Klipsch Greek club




Μηνύματα
600
Reaction score
674
Δεν νομιζω να σου δωσουν αυτο που ζητας τα καλωδια απο μονα τους.
Ναι οτι κανουν διάφορα κάνουν αλλα μην περιμένεις και θαύματα
[DOUBLEPOST=1516030238][/DOUBLEPOST]Ενα καλο καλωδιο που θα σου δουλέψει στα ηχεια σου χωρίς να δωσεις πολλά χρηματα ειναι τα μογκαμι και μπελντεν και κανα σουπρα σε καλη τιμη.
Με τα μογκαμια τα ηχεια μου παιζανε καλύτερα απο γνωστο επώνυμο αρκετα ακριβότερο καλωδιο.
Για τα chord c screen που ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής τι λέτε;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
-


- αντικατάστησε την εσωτ. καλωδίωση ίδια με την εξωτερική ( κολλημένα όμως ) , και το ηχοαπορροφητικό με κάποιο καλύτερο ρίκοφον . . . γνήσιο όμως γιατί κυκλοφορούν απομιμήσεις που πολυμερίζονται

- εγώ επίσης έχω περάσει στην πίσω κατάληξη του reflex , τεντωμένο λεπτό καλσόν ( γιά σκόνες κλπ . . . αλλά και γιά ποιό sexy ήχο )


- στο θέμα του cross υπάρχουν ειδικοί που θα πουν την γνώμη τους

Ηχοαπορροφητικό δεν έχω πειράξει μέχρι στιγμής! Ούτε ότι έχει σχέση με τις οπές ρεφλέξ.

Προσωπικά και λόγω χώρου έχω απομονώσει τη 1 εκ των 2 οπών (την άνω) με κάποιο υλικό για τον σκοπό αυτό.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Για τα chord c screen που ειναι στην ίδια κατηγορία τιμής τι λέτε;
Γενικα τα καλωδια της chord ειδικα τα interconnect της μου αρεσουν πολύ.
Δεν ειχα ποτε προβλημα με τα καλωδια της σε οσα συστήματα και αν αλλαξα.
Και εχω πολλά rca της και 2 ζευγη xlr της που τα χρησιμοποιώ μαλιστα και στα 3 συστηματα μου.
Απο καλωδια ηχειων της ,εχω τα odyssey 4 αλλα δεν τα εβαλα ποτε να τα δουλεψω με τα klipsch γιατι βαριομουν να καθομαι να ξεψειριζω την μαιμου :p

Τωρα για τα παραπανω που λες ,δεν τα ξερω δεν τα εχω ακουσει αλλα λογικα θα εχουν τον αγγλικο μελο ήχο.

Τα μογκαμι τα προτεινα γιατι τα ακουσα και για την τιμη τους και παραπανω παίζουνε εξαιρετικά στα αυτια μου η τελος παντων στο συστημα μου.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Α τωρα που λεμε και για τιμια καλωδια και παραπανω απο τα χρηματα τους.
Εχω σε tannoy βασεως τα qed xt40 ,εκανα το πειραμα να τα βαλω στα κλφ30 με την λαμπα.
Γουσταρα χαμηλο και μαγική σκηνη.
Πολυ καλο καλωδιο σε παρόμοιο εύρος τιμης.
Καποια στιγμη οταν εχω χρονο θα τα δοκιμάσω και στο τρανζίστορ.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Σκέφτομαι για ανανέωση των ανταλακτικών της κόρνας.Αν και ναί που μπορώ να βρώ;;;
 



