Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Ευχαριστω πολυ! Ξερεις αν υτο το κουμπι προστεθηκε αργοτερα και σε ποια εκδοση? Γιατι αν ειναι μονο αυτο δικαιολογειται η τιμη του σημερα σαν μεταχειρισμενο απο 1500-2000 ευρω? Αν αφησουμε εξω το οτι ειναι limited φυσικα...
Ζηταω συγγνωμη στο thread αλλα μονο απο εδω θα μπορουσα να ζητησω βοηθεια γιατι ψαχνω για ενα 1200 - 1210 για αγορα
Με υπομονή θα βρεις μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και καλή τιμή... έχουν πουληθεί αμέτρητα SL-1200 και πολλοί αγοραστές τα χρησιμοποίησαν με προσοχή.

Προτίμησε κάποιο από Ελλάδα ώστε να το δεις και να το ελέγξεις...
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Αφτό δε σου κάνει;
Μια χαρα ειναι το καινουριο αλλα θα προτιμουσα το original 1200. Απλα ειναι τοσο πολλες οι εκδοσεις που εχω χασει τη μπαλα. mk2-mk3-mk4-mk5-mk6 κλπ κλπ....Μαλλον το απλο mk2 θα παρω. Τωρα αν θα ειναι το 1200 η το 1210 ....επειδη ψαχνω σε μαυρο μαλλον θα παω στο δευτερο...
Ευχαριστω και παλι
[DOUBLEPOST=1519402177][/DOUBLEPOST]
Με υπομονή θα βρεις μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση και καλή τιμή... έχουν πουληθεί αμέτρητα SL-1200 και πολλοί αγοραστές τα χρησιμοποίησαν με προσοχή.

Προτίμησε κάποιο από Ελλάδα ώστε να το δεις και να το ελέγξεις...
Αυτο εκανα πρωτα και εβαλα αγγελια αναζητησης αλλα δυσκολο το 1210 σε αριστη κατασταση και μαυρο μαλιστα. Ενω Αγγλια και Γερμανια αμετρητα. Και με εγγυηση 1 και 2 χρονια κλπ
 


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Και κατι αλλο ρε παιδια....βρισκω το 1210 και με κοκκινο και με μπλε led φωτακι. Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο? Εχουν καμμια ουσιαστικη διαφορα? Οταν κοιταω καποιο πρεπει να με ενδιαφερει αυτο η ειναι ασημαντο?
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Και κατι αλλο ρε παιδια....βρισκω το 1210 και με κοκκινο και με μπλε led φωτακι.
Το νέο 1210GR πχ, έχει μπλε φωτισμό.
Τα προηγούμενα ήταν μόστλυ, απλές άφτερ μάρκετ αλλαγές στα λεντάκια...
(ίσως να υπήρξε και καμιά εξαίρεση...). 8-)
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Ευχαριστω πολυ! Ξερεις αν υτο το κουμπι προστεθηκε αργοτερα και σε ποια εκδοση? Γιατι αν ειναι μονο αυτο δικαιολογειται η τιμη του σημερα σαν μεταχειρισμενο απο 1500-2000 ευρω? Αν αφησουμε εξω το οτι ειναι limited φυσικα...
αυτό που θυμάμαι επειδή είχα το 1210 και μετά πήρα το ltd είναι ότι αν εξαιρέσεις το γυαλιστερό χρώμα και τα επίχρυσα η μοναδική διαφορά που είδα είναι το κουμπί και το φιμέ τζάμι
για μένα τεχνικά δεν δικαιολογείται η διαφορά τιμής αλλά το ltd αν το δεις από κοντά θα καταλάβεις γιατί πουλιέται τόσο. βέβαια κάποιοι μπορεί να το πούνε και γύφτικο αλλά γούστα είναι αυτά.

