Προτάγματα Ενισχυτικών Βαθμίδων για Jazzεμένους

A

AKARL

Guest
Πάνω που ο Άλι Άκις Τζι μου δίνει μια σταγόνα ελπίδας ότι ενδέχεται να καταφέρω να αποφύγω την ενσωμάτωση υποβαθύφωνης μονάδας:

Ναι, αλλα βαλε και το original, γιατι αυτος κατι εχει να πει:
https://pitchfork.com/features/oped/9667-drop-the-bass-a-case-against-subwoofers/
Πετάγεται, πχοιός άλλος, ο συνήθης και κατά συρροήν ύποπτος και καταβαραθρώνει τις, λιγοστές, ελπίδες μου καθιστώντας τες φρούδες (και φλούδες):

Ο αυθεντικός συγγραφέας-μουσικός φαίνεται να έχει ταλανιστεί από την ενσωμάτωση ακροσάριστων υποβαθύφωνων μονάδων και χρήση ακουστικών με σαφείς τονικές ανισορροπίες,οπότε οι παρατεθείσες εντυπώσεις του είναι δικαιολογητέες.
Κατά τα άλλα,ναι μωρέ,άσε τα 5ιντσα με 1 εκατοστό διαδρομής ν'αναλαμβάνουν το σύνολο των κατώτατων οκτάβων...Και μετά μας φταίνε το γρέζι και ο κόκκος.
Τα έχουμε ξαναπεί,προτεραιότητα στην ενσωμάτωση sub δεν αποτελεί το βάθος απόκρισης,αλλά το βάθος και ύψος των αποδιδόμενων δυναμικών αντιθέσεων...
Κάνω, λοιπόν, έκκληση στη ... λογική (!) του αγαπητού Μπουτιά προκειμένου να μου συστήσει μια (1) υποβαθύφωνη μονάδα, με κόστος έως 1 (ένα) αβουγουδού, προκειμένου η εν λόγω μονάδα να ενσωματωθεί κροσαρισμένα εις το σετάπ μου ... :help:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πάνω που ο Άλι Άκις Τζι μου δίνει μια σταγόνα ελπίδας ότι ενδέχεται να καταφέρω να αποφύγω την ενσωμάτωση υποβαθύφωνης μονάδας:
Πετάγεται, πχοιός άλλος, ο συνήθης και κατά συρροήν ύποπτος και καταβαραθρώνει τις, λιγοστές, ελπίδες μου καθιστώντας τες φρούδες (και φλούδες):
Κάνω, λοιπόν, έκκληση στη ... λογική (!) του αγαπητού Μπουτιά προκειμένου να μου συστήσει μια (1) υποβαθύφωνη μονάδα, με κόστος έως 1 (ένα) αβουγουδού, προκειμένου η εν λόγω μονάδα να ενσωματωθεί κροσαρισμένα εις το σετάπ μου ... :help:
Κουλάρισε,οι κατώτατες οκτάβες δεν ανατίθενται σε 5ιντσα διαφράγματα στα...Γουίντερφελ (από το γουόντερφουλ και "γουίντερ ιζ κάμινγκ" ) ηχεία που διαθέτεις.Για να υπάρξει λοιπόν ουσιαστική προαγωγή και κυρίως έλεγχος των χαμηλών,δεν καταφεύγουμε στεγνά σε...καταλόγους αγοράς.
 

A

AKARL

Guest
Κουλάρισε,οι κατώτατες οκτάβες δεν ανατίθενται σε 5ιντσα διαφράγματα στα...Γουίντερφελ (από το γουόντερφουλ και "γουίντερ ιζ κάμινγκ" ) ηχεία που διαθέτεις.Για να υπάρξει λοιπόν ουσιαστική προαγωγή και κυρίως έλεγχος των χαμηλών,δεν καταφεύγουμε στεγνά σε...καταλόγους αγοράς.
A) Εικάζω ότι μπορεί, ετυμολογικά, να προέρχεται και από το .... wunderschön. ;)

Β) Αν "δεν καταφεύγουμε στεγνά σε...καταλόγους αγοράς" ήντα κάνουμε;

Μην ξεχνάμε ότι προηγείται, χρονικά, η απόκτηση της κατάλληλης προενισχυτικής βαθμίδας! :gotcha: :rofl:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
να μου συστήσει μια (1) υποβαθύφωνη μονάδα,
Οι συνήθεις ύποπτοι, οι εραστές της 1 ευμεγέθους μονάδας, είναι οι θιασώτες των βημάτων του Γκοτζίλα, που θέλουν να δονηθούν οι κωλώνες του σπιτιού από υπόηχους. Κινηματογράφος δηλαδής, με πλούσιο κρουστικό περιεχόμενο.

