Αγορά μουσικής 2017: Πρώτο το streaming

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Συγκλονιστικό το ποσοστό του streaming/downloading!

Από το site του Hxos+Soundvision:

H RIΑΑ ανακοίνωσε τα αποτελέσματα της αγοράς μουσικής στις H.Π.Α. για το 2017.

Αυτό που κυριαρχεί είναι η όλη και αυξανόμενη δράση των ακροατών να λαμβάνουν τη μουσική του από συνδρομητικές υπηρεσίες όπως είναι οι Spotify, Amazon, Tidal κ.α.. Η αύξηση εδώ είναι πολύ μεγάλη. Το Streaming που μπορεί ακόμη να είναι από το YouTube και άλλες ελεύθερες πλατφόρμες αγγίζει το 65%. Δεύτερο σε δημοφιλία είναι τα downloads που φθάνουν τα 15% της αγοράς, ενώ η αγορά δίσκων CD έχει φθάσει στο 12%.

Πιο αναλυτικά η κυκλοφορία μουσικής σε φυσικά μέσα έπεσε κατά 4% το 2017, όχι και πολύ μεγάλη πτώση λέει η RIAA αν δει κανείς πόσο απότομα έχανε χώρο τα προηγούμενα χρόνια. Η αγορά του βινυλίου έχει ένα μερίδιο 5% που είναι μια αύξηση κατά 5,3 % σε σχέση με πέρυσι. Η αγορά δίσκων LP το 2016 ήταν 355,4 χιλιάδες δολάρια, ενώ φέτος αυξήθηκε στα 388,5 χιλιάδες δολάρια. Δηλαδή σε αξία τα LP ήταν σχεδόν 2,5 λιγότερο από τα CD.

Συνολικά είχαμε 18% κυκλοφορία μουσικής σε φυσικά μέσα (δίσκοι κ.λ.π.) και 82% σε ψηφιακά μέσα όπως αρχεία και δίκτυο.


http://www.hxoseikona.gr/nea/6238-streaming-riaa.html
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Και πολύ ειναι το 5% για το βινύλιο
Που ήταν
σχεδόν 2,5 λιγότερο από τα CD.
Γελάνε και οι καταρράκτες του Νιαγάρα.
Μάλλον οι ρεντνεκς τώρα ανακάλυψαν το τσε ντε και αγοράζουν ασύστολα.

CD έχω ν αγοράσω τουλαχιστον 10 χρόνια.Βινύλια όμως παίρνω 15-20 το χρόνο.
Νταξ, έχω το κόλλημά μου , αλλά οι στατιστικές πωλήσεων USA , δεν έχουν καμιά σχέση με την Ευρώπη.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Απλά να διορθώσουμε τις "χιλιάδες" της μεταφράστριας,
σε εκατομμύρια... :D
Δεν μπορεί φυσικά, ολόκληρη η Αμερικανική αγορά LP,
να κινείται σε επίπεδα που ίσα ίσα ξεχρεώνουν ένα δάνειο για δυαράκι
στη Γλυφάδα... :(
Είναι 185 εκ. δολάρια, και αντιπροσωπεύουν μόνο το Α' εξάμηνο της χρονιάς. ;)

Όχι ότι αυτό λέει πολλά από μόνο του βέβαια.
Είπαμε, για να αγοράσεις σε LP 10.000 άλμπουμ,
που έχει ο μέσος πιτσιρικάς στο δίσκο η στο νας, αι-ποντ κλπ,
θες 200.000€...
Το βινύλιο είναι για πολύ λίγους και θα συνεχίσει να είναι έτσι...
Νομίζω ότι σύντομα θα γυρίσουμε στα '95ς, όπου θα πουλιούνται
"καλά" πικάπ μαζικά, σε εξευτελιστικές τιμές... :(8-)

https://www.riaa.com/wp-content/uploads/2017/09/RIAA-Mid-Year-2017-News-and-Notes2.pdf

Οι δίσκοι πάντως, αυτή τη φορά, μάλλον θα κρατήσουν αξία...

Κι έτσι θα έπρεπε να είναι.
Να λες: Ορίστε 20 χιλιάρικα για 1000 μόλις δίσκους
(που χωράνε σε μια micro-sd...)
και να σου δίνουν δώρο και το Λινν...
Όπως με 4 ξυρφάκια παίρνεις και τη Gilette...



