Ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές Bipolar

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Καλησπέρα ! Εχω κάποιες απορίες για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
Πρόσφτα πήρα στα χερια μου έναν παλιό sony ενισχυτή ! τον TA-F30. Τον άνοιξα και με το μάτι παρατήρησα μερικους πυκνωτές το περίβλημα τους ήταν σαν να είχαν λιώσει ! Αποφάσισα να τους αλλάξω . !
Παρήγγειλα ανταλλακτικά όμως μερικοί πυκνωτές που παρήγγειλα είναι τύπου bipolar μαρκας ELNA όπου δεν ξέρω τι διαφορα έχουν με τους κλασικούς πυκνωτές. Και επίσης στο περίβλημα που γραφουν τα χαρακτηριστικά δεν δείχνει πολικότητα. Την πολικότητα την καταλαβαίνω από τα ποδαράκια μονο.
Αμα αντικαταστήσω αυτούς τους λίγους πυκνωτές με τους bipolar θα ύπαρξη κάποιο πρόβλημα στο μηχάνημα ?
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Καλησπέρα ! Εχω κάποιες απορίες για ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
Πρόσφτα πήρα στα χερια μου έναν παλιό sony ενισχυτή ! τον TA-F30. Τον άνοιξα και με το μάτι παρατήρησα μερικους πυκνωτές το περίβλημα τους ήταν σαν να είχαν λιώσει ! Αποφάσισα να τους αλλάξω . !
Παρήγγειλα ανταλλακτικά όμως μερικοί πυκνωτές που παρήγγειλα είναι τύπου bipolar μαρκας ELNA όπου δεν ξέρω τι διαφορα έχουν με τους κλασικούς πυκνωτές. Και επίσης στο περίβλημα που γραφουν τα χαρακτηριστικά δεν δείχνει πολικότητα. Την πολικότητα την καταλαβαίνω από τα ποδαράκια μονο.
Αμα αντικαταστήσω αυτούς τους λίγους πυκνωτές με τους bipolar θα ύπαρξη κάποιο πρόβλημα στο μηχάνημα ?
NAI θα κάνεις ζημιά
Bipolar ίσως ονομασία για εφφέ και προσέλκυση αγοράς (το σωστό ίσως ήταν unpolarized) όπως και polarized για τους ηλεκτρολυτικούς
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
NAI θα κάνεις ζημιά
Bipolar ίσως ονομασία για εφφέ και προσέλκυση αγοράς (το σωστό ίσως ήταν unpolarized) όπως και polarized για τους ηλεκτρολυτικούς
:errwhat:
ποπό !! μάλιστα !! χίλια ευχαριστώ για την απάντηση !
οποτε πάω για αγορά κανονικών ηλεκτρολυτικών που δεν αναφέρουν bipolar
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
NAI θα κάνεις ζημιά
Bipolar ίσως ονομασία για εφφέ και προσέλκυση αγοράς (το σωστό ίσως ήταν unpolarized) όπως και polarized για τους ηλεκτρολυτικούς
Μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα γιατί γίνεται ζημιά ? Από όσο γνωρίζω για τους bipolar πυκνωτές , η μόνη διαφορά από τους polarized είναι ότι μπορείς να τους τοποθετήσεις χωρίς να σε νοιάζει το + και - . Υπάρχει και άλλη διαφορά από τους polarized που δε γνωρίζω?

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα γιατί γίνεται ζημιά ? Από όσο γνωρίζω για τους bipolar πυκνωτές , η μόνη διαφορά από τους polarized είναι ότι μπορείς να τους τοποθετήσεις χωρίς να σε νοιάζει το + και - . Υπάρχει και άλλη διαφορά από τους polarized που δε γνωρίζω?

Ευχαριστώ
:focus: διχάστηκα με το μήνυμα σου ! πειράζει τελικά η δεν πειράζει !
θέλω να δω τι θα γράψει ο stefanos604 στο ερώτημα σου
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Χρειάζεται να γνωρίζεις τι δουλειά κάνει ο πυκνωτής που αντικαθιστάς.
Αν ειναι στο τροφοδοτικό δεν μπορείς να βάλεις Bipolar.
Αν είναι σε σειρά με το σήμα μπορείς να βάλεις.
οπότε απλά αντικαθιστάς ότι ειχε ο κατασκευαστής.
Επίσης οι bipolar επιτρέπουν RFI να περάσει στο κύκλωμα και να γινει ο ενισχυτής δέκτης.
 