Όσον αφορά την μουσική, τέτοιες υλοποιήσεις (εως γιγαντιαίων) υποηχοαναπαραγωγέων συνήθως είναι ακατάλληλα ταίρια για τα ηχεία τους, διότι πέραν της κρουστικής της μπότας, στην μουσική το δυσκολότερο πράγμα είναι ψηλότερα, στο ηλεκτρικό μπάσο, που έχει ενέργεια τρελή, και φυσικά σε τεχνητούς ηλεκτρονικούς ήχους, που σπανίως αγγίζουν κάτω των 20 κύκλων.

Δηλαδή, πρέπει πρώτα να θέσεις στόχους. Απόκριση σε υπόηχους, ή ενέργεια στο μπάσο;

Πρόκειται για διαφορετικά ζώα.

Το δεύτερο, οφείλει να παίζει καλά μέχρι.. αρκετά ψηλά, σα το πρωιν χρέπι του ζιζικου. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Τα "επαγγελματικά" σαμπ, ξέρεις, αυτά για συναυλίες του μπι μπι Κινγκ και των λοιπών μπλουζάδων, ξεκινάνε να παίζουν από 28 κύκλους και πάνω, συνήθως μέχρι 90-100 κύκλους. Και γ@μώ τα μπάσα ρε παιδάκι μου, δε σου λείπει τίποτα, είσαι βέβαιος ότι παίζουν φουλ φάσμα, όλο το μπάσο το ακούς και το νιώθεις.

Τότε είναι που καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι τα ηχεία σου, πόσο αδύναμα κι άχρηστα..

Υπάρχουν όμως και άλλα επαγγελματικά "ζώα", που παίζουν 10-30 χερτζ. Για πιο "ειδικά" σενάρια..

Απ' όλα έχει ο μπαχτσές. ;)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Πσηφίζω ... ενέργεια στο μπάσο δαγκωτό! Ήντα χαρακτηριστικά θα πρέπει να πσάχνω;
Καταρχήν, πρέπει να ψάχνεις 2, κι όχι ένα, διότι θα παίζουν μέχρι ψηλά και θα έχεις κατευθυντικότητα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Και μετά τα σαμπγουφερ και τον προ, ξέρετε το επόμενο,ερώτημα ε.
Πως τα κάνω να παίζουν σε ίδιες στάθμες και να μην ακούω μόνο μπαπα μπουπα και τα τουιτερ. Και πως να κόψω συχνότητες που πηγαίνουν στα ηχεία και οοοολα αυτά μαζί.
Και άντε μετά να ακούσεις μουσική με τα γουορφεντεηλ και τα 8ιντσα μπασοκουτα.
Μισά πράγματα του λέτε του ανθρώπου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και μετά τα σαμπγουφερ και τον προ, ξέρετε το επόμενο,ερώτημα ε.
Πως τα κάνω να παίζουν σε ίδιες στάθμες και να μην ακούω μόνο μπαπα μπουπα και τα τουιτερ. Και πως να κόψω συχνότητες που πηγαίνουν στα ηχεία και οοοολα αυτά μαζί.
...
Τα ανωτέρω διαδικαστικά κατά τη διαχείριση σήματος με τη μεσολάβηση του Crown θα έχουν εμμέσως επιλυθεί.Το τελειωτικό στοίχημα θα παιχθεί με τον χώρο του.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Ήντα χαρακτηριστικά θα πρέπει να πσάχνω;
Α, ξεκίνα από την απόκριση, όχι προς τα κάτω, αλλά προς τα πάνω.
Γω, ένα καλό που ξέρω, πχ δηλαδή, είναι τούτο.
Αν πατήσεις στα τέκνικαλ ντατα, λέει 19 - 300 Hz, ± 2 dB...