:drinks:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Στις ποσες πωλησεις γινεται χρυσος και πλατινενιος ενας δισκος ? :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.456
Νταξ, έχω το κόλλημά μου , αλλά οι στατιστικές πωλήσεων USA , δεν έχουν καμιά σχέση με την Ευρώπη.
Νίκο, ναι, μάλλον το εχεις :)

Τα εχω ξαναβάλει και τα ευρωπαϊκά, ας τα υπενθυμίσω (UK, Germany, Belgium)

086F7387-B40C-41A9-B7B3-FA30C712AF0D.jpeg
E235A0D9-A725-4261-AAE5-353A5B1294B0.jpeg
75917C42-7808-4F1A-9B66-5539C312F982.gif
DA4BEEF5-745C-4A7A-AAF2-A3D63ABCA9B6.png

[DOUBLEPOST=1521929667][/DOUBLEPOST]H αποκαλούμενη «επιστροφή του βινυλίου» αφορά ενα μικρό, μονοψήφιο κομμάτι της αγοράς.
 
Last edited:

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Μόλις περάσει η μόδα, καταλαγιάσουν τα "χιπτεράδικα πανηγυράκια" τύπου "vinyl is back", και συνειδητοποιήσει ο κόσμος:

1) πόσο ακριβά είναι τα καινούργια βινύλια - τα οποία κατά 99% είναι "γραμμένα" από CD ή από 24/96 μήτρες - εξαίρεση κάτι "Ευρωπαϊκές" δισκογραφικές (DOL, DOXY, Waxtime, κ.α.) που κόβουν βινύλια, είτε από παλιά μεταχειρισμένα, είτε από MP3 (!!),
2) πόσο ακριβές και πόσο γρατζουνισμένες είναι οι περισσότερες παλιές εκδόσεις,
3) πόσο ακριβά κοστίζει η συντήρηση πικάπ και βινυλίων (βελόνες, ρυθμίσεις, καθαρισμός, ζελατίνες, κ.α.)
4) πόσα λεφτά πρέπει να δώσεις για να ακούσεις "καλά" ένα βινύλιο (πικάπ / ενισχυτής / phono / ηχεία, κ.α.)
5) Πόσο άβολο και μη πρακτικό είναι σήμερα το άκουσμα των βινυλίων (πρέπει να σηκώνεσαι κάθε 20-25 λεπτά να αλλάζεις τον δίσκο, να τον βάζεις προσεκτικά στην θήκη του, κ.α.),
6) Μόλις διαπιστώσουν οι βιομηχανίες/βιοτεχνίες που κατασκευάζουν πικάπ και τα παρόμοια, ότι οι πωλήσεις δεν είναι αυτές που περίμεναν,
7) Μόλις δουν οι δισκογραφικές / παραγωγοί / καλλιτέχνες κλπ., πόσο πολλά, εύκολα και φτηνά λεφτά μπορούν να βγάλουν από το streaming,
7) Μόλις "κάνει τον κύκλο του" όλο αυτό το ιντερνετικό προμοτάρισμα από τις διάφορες πολυεθνικές-μεσολαβητές-καλοθελητές
"πώλησης" βινυλιών (discogs, κλπ),

τότε μου φαίνεται ότι το "βινύλιο" θα μας "χαιρετήσει" για άλλη μια φορά και για τα καλά.

Βέβαια, σίγουρα θα υπάρχει για κάποιους λίγους "χομπίστες" και "ηλικιωμένους", όπως υπάρχει ακόμα η αναλογική φωτογραφική μηχανή με φιλμ, τα πουκάμισα κατά παραγγελία, τα αυτόματα ρολόγια χειρός και τα αυτοκίνητα / μηχανάκια με καρμπυρατέρ (!!).

Καλημέρα και καλή Κυριακή.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τα εχω ξαναβάλει και τα ευρωπαϊκά, ας τα υπενθυμίσω (UK, Germany, Belgium)
Για τις πωλήσεις πικάπ , έχουμε κάτι?
Αρχίζω να πιστεύω πως όσοι αγοράζουν πικάπ ακούνε τους παλιούς τους δίσκους ή του μπαμπά, του θείου , του παππού.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
τα αυτόματα ρολόγια χειρός
Τι ζόρι τραβάτε με τα αυτόματα ρολόγια χειρός;;; :D

