920 watts στα 2 Ωμ και 2825 στο 1 Ωμ!!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.
Απομονώνεις το pin 1, που είναι η γείωση, σε ένα από τα δύο καλώδια ( L ή R) και πάντα στο τελείωμα του.
Ευχαριστώ,

Για να μην γίνει λάθος, (Λίγο Άσχετος και εγώ) ποιο νούμερο πρέπει να κόψω (1,2,3) και σε πιο σημείο (αυτό που καταλήγει στον προ ή
στον τελικό)??

3_Pin_XLR.jpg
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Η Rotel, μιας και το έφερε η κουβέντα, έχει τη φήμη, όχι άδικα κατά τη γνώμη μου, ως <<Η high End εταιρία του φτωχού>>.

Είναι δε μια αρκετά συντηρητική εταιρία και οι τιμές ισχύος που ανακοινώνει ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και με το παραπάνω, αφού και μεγάλη τροφοδοσία διαθέτουν και ισχυρό στάδιο εξόδου.
Αυτό συμβαίνει γιατί οι παραμορφώσεις που συνοδεύουν τις προδιαγραφές είναι εξαιρετικά χαμηλές, της τάξης του 0,03%, όταν άλλες εταιρίες βάζουν τιμές ισχύος για παραμόρφωση 0,1-1%.

Για παράδειγμα ο RB-1090.
Η εταιρία ανακοίνωνε 380 watt στα 8 Ωμ και 700 στα 4.

Τι μπορούσε να δώσει στιγμιαία με παραμόρφωση 1%...
527 watts στα 8 ωμ, 1054 στα 4, 1920 watts στα 2 Ωμ και 2825 στο 1 Ωμ!!!
Φίλε μου δοκίμασα το κολπάκι που μου πρότεινες με την απομόνωση του αρνητικού στο (Left) RCA που πάει στον τελικό. Η δοκιμή έγινε με το πιο φτηνό πρεσσαριστό RCA, στο οποίο έκοψα εντελώς τη βύσμα στη μία άκρη και προσάρμοσα ένα βύσμα RCA των 0,50 €, συνδέοντας μόνο το θετικό και κόβοντας εντελώς το αρνητικό. Δυστυχώς η δοκιμή δεν έδωσε αποτέλεσα. Τουναντίον ο θόρυβος εντάθηκε (η ένταση του θορύβου ίσως και να οφείλεται στην κάκιστη ποιότητα του RCA της δοκιμής).

Μετά από αυτά, αν δεν υπάρχουν άλλες ιδέες, λέω να πάω προ και τελικό στον τεχνικό (δε λέω το όνομά του για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά αν επιτρέπεται από το forum το λέω, δεν έχω πρόβλημα) να δει τι συμβαίνει και αν μπορεί να κάνει κάτι. Ίσως φταίει και η (πολύ παλιά) γείωση του σπιτιού. Και στην τελική, αν δε γίνεται τίποτα, αντί να απελπιστώ θα το καταπιώ και θα συνεχίσω να απολαμβάνω τις jazzιες μου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σωστός!!

Πάντως και εγώ θα κοιτάξω σίγουρα την καλωδίωση του σπιτιού. (Κατασκευής 1982, οπότε παίζει το θέμα... και για λόγους ασφαλείας!),

Κατόπιν αν δεν.... θα συνεννοηθούμε μήπως κοιτάξουμε το θέμα - "τεχνικός" παρέα...

Και εμένα πάντως αυτά με τα κομμένα καλώδια και τις ερασιτεχνικές γειώσεις, μου φαίνονται ημίμετρα!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φίλε μου δοκίμασα το κολπάκι που μου πρότεινες με την απομόνωση του αρνητικού στο (Left) RCA που πάει στον τελικό. Η δοκιμή έγινε με το πιο φτηνό πρεσσαριστό RCA, στο οποίο έκοψα εντελώς τη βύσμα στη μία άκρη και προσάρμοσα ένα βύσμα RCA των 0,50 €, συνδέοντας μόνο το θετικό και κόβοντας εντελώς το αρνητικό. Δυστυχώς η δοκιμή δεν έδωσε αποτέλεσα. Τουναντίον ο θόρυβος εντάθηκε (η ένταση του θορύβου ίσως και να οφείλεται στην κάκιστη ποιότητα του RCA της δοκιμής).