για τις διαφορετικές εκδόσεις κοίτα εδώ
https://en.wikipedia.org/wiki/Technics_SL-1200
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
αυτό που θυμάμαι επειδή είχα το 1210 και μετά πήρα το ltd είναι ότι αν εξαιρέσεις το γυαλιστερό χρώμα και τα επίχρυσα η μοναδική διαφορά που είδα είναι το κουμπί και το φιμέ τζάμι
για μένα τεχνικά δεν δικαιολογείται η διαφορά τιμής αλλά το ltd αν το δεις από κοντά θα καταλάβεις γιατί πουλιέται τόσο. βέβαια κάποιοι μπορεί να το πούνε και γύφτικο αλλά γούστα είναι αυτά.
Εγω δεν το βρισκω καθολου γυφτικο. Ο χρυσος δεν ειναι παντα γυφτια. Σε πολλες περιπτωσεις ναι αλλα οχι παντα. Και σιγουρα οχι σε αυτη την περιπτωση. Απλα φοβαμαι οτι παιρνοντας καποιος το ltd θα το σκεφτεται αρκετα πριν το αγγιξει μην και αλλοιωσει την επιχρυσωση. Ξεφευγουμε λιγακι απο το μουσικο και παμε προς το συλλεκτικο μερος πια. Χωρις να ειναι κακο. Οπως ειπες γουστα ειναι αυτα....αρκει να μην ξεχνιεται ο σκοπος που ειναι η μουσικη. Παντα.
[DOUBLEPOST=1519418770][/DOUBLEPOST]Παρεπιπτοντως.....ευχαριστω για το λινκ!
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ευχαριστω πολυ! Ξερεις αν υτο το κουμπι προστεθηκε αργοτερα και σε ποια εκδοση? Γιατι αν ειναι μονο αυτο δικαιολογειται η τιμη του σημερα σαν μεταχειρισμενο απο 1500-2000 ευρω? Αν αφησουμε εξω το οτι ειναι limited φυσικα...
Ζηταω συγγνωμη στο thread αλλα μονο απο εδω θα μπορουσα να ζητησω βοηθεια γιατι ψαχνω για ενα 1200 - 1210 για αγορα
Για να μην μπερδευεσαι υπαρχουν 2 Limited edition gold ενα του 97 που ειναι ενα sl 1200 mk2 βαμενο χρυσο για να τιμησει τα 25 χρονια του mk2. Βγηκαν 10,000 μοναδες εχει κουμπι μηδενισμου του pitch που το δανειστικε απο το mk3D

Το 2 Limited edition βγηκε το 2004 σε 3,000 μοναδες και βασιζετε στο MK5G με μπλε led φωτισμο κουμπι μηδενισμου των pitch και μπλε ledακια διπλα στα pitch. Eιχε βγει με στοχο να δωθει σαν βραβειο στους διαγωνισμους DMC World Championship.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Παίδες τα φώτα σας...

Προσπαθώ να κάνω τις ρυθμίσεις και κόλλησα.

Η κεφαλή ήταν ήδη πάνω στο headshell - δεν άλλαξα κάτι εκεί.

Επιβεβαίωσα πως το πλατό είναι απόλυτα επίπεδο.

Ξεκίνησα να ρυθμίσω το βραχίωνα στη νεκρή/ επίπεδη θέση στρέφοντας το βαρύδι προς τα εμπρός.

Πρόβλημα: χρειάστηκε να εξαντήσω όλη τη διαδρομή και μόλις στα τελευταία χιλιοστά ήρθε στη σωστή θέση...

Οπότε και δεν υπάρχει άλλος χώρος για να προστεθεί βάρος.