Αρχίζω να πιστεύω πως όσοι αγοράζουν πικάπ ακούνε τους παλιούς τους δίσκους ή του μπαμπά, του θείου , του παππού.
Το επιβεβαιώνω! :p
Εγώ όλο λέει να αναβαθμιστεί με ένα πιονέρι 1000,
για να ακούω τους δίσκους του παππού,
δηλαδή εμού του ιδίου! :D
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Καλημέρα ,χρόνια πολλά .
Να βάλω λίγη αισιοδοξία στο νήμα ...:)
Οι ΄¨νέες¨" προσθήκες στην ηχητική νιρβάνα μου .Κόστος ...ελάχιστο .Χαρά (ηχητική) άπειρη.
IMG_20180325_105240.jpg
IMG_20180325_105218.jpg
IMG_20180325_105227.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.375
Reaction score
79.456
Για τις πωλήσεις πικάπ , έχουμε κάτι?
Αρχίζω να πιστεύω πως όσοι αγοράζουν πικάπ ακούνε τους παλιούς τους δίσκους ή του μπαμπά, του θείου , του παππού.
Ένα νούμερο δεν θα έχει σημασία. Το θέμα είναι ποια θα είναι η σύγκριση ως ποσοστό χρησης με τις άλλες πηγές αναπαραγωγής μουσικής. Υπολογιστές. Κινητά. Ταμπλέτες.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εγω εχω αλλη ερωτηση, απο περιεργεια δηλαδη.Αν και ποσοι κατασκευαστες πικαπ κλπ εχουν στραφει και στην παραγωγη (η στρατηγικη συνεργασια με αλλες εταιρειες και ετσι ) ψηφιακων μηχανηματων , dac κλπ.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μόλις περάσει η μόδα, καταλαγιάσουν τα "χιπτεράδικα πανηγυράκια" τύπου "vinyl is back", και συνειδητοποιήσει ο κόσμος:

1) πόσο ακριβά είναι τα καινούργια βινύλια - τα οποία κατά 99% είναι "γραμμένα" από CD ή από 24/96 μήτρες - εξαίρεση κάτι "Ευρωπαϊκές" δισκογραφικές (DOL, DOXY, Waxtime, κ.α.) που κόβουν βινύλια, είτε από παλιά μεταχειρισμένα, είτε από MP3 (!!),
Η κλασσικη και η τζαζ θα παιξουν πολυ σκληρο κατενατσιο , εχουν την..ιεροτελεστια τους και ενα μερος συντηρητικου κοινου αντιστεκεται σθεναρα στις αλλαγες .:D .Πολες απο αυτες τις παραδοσεις εχουν τις ριζες τους στην παλια ευρωπαικη αριστοκρατια :D(ασχετως αν βγαινουν best of cd για ολα τα γουστα ) .Τα αλλα τωρα...Θα δωσει αλλος ενα καρο λεφτα για να ακουσει 2 κομματια απο τα 15 που του αρεσουν ενα με ενα 10 το μηνα ευρω φτιαχνει τεραστιες αγαπημενες playlist .Bλεπει και τα εξωφυλλακια στην μυσικη του βιβλιοθηκη και τελος , εχει και το αισθημα της ιδιοκτησιας .
Σε εμας τους... καλους πελατες του streaming περιμενω και bonus.Εκπτωση τιμης , διαγωνισμους/ κληρωσεις με δωρα και την δωρεα-ν κατεβασια album.Τωρα που θα μπουν και στο χρηματιστηριο ,περιμενω να αγκαλιασουν ακομα περισσοτερο την ψυχολογια του κοινου :D
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μόλις περάσει η μόδα,
Ρετρομοδα ειναι θα περασει.Σιγα μην ακουνε ολοι τα βινυλια που αγοραζουν , παιζει να ειναι αρκετα απο αυτα συναισθηματικες αγορες κλασσικων συγκροτηματων που θα χρησιμευσουν σαν διακοσμητικο στοιχειο.Θα μου πεις ακους ολα αυτα που εχεις αποθηκευσει στο spotify ? Οχι βεβαια,αλλα η οικονομικη διαφορα ειναι μεγαλη.Εγω την θεωρω vintage μοδα,εξυπνα προωθημενη,που εξηγειται και απο μια στροφη του κουρασμενου απο την οικοομικη καθημερινοτητα κοσμο σε ''παραδοσιακες'' αξιες.Βεβαια δεν ειναι ολες οι αγορες ιδιες .Αν αυτη η μοδα (περα της τρελας για συλλογη περιορισμενων εκδοσεων και τα σχετικα , για συλλεκτικους λογους δηλαδη ) κρατησει μερικα χρονια σε μια τεραστια αγορα μιλαμε για τρελα κερδη οπως και προοπτικη σοβαρων επενδυσεων.
Αλλα ενταξει, ειναι σαν να πιστευει καποιος οτι το μελλον δεν ειναι τα ηλεκτρικα αυτοκινητα αλλα τα κλασσικα επειδη διπλασιαστηκαν οι πωλησεις της aston marton στο ebay :D
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν δεν ήμουν 42 ετών κι αν δεν είχα πλέον μια πελώρια δισκοθήκη σε ψηφιακή μορφή (mp3, flac, HD) σίγουρα θα ήμουν συνδρομητής του Spotify. Το έχω δοκιμάσει και είναι απίστευτο, φαντάζομαι πως και οι άλλες πλατφόρμες θα είναι εξίσου καλές. Εμένα μου είναι άχρηστο μιας κι ό,τι θέλω να ακούσω το έχω κι ό,τι καινούργιο με ενδιαφέρει το αποκτώ. Όταν όμως ήμουν 20 ετών ξόδευα απίστευτα ποσά για δίσκους και cd ενώ ο σημερινός 20άρης μπορεί με λιγότερα από 10€ το μήνα να έχει μια δισκοθήκη σαν τη δική μου. Για μένα είναι πολύ απλά τα πράγματα, δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνεται τόση συζήτηση.
 

