Lg 55SJ810V vs Samsung QE55Q6F

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Ρε παιδιά ήμουν έτοιμος να πάρω την LG του τίτλου και χθες έβγαλαν προσφορά την Samsung του τίτλου στα 1000€ , ο πωλητής μου λέει ότι τα 100€ της διαφοράς δεν τα αξίζει η Samsung , εγώ όμως το σκέφτομαι ακόμα λόγω του QLED ... Θέλω την γνώμη σας

Ευχαριστώ
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Ρε παιδιά ήμουν έτοιμος να πάρω την LG του τίτλου και χθες έβγαλαν προσφορά την Samsung του τίτλου στα 1000€ , ο πωλητής μου λέει ότι τα 100€ της διαφοράς δεν τα αξίζει η Samsung , εγώ όμως το σκέφτομαι ακόμα λόγω του QLED ... Θέλω την γνώμη σας

Ευχαριστώ
Καλησπέρα.

Και οι δύο τηλεοράσεις είναι πολύ αξιόλογες. Το πάνελ της Samsung έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά όπως το καθαρό 10bit και βαθύτερο μαύρο λόγω τεχνολογίας. Η LG έχει πάνελ 8bit+FRC.
Αν και φίλαθλος της LG στη θέση σου μάλλον θα έκλινα προς τη Samsung.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Nano Cell display vs QLED σημειώσατε 1.
H σειρά SJ της LG ανήκει στη Super UHD προϊοντική κατηγορία της εταιρίας.

Χρησιμοποιεί Nano Cell τεχνολογία φίτρου στο πάνελ της.
Ουσιαστικά είναι το ίδιο με την τεχνολογία Quantum Dot που χρησιμοποιεί η σειρά Q της Samsung, αλλά με καλύτερη και αποτελεσματικότερη διαχείριση χρωμάτων, λόγω του κατά πολύ λεπτότερου φίτρου Quantum Dot. (0,2 nano millimeters για την LG).
Αποτέλεσμα είναι η πολύ καλύτερη διαβάθμιση της χρωματικής παλλέτας, με πιστότερα αποτελέσματα σε δύσκολες απεικονίσεις όπως για παράδειγμα το χρώμα του δέρματος στα πρόσωπα.

Μην αρκεστείς να κρίνεις την εικόνα σε φωτεινές αίθουσες.
Πριν αποφασίσεις σημασία έχει να λάβεις υπ' όψη σου το χώρο σου και τη διαμόρφωση της φωτεινότητάς του, όταν θα παρακολουθείς ταινία.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top