Τί στην ευχή;;;
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Εγω δεν το βρισκω καθολου γυφτικο. Ο χρυσος δεν ειναι παντα γυφτια. Σε πολλες περιπτωσεις ναι αλλα οχι παντα. Και σιγουρα οχι σε αυτη την περιπτωση. Απλα φοβαμαι οτι παιρνοντας καποιος το ltd θα το σκεφτεται αρκετα πριν το αγγιξει μην και αλλοιωσει την επιχρυσωση. Ξεφευγουμε λιγακι απο το μουσικο και παμε προς το συλλεκτικο μερος πια. Χωρις να ειναι κακο. Οπως ειπες γουστα ειναι αυτα....αρκει να μην ξεχνιεται ο σκοπος που ειναι η μουσικη. Παντα.
[DOUBLEPOST=1519418770][/DOUBLEPOST]Παρεπιπτοντως.....ευχαριστω για το λινκ!
Πολύς κόσμος έχει κόλλημα με τον χρυσό, για μένα είναι άλλο ένα χρώμα και τίποτα παραπάνω. Αν είχα το χρυσό θα το χρησιμοποιούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν κάποιος το έχει αμεταχείριστο (οποιαδήποτε από τις δύο εκδόσεις) το αλλάζω με το δικό μου αμεταχείριστο ΜΚ ΙΙ για να τον βγάλω από το δίλημμα χρήσης ή συλλογής...:smile:
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Πολύς κόσμος έχει κόλλημα με τον χρυσό, για μένα είναι άλλο ένα χρώμα και τίποτα παραπάνω. Αν είχα το χρυσό θα το χρησιμοποιούσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν κάποιος το έχει αμεταχείριστο (οποιαδήποτε από τις δύο εκδόσεις) το αλλάζω με το δικό μου αμεταχείριστο ΜΚ ΙΙ για να τον βγάλω από το δίλημμα χρήσης ή συλλογής...:smile:
Λες να δωσει καποιος ενα mk απο την σειρα Limited για ενα απλο mk?
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Ευχαριστώ... Στη δική μου περίπτωση το αντίβαρο πρέπει να έρθει τέρμα μπροστά για να ισορροπήσει ο βραχίωνας. Οπότε και δεν μπορείς να βάλεις άλλο βάρος. Έχει εξαντληθεί η διαδρομή...

Μήπως είναι πολύ πίσω η κεφαλή;;;
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Για να μην μπερδευεσαι υπαρχουν 2 Limited edition gold ενα του 97 που ειναι ενα sl 1200 mk2 βαμενο χρυσο για να τιμησει τα 25 χρονια του mk2. Βγηκαν 10,000 μοναδες εχει κουμπι μηδενισμου του pitch που το δανειστικε απο το mk3D

Το 2 Limited edition βγηκε το 2004 σε 3,000 μοναδες και βασιζετε στο MK5G με μπλε led φωτισμο κουμπι μηδενισμου των pitch και μπλε ledακια διπλα στα pitch. Eιχε βγει με στοχο να δωθει σαν βραβειο στους διαγωνισμους DMC World Championship.
Ετχαριστω για τις πληροφοριες! Ειμαι ακομη στο ψαξιμο, Βρισκω αρκετα απο Αγγλια και Γερμανια αλλα θα δω που θα καταληξω. Ειμαι στα παζαρεματα ακομη.....
Οχι Limited φυσικα, για τα κανονικα 1210 αναφερομαι...
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
Ευχαριστώ... Στη δική μου περίπτωση το αντίβαρο πρέπει να έρθει τέρμα μπροστά για να ισορροπήσει ο βραχίωνας. Οπότε και δεν μπορείς να βάλεις άλλο βάρος. Έχει εξαντληθεί η διαδρομή...

Μήπως είναι πολύ πίσω η κεφαλή;;;
Κάποιος να βοηθήσει;
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Κάποιος να βοηθήσει;
μήπως είναι βιδωμένο επάνω στο αντίβαρο του βραχίονα ένα μικρό βαριδάκι που είναι έξτρα?


τι βάρος έχει η κεφαλή που έχεις? υπάρχουν και κάτι πλακάκια που προσθέτεις στο headshell για βάρος
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
μήπως είναι βιδωμένο επάνω στο αντίβαρο του βραχίονα ένα μικρό βαριδάκι που είναι έξτρα?


