Dolby Atmos



Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Ε μα επιβάλετε να δουμε να σου πουμε να γινει ενας χαμός να γουστάρουμε :D:p
Ε με τον ερχομο του Μανωλη θα κανω καιρο πλεον να σκεφτω αναβαθμίσεις ηχου οποτε ονοσουπω θαρθει και η παρουσιαση.Δικαιουμαι πλεον αναβαθμιση εικονας μεχρι ναρθει κ εκει ο Μανωλης!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ωραία όλα αυτά, αλλά εμένα δεν μου λύθηκε η απορία, ακόμα και με τις δοκιμές που έκανα! ας πούμε με stereo ήχο, και κλειστό ή ανοιχτό το Audyssey, παίζουν όλα τα ηχεία! το δοκίμασα ακόμα και με τα κανάλια της tv, και εκεί τα ίδια! δηλαδή ότι ήχο και να βάλω, εκτός και γυρίσω τον DENON σε μόνο, ή στέρεο, παίζουν όλα τα ηχεία! το λογικό θα ήταν, σε 5.1 ή σε Dolby Prologic, να μην ακούγονται τα Atmos, αφού τα έχω ορίσει ''top middle'', ή κάνω λάθος;
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν είναι ''πρόβλημα'' βρε Κώστα, ωραία ακούγεται, αλλά εγώ θέλω να ακούγεται και σωστά! δηλαδή το 5.1, να μην ακούγεται σαν Atmos! τώρα υποψιάζομαι κάτι, αλλά για να σιγουρευτώ, θα πρέπει να αλλάξω τα ηχεία surround! βλέπεις τα δικά μου δεν είναι ακριβώς δίπολα! έχουν και μεγάφωνο μπροστά προς την θέση ακρόασης, επίσης είναι τοποθετημένα λίγο ψηλά, όλο αυτό μπορεί να κάνει τον ήχο, να ακούγεται σαν να έρχεται απο παντού, ακόμα και απο τα Atmos, θα κάνω τις αλλαγές και θα επανέλθω!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λοιπόν, παραδέχομαι ότι γέρασα, και η αντίληψή μου, και οι γνώσεις μου, είναι ελλιπείς! ασφαλώς και βρήκα τι συμβαίνει με τον DENON, ο οποίος βέβαια δεν έχει τίποτα, απλά ο ενισχυτής, κάθε φορά καταλαβαίνει, τι ήχο έχει αυτό που του βάζεις να παίξει, και γυρνάει μόνος του! εγώ που δεν το καταλάβαινα, άλλαζα τον ήχο αμέσως απο το remote, και τα έκανα μαντάρα! όσο για τον 3D ήχο της TV, το κάνει ο ενισχυτής (χρησιμοποιεί και τα Atmos!), για να έχουμε ''τρισδιάστατη αίσθηση'', το ανακάλυψα απο ένα πινακάκι του DENON!
 

