Τι ήχο θα πάρετε παρακαλώ;



sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Όσο, λοιπόν, και να χτυπιέται ο ΕΑΡ και ο Μπουτιά εγώ ανισόρροπο και φθηνό προενισχυτή πρόκειται να αγοράσω για να μου μείνουν και λευτά για δίσκους!
Πάρτον επιτέλους! :D (μπα και πάρω κι εγώ έναν ίδιο για το καπνιστήριο...:unsure: )
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...σιγά μην πετύχεις ηχογράφηση που να έχει τέτοιες δυναμικές αντιθέσεις. Την τραγουδίστρια φέρνεις σε ρεαλιστικές εντάσεις και τα αλλα παιζουν όπως τα μαγειρεψε ο παραγωγός. Αλλιως μονο ντραμς θα ακουγαμε.
https://referencerecordings.com/
(και σε ποικιλία φορμά)
Τι ζητάμε από το σύστημα μας; Αυτό είναι το ερώτημα.

Γιατί όσο καλό,επιμελημένο και ακριβό και αν είναι, όσον αφορά την πιστότητα
τρία -τεσσερα πράγματα μπορεί να κάνει κι αυτά όχι ταυτόχρονα όχι πάντα....
και για τον απλό λόγο ότι κάποια βασικά "προαπαιτούμενα" είναι αλληλοαποκλειομενα.

Πιστεύει κάποιος ότι η όλη λειτουργία της μουσικής εξαντλείται
στο ποσο δυνατά βαράει η μπότα ή στο maximum SPL ;
Ότι η άφθονη και φθηνή ισχύς δεν είναι παντα εις βάρος πιο σημαντικών παραμέτρων;

Η υψηλή πιστότητα δεν ταυτιζεται με την άκριτη υιοθέτηση της τελευταίας "λυσης" και ευκολίας
που αφειδώς παρέχεται στα πλαίσια μιας hi-tech πρωτοπορείας.
Πρωτίστως είναι μια άσκηση ισορροπίας και μπορεί να περιλάβει ένα ξεδιαλεγμα
από όλες τις έγκυρες προτάσεις που έχουν διατυπωθεί κατά καιρούς.

Αυτό είναι μέσα στην ίδια την έννοια της ισορροπίας
αν κάποιος την αποδέχεται σαν απαραίτητη αρχή στο πεδίο μας.

Δεν είναι μια προσπάθεια να φέρεις τον ήχο του club στο σπίτι αλλά πάνω απ όλα....
να πλησιάσεις τον ήχο των φυσικών οργανων
σε ένα ασυμπτωτο πλησίασμα βέβαια που δεν τελειωνει ποτε.

Αυτό είναι η όλη ουσία και η όλη ανταμοιβή σ αυτό το κοπιαστικό χόμπυ.
Ο μόνος έγκυρος και πλέον ανταποδοτικος μακροπρόθεσμα στοχος

Και για να κάνω χρήση της αναλογίας που ορισμένοι απεχθάνονται..
Δεν είναι το σύντομο κυνήγι της μέγιστης ταχύτητας με speedcar σε κλειστή πίστα
αλλά μάλλον το μακρύ ταξίδι σε όμορφο και εναλλασσόμενο τοπίο
με όση ταχύτητα επιτρέπει ο δρόμος .

Αλλά υποθέτω ότι αυτό είναι θέμα ιδιοσυγκρασιας. Έτσι δεν είναι;
H είσοδος στην υψιτελή ακροαματικοφιλία παραπέμπει στην παρακάτω εικονιζόμενη :



Εξαρτάται από το πού θα βάλει νοητά τον τόνο ο εκάστοτε μουσικόφιλος...:sneaky:

Για να μην αδημονούμε ασκόπως,ο πραγματικός ήχος των ακουστικών οργάνων δεν είναι δυνατόν να αναπαραχθεί με το βαθμό πιστότητας που οραματίζεται ο εκάστοτε εισερχόμενος από την περιβόητη θύρα.

