Cary Ali-80

G

Giannis60

Guest
Καλησπέρα σας.Είμαι στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο.Έχω τον ενισχυτή της Cary sli-80 και θα ήθελα να μου πεί κάποιος εαν γνωρίζει εαν υπάρχει τεχνικός αξιόλογος για να μου κάνει έναν τυπικό έλεγχο στον ενισχυτή.Θέλω να δώ σε τι κατάσταση είναι οι λυχνίες του και οι πυκνωτές.Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιός έχει το σέρβις της Cary στην Αθήνα.Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
....Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιός έχει το σέρβις της Cary στην Αθήνα.Ευχαριστώ.
Η εταιρεία δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Τεχνικούς θα βρεις αρκετούς αλλά δε γνωρίζω κάποιον που να έχει αναλάβει το service επίσημα.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Πόσες ώρες έχουν παίξει;
Ο τεχνικός δεν χρειάζεται να είναι της επίσημης αντιπροσωπείας,κάνουν κακό στην τσέπη,χωρίς να προσφέρουν καλύτερο σέρβις
 

G

Giannis60

Guest
Το πόσες ώρες ακριβώς έχουν οι λυχνίες δεν γνωρίζω.Τον έχω πάρει δεύτερο χέρι.Απο αυτόν που τον πήρα μου είχε πει ότι του είχε κάνει βελτιώσεις αξίας 1000 ευρώ περίπου.Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει αυτό.Οι λυχνίες εξόδου δεν αναφέρουν ούτε μάρκα.
[DOUBLEPOST=1519325177][/DOUBLEPOST]Και δυο φωτό.
[DOUBLEPOST=1519325544][/DOUBLEPOST] IMG_0520.JPG
[DOUBLEPOST=1519325623][/DOUBLEPOST] IMG_0521.JPG
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Απ'ότι μπορώ να καταλάβω από τιςφώτο,έχουν αυτορυθμιζόμενη πόλωση(bias)\
Άρα αν δεν ακούς τίποτα περίεργο,τ'αφήνεις ως έχει καιδεν ασχολείσαι
Με λίγα λόγια,μην τρώγεσαι με τα ρούχα σου.
Λίγο υπερβολικός ήταν ο πρών κάτοχος για τα 1000 ευρώ,εκτός και του είπαν έτσι και τον κορόιδεψαν
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Καλησπέρα σας.Είμαι στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο.Έχω τον ενισχυτή της Cary sli-80 και θα ήθελα να μου πεί κάποιος εαν γνωρίζει εαν υπάρχει τεχνικός αξιόλογος για να μου κάνει έναν τυπικό έλεγχο στον ενισχυτή.Θέλω να δώ σε τι κατάσταση είναι οι λυχνίες του και οι πυκνωτές.Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιός έχει το σέρβις της Cary στην Αθήνα.Ευχαριστώ.
Καλημέρα,
Οταν την είχε η audio evolution,τρία χρόνια πριν,το σέρβις το είχε ο Κωνσταντίνος Δούκης,Λ.Κωνσταντινουπόλεως 99
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. 2105717304-5.
Σημερα δεν την έχει κανένας.
Οπως προαναφέρθηκε και απο άλλους,υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι τεχνικοί που μπορούν να το αναλάβουν.
Ενας κατα τη γνώμη μου απο αυτούς είναι ο Κώστας Ντροβάς, 6972807330 στα Μελίσσια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλό θα ήταν όταν δεν γνωρίζουμε το αντικείμενο να μην έχουμε άποψη.
Από τις φωτογραφίες γίνεται φανερό ότι ο ενισχυτής διαθέτει ρυθμιστικά πόλωσης, οπότε δεν αυτορρυθμίζεται το κύκλωμα αλλά απαιτεί χειροκίνητη ρύθμιση.
Οι οδηγίες χρήσης του μηχανήματος θα αναφέρουν πως και τι.
 