τι βάρος έχει η κεφαλή που έχεις? υπάρχουν και κάτι πλακάκια που προσθέτεις στο headshell για βάρος
Θεός!!!

Δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω!!!

Δοκίμασα 4 διαφορετικές και με καμία δεν κατάφερα να ρυθμίσω...
[DOUBLEPOST=1519494826][/DOUBLEPOST]
Θεός!!!

Δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω!!!

Δοκίμασα 4 διαφορετικές και με καμία δεν κατάφερα να ρυθμίσω...

Δυστυχώς όμως συνδέοντάς το στον ενισχυτή ανακάλυψα πως έχω κι ένα τεράστιο βόμβο που δε μπορώ να αντιμετωπίσω με τίποτε...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Θεός!!!

Δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω!!!

Δοκίμασα 4 διαφορετικές και με καμία δεν κατάφερα να ρυθμίσω...
[DOUBLEPOST=1519494826][/DOUBLEPOST]


Δυστυχώς όμως συνδέοντάς το στον ενισχυτή ανακάλυψα πως έχω κι ένα τεράστιο βόμβο που δε μπορώ να αντιμετωπίσω με τίποτε...
ναι αλλά δώσε καμιά πληροφορία ακόμα
τη γείωση του πικαπ φαντάζομαι την έχεις συνδέσει
ο βόμβος υπάρχει και με το πικαπ σβηστό?
άμα ξεσυνδέσεις την κεφαλή?
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ευχαριστώ... Στη δική μου περίπτωση το αντίβαρο πρέπει να έρθει τέρμα μπροστά για να ισορροπήσει ο βραχίωνας. Οπότε και δεν μπορείς να βάλεις άλλο βάρος. Έχει εξαντληθεί η διαδρομή...

Μήπως είναι πολύ πίσω η κεφαλή;;;
Βγαλε μια φωτο φιλε μου δεν εχουμε την γυαλινη σφαιρα του μαγου να δουμε απο μακρυα τι γινετε.
Μια φωτο απο το πικαπ σου θα βοηθουσε.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
61
ναι αλλά δώσε καμιά πληροφορία ακόμα
τη γείωση του πικαπ φαντάζομαι την έχεις συνδέσει
ο βόμβος υπάρχει και με το πικαπ σβηστό?
άμα ξεσυνδέσεις την κεφαλή?
Λοιπόν... ο βόμβος ήταν εξαιρετικά δυνατός και δε μειωνόταν τοποθετώντας τη γείωση στον προενισχυτή phono.

Ανακάλυψα όμως πως μειωνόταν σημαντικά όταν έπιανα το καλώδιο με το χέρι... οπότε και σύνδεσα το καλώδιο της γείωσης απ' ευθείας σε γείωση πρίζας.

Το αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστεί τελείως ο βόμβος. Αυτό που παρατηρώ μόνο είναι ένα χρατς - χρατς σαν το θόρυβο που κάνει μια κακή επαφή, μόνο που είναι ηλεκτρικός... κάτι περνάει από το δίκτυο;;;
[DOUBLEPOST=1519567368][/DOUBLEPOST]
Βγαλε μια φωτο φιλε μου δεν εχουμε την γυαλινη σφαιρα του μαγου να δουμε απο μακρυα τι γινετε.
Μια φωτο απο το πικαπ σου θα βοηθουσε.
Να με συγχωρείς!!!

Το πρόβλημα με το βάρος ήταν όντως το επιπλέον αντίβαρο που ο πρώην ιδιοκτήτης είχε προσαρμόσει εκεί για να μη χαθεί...
[DOUBLEPOST=1519567623][/DOUBLEPOST]Photos...

Αν δε μαντέψατε, είναι μια 681 EEE MkII S. Ναι, με την stereohedron σε δράση!!!
 

Attachments



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top