T

Tadakis

Guest
Κατά τον ίδιο τρόπο σκέψης....ποιος ο λόγος του να δεσμέυσεις χώρο, χρήμα και σπουδή για να στήσεις ένα σύστημα όταν με ένα ipod/tablet των μερικών εκατοντάδων ευρώ ακους μουσική με κρυστάλλινο ήχο. Θα μου πεις, δεν είναι το ίδιο, απέχει σαν συναίσθημα. Εντάξει βρε αδερφέ....σου μένουν όμως μερικά λεφτάκια να αλλάξεις αυτοκίνητο μέχρι και να αγοράσεις δευτέρο εξοχικό στη Μύκονο...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα μπερδεύεις τα πράγματα. Αν το χόμπι σου είναι ο ήχος δώσε όσα χρήματα μπορείς για να φτιάξεις το σύστημα που θέλεις. Στο κάτω κάτω τα χόμπι υπάρχουν απλά για να σπαταλάμε τα χρήματά μας. Αν όμως το χόμπι σου είναι η μουσική για ποιο λόγο να χαλάς πολλά χρήματα για μικρότερο αποτέλεσμα?

Και για να επανέλθω στο αρχικό θέμα, προσωπικά δε μου κάνει εντύπωση κάποιος να αγοράζει βινύλια όσο το να αγοράζει cd. Το βινύλιο είναι hype, έχει μια μυσταγωγία, έχει κάτι το vintage, μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο το 2018 κάποιος θα το αγοράσει. Από την άλλη την αγορά CD τη βρίσκω παράλογη.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Καλημέρα ,χρόνια πολλά .
Να βάλω λίγη αισιοδοξία στο νήμα ...:)
Οι ΄¨νέες¨" προσθήκες στην ηχητική νιρβάνα μου .Κόστος ...ελάχιστο .Χαρά (ηχητική) άπειρη. View attachment 92759 View attachment 92760 View attachment 92761
Χρόνια πολλά,ωραίο αλμπουμ!καλή ακρόαση!

Εγώ θα ήθελα να γίνει μια ερευνα με το εξής ερώτημα
1.Σε τι ποσοστό και πόσο συχνά ακούμε τα χιλιαδες "άλμπουμς" που έχουμε στη δισκοθήκη μας(ανεξαρτήτως μορφής)

2. Πόσοι εξ αυτών την ώρα που ακούνε δεν κάνουν και κάτι άλλο παράλληλα; Δηλαδή απολαμβάνουν την ακρόαση.Αφοσιωνονται,όπως κάνουν στη θέαση μιας ταινίας.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
τότε μου φαίνεται ότι το "βινύλιο" θα μας "χαιρετήσει" για άλλη μια φορά και για τα καλά.

Βέβαια, σίγουρα θα υπάρχει για κάποιους λίγους "χομπίστες" και "ηλικιωμένους", όπως υπάρχει ακόμα η αναλογική φωτογραφική μηχανή με φιλμ, τα πουκάμισα κατά παραγγελία, τα αυτόματα ρολόγια χειρός και τα αυτοκίνητα / μηχανάκια με καρμπυρατέρ (!!).

Καλημέρα και καλή Κυριακή.
Mην το λες ξερεις οταν απο τα μηχανακια βγηκαν τα καρμπυρατερ και μπηκε ο ψεκασμος για μενα εγιναν "αδερφιστικα" εφυγε η ωμη δυναμη " ο τσαμπουκας" εγινε πιο ομαλη η αποκρισης στο γκαζι...