Όποιος βρίσκεται σε ουσιαστική διάθεση για ονειροπολήσεις συνοδεία μουσικής,τις επιτυγχάνει ακόμα καλύτερα μέσω απλών desktop ηχείων στο εγγύς πεδίο ή ακουστικών,αφού έτσι καταργείται σωρεία από επακόλουθους...αντιπερισπασμούς κατά την ατέρμονη ενατένιση της υψηλής πιστότητας.

...
Εκτός του ΕΑΡ και του Μπουτιά εικάζω ότι πρέπει να είναι και, τουλάχιστον, καμμιά 30αριά παλληκάρια εδώ μέσα. Βέβαια τόσο ο ΕΑΡ όσο και ο Μπουτιά έχουν και γ@μώ τις δισκάρες στην κατοχή τους άλλο που ντρέπονται να το λένε.
...
Όσο, λοιπόν, και να χτυπιέται ο ΕΑΡ και ο Μπουτιά εγώ ανισόρροπο και φθηνό προενισχυτή πρόκειται να αγοράσω για να μου μείνουν και λευτά για δίσκους!

Τα πάντα είναι! ;)
Καλή και χρήσιμη η απομάκρυνση εκ της κατάστασης ισορροπίας,αλλά δεν σε απαλλάσσει από τις εξηγήσεις γιατί ξεφορτώνεσαι το τεμάχιο του προ που ήδη διαθέτεις και...τόσο σφόδρα έλεγες ότι αγαπούσες.;)
Αγαπούσα, αγαπώ και θα αγαπώ φορέβα!

Το ενισχυτικό ζεύγος μαζί με ζεύγος SMGa αποκτήθηκαν με ίδιους πόρους τα φοιτητικά χρόνια και ο δεσμός παραμένει ισχυρότατος.

Εξηγώ λοιπόν:

Οι "κακές" παρέες και επιρροές εδώ μέσα μου άνοιξαν στα μάτια (και τα αυτιά) το πεδίο μιας άλλης θεώρησης περί της εν οίκω αναπαραγωγής της ηχογραφημένης μουσικής. Όντας ανοιχτόμυαλος σε πολύ ουσιαστικότερα θέματα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να μεταπηδήσω σε άλλο paradigm of audio reproduction (if you follow my drift).

Χαουέβα, δεν "ξεφορτώνομαι" το ενισχυτικό ζεύγος. Το διαθέτω σε συγκεκριμένη τιμή, η οποία δεν θα κατέβει και την οποία θεωρώ δίκαιη για τα δεδομένα της κατάστασης και της ποιότητας των μηχανημάτων. Αν βρεθεί ενδιαφερόμενος που θέλει και μπορεί να τα χρησιμοποιήσει καλώς, αν όχι πάλι καλώς, θα τους βρω κάποιον ρόλο μέχρις ότου παραδώσουν πνεύμα. Έχεις καταλάβει ότι πλέον κινούμαι αποκλειστικά σε επιλογές που δύναμαι να χρηματοδοτήσω χωρίς να προαπαιτείται "ξεφόρτωμα" κάποιας άλλης συσκευής. :) :drinks:
Άμα η επικείμενη αντικατάσταση δεδομένης συσκευής (ο περί ου ο λόγος προ) δεν συνεπάγεται ουσιαστική αναβάθμιση,τότε επιδίδεσαι κι εσύ σε ΄΄σπορ΄΄ τα οποία διακηρύσσεις σε όλους τους τόνους ότι απαρνιέσαι...;)
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Καλή και χρήσιμη η απομάκρυνση εκ της κατάστασης ισορροπίας,αλλά δεν σε απαλλάσσει από τις εξηγήσεις γιατί ξεφορτώνεσαι το τεμάχιο του προ που ήδη διαθέτεις και...τόσο σφόδρα έλεγες ότι αγαπούσες.;)
Αγαπούσα, αγαπώ και θα αγαπώ φορέβα!

