Ενεργά και μη in-wall και on-wall ηχεία

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ο εντοιχισμός είναι είτε για γέρους που θα μας αφήσουν σύντομα είτε για αυτούς που δε το σκέφτονται και πετάγονται μέχρι το σαλέ τους για όσο διαρκούν οι εργασίες κατασκευής του τοίχου όταν τον γκρεμίζουν να τοποθετήσουν νέα ηχεία. Δε λέω ότι δε μπορεί κάποιος να ζήσει Χ χρόνια με τα ίδια ηχεία αλλά μια ζωή; Τα πάντα πάνε μπροστά, μπορεί σε Χ χρόνια να θες να πάρεις άλλα ηχεία, θα έχουν τις ίδιες διαστάσεις; Όσο και να βάζω τη μουσική πάνω απ' όλα, το παιχνίδι με τα μηχανήματα μου αρέσει και με τον εντοιχισμό το χάνεις, ούτε toe in δε μπορείς να κάνεις να δεις τι αλλάζει. Αν κάποιος θέλει να τα στήσει μια φορά και να τα ξεχάσει γιατί όχι, ας τα εντοιχίσει. Προσωπικά μου αρέσει να βλέπω τις καμπίνες, ακόμα και των "άσχημων" ενεργών, και τα μηχανήματα και τα καλώδια.



Το πιστεύω, το γνωρίζω και το έχω βιώσει με κόσμο και των δύο φύλων που κοίταγε περίεργα το πολύ ταπεινό σύστημα μου. Που έχω γραμμένη τη γνώμη τους δε θα το γράψω δημόσια, έχω τα δικά μου πιστεύω και αξίες και με αυτά ζω. Όλοι βουτηγμένοι στον καταναλωτισμό είναι, αν δε τα χώνουν σε ενισχυτές και ηχεία τα χώνουν σε τηλέφωνα, αυτοκίνητα, παπούτσια και ρούχα.
Είναι και ένας ωραίος τρόπος να ξεφύγεις από το κυνήγι των συνεχών αναβαθμίσεων. Προσωπικά αν φτιάξω τον ήχο που θέλω δεν με νοιάζει να μείνω έτσι.

Πάντως ναι, με τα εντοιχιζόμενα δεν μπορείς να αλλάξεις ηχεία, με τα on wall όμως μπορείς. Πχ Magnepan MMGW και 1-2 sub, πώς σας φαίνεται αυτή η λύση;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Εν κατακλείδι: Σε νέο χώρο και χωρίς να υπάρχουν ήδη μηχανήματα ήχου, πάμε σε in-wall, σε on-wall, σε soffit mounted (εδώ θα ήθελα μια επεξήγηση για το τι ακριβώς σημαίνει και υπέρ/κατά), σε εντοιχισμένο sub ή παραμένουμε πιστοί σε ηχεία δαπέδου διότι όλες οι παραπάνω λύσεις είναι ηχητικοί συμβιβασμοί, με μόνο το αισθητικο ("lifestyle") πλεονέκτημα;
Σιγά μη δεχθούμε ότι ο εντοιχισμός είναι τόσο lifestyle,όσο και οι τελετές...ενταφιασμού (οικογενειακοί τάφοι,μαυσωλεία,επιτύμβιες πλάκες,κ.ο.κ.):sneaky:

To soffit mounted συνιστά την πεμπτουσία του εντοιχισμού (in wall).Η άρτια υλοποίησή του υπαγορεύει δόμηση του ηχείου μέσα στο τοίχωμα κατά τρόπον ώστε να περιορίζεται πραγματικά η εκπομπή της ενέργειας από τις κατώτατες οκτάβες - που διακρίνονται από τη μεγαλύτερη συσσώρευση ενέργειας σε σχέση με τις υπόλοιπες - σε ημισφαιρικό (2π) χώρο - με όλα τα πλεονεκτήματα που η πρώτη συνεπάγεται - αντί να συμβαίνει μερική μετάδοση ενέργειας προς μη προβλεπόμενες διευθύνσεις μέσα από το εσωτερικό υλικό του τοιχώματος.

Τα καλώς δομημένα ηχητικά ομόλογα εναντιώνονται στα...δονημένα τοιαύτα.

