KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?

A

AKARL

Guest
Αυτή είναι μονίμως η χαρά μας, δε το φαντάζεσαι! :D:D:D
Να τόνε προσέχεις πάντως γιατί είναι σιγανό ποταμάκι. Έχει φάει πολύ μπούλυινγκ. Βάζω στοίχημα ότι τα βράδια δγιαβάζει κρυφά απόκρυφα πιδιέφ ώστε στην κατάλληλη ευκαιρία να σου την πει τόσο σκληρά που να σε κάνει ρόμπα στο αβουσάιτ. Τότε θα βρει την ευκαιρία και ο κάθε πικραμένος να βγάλει τ' απωθημένα του μαζί σου.

Μη φοβού όμως γιατί είμαι μαζί σου και θα τους ξεσκίσομε! :smg:
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Αφήστε τις καγκουριές και απαντήστε μου στην εξής πραγματική απορία που έχω:

Είναι τεχνικά δυνατόν ένα ηχείο καμπίνας να έχει καλύτερο waterfall από αυτό που φαίνεται παρακάτω ή πρέπει να πετάξουμε τις καμπίνες all together για να καθαρίσει το waterfall ή τί;

Klein + Hummel O 410
Εχεις αυτες τις αποριες γιατι καθεσαι και ακους τους βαρεμενους στα γκιαρσλατζ και δε διαβαζεις το εγκριτο και αγαπημενο TAS.
Κοιτα εδω τι ωραια τα εξηγαει ο επιστημονας στη 2η, 3η παραγραφο και μετα καντε μια ανταλλαγη με τον εαρ, να σου φυγει κι εσενα ο καημος με τις καμπινες και να αποκτησει κι εκεινος ενεργα μονιτορ.

Διαβασε και τα «JV’s Reference Systems» στο τελος για ψυχαγωγια :laugh:
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πεθαίνω για maggies. Για το χωρο μου τα μικρα, τα .7 πιστευω ταιριαζουν μαζι με πολλα πολλα maggie bass panels. Dream set up σου λεω!
Συμφωνώ απολύτως. Τα sb13 πρέπει να πουληθούν άμεσα
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.127
Φτάνει. Μέχρι να καταλήξω ότι φτάνουν οι στάθμες που πιάνουν τα 310, πόνεσαν τα αυτιά μου. Και οι τένοντες στο λαιμό μου είναι πιασμένοι, φαίνεται από όταν σφιγγόμουν σε κάποια φάση όταν της έδινα με κάτι metal στη διαπασών.

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα τα 310. Τα όριά τους είναι υψηλότερα από τα δικά μου.
Στα 5 μέτρα έφαγα κάτι σφαλιάρες όλες δικές μου. Οι φωνές καμπάνα, πιο μπροστά και από το μικρόφωνο σαν να είναι. Και με το ρυθμιστικό του dB level output πίσω στα μόνιτορ όχι στο 114 αλλά στο 108, ώστε να παίζω σε 0dB στον pre και στο Roon.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρκέσει το output των 310 σε οποιαδήποτε χρήση σε οικιακό χώρο. Σε nearfield δεν το συζητώ καν. Μπορεί και να είναι υπερβολή για απόσταση κάτω από τα 2 μέτρα. Αλλά η τρίδρομη υλοποίηση είναι απόλαυση.

Καλή η ακρόαση στο τέρμα, που γίνεται μια στις τόσες, αλλά σε χαμηλές στάθμες τι γίνεται; Εκεί ενθουσιάζει η απόδοση των 310 ακόμη περισσσότερο. Καθόλου υποτονικό ή ομιχλώδες το άκουσμα ακόμη και σε στάθμες ψιθύρου. Θυμίζουν απόδοση ακουστικών. Σε ένταση 5/100 ακούς καθαρά και όμορφα τη μουσικούλα σου στα 2,5μ. Με τα μόνιτορ στα 30 εκατοστά από τα αυτιά, τύφλα να έχουν τα ακουστικά.