Το ενισχυτικό ζεύγος μαζί με ζεύγος SMGa αποκτήθηκαν με ίδιους πόρους τα φοιτητικά χρόνια και ο δεσμός παραμένει ισχυρότατος.

Εξηγώ λοιπόν:

Οι "κακές" παρέες και επιρροές εδώ μέσα μου άνοιξαν στα μάτια (και τα αυτιά) το πεδίο μιας άλλης θεώρησης περί της εν οίκω αναπαραγωγής της ηχογραφημένης μουσικής. Όντας ανοιχτόμυαλος σε πολύ ουσιαστικότερα θέματα δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα να μεταπηδήσω σε άλλο paradigm of audio reproduction (if you follow my drift).

Χαουέβα, δεν "ξεφορτώνομαι" το ενισχυτικό ζεύγος. Το διαθέτω σε συγκεκριμένη τιμή, η οποία δεν θα κατέβει και την οποία θεωρώ δίκαιη για τα δεδομένα της κατάστασης και της ποιότητας των μηχανημάτων. Αν βρεθεί ενδιαφερόμενος που θέλει και μπορεί να τα χρησιμοποιήσει καλώς, αν όχι πάλι καλώς, θα τους βρω κάποιον ρόλο μέχρις ότου παραδώσουν πνεύμα. Έχεις καταλάβει ότι πλέον κινούμαι αποκλειστικά σε επιλογές που δύναμαι να χρηματοδοτήσω χωρίς να προαπαιτείται "ξεφόρτωμα" κάποιας άλλης συσκευής. :) :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Όσον αφορά τα στέρεα, ο ορισμός της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, αρκεί.

Οι φιλολογικές συζητήσεις, είναι για τους φιλόλογους, κι οι φιλοσοφικές για τους φιλόσοφους.

Στο τέλος είναι κι η παπαροφιλολογία. Αυτή, είναι για τους χαϊεντάδες.
 

A

AKARL

Guest
Άμα η επικείμενη αντικατάσταση δεδομένης συσκευής (ο περί ου ο λόγος προ) δεν συνεπάγεται ουσιαστική αναβάθμιση,τότε επιδίδεσαι κι εσύ σε ΄΄σπορ΄΄ τα οποία διακηρύσσεις σε όλους τους τόνους ότι απαρνιέσαι...;)
Μα γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Για να με τσιγκλάς;

Το "σπορ" δε θέλω να το κάνω γιατί μου είναι εντελώς αδιάφορο.

Με τον ΠΤ-100 θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση: έχει τιούνερ, ντακ, μπάσσα-πρίμα, έξοδο για υποβαθύφωνα. Με ένα-δγυό οικονομικά υποβαθύφωνα δε θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση της δυνατότητας αναπαραγωγής μουσικής στο σπίτι μου;

Ή μήπως εννοείς κάτι που δεν καταλαβαίνω;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Μα γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Για να με τσιγκλάς;

Το "σπορ" δε θέλω να το κάνω γιατί μου είναι εντελώς αδιάφορο.

Με τον ΠΤ-100 θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση: έχει τιούνερ, ντακ, μπάσσα-πρίμα, έξοδο για υποβαθύφωνα. Με ένα-δγυό οικονομικά υποβαθύφωνα δε θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση της δυνατότητας αναπαραγωγής μουσικής στο σπίτι μου;

Ή μήπως εννοείς κάτι που δεν καταλαβαίνω;
Λαμβάνοντας υπόψιν το περιορισμένο μπατζετ, ειναι αποδεκτό IMHO
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
-Class D :D
Μα γιατι?

-Γιατι τζαμπα καιει η λαμπα :p

**Ριχνω λιγο λαδι στην φωτια μιας και λαμπα έχουμε αλλα την εχουμε στην ακρη.
Αχρείαστη να ειναι :gotcha:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μα γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Για να με τσιγκλάς;

Το "σπορ" δε θέλω να το κάνω γιατί μου είναι εντελώς αδιάφορο.

