Altered Carbon (2018)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
MV5BMjQyOTE4NjE0M15BMl5BanBnXkFtZTgwMzcxMzY1NDM@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg


Πριν λίγες μέρες κυκλοφόρησε στο Netflix (και στο ελληνικό) η νέα σειρά Altered Carbon ("Θνητοί Θεοί" στα ελληνικά).

Βασισμένο στο νουάρ κυβερνοπάνκ μυθιστόρημα του Ρίτσαρντ Κ. Μόργκαν, το Θνητοί Θεοί είναι μια μυστηριώδης ιστορία φόνου, έρωτα, σεξ και προδοσίας, που εκτυλίσσεται 300 χρόνια στο μέλλον. Μια νέα τεχνολογία έχει αλλάξει τη διαμόρφωση της κοινωνίας: η συνείδηση μπορεί να ψηφιοποιηθεί, το ανθρώπινο σώμα να ανταλλαχθεί, ο θάνατος δεν είναι πλέον οριστικός. Ο Τακέσι Κόβατς είναι ο μόνος επιζών μιας ομάδας επίλεκτων διαστρικών πολεμιστών που ηττήθηκαν σε μια εξέγερση εναντίον της νέας τάξης πραγμάτων. Ο νους του ήταν φυλακισμένος, στον πάγο, για αιώνες, έως ότου ο Λόρενς Μπάνκροφτ, ένας απίστευτα πλούσιος και μακρόβιος άνδρας, προσφέρει στον Κόβατς την ευκαιρία να ζήσει ξανά. Σε αντάλλαγμα, ο Κόβατς πρέπει να λύσει έναν φόνο… Το φόνο του ίδιου του Μπάνκροφτ.

Πρωταγωνιστούν: Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda

Έχω δει το πρώτο επεισόδιο και εντυπωσιάστηκα από την πρωτοτυπία και την ποιότητα παραγωγής.
4Κ εικόνα, HDR και Atmos. :thumbsup:


imdb


 


Μηνύματα
309
Reaction score
419
Πριν απο 2 χρόνια σε ένα παζάρι βιβλίου στο κέντρο , με μόνο κριτήριο την χαμηλη του τιμή μιας και δεν είχα ιδέα ούτε για το βιβλίο ούτε για τον συγγραφέα το πήρα.
Απο τα καλύτερα επ.φαντασίας που εχω διαβάσει και ανυπομονώ να το δω και στην όθονη.

Θνητοί-Θεοί.jpg
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δηλαδη περα της εικονας τα σπαει και η υποθεση ?
Κοιτα, πολλοι που την ειδαν ασχολουνται με ...ανθρωπιστικα, θρησκευτικα, πολιτικα μηνυματα που (υποτιθεται οτι) στελνει η σειρα. Προσωπικα, πλεον, αντιμετωπιζω τετοιου ειδους θεαματα απλα ως θεαματα - δεν περιμενω απο τετοια πηγη να εισπραξω νοηματα και ιδεες (παλια το εκανα με την ΕΦ, τωρα βεβαια οχι - οι νεωτεροι ισως). Η υποθεση ως "φανταστικη" εχει τις υπερβολες της, αλλα κατα τα αλλα η δημιουργικη παραγωγη "ξεφυγε" εντελως και δεν εχει αντιπαλο. Φοβερη εικονα (netflix), φοβερη επεξεργασια των εφφε, καλοι ηθοποιοι - γενικα αξιοθεατη αρκετα.
Κι οπως αναρωτηθηκα κι αλλου "με τι χαπακωνονται και φαντασιωνονται ολα αυτα;":)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Κοιτα, πολλοι που την ειδαν ασχολουνται με ...ανθρωπιστικα, θρησκευτικα, πολιτικα μηνυματα που (υποτιθεται οτι) στελνει η σειρα. Προσωπικα, πλεον, αντιμετωπιζω τετοιου ειδους θεαματα απλα ως θεαματα
Μαζί σου! :thumbsup:

Αν θέλει κάποιος να βρει μηνύματα στη σειρά θα τα βρει. Αν όχι, θα μείνει ικανοποιημένος από το θέαμα.
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Κοιτα, πολλοι που την ειδαν ασχολουνται με ...ανθρωπιστικα, θρησκευτικα, πολιτικα μηνυματα που (υποτιθεται οτι) στελνει η σειρα. Προσωπικα, πλεον, αντιμετωπιζω τετοιου ειδους θεαματα απλα ως θεαματα - δεν περιμενω απο τετοια πηγη να εισπραξω νοηματα και ιδεες (παλια το εκανα με την ΕΦ, τωρα βεβαια οχι - οι νεωτεροι ισως). Η υποθεση ως "φανταστικη" εχει τις υπερβολες της, αλλα κατα τα αλλα η δημιουργικη παραγωγη "ξεφυγε" εντελως και δεν εχει αντιπαλο. Φοβερη εικονα (netflix), φοβερη επεξεργασια των εφφε, καλοι ηθοποιοι - γενικα αξιοθεατη αρκετα.
Κι οπως αναρωτηθηκα κι αλλου "με τι χαπακωνονται και φαντασιωνονται ολα αυτα;":)
thanx.
To ξεκιναω λοιπον και εγω απο (netflix) :)

Ρωτησα γιατι ποτε δεν ξερεις.:D .Μπορει να ειναι συνδυασμος x-files και ..Ηρακλη Πουαρω , μπορει να ειναι... legion + lost :o) και να μας καει ο player και μερικα εγκεφαλικα κυτταρα (δεν εχουμε και πολλα ..) απο το σοκ :o
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τα είδα όλα...κι έφριξα.:tongue:

Στυλιστικές αντιγραφές που συγχέουν Blade Runner με Matrix και το αυθεντικό Ghost in the Shell,κοιλιές στη ροή της υπόθεσης για να τραβήξει δέκα μακρόσυρτα επεισόδια και μια οξύμωρη συνύπαρξη χαρακτηριστικών γνωρισμάτων.

