Κανα πάμφθηνο interconnect που σέβεται τον εαυτό του;

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Στο παρόν (και ελπίζω προσωρινό) στήσιμο του συστήματος, το πικάπ είναι στου διάκου στι μάνα, 2.5 - 3 μέτρα περίπου από τον προενισχυτή.

Εν τω μεταξύ περνάει και από πολύπριζα και τέτοια ενδιάμεσα.. τέλοσπάντων, καθόλου ιδανικές οι συνθήκες.
Έλεγα λοιπόν να πάρω κανα πάμφτηνο rca για να κάνω τη δουλειά μου, όχι τίποτα mogami και belden, αφού δεν σκοπεύω να ξοδευτώ για μια προσωρινή κατάσταση.

Έχετε τίποτα στο μυαλό σας στα 20-25ευρώ; Με καμια σοβαρή θωράκιση, ε.

Στον ντράγκ ντίλερ που κοιτάζω θα έπαιρνα αυτό -> http://www.ghentaudio.com/part/a09.html αλλά δεν ξέρω αν έχετε τίποτα άλλο στα υπ' όψιν
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
To καλώδιο Canare L-4E6S Star Quad είναι άριστο (και ποιο ισορροπημένο από mogami / belden κλπ)...
αλλά και επειδή είναι για πικάπ, εναλλακτικά θα σου πρότεινα το Van damme (LC-OFC) Twin Interconnect 268-500-000 (ψάξε από Αγγλία, ebay κλπ) απλά αυτό για την δουλειά που το θέλεις δεν έχει αντίπαλο....

 



LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69

Attachments


Μηνύματα
38
Reaction score
57
Για μεγάλες αποστάσεις...
Φερτα οσο ποιο κοντα μπορεις και βαλε μονοκλωνο 1,5mm
Η γειωση με το σημα να απεχουν ~6mm μεταξύ τους σε ολη τη διαδρομη αν ειναι εφικτο !
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.393
Reaction score
125.540
Μόνο η χωρητικότητα μετράει, οπότε τα καλώδια για AES EBU είναι οι καλύτερες επιλογές για πικαπ.

Βεβαίως, ο,τι και να του κάνεις δε παίζει καλά.

Η ψηφιακή riaa και ισοσταθμιση μετά, κάπως σώζουν την κατάσταση.
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
12pF/ft εἰναι αυτἀ που πρὀτεινα.
Κατἀ τον ἰδιο τον κατασκευαστἠ, εἰναι το καλὐτερο καλὠδιο της εταιρἰας.
Εγὠ μὀνο αυτὀ χρησιμοποιὠ (παςπαρτοὐ γιἀ ὀλα. Ακὀμα και εσωτερικἀ) και γι᾽αυτὀ το προτεἰνω.
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Δεν συνδἐεται η θωρἀκιση !
Μὀνο στο ἐνα ἀκρο !
Στο ἀλλο παραμἐνει στον αἐρα.
Αφοὐ εἰναι 2 & μπλεντἀζ, γιατἰ να τη συνδἐσεις?
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Δεν συνδἐεται η θωρἀκιση !
Μὀνο στο ἐνα ἀκρο !
Στο ἀλλο παραμἐνει στον αἐρα.
Αφοὐ εἰναι 2 & μπλεντἀζ, γιατἰ να τη συνδἐσεις?
Το σωστό,είναι να συνδεθεί η θωράκιση μαζί με τον έναν αγωγό στην μεριά που αρχίζει να τρέχει το σήμα και όχι εκεί που καταλήγει
 


Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
έγινε μια μικρή αλλαγή σχεδίων.
Αποφάσισα να στέλνω το σήμα από τον προενισχυτή στο subwoofer, να κάνει εκεί το φιλτράρισμα και στη συνέχεια να στέλνει το σήμα στους τελικούς. 'Ετσι χαλαρώνω λίγο τα ηχεία και τους ενισχυτές μου από τις πολύ χαμηλές συχνότητες τις οποίες θα παίζει μόνο το σαμπ.

Ε, παρήγγειλα για αυτή τη δουλειά 2 από τα καλώδια που ανέφερα από πάνω και το καλώδιο που μου περισσεύει θα το βάλω στο πικάπ.
Είναι ένα mark grant που χρησιμοποιεί canare LV-61S.
Καθόλου άσχημα νομίζω
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top