Μηνύματα
44
Reaction score
38
Καλησπέρα!! έχω τα RP-160M και τα οδηγώ με έναν ολοκληρωμένο NAD C375BEE.. Θέλω να αγοράσω κάποιο καλώδιο ηχείων. Σκέφτομαι τα kimber 8vs (τα βρίσκω 34 ευρώ/m) και έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω κατά ποσο θα ταιριάξουν στο σύστημά μου. Ένας συνάδελφος στη δουλειά μου προτεινε τα Van Den Hull D-352 που είναι στην ίδια κατηγορία τιμής. Είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας με καλύτερα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά από τα kimber αλλά λόγω του ότι είναι επάργρυρα φοβάμαι ότι θα σκλυρήνουν οι υψηλές. Επίσης έχω δεί και τα QED silver anniversary (πιό φτηνό με άλλη πάλι φιλοσοφία από τα προηγούμενα 2 και με εξίσου καλές κριτικές).
Επειδή λίγο χαοτική η φάση με τα καλώδια και έχω ψιλομπερδευτεί αν έχετε δοκιμάσει κάτι και σας άρεσε θα ήθελα τη γνώμη σας. Το budget μου ειναι περίπου στα 160 ευρω.
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλησπέρα!! έχω τα RP-160M και τα οδηγώ με έναν ολοκληρωμένο NAD C375BEE.. Θέλω να αγοράσω κάποιο καλώδιο ηχείων. Σκέφτομαι τα kimber 8vs (τα βρίσκω 34 ευρώ/m) και έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω κατά ποσο θα ταιριάξουν στο σύστημά μου. Ένας συνάδελφος στη δουλειά μου προτεινε τα Van Den Hull D-352 που είναι στην ίδια κατηγορία τιμής. Είναι τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας με καλύτερα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά από τα kimber αλλά λόγω του ότι είναι επάργρυρα φοβάμαι ότι θα σκλυρήνουν οι υψηλές. Επίσης έχω δεί και τα QED silver anniversary (πιό φτηνό με άλλη πάλι φιλοσοφία από τα προηγούμενα 2 και με εξίσου καλές κριτικές).
Επειδή λίγο χαοτική η φάση με τα καλώδια και έχω ψιλομπερδευτεί αν έχετε δοκιμάσει κάτι και σας άρεσε θα ήθελα τη γνώμη σας. Το budget μου ειναι περίπου στα 160 ευρω.
Ευχαριστώ!
Βαγγο καλη χρονια φιλε με υγεια να χουμε!
Χαθηκαμε.

Ελ οποτε θες να σου δωσω qed να δοκιμασεις.
Μην πας να πεταξεις χρημαυα χωρις να ακουσεις.
Ελα εχω και αλλα να σου δανεισω.

Αν και οπως ειπα και πιο πανω ,για μενα τα μογκαμι δενουν πολυ καλα με τα klipsch
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Πήγα μια βόλτα από το audioshow στον Πειραιά και μου έδωσαν να δοκιμάσω το real cable 3d-tdc. Χρησιμοποιεί μονόλωνους μονωμένους αγωγούς, έχει εσωτερική διπλή μόνωση, εξωτερικά είναι επενδυμένο με ύφασμα, και είναι τερματισμένο. Γενικά είναι μια κατασκευή υπεράνω κριτικής. Ηχητικά μου άρεσε αρκετά, ακούω λεπτομέρειες στα ψηλά και στις μεσαίες που δεν τις άκουγα πιο πριν, η μουσική σκηνή άνοιξε περισσότερο, και νομίζω ότι το μπάσο είναι λίγο πιο σφιχτό. Το μόνο (μικρό) μειονέκτημα είναι ότι είναι πολύ χοντρό και άκαμπτο και δεν περνάει μέσα από το κανάλι που έχω και τα υπόλοιπα καλώδια οπότε το έχω αφήσει χύμα στο πάτωμα. Λέω να το κρατήσω μια και η τιμή του στα 130 ευρώ είναι πάρα πολύ καλή..

Specifications:
D-TDC
Very high fidelity speaker cable.
99.99% oxygen free copper (OFC) conductors, strands in 3 different sections (TDC), HSCC (High Spec Copper Conductor) braiding in three separate conductors for each channel (1 large mono strand for the bass, 2 mono strands for the midrange and 5 strands of smaller section for the treble), progressive double insulation (PP insulation
gradient), anti-vibration plant dielectric, round outer sheathing.
The combination of TDC and HSCC ensures impressive power combined with a smooth recovery and a remarkably layered and spaced sound image. In addition, a superb high-frequency definition, a perfectly mastered midrange and a dynamic bass.

Ref. 3D-TDC | equiv. 6.00 mm2 | 20 m (with grey external jacket)
Ref. 3D-TDC/3M | equiv. 6.00 mm2 | 2 x 3 m | assembled cable (with braided external jacket)
Made to measure cable, on request.



134_photo_0.jpg
134_photo_1.jpg
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Τι ηχειάρες είναι τελικά τα KLIPSCH.20-21 χρόνια ακρόασης και ακόμα συγκινούν.
Συμφωνώ απόλυτα. Από την ημέρα που έβαλα το παραπάνω βίντεο με την γυναικεία φωνή και το πιάνο δέν είχα ανοίξει το σύστημα. Το δε βιντεάκι, το έβαλα εδώ διότι στα (πολύ καλά) ακουστικά μου ακούγετο υπέροχα.

Σήμερα, γεμάτος αμφιβολία και περιέργεια, είπα δεν το δοκιμάζω και με τα ηχεία να δω τι γίνεται? Και πραγματικά έπαθα ...πλάκα. Λες και τραγούδαγε στο δωμάτιο μου η Κυρία...το δε πιάνο ολοζώντανο. Με καθύλωσαν....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Όποτε πηγαίνω στο Αίγιο, γυρίζω συγκινημένος.