Με τον ΠΤ-100 θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση: έχει τιούνερ, ντακ, μπάσσα-πρίμα, έξοδο για υποβαθύφωνα. Με ένα-δγυό οικονομικά υποβαθύφωνα δε θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση της δυνατότητας αναπαραγωγής μουσικής στο σπίτι μου;

Ή μήπως εννοείς κάτι που δεν καταλαβαίνω;
Η έξοδος sub δεν εκτελεί διαχείριση χαμηλών,αλλά κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως δεν θα ήταν απαραίτητο ελέω Crown.

Το στοιχείο που ανάβει τα επιφυλακτικά μου...γλομπάκια είναι η διαφαινόμενη προοπτική διασύνδεσης ενεργών sub μέσω ανισόρροπων διαύλων με μήκος ίσο ή ανώτερο από ενάμισυ μέτρο.

Επόμενο στοιχείο,η προοπτική να κλειδωθείς ελέω βιασύνης με έναν συνδυασμό που δεν θα παρέχει ευελιξία με διαφορετικά φίλτρα από τον κλάδο του DAC,ώστε να διατηρούσε το ενδιαφέρον σου ως χρήστη σε βάθος χρόνου.
Με την εγγενή μου διάθεση να...κεντρίζω διαρκώς δεδομένη κι ενεργή.:D
...
Όπως το επεξεργάζομαι (και έχοντας δγιαβάσει το γιούζερ μάνιουαλ του δεκάϊντσου Τέμπλορα) ο ανισόρροπος δίαυλος, μήκους λιγότερο από 2 μέτρα, θα είναι ένας: για τον Αφέντη σαμπγούφα. Ο Αφέντης θα διασυνδέεται με τον Σκλάβο σαμπγούφα ισορροπημένα ... για να χαρείς κι εσύ λίγο, τόσες πίκρες σε έχω ποτίσει πχιά. :thumbsup: :drinks:
Εν ανάγκη, βεβαίως, δύναμαι να αποκτήσω ένα οικονομικό ντιμποξάκι σαν αφτό για να εξισορροπηθεί η κατάσταση.
...
Οι "απαιτήσεις" μου για ευελιξία με διαφορετικά φίλτρα από τον κλάδο του DAC κινούνται στα όρια του στατιστικού λάθους.
...
Επιλέγω την κουρτίνα τρία. ;)
Θα είναι πολύ χρήσιμο εν τοιαύτη περιπτώσει το περιβάλλον σου να μην είναι πλούσιο σε Η/Μ παρεμβολές και να μη σου καλλιεργηθεί υπόνοια ότι θα βελτιωνόταν περαιτέρω η σύμπραξη του προ με τον Crown άμα υιοθετούσες απευθείας ισορροπημένη διασύνδεση.

Καθότι η προοπτική αισθητηριακού κορεσμού υπερβαίνει συντριπτικά τα όρια του στατιστικού λάθους.

Θα μείνεις για πάντα με το Yamaha SACD ως κύρια πηγή;Δεν θα καταφύγεις προοδευτικά σε αναπαραγωγούς όπως Foobar ,Amarra,JRiver ,Roon κ.ο.κ.;

Έχε υπόψιν πως διαχειρίζομαι το όλον ζήτημα σα να με είχε βάλει κάποιος στη δική σου θέση.Και η νοοτροπία που έχω υιοθετήσει είναι να διερωτώμαι πριν από οποιαδήποτε αγορά τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να χρησιμεύσει το υποψήφιο απόκτημα σε μελλοντικό χρόνο,αφού αποτάσσομαι διορθωτικών κινήσεων και...τραμπαρισμάτων.

Έχω έτσι καταλήξει να διατηρώ στην κατοχή μου διάφορες συσκευές που αγοράστηκαν με την πάροδο αρκετών χρόνων και να μην με απασχολεί το πώς θ'ακούω και ποιο σύστημα να εγκαθιστούσα σε δεδομένους χώρους και τόπους κατοικίας.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.224
Εχω πολλές. Με ενα DR18 σε συμφωνική έγινες
Το θέμα ειναι λήξαν. Ξυπνήστε.
Βάλε οποιοδήποτε multichannel της Channel Classics και θα δεις. Το DR18 το έχουν άνετα οι καλές σύγχρονες ηχογραφήσεις κλασσικής.