Δηλαδή, μέχρι 300 παίζει φλατ. Τςςςς...

Το άλλο, το φτηνό ντε, το 10-αρι, λέει 20-200, νοτ μπάντ στ όλ! Πάει ως τα 200 μια βόλτα, τςςςς

Στο δικό σου σετάπ, παίζει να το χρησιμοποιήσεις πάνω από 120 κύκλους. Θέλει δοκιμές. Τοποθέτηση του σαμπ; Ως σεμεδακι, πάνω στο ηχείο σου.
Άλλοι βάζουν σεμεδακι πάνω στο ηχείο, άλλοι βάζουν σαμπ. Εσύ σε ποιους ανήκεις; :p

Επίσης, θα μπορούσες να κάνεις μια ντανα 10-αρια, δίπλα σε κάθε ηχείο σου, ας πούμε 5-6 10-αρια το ένα πάνω στο άλλο, σα τέτοιο ντε, σαν αρεϊ, δίπλα στο ηχείο σου. Τςςςς


ΥΓ. Το σωστό το αρεϊ, φτάνει από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι...
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πολύ λίγο μου φαίνεται
Διαθέτει όμως αρχιτεκτονική γραμμής μεταφοράς και είναι προδιαγεγραμμένο γι απόκριση που φτάνει τα 600 Hz...Με δύο τέτοια κροσαρισμένα να συνοδεύουν ομόσταυλα κύρια ηχεία και διεγείροντας χώρο μικρού όγκου,δεν φαντάζει απογοητευτικό το εγχείρημα.
Δυο και σε χώρο με μικρό όγκο, οκ, κατι γίνεται. Αλλά πολυ μικρό όγκο. WC....για ακουστικά;:D

Ποσα db πιάνουν στα 31.5Hz στα δυο μέτρα ξέρουμε; Πιάνουν τα 100 ή όχι; Και πόσο κάνει το τεμάχιο;
Για τις ακριβείς επιδόσεις,ο άμεσα ενδιαφερόμενος δεν έχει παρά ν'αποταθεί στην κατασκευάστρια εταιρεία,χάρη στο χωρίο ΄΄ask us a question΄΄ από την ιστοσελίδα της PMC...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Διαθέτει όμως αρχιτεκτονική γραμμής μεταφοράς και είναι προδιαγεγραμμένο γι απόκριση που φτάνει τα 600 Hz...Με δύο τέτοια κροσαρισμένα να συνοδεύουν ομόσταυλα κύρια ηχεία και διεγείροντας χώρο μικρού όγκου,δεν φαντάζει απογοητευτικό το εγχείρημα.
Δυο και σε χώρο με μικρό όγκο, οκ, κατι γίνεται. Αλλά πολυ μικρό όγκο. WC....για ακουστικά;:D

Ποσα db πιάνουν στα 31.5Hz στα δυο μέτρα ξέρουμε; Πιάνουν τα 100 ή όχι; Και πόσο κάνει το τεμάχιο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Εγώ δλδ που λιγουρεύομαι αυτό, που πάει ταμάμ με τα ηχεία μου, να το ξεχάσω δλδ?
Η αποκριση τους είναι εξαιρετική, η γραμμη μεταφοράς είναι δυναμη μεγαλη, κι η πιεμσι ξέρει..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Ποσα db πιάνουν στα 31.5Hz στα δυο μέτρα ξέρουμε; Πιάνουν τα 100 ή όχι;
Από την ευαισθησία τους, στα +4dbu, θα πιάνουν 114 ντεσιμπέλ στο 1 μέτρο. Εικάζω με σχετική βεβαιότητα ότι μέχρι κει έχει φροντίσει η πιεμσι να μη κλιπάρουν.
 

A

AKARL

Guest
Καλημέρα κοπέλια!

Ηντάγινε 'παε πέρα; Όφου όφου ηντάπαθα πάλιν.