Κρίνεται πάντως απρόβλεπτο το εγχείρημα για όποιον χρήστη δεν θα ήταν ήδη εξοικειωμένος με το υποψήφιο για εντοιχισμό ζεύγος ηχείων.Και αυτό επειδή η μόνιμη φύση του συνεπάγεται ότι δεν θα μπορεί να πειραματιστεί περαιτέρω με αποστάσεις μεταξύ ηχείων και κλίσεις.Και γιατί θα ήταν αξιοσημείωτο κάτι τέτοιο;Διότι ανάλογα με τις Αρχές σχεδίασης καθενός ηχείου,είναι δυνατόν να προκύπτουν μετά τον εντοιχισμό διαφοροποιήσεις κατά την εστίαση των στερεοφωνικών ειδώλων και το βάθος της ηχητικής σκηνής.

Οπότε θα είναι αναγκαία επαρκής τριβή με τα υποψήφια ηχεία και μικρορυθμίσεις μετά δοκιμών πριν τον οριστικό...ενταφιασμό τους.

Κι επειδή σε όλες τις ανάλογες περιπτώσεις οι ενδοιασμοί είναι αναπόσπαστοι από τη συνείδηση ενός μη εξοικειωμένου χρήστη, κατανοούμε πόσο σπουδαίες σχεδιάσεις είναι ηχεία όπως τα Beolab 90 , Kii Three , Gethain τα οποία επιτρέπουν εμμέσως να μένουν η ακροαματικόφιλη πίτα απείρακτη και ο καταναλωτής...΄΄σκύλος΄΄ χορτάτος.;)
αρα εδω πουλανε Lifestyle ? εγω αυτο καταλαβαινω
http://atcloudspeakers.co.uk/hi-fi/loudspeakers/hts-on-wall/hts40/
το οτι τα φτασανε σχεδον στο ταβανι ασχολιαστο...
Πρόσεξε όμως το μικρό βάθος της καμπίνας που επιτρέπει να κείτονται με την πλάτη στον τοίχο χωρίς αξιοσημείωτες ακυρώσεις σε συχνοτικές ζώνες κρίσιμες...

Απαντούν βεβαίως και διαφορετικές τεχνοτροπίες ως προς την ακουστική σύσταση των επιφανειών πέριξ των ηχείων και πίσω από τη θέση ακρόασης.
Lola...Που πήγαν οι γωνίες ωεο;



Ε, Λόλα; Λαιφσταιλ, γουαϊ νοτ.
To σχέδιο που δημοσίευσε ο Ear αναπαριστά τη μια,η παρακάτω δημοσίευση την άλλη :
https://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-11#post-1296143
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Και αυτό επειδή η μόνιμη φύση του συνεπάγεται ότι δεν θα μπορεί να πειραματιστεί περαιτέρω με αποστάσεις μεταξύ ηχείων και κλίσεις.
Κολοκυθάκια τούμπανα αγαπητοί μου.
Διότι, βασικά, ναι, σου κόβεται ο βήχας του παιχνιδιού και της αδιάκοπης αλλαγής κάθε λίγο, του "γω έτσι το προτιμάω γιατί έχει πιο πλατιά σκηνή" και τέτοια.
Δηλαδή, δε κάνει για μηχανακηδες, κάνει μόνο για μουσικόφιλους, που θέλουν να τελειώνει το θέμα με τα σκατομηχανήματα, και να ακούσουν τη μουσική τους.

Περί των θεμάτων τοποθέτησης που λέει ο μπουτχιας, ναι μεν θεωρητικώς στέκει η λογική αυτή, αλλά πρακτικώς στην τελική σε κάθε χώρο, είναι μόνο ο χώρος αυτός που επιλέγει ποιο θα είναι το τρίγωνο ακρόασης, κι όχι κανείς άλλος, οπότε παπαλα, δε σου πέφτει λόγος ρε μεγάλε που θα μπούνε τα ηχεία, αλλά άντε να το βάλεις αυτό στο κεφάλι του χαιεντά που θέλει να έχει άποπση..

Τες πα, τα φακτς οφ λαιφ είναι αυτά, δεν παλεύονται..
 

