Αλλαγή ηχείων σε fiat punto

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας.
Θέλω παρακαλώ τη βοηθειά σας γιατί δεν έχω ασχοληθεί ξανά πολύ με το συγκεκριμένο θέμα.
Θέλω να αλλάξω τα ηχεία σε ένα fiat punto 2002 μοντέλο γιατί απο τα χρόνια οι μεμβράνες γύρω γύρω έγιναν κοματάκια και διαλύθηκαν με αποτέλεσμα πλέον να μην παίζουν.
Δεν θέλω καμία μετατροπή ούτε ενισχυτή στην παρούσα φάση.Απλά να κουμπώσω άλλα καινούρια και λίγο καλύτερα αν γίνεται στις ίδιες διαστάσεις.Το αμάξι έχει τα 2 tweeter (40w max) ψηλά στις πόρτες τα οποία θα τα αφήσω όπως έχουν.
Τα 2 που είναι στις πόρτες (τα αναφέρει ως woofers 16,5cm 40w max) θα τα αλλάξω και η απορρία που έχω είναι τι να πάρω.Απο τη στιγμή που tweeter υπάρχουν θα πρέπει να πάρω ηχεία 2 δρόμων η κάτι άλλο;
Επίσης πίσω δεξιά και αριστερά απο την εταζιέρα έχει άλλα 2 ηχεία (τα αναφέρει ως rear full-range 10cm 30w max) και θέλουν και αυτα αλλαγή γιατί τρίζουν.Εδώ τι μπορώ να βάλω;
Και τέλος έχει και ένα subwoofer απο τη μάνα του (το αναφέρει 13cm 100w) το οποίο θα αλλαχτεί και αυτό γιατί σχίστηκε απο κάποιο λάθος.Υπάρχει όμως κάτι σε τόσο μικρό για sub;
Επισυνάπτω και δύο φωτογραφίες σε περίπτωση που βοηθήσουν.Η μία είναι τα ηχεία που έχει το αμάξι απο τη μάνα του και η δεύτερη απο το subwoofeer που έχει επίσης.

Η πηγή θα είναι το JVC KD-R891 το oποίο δεν έχει μπει ακόμα.
Αυτή τη στιγμή έχω το JVC KD-S741R


Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
 

Attachments



Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Καλώς ήρθες Κώστα,
όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν πολλά μεγάφωνα από αρκετές εταιρίες στην αγορά, για να σε βοηθήσω θα ήθελα ένα οικονομικό όριο.
Θα σου πρότεινα να μην αξιοποιήσεις αρκετά χρήματα για τα 2 πίσω μεγάφωνα, το "βάρος" να δοθεί στα εμπρός. Τώρα για το 13 cm woofer υπάρχουν αντιπροσωποίες που πουλάνε και τεμάχιο. Αν ήσουν ευχαριστημένος με το χαλασμένο μπορείς και να το επισκευάσεις.
 



Μηνύματα
557
Reaction score
523
Εξυπνος ανθρωπος εισαι....φιλικά πάντα....και δεν εχω πνευμα διενεξης με σενα ή οποιονδηποτε...
Απλα κανεις λαθος στην εκτιμηση σου.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
ακομα και τωρα παλι δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις, προφανως μονο εσυ καταλαβαινεις αν δενμου πεις.

Προσωπικα, και αποδεδειγμενα, ο Νικος ειναι κορυφη στο ειδος του και εξαιρετικος ανθρωπος.
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Οτι νομιζεις φιλε μου.
Το αποδεδειγμενα....εχω αρκετα να σου πω...