Πάω λοιπόν τακτικά, να δω αγαπημένο φιλαράκο από τα παλιά.

Κλιπσάκιας και αυτός, με τα rf 62II σε πεντακάναλο σύστημα (πλήρες) και έναν ΕΝΙΣΧΥΤΗ AV (με κεφαλαία) που δυστυχώς εγώ τον αποχωρίστηκα (το 1997 αγοράσαμε ο καθένας από έναν), ενώ αυτός τον έχει ακόμη και ανεβάζει τα κλιπσ σε άλλο επίπεδο.
Στο μακρινό λοιπόν 1997 δεν υπήρχαν τα τρικ με τα βάτ και άλλες σαχλαμάρες. Τα μηχανήματα τότε είχαν ήχο πραγματικά καλό που δεν διέφερε σε τίποτα από έναν αμιγώς στέρεο hi end ενισχυτή.....

Τό μηχάνημα είναι αυτό:
http://www.usaudiomart.com/details/...gne_wood_side_panels_preferred/images/557222/

Και βάζει σε ήχο κάτω, όλους τους σημερινούς καρνάβαλους, και ας έχουν τόσα και τόσα ψηφιακά καλούδια.....

Παλιά μου γνώση κλπ κλπ κλπ...
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
Όποτε πηγαίνω στο Αίγιο, γυρίζω συγκινημένος.

Πάω λοιπόν τακτικά, να δω αγαπημένο φιλαράκο από τα παλιά.

Κλιπσάκιας και αυτός, με τα rf 62II σε πεντακάναλο σύστημα (πλήρες) και έναν ΕΝΙΣΧΥΤΗ AV (με κεφαλαία) που δυστυχώς εγώ τον αποχωρίστηκα (το 1997 αγοράσαμε ο καθένας από έναν), ενώ αυτός τον έχει ακόμη και ανεβάζει τα κλιπσ σε άλλο επίπεδο.
Στο μακρινό λοιπόν 1997 δεν υπήρχαν τα τρικ με τα βάτ και άλλες σαχλαμάρες. Τα μηχανήματα τότε είχαν ήχο πραγματικά καλό που δεν διέφερε σε τίποτα από έναν αμιγώς στέρεο hi end ενισχυτή.....

Τό μηχάνημα είναι αυτό:
http://www.usaudiomart.com/details/...gne_wood_side_panels_preferred/images/557222/

Και βάζει σε ήχο κάτω, όλους τους σημερινούς καρνάβαλους, και ας έχουν τόσα και τόσα ψηφιακά καλούδια.....

Παλιά μου γνώση κλπ κλπ κλπ...
Πραγματικα τωρα, την αληθεια, πραγματικα πιστευεις οτι ας πουμε ο εν λογω τοτε ενισχυτης ειναι αξεπεραστος και οι σημερινοι ειναι καρναβαλοι κ τετοια ομορφα?

Την αληθεια πες μας ομως....

Γιατι αλλο μ αρεσει, η μου αρεζε κ εχω νοσταλγια κλπ, κι αλλο ολα τα υπολοιπα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Σέβομαι την γνώμη σου, :drinks:, διότι για να είμαι ειλικρινής, παρ ότι ασχολούμαι με το θέμα ήχος από παιδί, με τους av γενικά δεν τα πάω καλά.
Ίσως γνωρίζεις ότι συχνά - πυκνά γκρινιάζω, παρ ότι έχουν περάσει από τα χέρια μου, αρκετά και καλά μηχανήματα. Την περίοδο αυτή μάλιστα έχω τον marantz 7009.

Το σύστημά μου, λόγω κυρίως χώρου, ήταν μέχρι πρότινος 5,1 αυστηρά και πριν λίγο καιρό με το ζόρι πρόσθεσα και 2 ύψους μπροστά.

Παρ όλη την τεχνολογία του, όπως και των προηγούμενων δεν χρησιμοποιώ καμία από τις ευκολίες - παραμετροποιήσεις του, και τον ρυθμίζω μόνο σε direct mode, διότι δεν μου αρέσει σε ήχο το αποτέλεσμα που επιφέρει, (όπως και όλοι οι προηγούμενοι) μετά από οποιαδήποτε παρέμβασή του στον ήχο.

Έτσι νοσταλγώ αλλά και σήμερα ακόμη ευχαριστιέμαι (όταν πετάγομαι στον φίλο μου), τον παραπάνω av.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top