Διαλέγοντας ηχεία


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Για να πάρεις τα Klipsch the sixes είναι ακριβά.Πάνε κανά χιλιάρικο και.
Βασικά στα 360€ περίπου,δε νομίζω να παίξει κάτι καλύτερα από ένα ζεύγος Yamaha HS 7
Έχω την εντύπωση ότι σε αγγελία παίζουν και τα μεγαλύτερα HS 8 με 8άρι woofer.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Για να πάρεις τα Klipsch the sixes είναι ακριβά.Πάνε κανά χιλιάρικο και.
Βασικά στα 360€ περίπου,δε νομίζω να παίξει κάτι καλύτερα από ένα ζεύγος Yamaha HS 7
Έχω την εντύπωση ότι σε αγγελία παίζουν και τα μεγαλύτερα HS 8 με 8άρι woofer.
Για τον χώρο που εχει πολύ καλή και οικονομική λύση ειναι τα wharfedale diamond 10.1 (τα είχα σε παρόμοιο χώρο και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αλλα με βρήκε το μικρόβιο του upgrade και πήγα στα klipsch)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αν ο Cyrus μπορεί να τα οδηγήσει σωστά στα δυνατά τους (κομματάκι δύσκολο το κόβω) γιατί όχι!
Ενώ αν δώσει τον Cyrus (20 χρονών είπαμε!!) και πάρει έναν προ με xlr,μαζί με τα όποια ενεργά δεν θα έχει θέματα οδήγησης τουλάχιστον (αφού θέλει να παίζει και τέρμα)!
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Κι εγω αυτες τις μερες εβαλα κατι wharfedale diamond 10.2 που εχω για πισω στο σαλονι σχεδον καινουρια αλλα δεν με ενθουσιασαν.Μαλλον για klipsch με βλεπω.Το rf 24 θα παιξει στη σοφιτα ;
[DOUBLEPOST=1519329195][/DOUBLEPOST]
sl 1200 mkii ortofon 2m red και marantz cd 5001
Επειδη κι εγω παιζω με sl 1210 mkii και stanton 680 ell2 και σκεφτομαι για αλλαγη η ortofon 2 m ref τι λεει;
 


Μηνύματα
600
Reaction score
674
Κι εγω αυτες τις μερες εβαλα κατι wharfedale diamond 10.2 που εχω για πισω στο σαλονι σχεδον καινουρια αλλα δεν με ενθουσιασαν.Μαλλον για klipsch με βλεπω.Το rf 24 θα παιξει στη σοφιτα ;
[DOUBLEPOST=1519329195][/DOUBLEPOST]
Επειδη κι εγω παιζω με sl 1210 mkii και stanton 680 ell2 και σκεφτομαι για αλλαγη η ortofon 2 m ref τι λεει;
Να σου πω την αλήθεια δεν εχει μεγάλη διαφορα με την stanton 500el που είχα πάνω, σίγουρα παιζει καλύτερα, αλλα τουλάχιστον στα αυτιά μου, οι διάφορες ήταν μικρές.
Την άλλαξα για ψυχολογικούς λόγους γιατι (η stanton) ήταν πάνω στο πικαπ περισσοτερο απο 15 χρονια.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Το κακο ειναι πως εχω 3 κεφαλες 680 μια γνησια βελονα ell και μια replika( τσαμπα 34 ευρω για τη replica) .Δεν βρισκω βελονες.και σκεφτομαι την 2m red η sure m 447 .βασικα περιμενω να βρω 2ο 1210 να παρω κεφαλοβελονες ζευγαρι.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Για τον χώρο που εχει πολύ καλή και οικονομική λύση ειναι τα wharfedale diamond 10.1 (τα είχα σε παρόμοιο χώρο και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, αλλα με βρήκε το μικρόβιο του upgrade και πήγα στα klipsch)
Δοκιμαζω τώρα τα diamond10.1 με τον αλλο ενισχυτη που έχω yamaha ax-397 αλλα δεν μ αρεσει.Πολύ μπασο σε direct λειτουργια.
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Δοκιμαζω τώρα τα diamond10.1 με τον αλλο ενισχυτη που έχω yamaha ax-397 αλλα δεν μ αρεσει.Πολύ μπασο σε direct λειτουργια.
Εχει σημασία και το ματσαρισμα με τον ενισχυτή.
Σε μένα με τον Onkyo a9010 ( τον προηγούμενο μου ενισχυτή) τα diamond 10.1 έπαιζαν απίθανα.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Εχει σημασία και το ματσαρισμα με τον ενισχυτή.
Σε μένα με τον Onkyo a9010 ( τον προηγούμενο μου ενισχυτή) τα diamond 10.1 έπαιζαν απίθανα.
Εχω δυο ενισχυτες εναν μικρο sony που επαιζα ως τωρα και το yamaha.Ο yamaha τα παιζει καλυτερα σε direct παντα απλα μπορει να φταει ο χωρος .Παιζει πολυ δυνατα απο χαμηλα .Τα ηχεια ειναι αστρωτα τα ξηλωσα απο σαλονι που τα εχω για πισω.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δικάναλος δεν είναι ο ax?
Γιατί μόνο direct λειτουργία?Τόσο χάλια είναι με τα ρυθμιστικά εντός?
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Δικάναλος δεν είναι ο ax?
Γιατί μόνο direct λειτουργία?Τόσο χάλια είναι με τα ρυθμιστικά εντός?
Ναι δικαναλος εχει το loudness flat και -30db.Στο flat ειναι καλα οταν κατεβαζεις db χανει.Οποτε direct.
Eκανα μαλ...... πριν τρια χρονια πουλησα ενα technics προ και τελικο 909se.Ηταν πολύ καλος 85w στα 8 ohm αλλα πραγματικα καθαρα μπασα και ψηλα απαραμορφωτος.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Δοκιμαζω τώρα τα diamond10.1 με τον αλλο ενισχυτη που έχω yamaha ax-397 αλλα δεν μ αρεσει.Πολύ μπασο σε direct λειτουργια.