Ειδικα οταν πειρματιστικα με ενα Κtm super duke R που ειχα και του ξηλωσα τον ψεκασμο και του εβαλα Fcr 39mm απο ενα απαλο γυμνο που ειχε το υφος τον 1000 καρδιναλιων εγινε ενας "Δουκας" με ψυχη Χουλιγκαν!

Δεν σου κρυβω οτι ψαχνω τετραδα fcr 41mm με αντλιες επιταχυνσης για το Vmax!

Kαπως ετσι ειναι και για μενα τα πραγματα στην αγορα της μουσικης το τελευταιο μου αποκτημα ηταν ενα βινυλιο Joe Bonamassa ξερεις το εξωφυλο ο χρονος και το χρημα που εχεις επενδυσει αλλα και η αναζητηση ενας βινυλιου σε ενα δισκαδικο να αγγιξεις και να συνομιλησεις με αλλους ανθρωπους σε ενα δισκαδικο ολη αυτη την διαδικασια ειναι μια μυσταγωγια!

Ειναι ρε παιδι μου σαν να ξηλωνεις τον συχρονο ψεκασμο απο το Vmax και να του βαλεις μια τετραδα fcr 41mm, μια ολοσωμη ελευθερας Akrapa χωρις ταπες να ξηλωσεις και το φιλτροκουτο και να κουμπωσεις 4 φιλτροχοανες ελευθερας!

Και εγω ξεμυαλιστικα με το Spotify ομως κοιταξα σημερα τα εσωφυλλα του δισκου και διαβαζα οτι για να γινει αυτο το αλμπουμ εργαστηκαν 40 ατομα
ξερεις το αγγιγμα με την συσκευασια και η πληροφορια ειναι αλλη αισθηση που δεν την εχει το Spotify...

Και δεν σου κρυβω οταν το εξωφυλλο εχει οψη πινακα εργου τεχνης ειναι για μενα το κατι αλλο παντα θαυμαζα τα ωραια εξωφυλλα.

To ιδιο θα μπορουσαμε να λεμε και για τα μηχανηματα μας εν ετη 2018 γιατι να σπαταλαμε χιλιαδες ευρω σε πηγες-ενισχυτικα-ηχεια? δηλαδη δεν μπορουμε να ακουσουμε μουσικη με ενα απλο σετ-στερεοφωνικου του 500αρικου?

Ειναι ολη η διαδικασια μυσταγωγια-αισθηση!!!
29541390_10215373640157243_7434782616201608598_n.jpg
29541390_10215373640157243_7434782616201608598_n.jpg
29511595_10215373639997239_7823731340221031289_n.jpg

[DOUBLEPOST=1521997083][/DOUBLEPOST]
29511831_10215373639717232_6724134720203742132_n.jpg
29573224_10215373639357223_3473079673128109814_n.jpg
29573224_10215373639357223_3473079673128109814_n.jpg
 

Attachments


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Kαπως ετσι ειναι και για μενα τα πραγματα στην αγορα της μουσικης το τελευταιο μου αποκτημα ηταν ενα βινυλιο Joe Bonamassa ξερεις το εξωφυλο ο χρονος και το χρημα που εχεις επενδυσει αλλα και η αναζητηση ενας βινυλιου σε ενα δισκαδικο να αγγιξεις και να συνομιλησεις με αλλους ανθρωπους σε ενα δισκαδικο ολη αυτη την διαδικασια ειναι μια μυσταγωγια!
Σιγα το δυσκολο.Καταρχην πρεπει να βελτιωθει το layout των υπηρεσιων , η εμφανιση.Τωρα θυμιζουν players περασμενων δεκαετιων , θελει skins, wallpapers , να περνανε τα εξωφυλλα μπροστα σου, να γεμιζουν ολη την οθονη λες και τα ξεφυλλιζεις.Μετα , οταν θα ψαχνεις το αλμπουμ, θα μπορουσε να σε μεταφερει σε ενα virtual δισκαδικο ,θα μπορουσε μαλιστα να σε δειχνει να περιηγεισαι σε αυτο , οχι σε πρωτο αλλα και σε τριτο προσωπο.Με την φατσα σου αν θες (θα εχεις ανεβασει φωτο) .Θα μπορεις να καλεις virtual και τα φιλαρακια σου , κανονικα θα πρεπει να υπαρχουν και private rooms για..ακροασεις και συζητησεις. Ενταξει, αυτα για τους ..χαιενταδες σαν εμας, οχι για αυτους που ακουνε απο το smartphone.
Για αυτα πρεπει να φροντιζουν οι επενδυτες , εμεις οι πελατες θα τα λεμε ολα πχια :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.235
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top