Μηνύματα
380
Reaction score
330
O bipolar ηλεκτρολυτικός πυκνωτής στην ουσία είναι δύο ίδιοι ηλεκτρολυτικοί συνδεμένοι σε σειρα με ανάστροφη πολικότητα (+--+ ) ώστε να έχεις ομοειδές φορτίο στα άκρα . Σύμφωνα με διάφορες περγαμηνές είναι καλύτεροι στη διέλευση για το λόγο αυτό προτείνονται στην γραμμή απο όπου περναει η ακουστική πληροφορία , κρός κ.λ. Στα τροφοδοτικά δεν έχει νόημα μια μου δεν θα βελτίωναν κάτι και κυρίως θα εμφάνιζαν διπλάσιο όγκο . Στην γραμμή μεταφοράς ( στο σχέδιο ) βάλε bipolar και στο τροφοδοτικό απλούς ( αν ο κατασκευαστής έχει bibolar σε συγκεκριμένα σημεία βάλε εκει για να μην μπλέκεις με το σχέδιο της συσκευής εκτός αν έχεις άνεση με τα διαγράμματα ) Στη τροφοδοσία συνήθως λίγο μεγαλύτερους αλλά με μέτρο γιατί οι δίοδοι ή η γέφυρα ποιό πίσω έχουν τα όριά τους και σε μεγάλη αύξηση χωρητικότητας μπορεί να έχουν θεματάκια .
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Το είπα στο αρχικό ποστάρισμα:
bipolar =non polar = non polarized

Όμως Bipolar = "BACK to BACK" . Δηλαδή θα μπορούσες τα ‘’-‘’ 2 ηλεκτρολυτικών να τα συνδέσεις εν σειρά και άρα να έχεις μόνο ‘’+’’ και απ’ τους 2 ακροδέκτες.
Απλά οι κατασκευαστές , το κάνουν αυτό για σένα .... τοποθετούν τους 2 αυτούς ''ηλεκτρολυτικούς'' πυκνωτές σ’ ένα περίβλημα!!

Οι ηλεκτρολυτικοί (polarized) είναι πολύ μικρότεροι σε μέγεθος για δοθείσα χωρητικότητα (πχ για τιμές πάνω από 1μF οι non-electrolytic έχουν μεγάλο μέγεθος) .
Άρα η μεγάλη χωρητικότητα των ηλεκτρολυτικών σε σύγκριση για ιδίου μεγέθους πυκνωτές τους κάνει κατάλληλους για φιλτράρισμα τροφοδοτικών αλλά κυρίως αποθήκευσης πολύ μεγάλης ενέργειας.

Με απλά λόγια:
  • Αν το κύκλωμα είναι DC (πχ φιλτράρισμα σε τροφοδοτικό) χρήση ηλεκτρολυτικών
  • Αν αφορά εφαρμογές με μεταβαλλόμενο DC θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν είτε ηλεκτρολυτικοί ή Non Polar
  • Αν το σήμα είναι AC (σε δεκάδες εφαρμογές) χρησιμοποιούνται Non Polar
Φυσικά το πιο σημαντικό κριτήριο είναι η τάση που εφαρμόζεται και φυσικά το μέγεθος που εξήγησα παραπάνω
Αν λοιπόν θέσεις τέτοιους αντί ηλεκτρολυτικών που υπήρχαν απ' τη μάνα τους στο κύκλωμα σου δεν μπορείς να κάνεις τα ανωτέρω ,θα σου ‘’έπιαναν’’ τεράστιο χώρο!! και θα έκανες ζημιά στο κύκλωμα.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Οποτε για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου μην γίνει καμια στραβή με τον ενισχυτή θα ξανά παραγγείλω τους πυκνωτές που έκανα λάθος ! με τους κλασικούς πυκνωτές .
Kαι τους bipolar τους βάζω στην άκρη.
Thnx παιδιά για την βοήθεια με κατατοπίσατε αρκετά :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Οποτε για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου μην γίνει καμια στραβή με τον ενισχυτή θα ξανά παραγγείλω τους πυκνωτές που έκανα λάθος ! με τους κλασικούς πυκνωτές .
Kαι τους bipolar τους βάζω στην άκρη.
Thnx παιδιά για την βοήθεια με κατατοπίσατε αρκετά :)
Πριν ξαναπαραγγείλεις, μήπως μπορείς να μας πεις τη χωρητικότητα και την τάση λειτουργίας των παλαιών και των καινούργιων αντίστοιχα;
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Πριν ξαναπαραγγείλεις, μήπως μπορείς να μας πεις τη χωρητικότητα και την τάση λειτουργίας των παλαιών και των καινούργιων αντίστοιχα;
H χωρητικότητα και η τάση είναι ακριβώς η ίδια με τους παλιούς !
4 X 47uf 50v ,
2 X 470uf 6.3V ,
και 2 X 100uf 50V
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
Αν χωρούν, βάλ' τους. Δεν χρειάζεται να ξαναμπείς στη διαδικασία και ούτε θα γίνει ζημιά. Γενικά, κάθε -ΚΑΘΕ- ηλεκτρολυτικός πυκνωτής μπορεί να αντικατασταθεί από οποιονδήποτε άλλης τεχνολογίας και ιδίων χαρακτηριστικών, με μόνο ενδεχόμενο εμπόδιο τις αυξημένες φυσικές διαστάσεις και το κόστος.
 

