ΚΑΛΥΜΜΑ ΗΧΕΙΩΝ

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Καλημέρα σε όλους.
Μια χαζή ερώτηση...
Υπάρχει διαφορά όταν τα ηχεία παίζουν με το κάλυμμα ή χωρίς ?
Σημειώνω ότι στα δικά μου (triangle quartet) το twit είναι έξω από το κάλυμμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Εξαρτάται απο την ποιότητα του καλύμματος. Και κυριως επηρεάζεται το τουίτερ.

Στείλε Mail στον κατασκευαστή και ρώτα.

Ρεαλιστικά βέβαια, σε αφροντιστους οικιακούς χώρους το κάλυμμα των ηχείων ειναι το μικρότερο απο τα προβλήματα που υπάρχουν. Εδώ ο κόσμος καίγεται δηλαδη ενα πράγμα.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Εξαρτάται απο την ποιότητα του καλύμματος. Και κυριως επηρεάζεται το τουίτερ.

Στείλε Mail στον κατασκευαστή και ρώτα.

Ρεαλιστικά βέβαια, σε αφροντιστους οικιακούς χώρους το κάλυμμα των ηχείων ειναι το μικρότερο απο τα προβλήματα που υπάρχουν. Εδώ ο κόσμος καίγεται δηλαδη ενα πράγμα.
Να σου πω ότι δεν έχεις δίκιο... :errwhat:
[DOUBLEPOST=1516435971][/DOUBLEPOST]
Να σου πω ότι δεν έχεις δίκιο... :errwhat:
ψέμματα θα έλεγα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όσον αφορά το ύφασμα, δεν παίζει σχεδόν κανένα ρόλο σε mid και woofer ενώ έχει μια μικρή επίδραση στο tweeter, όσον αφορά τη στάθμη του.
Πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σχήμα του σκληρού τμήματος του προστατευτικού.
Αυτό, αναλόγως του σχήματος του και τις διαστάσεις της μπάφλας του ηχείου, επηρεάζει την απόκριση του από λίγο έως αρκετά.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Όσον αφορά το ύφασμα, δεν παίζει σχεδόν κανένα ρόλο σε mid και woofer ενώ έχει μια μικρή επίδραση στο tweeter, όσον αφορά τη στάθμη του.
Πολύ μεγαλύτερο ρόλο παίζει το σχήμα του σκληρού τμήματος του προστατευτικού.
Αυτό, αναλόγως του σχήματος του και τις διαστάσεις της μπάφλας του ηχείου, επηρεάζει την απόκριση του από λίγο έως αρκετά.
Στο focal 1028be επηρέαζε πολύ και το μιντ...
Και εννοώ πολύ...
 


Μηνύματα
165
Reaction score
138
Οπότε καλύτερα να τα βγάζουμε όταν ακούμε για να είμαστε σίγουροι ;)
Πιθανολογώ (χωρίς να έχω ίχνος θεωρητικής γνώσης) ότι αυτό με το σκελετό του καλύμματος έχει βάση, διότι όταν ο κατασκευαστής ενός ηχείου προβαίνει σε μετρήσεις, δεν μετράει με το ύφασμα επάνω στο ηχείο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
όταν ο κατασκευαστής ενός ηχείου προβαίνει σε μετρήσεις, δεν μετράει με το ύφασμα επάνω στο ηχείο.
Δεν ισχύει πάντα. Ρώτα τους κατασκευαστές του ηχείου σου να σιγουρευτείς.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Αν και όταν υπάρχουν διαφορές,σίγουρα δεν τις ακούν όλοι
Αν δεν τις ακούς μην ασχολείσαι
 

Μηνύματα
78
Reaction score
15
Στα klipsch rf 35 που εχω , αλλαζει τελειως ο ηχος σε mid και tweeter, αλλα εχει πλαστικο σκελετο το καλυμα. Στα magnat supreme 2000 που ειχα δεν ειχα διαφορες η ηταν πολυ μικρες αλλα ηταν σκετο πανι.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Εχω αν ζευγος Jbl studio 590 σε μετρησεις που ειδα στο ιντερνετ εχει διαφορα με το καλυμα και χωρις αυτο ακομα και με το πλαστικο καλυμα της κορνας οταν βγει η σιτα.

Θεωρω οτι ο κατασκευαστης μετραει και φτιαχνει το ηχειο με την προστ. σιτα και οχι χωρις αυτην δεν το εχω αφαιρεσει για να σου πω αν ηχιτικα αντιληφθηκα κατι φανταζομαι η διαφορα θα ειναι μικρη.

Γνωμη μου αστην πανω γιατι εχει μπει για καποια δουλεια να προστατευει τα ευαισθητα μερη twit,mid,woofer που κρυβονται απο πισω της μην σε τρωει ο κ@λος σου.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Εχω αν ζευγος Jbl studio 590 σε μετρησεις που ειδα στο ιντερνετ εχει διαφορα με το καλυμα και χωρις αυτο ακομα και με το πλαστικο καλυμα της κορνας οταν βγει η σιτα.

Θεωρω οτι ο κατασκευαστης μετραει και φτιαχνει το ηχειο με την προστ. σιτα και οχι χωρις αυτην δεν το εχω αφαιρεσει για να σου πω αν ηχιτικα αντιληφθηκα κατι φανταζομαι η διαφορα θα ειναι μικρη.

