HDMI over UTP

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Ψάχνωντας στο ιντερνετ βρήκα ότι μπορώ να μεταφέρω εικόνα και ήχο μέσω καλωδίου utp και την βοήθεια hdmi extenders. Επείδη έχω την δυνατότητα τώρα να επέμβω στα κουτιά του σπίτιου και να αλλάξω τις καλωδιώσεις, και επειδή θα ήθελα να μεταφέρω την εικόνα του blu-ray & ps4 από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο, θα μπορούσατε να με καθοδηγήσετε επί τούτου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά,
Βαγγέλης
 

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Εκτός από τα κατασκευαστικά tips (αφού δεν έχω ιδέα επί του θέματος!) θα ήθελα να μου προτίνετε και κάποιο μηχάνημα. Βρήκα πχ αυτό.

Γενικά τα κουτιά αυτήν την στιγμή είναι ανοικτά αφού το σπίτι μόλις κατασκευάστηκε αλλά καλώδια έχει περάσει ήδη ο ηλεκτρολόγος. Θα μπορέσω να τα αλλάξω σε utp CAT 5e (ή CAT 6); Είναι εύκολο; θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον ηλεκτρολογικό πίνακα; Να φωνάξω ηλεκτρολόγο καλύτερα;

Σας ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τα περισσότερα από αυτά για να περάσουν 1080p και πολυκάναλο ήχο χρειάζονται 2 utp. θα σου έλεγα να βάλεις 2 καλώδια utp cat 6. Το κάνω εγώ σπίτι μου σε 3 δωμάτια.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.277
Εκτός από τα κατασκευαστικά tips (αφού δεν έχω ιδέα επί του θέματος!) θα ήθελα να μου προτίνετε και κάποιο μηχάνημα. Βρήκα πχ αυτό.

Γενικά τα κουτιά αυτήν την στιγμή είναι ανοικτά αφού το σπίτι μόλις κατασκευάστηκε αλλά καλώδια έχει περάσει ήδη ο ηλεκτρολόγος. Θα μπορέσω να τα αλλάξω σε utp CAT 5e (ή CAT 6); Είναι εύκολο; θα έχω κάποιο πρόβλημα με τον ηλεκτρολογικό πίνακα; Να φωνάξω ηλεκτρολόγο καλύτερα;

Σας ευχαριστώ!
Γλυκοκοίταζα αυτό, γιατί το 12μετρο HDMI όλο και κάνει κάποιες διακοπές.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Τι καλώδια περνούν απο τους σωλήνες τώρα;
Αυτήν την στιγμή έχει περάσει ο ηλεκτρολόγος το κλασικό καλώδιο τηλεφώνου (της κατοχής!). Είμαι στην διαδικασία που μιλάω με τον ηλεκτρολόγο για να τα αλλάξει και να περάσει utp.

Δεν θέλω κάτι τρελό (από άποψη ήχου και εικόνας) καθώς κατά κύριο λόγο θέλω να μεταφέρω την εικόνα του PS4 στην τηλεόραση του δωματίου που είναι 32".
 
Last edited:


Μηνύματα
37
Reaction score
7
Φθηνό δεν το βρίσκετε;

Έχετε να προτίνετε κάτι άλλο; Είδα και αυτό. Επίσης, ο Καύκας το έχει στα 45€ τα 100 μέτρα.

Βρίσκω ένα τεράστιο έυρος τιμών από 15€ έως και 100€ τα 100 μέτρα!

Σορρύ για την χαζή ερώτηση, αλλά που αλλού θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το utp καλώδιο; Επίσης, το κλασικό κλικ του τηλεφώνου ταιριάζει στην πρίζα ethernet;
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.277
Σορρύ για την χαζή ερώτηση, αλλά που αλλού θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το utp καλώδιο; Επίσης, το κλασικό κλικ του τηλεφώνου ταιριάζει στην πρίζα ethernet;
Σε δικτύωση στο σπίτι.
Όχι, το κλιπ του τηλεφώνου είναι μικρότερο.
Φθηνό δεν το βρίσκετε;

Έχετε να προτίνετε κάτι άλλο; Είδα και αυτό. Επίσης, ο Καύκας το έχει στα 45€ τα 100 μέτρα.

Βρίσκω ένα τεράστιο έυρος τιμών από 15€ έως και 100€ τα 100 μέτρα!
Σε δικτύωση έχω χρησιμοποιήσει φθηνό με άριστα αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Επίσης, το κλασικό κλικ του τηλεφώνου ταιριάζει στην πρίζα ethernet;
ταιριάζει αν το κεντράρεις σωστά ώστε να μείνουν κενές οι δύο ακριανές επαφές κι αν συνδέσεις την τ/φ γραμμή στα δύο κεντρικά πιν είσαι οκ
[DOUBLEPOST=1519737059][/DOUBLEPOST]
Έχετε να προτίνετε κάτι άλλο; Είδα και αυτό. Επίσης, ο Καύκας το έχει στα 45€ τα 100 μέτρα.
ότι να ναι αρκεί να είναι cat 6. του Καύκα το έχω χρησιμοποιήσει με εξαιρετικά αποτελέσματα αλλά είναι πολύ σκληρό και κάποιες φορές αυτό είναι πρόβλημα
 

Μηνύματα
37
Reaction score
7
ταιριάζει αν το κεντράρεις σωστά ώστε να μείνουν κενές οι δύο ακριανές επαφές κι αν συνδέσεις την τ/φ γραμμή στα δύο κεντρικά πιν είσαι οκ
Ναι έψαξα εχθές σε forums και βρήκα εικόνες όπου το φτιάχνεις όπως ακριβώς περιέγραψες.

Οκ με καλύψατε πλήρως! Πάω σε cat 6, 2 καλώδια! Ελπίζω μόνο να χωράνε τα 2!
 










ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top