A

AKARL

Guest
Δηλαδή, δε κάνει για μηχανακηδες, κάνει μόνο για μουσικόφιλους, που θέλουν να τελειώνει το θέμα με τα σκατομηχανήματα, και να ακούσουν τη μουσική τους.
:hi: :drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Lola να ένα μήλο...
Κολοκυθάκια τούμπανα αγαπητοί μου.
Διότι, βασικά, ναι, σου κόβεται ο βήχας του παιχνιδιού και της αδιάκοπης αλλαγής κάθε λίγο, του "γω έτσι το προτιμάω γιατί έχει πιο πλατιά σκηνή" και τέτοια.
Δηλαδή, δε κάνει για μηχανακηδες, κάνει μόνο για μουσικόφιλους, που θέλουν να τελειώνει το θέμα με τα σκατομηχανήματα, και να ακούσουν τη μουσική τους.

Περί των θεμάτων τοποθέτησης που λέει ο μπουτχιας, ναι μεν θεωρητικώς στέκει η λογική αυτή, αλλά πρακτικώς στην τελική σε κάθε χώρο, είναι μόνο ο χώρος αυτός που επιλέγει ποιο θα είναι το τρίγωνο ακρόασης, κι όχι κανείς άλλος, οπότε παπαλα, δε σου πέφτει λόγος ρε μεγάλε που θα μπούνε τα ηχεία, αλλά άντε να το βάλεις αυτό στο κεφάλι του χαιεντά που θέλει να έχει άποπση..

Τες πα, τα φακτς οφ λαιφ είναι αυτά, δεν παλεύονται..
Θα είσαι ο συνήγορος του πολίτη και θα είμαι ο συνήγορος του...διαβόλου,ώστε να...αποπληκτρολογούνται κάποιοι κουτοπόνηροι που γράφουν περί ΅στημένων΅...Ας προσέχουν μη σκιστεί κανα καλσόν κατά τον εντοιχισμό στην ιδεατή παράγκα...;)
...
Δε γίνονται αυτά στο χάι εντ. Μόνο στα στούντιο γίνονται. Εκείνοι, δεν είναι παπάρες να θέλουν να τα κουνάνε.
...
Πώς να ήταν τέτοιοι όσοι έχουν αφετηρία τη σύσταση Ελεύθερης Ανακλάσεων Ζώνης και την ακουστική φροντίδα του χώρου και κατόπιν θ'απασχολούνταν με επιλογή ηχείων;;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Ρε συ άκαρδε, σκέψου, ο άλλος που δεν το αγοράζει το ρημάδι το σκατοηχείο αν δε το "ακούσει" πρώτα, πως δγιαλο θες να το χώσει σε μια τρουπα στον τοίχο ωεο να το έχει εκεί για ... πάντα;

Χωρίς να μπορεί να το πειράζει πάντα;

Δε γίνονται αυτά στο χάι εντ. Μόνο στα στούντιο γίνονται. Εκείνοι, δεν είναι παπάρες να θέλουν να τα κουνάνε.

Κι όταν πήγα και γω να ακούσω τα σοφιτ μαουντεντ εϊτισιά, είχα έναν καημό να τα κουνήσω να αλλάξει η εικόνα, άστα να πάνε, με τον καημό έμεινα.. :p:p:p

Μπουτχια, άστα βράστα. Σιγά μην αναλύσεις όλα τα πλεονεκτήματα του σοφιτ, όπως και το ινφινιτ μπαφλ. Για ποιον λόγο; :D:D:D
 


A

AKARL

Guest
Ζωή εν τοίχω ή ζωή σε λόγου μας...

