Ρελέ για επιλογέα εισόδων

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Θα χρησιμοποιηθούν σε διάταξη για επιλογή 2 εισόδων RCA line σε μια έξοδο επίσης RCA ώστε να μην βάζω-βγάζω καλώδια στην main-in του ολοκληρωμένου. Θα είναι κατηγορίας C / DPDT. Έχω ακούσει για omron οτι χρησιμοποιούνται σε προ και για finder. Θέλω κάτι καλής ποιότητας. Καμμιά γνώμη κανείς;
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Για την δουλειά που θέλεις, δύο είσοδοι σε μία έξοδο, σου χρειάζεται ένας μόνο ρελές.
Στην ουδέτερη θέση (άνευ τάσης) θα συνδέσει την μία πηγή προς την έξοδο, ενώ όταν ενεργοποιηθεί ο ρελές θα συνδέει την άλλη πηγή στην έξοδο.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Σας ευχαριστώ. Ψάχνοντας στο σάιτ της omron έμεινα στις κατηγορίες G6K, G6S και G5V αλλά βλέπω τώρα ότι κι αυτός που προτείνει ο brego μου κάνει. Ψωνίζουμε απ' έξω ή τους βρίσκουμε και εδώ;
[DOUBLEPOST=1519071283][/DOUBLEPOST]
Για την δουλειά που θέλεις, δύο είσοδοι σε μία έξοδο, σου χρειάζεται ένας μόνο ρελές.
Στην ουδέτερη θέση (άνευ τάσης) θα συνδέσει την μία πηγή προς την έξοδο, ενώ όταν ενεργοποιηθεί ο ρελές θα συνδέει την άλλη πηγή στην έξοδο.
Για να έχουμε μεταγωγή αριστερό, δεξί και γη δεν θέλουμε 4 επαφές;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Relay_symbols.svg
Δες τον DPDT.
C1 (Left out) και C2 (Right out) θα είναι οι εξόδοι σου.
Την μία είσοδο θα ρίξεις στα Α1 (L) και Α2 (R) και την άλλη στα Β1 (L) και Β2 (R).
Η γη είναι κοινή για όλο το σύστημα.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Νόμιζα ότι χρειάζεται να κάνουμε μεταγωγή και στην γη. Αν δεν χρειάζεται τότε ναι, αρκεί ο ένας μόνο.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Σας ευχαριστώ. Ψάχνοντας στο σάιτ της omron έμεινα στις κατηγορίες G6K, G6S και G5V αλλά βλέπω τώρα ότι κι αυτός που προτείνει ο brego μου κάνει. Ψωνίζουμε απ' έξω ή τους βρίσκουμε και εδώ;
[DOUBLEPOST=1519071283][/DOUBLEPOST]
Για να έχουμε μεταγωγή αριστερό, δεξί και γη δεν θέλουμε 4 επαφές;
Εάν μένεις Αθήνα έχω επάνω σε πλακέτα από παλιό cisco switch ίδιο ακριβώς. Έλα θα στο έχω βγάλει σε κατάσταση κούκλα.

Εάν θέλεις καινούργιο θα σου πρότεινα ebay από κανένα uk μαγαζί, γιατί από mouser θες min 20€ μεταφορικά.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top