Home cinema η εξέλιξη

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Η απάντηση ειναι εξαρτώμενη απο το διαθέσιμο μπατζετ.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ναι οκ δεν υπάρχει θέμα μου αρέσει σας παρακολουθώ. Το πρόβλημα μου είναι αν είναι καλύτερα να πάω σε λύση dirac minidsp μικρόφωνο..... ή να εξοικονομήσω αυτά τα χρήματα και μαζί με τι πώληση του yamaha να πάω σε marantz ή κάτι αντίστοιχο. Προβληματίζομαι στο τί γνώσεις χρειάζονται για να ρυθμίσει κανείς μόνος του το χώρο σε σχέση με το αποτέλεσμα που βγάζει το audyssey.
AV με dirac και τα νεα surround sound formats ειναι ακριβα πολυ και δεν αξιζει κατα την γνωμη μου.
...για 5.1 η 7.1 ναι...μπορεις να μεινεις οπως εισαι ....παιρνεις ενα minidsp με dirac περιξ 600e και τελος.
φυσικα χρειαζεται ελεγχος τι εκανε .....οποτε με ενα UMK-1 και το rew βλεπεις και κανεις διορθωσεις οπου θες.

το audyssey ειναι απλο στην χρηση του δλδ δεν κανεις κατι, τα κανει μονο του και μπορεις να εχεις και τα φρεσκα surround sound formats ;)
....ενας ελεγχος χρειαζεται και εδω και αν θελεις να κανεις καποια μικρη διορθωση που συνηθως ειναι στα ακρα του φασματος....δλδ κατω απο 120hz και πανω απο 1500hz
Οικονομικη λυση μιας και υπαρχει στανταρ στους av ...και.με το app και 20 ευρω εχεις αρκετες δυνατοτητες....και πιθανοτατα στο μελλον πιο πολλες...

οτι και να παρεις πρεπει να ασχοληθεις λιγο...δεν το γλυτωνεις.:D
....καλο ειναι και αυτο μιας και θα δεις τι ειναι η ψυχοακουστικη ;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για να καταλάβω κάτι. Νομίζω ότι το dirac δεν ακολουθεί τόσο πολύ τις τεχνολογίες. Πχ βλέπω ότι οι μοντέλα με hdmi έχουν μείνει ακόμη στην έκδοση 1.4. Υπάρχει τρόπος να το δουλέψω σε σύστημα 7.1 η μεγαλύτερο? Από Θέμα συνδεσιμότητας που πλέον πάμε αποκλειστικά σε hdmi ή display port τι κάνουμε? Και επειδή νομίζω ότι χρειάζονται γνώσεις θεωρητικές και τεχνικές πάνω σε ηχοληψία δεν θα μου είναι και τόσο εύκολο εδώ που βρίσκομαι μόνο με τη βοήθεια του forum. Θα προτιμήσω νομίζω κάποιον av τελευταίας γενιάς με το καλύτερο για την εποχή του σύστημα μέτρησης και θα κάνω εννοείτε τις όποιες υποχωρήσεις.
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Για να καταλάβω κάτι. Νομίζω ότι το dirac δεν ακολουθεί τόσο πολύ τις τεχνολογίες. Πχ βλέπω ότι οι μοντέλα με hdmi έχουν μείνει ακόμη στην έκδοση 1.4. Υπάρχει τρόπος να το δουλέψω σε σύστημα 7.1 η μεγαλύτερο? Από Θέμα συνδεσιμότητας που πλέον πάμε αποκλειστικά σε hdmi ή display port τι κάνουμε? Και επειδή νομίζω ότι χρειάζονται γνώσεις θεωρητικές και τεχνικές πάνω σε ηχοληψία δεν θα μου είναι και τόσο εύκολο εδώ που βρίσκομαι μόνο με τη βοήθεια του forum. Θα προτιμήσω νομίζω κάποιον av τελευταίας γενιάς με το καλύτερο για την εποχή του σύστημα μέτρησης και θα κάνω εννοείτε τις όποιες υποχωρήσεις.
Το Dirac υπαρχει και σε Arcam,Nad, Audiocontrol με τα καινούργια φορματ
Σε Emotiva σε κανένα δίμηνο.

Ειναι συνήθως πιο ακριβά απο τα αντίστοιχα μοντέλα με Audyssey άλλων εταιριών. Αναμενόμενο. :D
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Στο δεξί τοίχο σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο diy sound diffuser μιας και είναι 4 μέτρα μήκος χωρίς κάποιο διακοσμητικό.
Για κάτι τέτοιο: θα κάνει δουλεία ή θα είναι απλά διακοσμητικό τελικά? Νομίζω δεν είναι σωστό να υπάρχουν τόσο μεγάλες επιφάνειες σωστά?

20180323_221916.jpg
s-l1600.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Στο δεξί τοίχο σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο diy sound diffuser μιας και είναι 4 μέτρα μήκος χωρίς κάποιο διακοσμητικό.
Για κάτι τέτοιο: θα κάνει δουλεία ή θα είναι απλά διακοσμητικό τελικά? Νομίζω δεν είναι σωστό να υπάρχουν τόσο μεγάλες επιφάνειες σωστά?

View attachment 92653 View attachment 92658
Ότι βάλεις στο δεξί τοίχο βαλε και στον αριστερό. Δεν γίνεται αλλιώς.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Στο δεξί τοίχο σκέφτομαι να φτιάξω κάποιο diy sound diffuser μιας και είναι 4 μέτρα μήκος χωρίς κάποιο διακοσμητικό.
Για κάτι τέτοιο: θα κάνει δουλεία ή θα είναι απλά διακοσμητικό τελικά? Νομίζω δεν είναι σωστό να υπάρχουν τόσο μεγάλες επιφάνειες σωστά?

View attachment 92653 View attachment 92658
κατι πιο μαζεμενο σε βαθος δλδ χωρις τοσο βαθος που θελει αυτο το diffuser για να εχεις αποτελεσμα.

και οπτικα δεν θαναι ωραιο .....πιστευω.:)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
προτεινω πριν κανεις οτιδηποτε να ερθει ενας ανθρωπος να κανει καποιες μετρησεις και να σου προτεινει τι μπορεις να κανεις για την θεραπεια του χωρο σου με τις δυνατοτητες που μπορειςσε λ7

ριχτου ενα pm
https://www.avsite.gr/forum/members/zakman35.24278/
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ότι βάλεις στο δεξί τοίχο βαλε και στον αριστερό. Δεν γίνεται αλλιώς.
Στον αριστερό υπάρχει μεγάλος καθρέφτης δε νομίζω ότι θα καταφέρω να πίσω τη γυναίκα να τον αλλάξουμε. Το να προσθέσω από την άλλη πλευρά diffuser δεν έχει θέμα, με τις υλοποιήσεις που της έδειξα.

προτεινω πριν κανεις οτιδηποτε να ερθει ενας ανθρωπος να κανει καποιες μετρησεις και να σου προτεινει τι μπορεις να κανεις για την θεραπεια του χωρο σου με τις δυνατοτητες που μπορειςσε λ7

ριχτου ενα pm
https://www.avsite.gr/forum/members/zakman35.24278/
Μακάρι να υπήρχε κάποιος στο νησί να τον φώναζα. Δεν νομίζω ότι είναι εύκολο να έρθει κάποιος εδώ. Η μόνη περίπτωση να μάθω ότι κατεβαίνει κάποιος να ρυθμίζει ίσως για κάποιο bar - cafe και τον φωνάξω.
 











Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.428
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top