Τις προάλλες άκουγα φλάουτο & πιάνο σε δωμάτιο. Είχα το φλάουτο στο 1,5 μέτρο. Δέκα λεπτά άντεξα.
Φυσικό είναι. Εγώ πήγα σε ρεσιτάλ της Μικάλα Πέτρι στο μέγαρο (στην μικρή αίθουσα) και καθόμουν στην άκρη της τρίτης σειράς. Πονάγαν τα αφτιά μου από την ένταση.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ο ίδιος ο τίτλος δηλώνει
την αναγκαιοτητα κάποιων επιλογών και προτεραιοτήτων.
πολύ περισσότερο το κείμενο, για όποιον το διάβασε.

Ξέρω τι έχω και τι δεν έχω. Εσείς ;

Κρατώ την λεπτή ικανοποίηση του να βλεπω τον φλεγματικό Μπουτια να χανει την ψυχραιμια του.
Ακαρλ είναι φανερό ότι το νυστέρι θέλει ακονισμα.
 

A

AKARL

Guest
Η έξοδος sub δεν εκτελεί διαχείριση χαμηλών,αλλά κάτι τέτοιο ούτως ή άλλως δεν θα ήταν απαραίτητο ελέω Crown.
Ακριβώς γιαφτό! Ο ... φτηνός Κράουν μου δίδει τη δυνατότητα να αποκτήσω και ... φτηνό προ που καλύπτει τις επιθυμίες μου. ;)

Το στοιχείο που ανάβει τα επιφυλακτικά μου...γλομπάκια είναι η διαφαινόμενη προοπτική διασύνδεσης ενεργών sub μέσω ανισόρροπων διαύλων με μήκος ίσο ή ανώτερο από ενάμισυ μέτρο.
Σέβομαι αφάνταστα και είμαι ευγνώμων για τα επιφυλακτικά σου ... γλομπάκια (ελπίζω ναι είναι ... τριοδικά :roflmao:). με βοηθούν αφάνταστα να ξεκαθαρίζω και συγκεκριμενοποιώ σκέψεις και προτεραιότητες. :hi:

Όπως το επεξεργάζομαι (και έχοντας δγιαβάσει το γιούζερ μάνιουαλ του δεκάϊντσου Τέμπλορα) ο ανισόρροπος δίαυλος, μήκους λιγότερο από 2 μέτρα, θα είναι ένας: για τον Αφέντη σαμπγούφα. Ο Αφέντης θα διασυνδέεται με τον Σκλάβο σαμπγούφα ισορροπημένα ... για να χαρείς κι εσύ λίγο, τόσες πίκρες σε έχω ποτίσει πχιά. :thumbsup: :drinks:
Εν ανάγκη, βεβαίως, δύναμαι να αποκτήσω ένα οικονομικό ντιμποξάκι σαν αφτό για να εξισορροπηθεί η κατάσταση.

Σε κάθε περίπτωση, η πλέον οικονομική ισορροπημένη εναλλακτική του ΠΤ-100 είναι ο ομόσταυλος ΧΣΠ-1 με ... τριπλάσιο κόστος. Άρα, καλά βαδίζω.