Από τη μια πλευρά προβάλλεται η γύμνια ως αυτοσκοπός / κράχτης και από την άλλη γίνονται σεναριακές αποκλίσεις από τα βιβλία που φαντάζουν ως σκοπιμότητα για να προωθηθεί η δόξα του θηλυκού φύλου και η υπόσταση των μη προνομιούχων τάξεων (τα γνωστά και μη εξαιρετέα ιδανικά των Social Justice Warriors)...
Για να είμαι ειλικρινής, έχω δει μόνο το πρώτο επεισόδιο και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με το οπτικό μέρος της σειράς. Και με την υπέροχη Kristin Lehman (όχι το άλλο το μαυροτσούκαλο :D ).
Αν στη συνέχεια τα μηνύματα "κοινωνικής δικαιοσύνης" και πολιτικής ορθότητας γίνουν το βασικό γνώρισμα της σειράς θα μπει στον φάκελο με τα άχρηστα.
Θεωρώ ότι γίνονται οπωσδήποτε κύριος άξονας της υπόθεσης...
Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο πάντως,φρόντισε να μην το εγκαταλείπεις πρόωρα,φτάσε τουλάχιστον έως το επεισόδιο όπου θα εμφανιστεί κι εκείνη γυμνή...;)
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.875
Reaction score
41.084
Ωραίο γκομενακι ο πρωταγωνιστής αλλά δεν...»έπαιζε» όπως δεν «έπαιζαν» και οι άλλοι, τι να κάτσεις να δεις, το γκομενακι μόνο;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Από τη μια πλευρά προβάλλεται η γύμνια ως αυτοσκοπός και από την άλλη γίνονται σεναριακές αποκλίσεις από τα βιβλία που φαντάζουν ως σκοπιμότητα για να προωθηθεί η δόξα του θηλυκού φύλου και η υπόσταση των μη προνομιούχων τάξεων (τα γνωστά και μη εξαιρετέα ιδανικά των Social Justice Warriors)...
Για να είμαι ειλικρινής, έχω δει μόνο το πρώτο επεισόδιο και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με το οπτικό μέρος της σειράς. Και με την υπέροχη Kristin Lehman (όχι το άλλο το μαυροτσούκαλο :D ).
Αν στη συνέχεια τα μηνύματα "κοινωνικής δικαιοσύνης" και πολιτικής ορθότητας γίνουν το βασικό γνώρισμα της σειράς θα μπει στον φάκελο με τα άχρηστα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Παρά τη συμβουλή του spylab να μην το δούμε, είμαστε στο όγδοο επεισόδιο. :p Αξιοπρεπές αλλά άνισο.
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Έχω μείνει ακόμα στο πρώτο και δεν συνεχίζω για έναν και μόνο λόγο: Έχω μυριστεί ότι πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με την εξέλιξη για να μη χάσεις τον μπούσουλα. Και αυτό σε μένα δεν παίζει. Οπότε φοβάμαι ότι δεν θα καταλάβω τίποτα.
 

Μηνύματα
20.122
Reaction score
14.493
Διαβάζω και στο „ Τι είδαμε σήμερα « γι αυτή τη σειρά και παρατηρώ ποιοι το έχουν δει κι ενθουσιάστηκαν.

Έτυχε πριν πολλές εβδομάδες να παίζει και στο σπίτι μου και από περιέργεια κοντοκαθησα να δω τα τρελα που διαδραματίζονταν.Ηθελα να γνωριζω πως λέγεται η σειρά,για να σας αποτρέψω από το να τη δείτε.:D

Μέσα μου αναρωτιόμουν....“ Μα,σε τι είδους ανθρώπων αρέσει αυτό το πράγμα....?» Τον έναν τον ήξερα προσωπικά.:p
[DOUBLEPOST=1522067215][/DOUBLEPOST]
Για να είμαι ειλικρινής, έχω δει μόνο το πρώτο επεισόδιο και έχω μείνει εντυπωσιασμένος με το οπτικό μέρος της σειράς. Και με την υπέροχη Kristin Lehman (όχι το άλλο το μαυροτσούκαλο :D ).
Αν στη συνέχεια τα μηνύματα "κοινωνικής δικαιοσύνης" και πολιτικής ορθότητας γίνουν το βασικό γνώρισμα της σειράς θα μπει στον φάκελο με τα άχρηστα.

Η Martha Higareda που μοιάζει ελληνικής καταγωγής,ειναι μια πανέμορφη Μεξικάνα!


2BC6AC52-19C5-4896-8852-7E69370CE26C.jpeg
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
:D
Η Martha Higareda που μοιάζει ελληνικής καταγωγής,ειναι μια πανέμορφη Μεξικάνα
Για καλό τα έγραψες αυτά; :D

Δεν μου αρέσουν οι Λατίνες. Η συγκεκριμένη είναι και γλυκούλα, άρα ένας έξτρα αρνητικός παράγοντας.
Αντικειμενικά είναι πολύ ωραία, απλά το γούστο μου είναι διαφορετικό.

Η Kristin Lehman από την άλλη είναι σούπερ. :thumbsup:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Το εἰδα ὀλο πριν απὀ 2 βδομἀδες .....
και σἠμερα το εἰχα ἠδη ξεχἀσει , λες κι ἀκουγα πρὠτη φορἀ γι῾αυτὀ.
Τρελἠ πἐτσα. Δε σου μἐνει τἰποτα. Σα να μη το εἰδες ποτἐ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top