Μηνύματα
106
Reaction score
4
Αν χωρούν, βάλ' τους. Δεν χρειάζεται να ξαναμπείς στη διαδικασία και ούτε θα γίνει ζημιά. Γενικά, κάθε -ΚΑΘΕ- ηλεκτρολυτικός πυκνωτής μπορεί να αντικατασταθεί από οποιονδήποτε άλλης τεχνολογίας και ιδίων χαρακτηριστικών, με μόνο ενδεχόμενο εμπόδιο τις αυξημένες φυσικές διαστάσεις και το κόστος.
OK :) THNX
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Αν χωρούν, βάλ' τους. Δεν χρειάζεται να ξαναμπείς στη διαδικασία και ούτε θα γίνει ζημιά. Γενικά, κάθε -ΚΑΘΕ- ηλεκτρολυτικός πυκνωτής μπορεί να αντικατασταθεί από οποιονδήποτε άλλης τεχνολογίας και ιδίων χαρακτηριστικών, με μόνο ενδεχόμενο εμπόδιο τις αυξημένες φυσικές διαστάσεις και το κόστος.
Κι αν είναι λίγο διαφορετικά τα μf (μόνο προς τα πάνω) αλλά τα ίδια volt, πάλι δεν πειράζει, αν τα λέω σωστά.
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Όχι δεν τα λές σωστά. Σε διέλευση σήματος δεν αλλάζεις την χωρητικότητα. Αλλιώς αλλοιώνεις το φίλτρο.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Αν χωρούν, βάλ' τους. Δεν χρειάζεται να ξαναμπείς στη διαδικασία και ούτε θα γίνει ζημιά. Γενικά, κάθε -ΚΑΘΕ- ηλεκτρολυτικός πυκνωτής μπορεί να αντικατασταθεί από οποιονδήποτε άλλης τεχνολογίας και ιδίων χαρακτηριστικών, με μόνο ενδεχόμενο εμπόδιο τις αυξημένες φυσικές διαστάσεις και το κόστος.
Εντάξει,θα συμφωνήσω με αυτό που λέτε.
Αλλά το επιχείρημά μου είναι ότι, κατά την εμπειρία μου, η πόλωση έχει σημασία σε ορισμένες περιπτώσεις (σε εφαρμογές φιλτραρίσματος ισχύος – τροφοδοτικά - αυτό θα προκαλέσει προβλήματα).. Εξ’ άλλου οι ηλεκτρολυτικοί είναι μικρότεροι και φθηνότεροι για αυτές τις εφαρμογές

Στην ηχητική διαδρομή όμως (ήδη το ανέφερα σε προηγούμενο ποστ) , του ιδίου μεγέθους και χαρακτηριστικών τάσεως και χωρητικότητας σίγουρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα αντικατάστασης ηλεκτρολυτικών με τους bipolar
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.503
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top