Επόμενο στοιχείο,η προοπτική να κλειδωθείς ελέω βιασύνης με έναν συνδυασμό που δεν θα παρέχει ευελιξία με διαφορετικά φίλτρα από τον κλάδο του DAC,ώστε να διατηρούσε το ενδιαφέρον σου ως χρήστη σε βάθος χρόνου.
Οι "απαιτήσεις" μου για ευελιξία με διαφορετικά φίλτρα από τον κλάδο του DAC κινούνται στα όρια του στατιστικού λάθους. Άντε να φλακάρω τους ΨΔ μου και μερικούς αναλογικούς δίσκοι, άντε και να στρημάρω και από κανένα σποτιφύ (μπας και ανακαλύψω τι εστί, η περίφημη, χαϊέντ μουσική), άντε και να συνδέσω πσηφιακά το Γιαμάχα με το ντακ για τους ΨΔ (τους ΣΩΨΔ τους περνά υποχρεωτικά από το ενσωματωμένο ντακ και τους παραδίδει μόνο αναλογικώς) ... έως εκεί. Ήντα άλλο να κάνω;

Η επιλογή μου, λοιπόν, είναι συνειδητή. Η βιασύνη, στη συγκεκριμένη περίπτωση, ανέρχεται, σταθμικά, ούτε στο 5% του συνολικού κριτηρίου επιλογής. Άρα δεν αποτελεί κρίσιμο παράγοντα. Σε περίπτωση, ξαναλέω, που υφίσταται πληρέστερη και πλέον φιούτσιουρ προυφ πρόταση, στην ίδγια κατηγορία τιμής, ευχαρίστως να αναθεωρήσω άμεσα.

Με την εγγενή μου διάθεση να...κεντρίζω διαρκώς δεδομένη κι ενεργή.:D
Bhutia the Sting! :p

Καταρχάς, αλλά και καταρχήν, κάποιος θα έπρεπε να είναι ευγνώμων για την εν λόγω εγγενή σου διάθεση.

Yπάρχουν δγιάφοροι τρόποι να προσλάβει και να διαχειριστεί κανείς το κέντριζμα ενός Γκουρού:

1) Να μην το καταλάβει, να προσβληθεί, να ρίξει μπινελίκια για να τη βγει του Γκουρού κ.ο.κ.
2) Να το καταλάβει και να το εφαρμόσει.
3) Να το καταλάβει, όσο γίνεται, και να μη το εφαρμόσει επικαλούμενος συγκεκριμένο σκεπτικό το οποίο δεν καλύπτεται από το συγκεκριμένο κέντριζμα του Γκουρού. Σε αυτή την περίπτωση η μπάλα είναι στα ξανά στα χέργια του Γκουρού για να την επεξεργαστεί και να ... ξανακεντρίσει.

Επιλέγω την κουρτίνα τρία. ;)
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.224
Ξεκίνησα από αμερικάνικο προ-τελικό. Πήγα σε υβριδικό ολοκληρωμένο, πέρασα και ένα φεγγάρι από λάμπες. Τελικά ξαναγύρισα σε αμερικάνικο προ-τελικό.
Ξεκίνησα από μικρό ηχείο βάσης (5"), πήγα σε μικρό ηχείο δαπέδου (8"), ξαναγύρισα σε μεσαίο ηχείο βάσης (6,5"). Κατέληξα σε υβριδικό με 12ινστο και ρίμπον.
Τελικά 4 αλλαγές στερεοφωνικού σε 27 χρόνια, νομίζω ότι καλά -και φτηνά- την έβγαλα!
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Φλακ αρχείο κλασικής.
Foobar -> View -> Visualizations -> Peak meter.
Όταν παίζει ένα όργανο είναι στην περιοχή -30 εως -20db.
Σε πολλές περιπτώσεις (πιανίσιμο) πάει και στην περιοχή -40 εως -30db.
Όταν παίζει όλη η συμφωνική είναι στα -20 εως -10 db.
Στο τσακίρ κέφι πάει -5db.

Υπόψιν ότι αυτό δεν είναι το dynamic range που ξεπατώνει ενισχυτές. Το DR είναι το τρέμουλο που κάνει το peak meter. Σε όλες τις κλασικές ηχογραφήσεις είναι τουλάχιστον 16db. Δλδ ο ενισχυτής να ανεβάζει στιγμιαία από 1Watt σε 16watt.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Έτυχε να συντονιστούν οι πλανήτες.
Για την ακρίβεια 16W για 15db
Τα 18db πάνε στα 32W
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.561
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top