Μετά από αυτά, αν δεν υπάρχουν άλλες ιδέες, λέω να πάω προ και τελικό στον τεχνικό (δε λέω το όνομά του για να μη θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά αν επιτρέπεται από το forum το λέω, δεν έχω πρόβλημα) να δει τι συμβαίνει και αν μπορεί να κάνει κάτι. Ίσως φταίει και η (πολύ παλιά) γείωση του σπιτιού. Και στην τελική, αν δε γίνεται τίποτα, αντί να απελπιστώ θα το καταπιώ και θα συνεχίσω να απολαμβάνω τις jazzιες μου.
Σίγουρα εξασφάλισες πως έκοψες την γείωση και την μόνωσες, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ακουμπάει στο εξωτερικό κέλυφος του βύσματος.
Ανέβασε φωτογραφία από το εσωτερικό αν μπορείς.

Πες μου κάτι...
Πλησιάζοντας το αυτί σου στο ηχείο. Από που ακούς το θόρυβο που λες, από ποιο μεγάφωνο?
Είναι ένα υπόκωφο βουητό σταθερό ή κάτι άλλο?
Από το tweeter είναι λογικό να ακούς ένα φύσημα στο βάθος και τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Σίγουρα εξασφάλισες πως έκοψες την γείωση και την μόνωσες, ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να ακουμπάει στο εξωτερικό κέλυφος του βύσματος.
Ανέβασε φωτογραφία από το εσωτερικό αν μπορείς.

Πες μου κάτι...
Πλησιάζοντας το αυτί σου στο ηχείο. Από που ακούς το θόρυβο που λες, από ποιο μεγάφωνο?
Είναι ένα υπόκωφο βουητό σταθερό ή κάτι άλλο?
Από το tweeter είναι λογικό να ακούς ένα φύσημα στο βάθος και τίποτα άλλο.
Σίγουρα. Έκοψα και το καλώδιο και την προέκταση του κελύφους όπου συνδέεται. Δυστυχώς είμαι εκτός τώρα και δεν μπορώ να στείλω φωτο.
Οθόρυβ
[DOUBLEPOST=1514630204][/DOUBLEPOST]Ο θόρυβος έρχεται από το twitter και δεν είναι φύσημα. Είναι zzzz...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σίγουρα. Έκοψα και το καλώδιο και την προέκταση του κελύφους όπου συνδέεται. Δυστυχώς είμαι εκτός τώρα και δεν μπορώ να στείλω φωτο.
Οθόρυβ
[DOUBLEPOST=1514630204][/DOUBLEPOST]Ο θόρυβος έρχεται από το twitter και δεν είναι φύσημα. Είναι zzzz...
Στην δική μου περίπτωση ο θόρυβος, σαν φύσημα αλλά επί πλέον και σαν σφύριγμα επηρεάζει μόνο το τουίτερ.

Και ακούγεται και όταν το ποτενσιόμετρο του ήχου είναι τελείως κλειστό (mute)...

(Συγνώμη, αναφέρομαι στον PeterMeni..).
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Στην δική μου περίπτωση ο θόρυβος, σαν φύσημα αλλά επί πλέον και σαν σφύριγμα επηρεάζει μόνο το τουίτερ.

Και ακούγεται και όταν το ποτενσιόμετρο του ήχου είναι τελείως κλειστό (mute)...

(Συγνώμη, αναφέρομαι στον PeterMeni..).
Όλοι με όλους μιλάμε. Μπας και βρούμε άκρη.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προσπαθούμε από απόσταση να βρούμε τι είδους θόρυβος είναι και από που προέρχεται.
Λίγο δύσκολο αφού υπάρχουν ένα σωρό πιθανές αιτίες.
Από κομμένα καλώδια διασύνδεσης, χαλαρά βύσματα συσκευών, λαμπτήρες, μέχρι dimmer και router μπορεί να επηρεάζουν το ηχοσύστημα και να περνάνε θόρυβο.
Πρέπει με υπομονή να απομονώσεις περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Είχα το ίδιο πρόβλημα (ζζζζζ στα τουίτερς) ,το οποίο εξαφανίστηκε όταν απομάκρυνα ένα παλιό λαπτοπ της acer από το σύστημα. Το τροφοδοτικό του ήταν κάπου ανάμεσα στο υπόλοιπο σπαγγέτι καλωδίων του συστήματος.

Κάτι παρόμοιο ανέφερε και ο @nkelara
Το πρόβλημα ήταν ενα εξωτερικό τροφοδοτικό 12 βολτ για ενα ντακ κινεζικο των 20 ευρώ. Το άλλαξα και ....... σιγην ιχθύoς.
Αυτά
ARXARIE ,δεν κοιτάς μπας και τη ζημιά στην κάνει κάτι τέτοιο?
Πχ ,το τροφοδοτικό του Dynavector.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω ήχο (γίνεται όπως και στις φωτογραφίες?).