Έχουν ένα μόνιμο μειονέκτημα πάντως τα 310 σε σαλόνι. Σε εξωθούν θέλοντας και μη σε κριτική ακρόαση. ‘Ο,τι και αν παίζουν και σε οποιαδήποτε στάθμη. Ψηλά στο 1,80 τα έχω για να μην καθηλώνομαι στην πολυθρόνα, και τελικά περνώ το δίωρο όρθιος στο sweet-spot με το iPad στα χέρια.

Άντε ακόμη αύριο και τα βγάζω τα 310 από το σαλόνι για να επιστρέψω στο μαγικό μουσικό χαλί των Bella Luna να ησυχάσω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εχεις διαβασει μήπως καπου αν επιτρέπεται η τοποθέτηση τους με τους κώνους προς τα κάτω;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Φτάνει. Μέχρι να καταλήξω ότι φτάνουν οι στάθμες που πιάνουν τα 310, πόνεσαν τα αυτιά μου. Και οι τένοντες στο λαιμό μου είναι πιασμένοι, φαίνεται από όταν σφιγγόμουν σε κάποια φάση όταν της έδινα με κάτι metal στη διαπασών.

Δεν καταλαβαίνουν τίποτα τα 310. Τα όριά τους είναι υψηλότερα από τα δικά μου.
Στα 5 μέτρα έφαγα κάτι σφαλιάρες όλες δικές μου. Οι φωνές καμπάνα, πιο μπροστά και από το μικρόφωνο σαν να είναι. Και με το ρυθμιστικό του dB level output πίσω στα μόνιτορ όχι στο 114 αλλά στο 108, ώστε να παίζω σε 0dB στον pre και στο Roon.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρκέσει το output των 310 σε οποιαδήποτε χρήση σε οικιακό χώρο. Σε nearfield δεν το συζητώ καν. Μπορεί και να είναι υπερβολή για απόσταση κάτω από τα 2 μέτρα. Αλλά η τρίδρομη υλοποίηση είναι απόλαυση.

Καλή η ακρόαση στο τέρμα, που γίνεται μια στις τόσες, αλλά σε χαμηλές στάθμες τι γίνεται; Εκεί ενθουσιάζει η απόδοση των 310 ακόμη περισσσότερο. Καθόλου υποτονικό ή ομιχλώδες το άκουσμα ακόμη και σε στάθμες ψιθύρου. Θυμίζουν απόδοση ακουστικών. Σε ένταση 5/100 ακούς καθαρά και όμορφα τη μουσικούλα σου στα 2,5μ. Με τα μόνιτορ στα 30 εκατοστά από τα αυτιά, τύφλα να έχουν τα ακουστικά.

Έχουν ένα μόνιμο μειονέκτημα πάντως τα 310 σε σαλόνι. Σε εξωθούν θέλοντας και μη σε κριτική ακρόαση. ‘Ο,τι και αν παίζουν και σε οποιαδήποτε στάθμη. Ψηλά στο 1,80 τα έχω για να μην καθηλώνομαι στην πολυθρόνα, και τελικά περνώ το δίωρο όρθιος στο sweet-spot με το iPad στα χέρια.

Άντε ακόμη αύριο και τα βγάζω τα 310 από το σαλόνι για να επιστρέψω στο μαγικό μουσικό χαλί των Bella Luna να ησυχάσω.
Για να σιγουρευτείς αν φτάνει η στάθμη, η μέταλ, το ροκ, η ποπ και η τέκνο ειναι ακατάλληλες, και αυτό γιατί έχουν συνεχή σταθερή στάθμη, που ειναι ανυπόφορο δυνατά όπως παρατήρησες.

Η συμφωνική (κλασική) μουσική αντιθέτως μπορεί να σε πάει απο τα 50db στα 110db απότομα, με μέση στάθμη στο track πχ τα 85-90db. Εκεί βλέπω εγώ αν φτάνει η στάθμη. Αλλά φυσικά αυτό ενδιαφέρει εμένα που ακούω σχεδον αποκλειστικά τετοια μουσική, αν σε κάποιον αρέσει πχ μόνο η dance θα τον υπερκαλύψει το συγκεκριμένο ηχείο. Εγω πάντως το εχω τερματίσει το 310.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.127
Εχεις διαβασει μήπως καπου αν επιτρέπεται η τοποθέτηση τους με τους κώνους προς τα κάτω;
Όρθιο σε χρήση κεντρικού κάτω ή πάνω από την οθόνη η διασπορά είναι ευρύτερη καθ’ ύψος.
Οριζόντιο αντίστοιχα κατά πλάτος. 55-40 η διαφορά.