ας μη βαραινω αλλο το νήμα του φίλου...
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλώς ήρθες Κώστα,
όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν πολλά μεγάφωνα από αρκετές εταιρίες στην αγορά, για να σε βοηθήσω θα ήθελα ένα οικονομικό όριο.
Θα σου πρότεινα να μην αξιοποιήσεις αρκετά χρήματα για τα 2 πίσω μεγάφωνα, το "βάρος" να δοθεί στα εμπρός. Τώρα για το 13 cm woofer υπάρχουν αντιπροσωποίες που πουλάνε και τεμάχιο. Αν ήσουν ευχαριστημένος με το χαλασμένο μπορείς και να το επισκευάσεις.
Φίλε μου καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Αυτή τη στιγμή μπορώ να δώσω μέχρι 100€ με το βάρος να πέφτει στα 2 μπροστινά. Αυτό είχα και εγώ στο μυαλό μου με όσα έχω διαβάσει σχετικά.Το γουφεράκι ακόμα παίζει χωρίς να κάνει παρατράγουδα αν και λιγάκι σχισμένο (το είχα ψιλομπαλώσει μόνος μου πρόχειρα σε εκείνο το σημείο βέβαια) οπότε δεν το αλλάζω άμεσα εκτός και αν διαλύσει εντελώς.
Άρα συμπερασματικά εστιάζουμε στα 2 μπρός και 2 πίσω με προτεραιότητα (οικονομική) στα εμπρός.
Τα πίσω τελικά απ'οτι είδα ξανά είναι 13cm και οχι 10cm όπως είχα γράψει στην αρχή.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!!
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Δεν ειμαι ειδικος αλλα εγω με ενα σετακι σαν και αυτο και 50 € στο οctavia ιδιας χρονολογιας ειμαι οκ..
https://www.kosmasaudiovideo.gr/Hxos-Autokinitou-Diairoumena-16.5-Hxeia-ADS-CL62-5 ...κατα την γνωμη μου μην ασχοληθεις με τα πισω... με το γουφερ να ασχοληθεις... δεν ξερω αν το φιατ παιρνει και πιο βαθειά απο αυτα τα μεγαφωνα...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Κώστα αν δώσεις 100€ και για τα 4 μεγάφωνα δεν θα είναι και η καλύτερη επιλογή, προσωπικά στη θέση σου θα τα έδινα για τα εμπρός και σε συνδυασμό με το σαμπάκι θα είχα ένα αξιοπρεπές σύστημα. Το αμάξι σου είναι δίπορτο? Τα πίσω μεγάφωνα είναι στις πίσω πλαινές θέσεις? η δίπλα από την εταζέρα?
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Κώστα αν δώσεις 100€ και για τα 4 μεγάφωνα δεν θα είναι και η καλύτερη επιλογή, προσωπικά στη θέση σου θα τα έδινα για τα εμπρός και σε συνδυασμό με το σαμπάκι θα είχα ένα αξιοπρεπές σύστημα. Το αμάξι σου είναι δίπορτο? Τα πίσω μεγάφωνα είναι στις πίσω πλαινές θέσεις? η δίπλα από την εταζέρα?
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Και εγώ τελικά με τα μπροστά λέω να ασχοληθώ.
Το αμάξι είναι τετράπορτο και τα πίσω μεγάφωνα τα έχει δίπλα απο την εταζέρα και κοιτάνε προς τα επάνω και οχι πρός το πορτ.
Τώρα μένει να δω ποιά να βάλω τελικά. Όποια πρόταση δεκτή.
 

Μηνύματα
229
Reaction score
109
Πρόσφατα άλλαξα τα μπροστινά ηχεία σε Fiat Stilo με αυτά τα Hertz (σετ). Μεγαλύτερη ένταση,λιγότερη παραμόρφωση,αλλά παρά τις ρυθμίσεις πολύ λαμπρά,τα εργοστασιακά μου άρεσαν περισσότερο...Αν θες αναβάθμιση μάλλον πρέπει να πάς σε Focal ή να ανέβεις σε τιμή
http://www.hertzaudiovideo.com/car-audio-systems-dieci-dsk165_3/
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Φίλε Vadim δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις μια μάρκα μεγαφώνων επειδή στο δικό σου αυτοκίνητο δεν σου άρεσαν, διότι αντίστοιχα θα βρεθεί άλλος φίλος που θα πει ότι στο δικό του έπαιζαν καταπληκτικά. Θεωρώ ότι αν όντως δεν απέδωσαν καλά θα μπορούσε ο εγκαταστάτης να τα κάνει να παίξουν......!
φιλικά πάντα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top