Άμα τη χώσεις σε μια τρύπα, δε τη δείχνεις σε κανένα, αλλά περνάς καλύτερα, γιατί ο κόσμος δε ζηλεύει (ιδίως οι γκόμενες), απλώς σε κοροϊδεύει (ιδίως οι γκόμενες, που σε εκτιμούν καλύτερα όταν το χώνεις μέσα, μπιλιβ ιτ ορ νοτ, δι φακτς οφ λαιφ).
Τώρα αυτά τα στριφνά τεχνικά θέματα δεν τα πολυκαταλαβαίνω, αλλά, δεμπειράζει με κάλυψε ο Μπουτιά. :D

Ρε συ άκαρδε, σκέψου, ο άλλος που δεν το αγοράζει το ρημάδι το σκατοηχείο αν δε το "ακούσει" πρώτα, πως δγιαλο θες να το χώσει σε μια τρουπα στον τοίχο ωεο να το έχει εκεί για ... πάντα;

Χωρίς να μπορεί να το πειράζει πάντα;
Δείξε λίγο έλεος... :roflmao::roflmao::roflmao::cry::cry::cry::roflmao::roflmao::roflmao:

Επί του σοβαρού, τώρα, σε ευχαριστώ δημοσίως γιατί, πριν από αρκετό καιρό, με "ανάγκασες" να βάλω το ξερό μου να δουλέψει ώστε, αρχικά, να μπορώ να καταλάβω τι πραγματικά σημαίνει το υπογραμμισμένο κομμάτι και, εν συνεχεία, να μου γίνει βίωμα. Ένα εξαιρετικά χρήσιμο βίωμα. ;) :hi:
 




toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Αυτές τις δουλειές μόνο επαγγελματίες μπορούν να τις κάνουν.
Βρες κάποιον να σε καθοδηγήσει
sv1se,

Αυτή η φράση του Περαστικού είναι ΜΑΚΡΑΝ χρησιμότερη από όλα όσα σου αραδιάσανε. Με δυό λέξεις: Φράση μονόδρομος.

Αν δεν είσαι ο ίδιος ειδικός ΜΗΝ προχωρήσεις μόνος σου, θα έχεις χειρότερο αποτέλεσμα - ΧΩΡΙΣ δυνατότητα διόρθωσης. Νόου μάρτζιν φορ έρρορ, που θάλεγε ο αγγλομαθής ΕΑΡ. Πα ντρουάτ' α λ' ερρeuρ.

Α! Υπάρχει αυτό το πράγμα που λέγεται baffle step (και το κολλητό του που λέγεται diffraction). Γκούγκλαρε...
Οχι, οποιοδήποτε ηχείο αν χωθεί σε τοίχο ΔΕΝ θα παίξει καλύτερα (αν είναι μικρό δίδρομο μπορεί ίσως..). Αυτά που είναι να εντοιχισθούν έχουν και το δικό τους κροσσόβερ

Α! Το εντοιχισμένο δεν μπορεί να κουνηθεί στο μέλον, τι είσαι παπάρας;
Τι είπες θα είναι ο "με ελευθερία διαμόρφωσης χώρος" σου; Σαλόνι; Κοίτα μην αλλάξεις το ύψος του (καρφωμένου στο πάτωμα, δεν το συζητώ) καναπέ σου στο μέλον. Και ασφαλώς όχι τρόπο ζωής και συνηθειες άρα και φευ φευ φευ θέσεις καθιστικών και επίπλων. Τι παπαριές είναι αυτές; Σε σαλόνι βρίσκεσαι;

Α! Αν προκύψει πρόβλημα με τους ρυθμούς του δωματίου, αλλά εσύ επιμένεις αυτό να μοιάζει με σαλόνι... μεγάλε έχασες!

Εν ολίγοις: Εντοιχίζω ηχεία σημαίνει οτι πάνε ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΑΚΕΤΟ με διαμόρφωση ντεντικέιτεντ χώρου ΚΑΙ θέσης ακρόασης ΚΑΙ ηχητικής φροντίδας, οτι ξέρω τι κάνω, και οτι το έχω πάρει ΑΠΟΦΑΣΗ. Αλλοιώς αγοράζω κουτιά και τα κουνάω σαν παπάρας...