Επίσης οι κάθετες ψύκτρες γίνονται οριζόντιες με το μόνιτορ σε όρθια θέση και η απαγωγή της θερμότητας μειώνεται.

Το 420 έχει τις ψύκτρες χιαστί ώστε να ευνοεί και την κάθετη και την οριζόντια τοποθέτησή του.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όρθιο σε χρήση κεντρικού κάτω ή πάνω από την οθόνη η διασπορά είναι ευρύτερη καθ’ ύψος.
Οριζόντιο αντίστοιχα κατά πλάτος. 55-40 η διαφορά.

Επίσης οι κάθετες ψύκτρες γίνονται οριζόντιες με το μόνιτορ σε όρθια θέση και η απαγωγή της θερμότητας μειώνεται.

Το 420 έχει τις ψύκτρες χιαστί ώστε να ευνοεί και την κάθετη και την οριζόντια τοποθέτησή του.
Μάλλον δεν το έγραψα καλα.
Εννοώ κρεμασμένα ανάποδα από το ταβάνι να κυττανε προς τα κάτω στο κατωμα πο κώνοι
Τα Yamaha ας πούμε ειχα βρει οτι η εταιρεία έδινα μέχρι 60 μοίρες κλίση.
 

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.127
Μάλλον δεν το έγραψα καλα.
Εννοώ κρεμασμένα ανάποδα από το ταβάνι να κυττανε προς τα κάτω στο κατωμα πο κώνοι
Τα Yamaha ας πούμε ειχα βρει οτι η εταιρεία έδινα μέχρι 60 μοίρες κλίση.
Αυτό ακριβώς κάνει η Neumann με τα 420 στο Pink Floyd The Mortal Remains exhibition.

https://www.pinkfloydexhibition.com/


[DOUBLEPOST=1519431413][/DOUBLEPOST]
Εγω πάντως το εχω τερματίσει το συγκεκριμένο ηχείο.
Σαφώς και μπορεί να τερματιστεί. Ένα ηχειάκι είναι.
Ό,τι κι αν ακούς, όντας στο 0dB στον pre, ελέγχεις στο πιο δυνατό σημείο του κoμματιού πότε δεν θα ανάψουν τα limiters στα μόνιτορ, και αντίστοιχα ρυθμίζεις το ρυθμιστικό του db Level Output για να είσαι πάντα σε ασφαλή όρια.
Στα δικά μου τεστ δεν άναψαν ποτέ τα limiters στη θέση 108dB, και παίζω άφοβα τα πάντα χωρίς να μου λείπει η ένταση ή το headroom.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Διαβασε και τα «JV’s Reference Systems» στο τελος για ψυχαγωγια :laugh:
Άλλος ένας ΄΄σκληρά΄΄ εργαζόμενος επαγγελματίας....:tongue:
Αφήστε τις καγκουριές και απαντήστε μου στην εξής πραγματική απορία που έχω:

Είναι τεχνικά δυνατόν ένα ηχείο καμπίνας να έχει καλύτερο waterfall από αυτό που φαίνεται παρακάτω ή πρέπει να πετάξουμε τις καμπίνες all together για να καθαρίσει το waterfall ή τί;

Klein + Hummel O 410
Με τη συνδρομή λογισμικού DSP...Το οποίο θα ευθυγράμμιζε χρονικά τους επιμέρους κλάδους,αφού αυτό θα συνιστά σοβαρότερο ζήτημα...;) (και τον λόγο που δεν είχα προχωρήσει σε O410,αφού είχα υπόψιν την εν λόγω δοκιμή,ενδιαφερόμενος κιόλας για την ακροαματική απόδοση στη ζώνη ανάμεσα σε εγγύς και μέσο πεδίο)

Η αρχιτεκτονική πάντως των KH310 προδιαθέτει για καλύτερες επιδόσεις στους επίμαχους τομείς.
Αυτό ακριβώς κάνει η Neumann με τα 420 στο Pink Floyd The Mortal Remains exhibition.