Θυμάμαι όταν προσπαθούσα να διορθώσω το πρόβλημα, και μόνο που υπήρχε σε σύνδεση ο προ - τελικός - ηχεία, ασχέτως καλωδίων, δηλαδή έκανα αλλαγές, το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο και ο θόρυβος παρόν. Από εκεί και πέρα, κάποιες συσκευές (όπως προανέφερα παραπάνω) μεγάλωναν το πρόβλημα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό (πχ θόρυβος σαν να πιάνουμε το καλώδιο rca, όταν από την δεύτερη έξοδο είναι συνδεδεμένο στον ενισχυτή).

Ά τώρα που το σκέπτομαι, μοιάζει με τον θόρυβο που παρουσιάζει ένα πικάπ όταν δεν ενώνουμε το καλώδιο της γείωσης!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Είχα το ίδιο πρόβλημα (ζζζζζ στα τουίτερς) ,το οποίο εξαφανίστηκε όταν απομάκρυνα ένα παλιό λαπτοπ της acer από το σύστημα. Το τροφοδοτικό του ήταν κάπου ανάμεσα στο υπόλοιπο σπαγγέτι καλωδίων του συστήματος.

Κάτι παρόμοιο ανέφερε και ο @nkelara


ARXARIE ,δεν κοιτάς μπας και τη ζημιά στην κάνει κάτι τέτοιο?
Πχ ,το τροφοδοτικό του Dynavector.
Αυτά που αναφέρω παραπάνω, δηλαδή.

Μόνο που υπάρχει και θόρυβος (χαμηλός βέβαια, όμως παρόμοιος με αυτόν που αναφέρεις) και χωρίς σύνδεση άλλων συσκευών. Μόνο προ και τελικός δηλαδή.
[DOUBLEPOST=1514633394][/DOUBLEPOST]Όμως και έτσι να είναι. Πως είναι δυνατόν ένα τροφοδοτικό μιας πηγής πχ που συνδέεται στο σύστημα, να παρουσιάζει θόρυβο. Και πια είναι η λύση? Την πετάμε? και αν αυτή που θα την αντικαταστήσει κάνει τα ίδια, τι γίνεται? Κάποια εξήγηση θα υπάρχει!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω ,αλλά...αν έχεις καμιά μακριά μπαλαντέζα ,δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις το πολύμπριζο με κάποιο φις σε άλλο δωμάτιο?
Πχ, εκεί που είναι το σύστημα της συμβίας.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω ,αλλά...αν έχεις καμιά μακριά μπαλαντέζα ,δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις το πολύμπριζο με κάποιο φις σε άλλο δωμάτιο?
Πχ, εκεί που είναι το σύστημα της συμβίας.
Το έχω κάνει και αυτό. Πως έλεγε η παλιά διαφήμιση? "Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν γίνεται τίποτα!"
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν πιστεύω να τρέχουν τα rca παράλληλα με καλώδια ρεύματος. Γιατί άν είναι έτσι πιθανόν τα rca να γίνονται κεραία. Ασχέτως ποιότητας. Εαν οι προενισχυτές σου και ο τελικός σου έχουν balanced εξόδους και εισόδους αντίστοιχα δοκίμασε με xlr καλώδια και θα λυθεί το πρόβλημά σου κατά 99%. Μην αγοράσεις κάτι ακριβό. Αν δεν έχεις μεγάλη απόσταση από προ σε τελικό μπορώ να σου δανείσω να δοκιμάσεις.
Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν αγόρασα το σετ DENON AVP A1HDCA, POA A1HD. Με rca σύνδεση είχα διάφορους βόμβους που άλλαζαν ανάλογα με το από που περνούσαν τα καλώδια και τσίμπαγαν θόρυβο. Εκατσα μια μέρα σε ρεπό και έφιαξα 11 καλώδια XLR με καλό καλώδιο μικροφώνου στουντιακό και βύσματα neutric. Τα κόλλησα μόνος μου . Μου έφαγε σχεδόν ένα μεροκάματο που λένε, δλδ κανά 8ωρο. Τέρμα οι θόρυβοι οι βόμβοι και όλα τα άλλα. Πλήρης ησυχία. Μόνο ένα φυσιολογικότατο ελαφρύ φύσημα από τα tweeters όταν κολλήσω το αυτί μου επάνω τους , που είναι το απαραίτητο φύσημα των τελικών.
Δοκίμασε δεν χάνεις τίποτα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top