Καταρχήν, πρέπει να ψάχνεις 2, κι όχι ένα, διότι θα παίζουν μέχρι ψηλά και θα έχεις κατευθυντικότητα.
Άντε να το κάμω κι αφτό .... Αλλά ως εκεί και μη παρέκει.

Και μετά τα σαμπγουφερ και τον προ, ξέρετε το επόμενο,ερώτημα ε.
Πως τα κάνω να παίζουν σε ίδιες στάθμες και να μην ακούω μόνο μπαπα μπουπα και τα τουιτερ. Και πως να κόψω συχνότητες που πηγαίνουν στα ηχεία και οοοολα αυτά μαζί.
Όχι βέβαια! Το επόμενο κρίσιμο ζήτημα είναι με πχοιά καβλώδια θέλει να συνδέσω τα μαραφέτχια. Οι ρυθμίσεις έπονται, αλλά θα καλέσω τον ειδικό να τα σετάρει για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Τα ανωτέρω διαδικαστικά κατά τη διαχείριση σήματος με τη μεσολάβηση του Νταχάου θα έχουν αμέσως επιλυθεί.Το τελειωτικό στοίχημα θα παιχθεί με τον χώρο του.
Ο χώρος, εφτυχώς, είναι αρκούντως "φροντισμένος" ... να'ναι καλά ο μπόμπιράς μου. Μιλάμε για κατάσταση τύπου Μέγκα Τζάμπο μετά από βαρβάτο σεισμό. Να δεις χαοτικές διαχυτικές διατάξεις που δεν έχουν ούτε τα καλύτερα στούντιοζ!

Το άλλο, το φτηνό ντε, το 10-αρι, λέει 20-200, νοτ μπάντ στ όλ! Πάει ως τα 200 μια βόλτα, τςςςς

Στο δικό σου σετάπ, παίζει να το χρησιμοποιήσεις πάνω από 120 κύκλους. Θέλει δοκιμές. Τοποθέτηση του σαμπ; Ως σεμεδακι, πάνω στο ηχείο σου.
Άλλοι βάζουν σεμεδακι πάνω στο ηχείο, άλλοι βάζουν σαμπ. Εσύ σε ποιους ανήκεις; :p
Φτηνό = καλό! Μην ξεχνάμε τον Χρυσό Κανόνα του Αβουγουδού! Έτσι μένουν και λευτά για την αγορά δίσκων.

Κουμπάρε στα ηχεία πάνου δε βάνω πράμα. Το κάθε σαμπγούφα θα γενεί ζευγαράκι με το ηχείο του και για την ακριβή διευθέτηση θα τα πούμε εν καιρώ.

Επίσης, θα μπορούσες να κάνεις μια ντανα 10-αρια, δίπλα σε κάθε ηχείο σου, ας πούμε 5-6 10-αρια το ένα πάνω στο άλλο, σα τέτοιο ντε, σαν αρεϊ, δίπλα στο ηχείο σου. Τςςςς

ΥΓ. Το σωστό το αρεϊ, φτάνει από το πάτωμα μέχρι το ταβάνι...
Ναι, σίγουρα ... Και μετά, σουβλιζμένος, να περιστρέφομαι ψιλοτραγουδώντας ... Για δες καιρό που διάλεξε ο χάρος να με πάρει τώρα π΄ ανθίζουν τα κλαδιά και βγάζ΄ η γη χορτάρι.

Εγώ τέτχοιες θυσίες για να γροικώ μουσική δεν τσι κάμω!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Από την ευαισθησία τους, στα +4dbu, θα πιάνουν 114 ντεσιμπέλ στο 1 μέτρο. Εικάζω με σχετική βεβαιότητα ότι μέχρι κει έχει φροντίσει η πιεμσι να μη κλιπάρουν.
Αυτα τα ντεσιμπελ μπορει να τα πιανουν σε πολύ ψηλότερες συχνότητες. Ουτε για πλάκα δεν θα πλησιάζουν τα 100db στα 31,5Hz, τον κόβω και τον πετάω στα ψάρια (εκείνα τα μαύρα που έχεις)

Δείτε τις αντίστοιχες μετρήσεις απο το sub της Neumann (10in)

kh810_max_spl_510.gif
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.575
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top