.
.
Υ.Γ. Τι να περιμένεις αν επιμένεις;
Θα παίζουν πιο δυνατά (για παθητικά) με την ίδια ισχύ, και πιο καθαρά. Θα κατεβαίνουν χαμηλά με λίγο καλύτερη ατάκα και ακρίβεια στο μπάσο. Θα χάσεις λίγο βάθος σκηνής. ΑΝ ΑΝ ΑΝ, όλα πάνε καλά...
 




vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Όπως κάποιοι .... Θερμοπύλες; :taunt: :rofl:

Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των
ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Ποτέ από το χρέος μη κινούντες•
δίκαιοι κ’ ίσιοι σ’ όλες των τες πράξεις,
αλλά με λύπη κιόλας κ’ ευσπλαχνία•
γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι, κι όταν
είναι πτωχοί, πάλ’ εις μικρόν γενναίοι,
πάλι συντρέχοντες όσο μπορούνε•
πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες,
πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους.

Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει
όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ευχαριστώ όσους προσπαθούν να βοηθήσουν. Να διευκρινίσω ότι όταν μιλάω για εντοιχισμό, αναφέρομαι μόνο σε ηχεία που είναι κατασκευασμενα ως in wall, οπως το Dali Phantom H120 που ανέφερα πιο πριν. Το να εντοιχισω ένα οποιοδήποτε ηχείο βάσης δεν το εξεταζω καν.

Θεωρείτε λοιπόν ότι ακομα και τα ειδικά in wall ηχεια απαιτουν εξειδικευμενες γνωσεις στην εγκατασταση για το σωστό αποτέλεσμα ή έχει προβλεψει ο κατασκευαστής ο,τι χρειάζεται κατά τη σχεδίασή τους;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Θεωρείτε λοιπόν ότι ακομα και τα ειδικά in wall ηχεια απαιτουν εξειδικευμενες γνωσεις στην εγκατασταση για το σωστό αποτέλεσμα ή έχει προβλεψει ο κατασκευαστής ο,τι χρειάζεται κατά τη σχεδίασή τους;
Ο κατασκευαστής έχει προβλέψει τον εντοιχισμό.
Το πως θα γίνει χρειάζεται πολύ εξειδικευμένες γνώσεις.
 

A

AKARL

Guest
Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των
ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Ποτέ από το χρέος μη κινούντες•
δίκαιοι κ’ ίσιοι σ’ όλες των τες πράξεις,
αλλά με λύπη κιόλας κ’ ευσπλαχνία•
γενναίοι οσάκις είναι πλούσιοι, κι όταν
είναι πτωχοί, πάλ’ εις μικρόν γενναίοι,
πάλι συντρέχοντες όσο μπορούνε•
πάντοτε την αλήθεια ομιλούντες,
πλην χωρίς μίσος για τους ψευδομένους.

Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει
όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)
πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,
κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.
:thumbsup::)

Λείπει όμως το πνεύμα .... ;)

Τιμὴ σὲ ἐκείνους ὅπου στὴν ζωὴν των
ὥρισαν καὶ φυλάγουν Θερμοπύλες.
Ποτὲ ἀπὸ τὸ χρέος μὴ κινοῦντες,
δίκαιοι κ᾿ ἴσιοι σ᾿ ὅλες των τὲς πράξεις,
ἀλλὰ μὲ λύπη κιόλας κ᾿ εὐσπλαχνία,
γενναῖοι ὁσάκις εἶναι πλούσιοι,
κι ὅταν εἶναι πτωχοί, πάλ᾿ εἰς μικρὸν γενναῖοι,
πάλι συντρέχοντες ὅσο μποροῦνε,
πάντοτε τὴν ἀλήθεια ὁμιλοῦντες,
πλὴν χωρὶς μίσος γιὰ τοὺς ψευδόμενους.

Καὶ περισσότερη τιμὴ τοὺς πρέπει ὅταν προβλέπουν,
καὶ πολλοὶ προβλέπουν,
πῶς ὁ Ἐφιάλτης θὰ φανεῖ στὸ τέλος,
κ᾿ οἱ Μῆδοι ἐπιτέλους θὰ διαβοῦνε.

Για ρίξτε και μια σημειολογική ανάλυση του ανωτέρω, με αναφορές στα του αβουσάϊτ και της ακροαμοτικοφιλίας, να μου φτιάξετε τη μέρα μρε κοπέλια. :coffee: :)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Καλύτερα να τους αφήσουμε ήσυχους τους στοίχους αυτούς, έχουν γραφεί από και γιά πολύ καλύτερους από εμάς ανθρώπους...
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top