  • Like
Reactions: PPG

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα σας.Πρέπει να είναι χειροκίνητη η ρύθμιση όπως γράφει ο φίλος.Βέβαια εγώ δεν μπορώ να την κάνω.Εαν θα χρειάζονται αλλαγή οι λυχνίες τότε λογικά θα πρέπει να θέλουν ρύθμιση.Σας ευχαριστώ όλους σας.Εαν δεν βρώ αξιόλογο τεχνικό εδώ θα πρέπει κάποια στιγμή με την πρώτη ευκαιρία να τον ανεβάσω Αθήνα.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλημέρα,
Οταν την είχε η audio evolution,τρία χρόνια πριν,το σέρβις το είχε ο Κωνσταντίνος Δούκης,Λ.Κωνσταντινουπόλεως 99
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. 2105717304-5.
Σημερα δεν την έχει κανένας.
Οπως προαναφέρθηκε και απο άλλους,υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι τεχνικοί που μπορούν να το αναλάβουν.
Ενας κατα τη γνώμη μου απο αυτούς είναι ο Κώστας Ντροβάς, 6972807330 στα Μελίσσια.
Τροβάς το σωστό,άριστη κατάρτιση και δεν πιάνει πισινούς(προσωπική εκτίμηση)
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
Μπορείς να κάνεις μια κρούση και στον Απόστολο Παπαδάκη στο Ήχος και Εικόνα στην Κνωσού.
 

G

Giannis60

Guest
Ναι τον ξέρω αυτον.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο έχει εμπειρία σε λαμπάτα μηχανήματα.Μήπως τον γνωρίζει κάποιος?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αγαπητέ η ρύθμιση ρεύματος ηρεμίας είναι αρκετά απλή και δεν χρειάζεται κάποια εμπειρία.
Πιστεύω θα υπάρχουν σχετικές ταινιούλες στο διαδίκτυο, με την βοήθεια των οποίων θα μπορούσες να την κάνεις ο ίδιος.

Υπάρχουν μπόλικες τελικά...
https://www.youtube.com/results?search_query=tube+amplifier+bias
 


G

Giannis60

Guest
Αν και μου βάζεις δύσκολα θα κοιτάξω,θα ρωτήσω θα δω αυτά που μου έστειλες και πιστεύω μαζί με ένα φίλο που έχει κάποιες γνώσεις να τα καταφέρω.Σ´ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Εξωτερικά γίνεται η ρύθμιση, χωρίς να χρειάζεται να ανοιχτεί ο ενισχυτής.
Χρειάζεσαι ένα βύσμα μεγάλο καρφί.
Από την στιγμή που έχεις φίλο με κάποιες γνώσεις, πες του να σου φτιάξει μια καλωδίωση για να κάνεις την μέτρηση.
Από την μία θα είναι μεγάλο καρφί και θα καταλήγει σε δύο μπανάνες που θα τις εισάγεις στο πολύμετρο.
 


Μηνύματα
683
Reaction score
296
Giannis60 Για τον έλεγχο λυχνιων και πυκνωτών, ποσο καιρο δουλεύεις τον ενισχυτη;


Τη ρύθμιση του bias πρεπει να μαθεις να την κανεις μονος σου γιατι πρεπει να την ελέγχεις μια φορα το μηνα. Δεν γινεται καθε μηνα να τον πηγαίνεις σε τεχνικό.
 

G

Giannis60

Guest
Εγώ από την ώρα που τον πήρα τον δουλεύω μέσω όρο τρείς ώρες την εβδομάδα και σε χαμηλές εντάσεις.Ο προηγούμενος που τον είχε δεν ξέρω πώς τον δούλευε.Και ο λόγος επειδή έχω και ένα άλλο σύστημα που ακούω σχεδόν καθημερινά ραδιοφωνικούς ιντερνετικούς σταθμούς.Απο τον Cary θα ακούσω κανάλι cd.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top