Γνωμη μου αστην πανω γιατι εχει μπει για καποια δουλεια να προστατευει τα ευαισθητα μερη twit,mid,woofer που κρυβονται απο πισω της μην σε τρωει ο κ@λος σου.
Στα ηχεία μου (triangle quartet) το twit είναι εκτός σίτας. Να πω όμως κάτι... μη συμβατό ίσως με τη φυσική. Όταν βγάζω τις σίτες "ακούω" σαν να παίζουν καλύτερα. Ίσως να είναι πραγματικό, ίσως όμως να δημιουργείται αυτή η ψευδαίσθηση, γιατί μου αρέσει να βλέπω το ηχείο "γυμνό" και με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. Οπότε όλα φαίνονται (χωρίς ίσως να είναι) καλύτερα. Κι εν τέλει, μάλλον το καλύτερο είναι ό,τι μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα. Δε συμφωνείτε?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Στα ηχεία μου (triangle quartet) το twit είναι εκτός σίτας. Να πω όμως κάτι... μη συμβατό ίσως με τη φυσική. Όταν βγάζω τις σίτες "ακούω" σαν να παίζουν καλύτερα. Ίσως να είναι πραγματικό, ίσως όμως να δημιουργείται αυτή η ψευδαίσθηση, γιατί μου αρέσει να βλέπω το ηχείο "γυμνό" και με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. Οπότε όλα φαίνονται (χωρίς ίσως να είναι) καλύτερα. Κι εν τέλει, μάλλον το καλύτερο είναι ό,τι μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα. Δε συμφωνείτε?
Κλείσε τα μάτια σου και βάλε κάποιον άλλον να βάζει και να βγάζει τη σίτα, χωρίς να ξέρεις τι έκανε. Και πες του να γράφει τις απαντήσεις σου χωρίς να σχολιάζει. 20 φορές απο ένα λεπτό τη φορά.

Αν μπορέσεις να αναγνωρίσεις 80% τουλάχιστον των αλλαγών σωστά, τότε έχει νόημα. Αλλιώς, όχι.

Σε ενα εικοσάλεπτο θα ξέρεις.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Κλείσε τα μάτια σου και βάλε κάποιον άλλον να βάζει και να βγάζει τη σίτα, χωρίς να ξέρεις τι έκανε. Και πες του να γράφει τις απαντήσεις σου χωρίς να σχολιάζει. 20 φορές απο ένα λεπτό τη φορά.

Αν μπορέσεις να αναγνωρίσεις 80% τουλάχιστον των αλλαγών σωστά, τότε έχει νόημα. Αλλιώς, όχι.

Σε ενα εικοσάλεπτο θα ξέρεις.
Σωστός... !
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Στα ηχεία μου (triangle quartet) το twit είναι εκτός σίτας. Να πω όμως κάτι... μη συμβατό ίσως με τη φυσική. Όταν βγάζω τις σίτες "ακούω" σαν να παίζουν καλύτερα. Ίσως να είναι πραγματικό, ίσως όμως να δημιουργείται αυτή η ψευδαίσθηση, γιατί μου αρέσει να βλέπω το ηχείο "γυμνό" και με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα. Οπότε όλα φαίνονται (χωρίς ίσως να είναι) καλύτερα. Κι εν τέλει, μάλλον το καλύτερο είναι ό,τι μας κάνει να αισθανόμαστε καλύτερα. Δε συμφωνείτε?
Οταν θα σου φυγει το σκουποξυλο της σφουγγαριστρας και θα καρφωθει σε ενα γουφερ η ενα δαχτυλο μικρου παιδιου πειραματιστει ισως να μην αισθανθεις και τοσο ωραια...χαχαχαχα
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Οταν θα σου φυγει το σκουποξυλο της σφουγγαριστρας και θα καρφωθει σε ενα γουφερ η ενα δαχτυλο μικρου παιδιου πειραματιστει ισως να μην αισθανθεις και τοσο ωραια...χαχαχαχα
Πω, πω, πω... μη λες τέτοια...
Ευτυχώς όμως έχω εκπαιδεύσει και τη γυναίκα μου και το γιο μου να στέκονται μακριά... μακριά... Αλλά τώρα που το λες... αν βάλω καλύμματα από μασίφ αλουμίνιο πάχους 3mm, λες να έχει διαφορά στον ήχο??? :lol::lol::lol:
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Πω, πω, πω... μη λες τέτοια...
Ευτυχώς όμως έχω εκπαιδεύσει και τη γυναίκα μου και το γιο μου να στέκονται μακριά... μακριά... Αλλά τώρα που το λες... αν βάλω καλύμματα από μασίφ αλουμίνιο πάχους 3mm, λες να έχει διαφορά στον ήχο??? :lol::lol::lol:
H αληθεια ειναι οτι ολοι γερνουν προς το carbon καλυμα!!!
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
H αληθεια ειναι οτι ολοι γερνουν προς το carbon καλυμα!!!
Και επειδή ψαρεύω κιόλας και γνωρίζω τις πετονιές fluorocarbon που είναι "αόρατες" θα το ψάξω προ τα κει :):):)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top