Active backplate.JPG


Αυτή είναι η πίσω όψη ενός ενεργού ηχείου.
Αν προσέξεις,για την ρύθμιση των χαμηλών συχνοτήτων,δεν αναφέρει στο ρυθμιστικό "bass trim" όπως για την ρύθμιση των υψηλών αλλά "room control"..

Άρα..


απλα μπορει να φταει ο χωρος
ή η τοποθέτηση..
ή και τα δυο! :)
[DOUBLEPOST=1519419420][/DOUBLEPOST]
technics προ και τελικο 909se
Όντως,ωραίο σετάκι αυτό.Κρίμα!
[DOUBLEPOST=1519419543][/DOUBLEPOST]
Ναι δικαναλος εχει το loudness flat και -30db.Στο flat ειναι καλα οταν κατεβαζεις db χανει.Οποτε direct.
Αφού είναι καλά στο flat και στο direct μπουμπουνίζει γιατί direct τότε?
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
View attachment 90642

Αυτή είναι η πίσω όψη ενός ενεργού ηχείου.
Αν προσέξεις,για την ρύθμιση των χαμηλών συχνοτήτων,δεν αναφέρει στο ρυθμιστικό "bass trim" όπως για την ρύθμιση των υψηλών αλλά "room control"..

Άρα..




ή η τοποθέτηση..
ή και τα δυο! :)
[DOUBLEPOST=1519419420][/DOUBLEPOST]
Όντως,ωραίο σετάκι αυτό.Κρίμα!
Τα diamond εχουμ πισω το port και φταιει και αυτο.Παντως στο σαλονι ο 7καναλος yamaha που εχω παιζει τα klipsch αερα.Εκει υπαρχει χωρος και τα ηχεια ειναι ερωτας.
[DOUBLEPOST=1519420044][/DOUBLEPOST]
View attachment 90642

Αυτή είναι η πίσω όψη ενός ενεργού ηχείου.
Αν προσέξεις,για την ρύθμιση των χαμηλών συχνοτήτων,δεν αναφέρει στο ρυθμιστικό "bass trim" όπως για την ρύθμιση των υψηλών αλλά "room control"..

Άρα..




ή η τοποθέτηση..
ή και τα δυο! :)
[DOUBLEPOST=1519419420][/DOUBLEPOST]
Όντως,ωραίο σετάκι αυτό.Κρίμα!
[DOUBLEPOST=1519419543][/DOUBLEPOST]
Αφού είναι καλά στο flat και στο direct μπουμπουνίζει γιατί direct τότε?
View attachment 90642

Αυτή είναι η πίσω όψη ενός ενεργού ηχείου.
Αν προσέξεις,για την ρύθμιση των χαμηλών συχνοτήτων,δεν αναφέρει στο ρυθμιστικό "bass trim" όπως για την ρύθμιση των υψηλών αλλά "room control"..

Άρα..




ή η τοποθέτηση..
ή και τα δυο! :)
[DOUBLEPOST=1519419420][/DOUBLEPOST]
Όντως,ωραίο σετάκι αυτό.Κρίμα!
[DOUBLEPOST=1519419543][/DOUBLEPOST]
Αφού είναι καλά στο flat και στο direct μπουμπουνίζει γιατί direct τότε?
 


Μηνύματα
94
Reaction score
26
Να σε ξαναρωτήσω..
Το loudness εχει flat και -30db οταν λοιπον χαμηλωνω το loudness χανει συχνοτητες ψηλα και μεσαια.Μονο αν αφησω flat το loudness και χαμηλωσω db απο το cdplayer στρωνει.
[DOUBLEPOST=1519420667][/DOUBLEPOST]
Το loudness εχει flat και -30db οταν λοιπον χαμηλωνω το loudness χανει συχνοτητες ψηλα και μεσαια.Μονο αν αφησω flat το loudness και χαμηλωσω db απο το cdplayer στρωνει.
Εχω βαλει το διακοπτακι στα 6ohm για τα diamond
 


Μηνύματα
94
Reaction score
26
Το loudness εχει flat και -30db οταν λοιπον χαμηλωνω το loudness χανει συχνοτητες ψηλα και μεσαια.Μονο αν αφησω flat το loudness και χαμηλωσω db απο το cdplayer στρωνει.
[DOUBLEPOST=1519420667][/DOUBLEPOST]
Εχω βαλει το διακοπτακι στα 6ohm για τα diamond
Με στο ΣΚ θα τα σουλουπωσω και θα ανεβασω φωτο.Γιατι λογω δοκιμων και επισκευων τα ανακατεψα ολα.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Ξεχωριστά ρυθμιστικά μπασα-πρίμα δεν έχει να κόψεις λίγα μπάσα?
Ετσι καπως γινεται. Κανονικα παιζω με ενα μεικτη behringer για να τα εχω ολα πανω τωρα λειπει για καθαρισμο και ελεγχο .Τοτε θα δω με τα ρυθμιστικα και το gain θα τα ταιριαξω.
[DOUBLEPOST=1519422392][/DOUBLEPOST]
Ετσι καπως γινεται. Κανονικα παιζω με ενα μεικτη behringer για να τα εχω ολα πανω τωρα λειπει για καθαρισμο και ελεγχο .Τοτε θα δω με τα ρυθμιστικα και gain
[DOUBLEPOST=1519422517][/DOUBLEPOST]Καλο βραδυ μαζευομαι αυριο δουλευω πρωι πρωι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.824
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top