https://www.pinkfloydexhibition.com/


[DOUBLEPOST=1519431413][/DOUBLEPOST]

Σαφώς και μπορεί να τερματιστεί. Ένα ηχειάκι είναι.
Ό,τι κι αν ακούς, όντας στο 0dB στον pre, ελέγχεις στο πιο δυνατό σημείο του κoμματιού πότε δεν θα ανάψουν τα limiters στα μόνιτορ, και αντίστοιχα ρυθμίζεις το ρυθμιστικό του db Level Output για να είσαι πάντα σε ασφαλή όρια.
Στα δικά μου τεστ δεν άναψαν ποτέ τα limiters στη θέση 108dB, και παίζω άφοβα τα πάντα χωρίς να μου λείπει η ένταση ή το headroom.
Ας προσέξουμε επίσης με ποιες ΄΄βάσεις΄΄ συνδυάζονται τα τοποθετημένα επί του δαπέδου Ο420,καθώς και τη συμμετρική χωροταξία του συνόλου...
Μήπως κιόλας το κροσάρισμα με τις υποβαθύφωνες μονάδες αποκλείει σε αξιόλογο βαθμό την παρασιτική ενέργεια που θα εμφάνιζε η καμπίνα του Ο410 στη ζώνη κάτω των 100 Hz;


είμαστε ΟΚ για χρήση home cinema?
(δηλώνω άσχιετος με το αντικείμενο....)
Πάμε τώρα στην οριστική διαλεύκανση του ζητήματος.Ας προσέξουμε καταρχάς ότι η καμπύλη απόκρισης του ηχείου διατηρεί λίγο πολύ ομαλή κλίση και σε τιμή γύρω στα 103 dB μεταξύ 70 και 200 Hz.Τα KH310 θα ικανοποιούν τη χρήση σε σύστημα οικιακού κινηματογράφου κροσαρισμένα σε ύψος 80 Hz εφόσον η μέση στάθμη ακρόασης του soundtrack δεν θα υπερβαίνει τη ζώνη 85 - 90 dB στις θέσεις ακρόασης.

Η ανοχή ως προς το ανώτερο όριο προκύπτει από τη συνισταμένη στάθμη των πολλαπλών κύριων ηχείων.Κατ'αυτόν τον τρόπο προκύπτει και η συνάρτηση με τις αποστάσεις των επιμέρους μονάδων από τη ζώνη του θεατή.Αυτές οι στάθμες οφείλουν ούτως ή άλλως να είναι οι λογικά εφαρμοζόμενες για συνεχή έκθεση του θεατή στο χρονικό διάστημα που διαρκούν τα κινηματογραφικά έργα...

Τα sub με τα οποία θα συνδυάζονταν σε μια τέτοια περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικώς τα κοστοβόρα KH 870,αλλά οφείλουν να είναι τουλάχιστον τρία και ικανά γι απόδοση μέγιστης στάθμης 115 dB και άνω για τη ζώνη ευθύνης τους στις θέσεις των θεατών.

Οποιαδήποτε οικιακή απαίτηση υπερβαίνει τις προαναφερθείσες συνθήκες θα ήταν μεν χορταστική σε θεωρητικό επίπεδο,αλλά όχι αναγκαστικά εφαρμόσιμη.Εννοείται ότι ένα σύστημα αποτελούμενο από KH310 θα εκπληρώνει πλήρως την αποστολή του σε πολυκαναλική επισκόπηση / mastering,αφού οι εφαρμοζόμενες στάθμες εκεί δεν ακολουθούν διάφορες οικιακές υπερβολές...
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
και τον λόγο που δεν είχα προχωρήσει σε O410,αφού είχα υπόψιν την εν λόγω δοκιμή
Είσαι μεγάλη παλιόγρια...

Τα κλαϊν η Νιούμαν τα έχει καθυστερήσει, σε αντίθεση με την Άνταμ. Οπότε, πλέον, τα μεν είναι "παλαιάς σχολής", και τα δε νέας, σύγχρονα.

Οι διαφορές είναι πια ουσίας. ;)

Αναμένω με ενδιαφέρον την αντεπίθεση της Νιούμαν, οπότε οι ισορροπίες μπορεί και πάλι να ανατραπούν. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top