Attachments


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Δεν ειμαι σιγουρος οτι εδω ειναι το καταληλο θρεντ για να ρωτησω αλλα μιας και προσφατα πουλησα εναν marantz sr 7011 που ειχα για να χρηματοδοτησω την αγορα των nc 400 θελω να ρωτησω το εξης. Αξιζει καλυτερα να αγορασω ενα μεταχειρισμενο φτηνο συγχρονο avr με pre outs και atmos (marantz 5012- 6011 η Denon) η να παρω ενα πρε προ παλιο μοντελο με xlr εξοδους και 7.1 μιας και τα hypex εχουν μονο balanced εισοδο. Το μεγιστο budget μου δηλαδη θα κυμανθει γυρω στα 500 ευρω και δεν εχω σκοπο να παντρευτω το οποιο μηχανημα αγορασω. Το θελω να με βγαλει καμποσο καιρο μεχρι να εχω λεφτα για εναν pre pro για Big boys.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Δεν ειμαι σιγουρος οτι εδω ειναι το καταληλο θρεντ για να ρωτησω αλλα μιας και προσφατα πουλησα εναν marantz sr 7011 που ειχα για να χρηματοδοτησω την αγορα των nc 400 θελω να ρωτησω το εξης. Αξιζει καλυτερα να αγορασω ενα μεταχειρισμενο φτηνο συγχρονο avr με pre outs και atmos (marantz 5012- 6011 η Denon) η να παρω ενα πρε προ παλιο μοντελο με xlr εξοδους και 7.1 μιας και τα hypex εχουν μονο balanced εισοδο. Το μεγιστο budget μου δηλαδη θα κυμανθει γυρω στα 500 ευρω και δεν εχω σκοπο να παντρευτω το οποιο μηχανημα αγορασω. Το θελω να με βγαλει καμποσο καιρο μεχρι να εχω λεφτα για εναν pre pro για Big boys.
σε ενδιαφέρει το άτμος?
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
σε ενδιαφέρει το άτμος?
δε με καίει κιόλας αλλα ουτε με χαλάει ;););). Μεγαλυτερη βαση δινω στο δικαναλο (και στο 5.1 για gaming) μιας και στη παρουσα φαση δεν εχω ουτε dac (γ@μησε τα δλδ) ο avr η ο pre pro θα κανει και τη δουλεια του dac.
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
δε με καίει κιόλας αλλα ουτε με χαλάει ;););). Μεγαλυτερη βαση δινω στο δικαναλο (και στο 5.1 για gaming) μιας και στη παρουσα φαση δεν εχω ουτε dac (γαμησε τα δλδ) ο avr η ο pre pro θα κανει και τη δουλεια του dac.
γνώμη μου εφόσον το θέλεις για gaming πάρε κάτι απλό
αν σε ενδιαφέρει λίγο παραπάνω η ταινία...τότε 7.1 και κοίταξε να έχει audyssey
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
γνώμη μου εφόσον το θέλεις για gaming πάρε κάτι απλό
αν σε ενδιαφέρει λίγο παραπάνω η ταινία...τότε 7.1 και κοίταξε να έχει audyssey
τα dac ενος παλιου προ δε θα ειναι σαφως κατωτερα των σημερινων? Περαν απο το ατμος που ειναι ενα μεγαλο συν στα σημερινα μηχανηματα οπως και το aydyssey που αναφερεις στη λειτουργια 7.1 θα ειναι εξιισου καλος ενας pre pro 6-7 ετων (πχ marantz 7005) με εναν σημερινο avr?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
τα dac ενος παλιου προ δε θα ειναι σαφως κατωτερα των σημερινων? Περαν απο το ατμος που ειναι ενα μεγαλο συν στα σημερινα μηχανηματα οπως και το aydyssey που αναφερεις στη λειτουργια 7.1 θα ειναι εξιισου καλος ενας pre pro 6-7 ετων (πχ marantz 7005) με εναν σημερινο avr?
για τον 7006 δεν ξέρω

γενικά όμως πιστεύω πως όχι..
αλλά τι να σε κάνω..τον έδωσες τον μαραντζάκο:(:D

πχ...ο προηγούμενος ο δικός μου denon 4311 σε σχέση με τον 6011 που πήρα τώρα...
είδα ένα 30% καλύτερη απόδοση από ότι πριν...με πρόχειρη ακρόαση...
από αύριο που θα βάλω κομμάτια σε στάθμες πιστεύω θα δω περισσότερα
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
για τον 7006 δεν ξέρω

γενικά όμως πιστεύω πως όχι..
αλλά τι να σε κάνω..τον έδωσες τον μαραντζάκο:(:D

πχ...ο προηγούμενος ο δικός μου denon 4311 σε σχέση με τον 6011 που πήρα τώρα...
είδα ένα 30% καλύτερη απόδοση από ότι πριν...με πρόχειρη ακρόαση...
από αύριο που θα βάλω κομμάτια σε στάθμες πιστεύω θα δω περισσότερα
τον 6011 τον πηρες απο Γερμανια?
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Αστα να πανε το ειχα ψησει να χτυπησω εναν απο εκει καινουργιο, μιας και τον 7011 τον εδωσα σε πολυ καλο φιλο στα λεφτα που πουλιεται καινουργιοος απο Γερμανια αλλα μολις δει το τιμολογιο η γυναικα και καταλαβει οτι παλι εδωσα κανα πεντακοσαρι δε τη γλυτώνω.....
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.253
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top