Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Μην αγχώνεσαι......πήγαινε και άμα δεις ότι ζορίζει το πράγμα χαλάρωσε και απόλαυσε το....έτσι και αλλιώς την απόσταση θα την καλύψεις....το κέφι σας πάτε να κάνετε!
George, σε ευχαριστώ για το σχόλιο. Θα δω τι θα κάνω. Δεν είμαι άνθρωπος που τα παρατάει στην πρώτη δυσκολία αλλά ταυτόχρονα όταν καταπιάνομαι με κάτι θέλω να το κάνω όσο καλύτερα μπορώ - κι αν κρίνω ότι δεν μπορώ, το αφήνω. Είμαι στο μεταίχμιο αυτή τη στιγμή. Θα δούμε...

Για πείτε ρε ποδηλάτες!
Σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο για πολύ βασική και απλή χρήση.
Συγκεκριμένα η πρώτη χρήση είναι να πηγαινοέρχομαι στη δουλεία (2,9χλμ από το σπίτι) ,πράγμα το οποίο τώρα κάνω με τα πόδια και το φχαριστιέμαι ,αλλά φοβάμαι πως θα ρουτινιάσω και θα αρχίσω πάλι το αμάξι ,συνεπώς θέλω το ποδήλατο ως μια ωραία εναλλακτική στο περπάτημα.
Η δεύτερη χρήση κλασσικά ,είναι να βγαίνω βόλτα με την κορούλα.
Απλά πράγματα λοιπόν και μικρές οι απαιτήσεις...οπότε με κανένα εκατοπενηντάρι βρίσκω τίποτα ή όχι?
Το βασικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει σχάρα πίσω για να βάζεις την τούρτα!:rofl::rofl::rofl::rofl:

Πέραν της πλάκας, αυτά που λέει ο Γιώργος πιο κάτω...:

Ψάξε για μεταχειρισμένο trekking με αυτά τα χρήματα.
Σε καινούργιο δεν υπάρχει κάτι της προκοπής νομίζω. Σιδερένια με πολύ βάρος ισως και με ταχύτητες/λεβιέδες της πλάκας που θα τους πάρεις στο χέρι σε λίγο καιρό και θα πληρώνεις παραπάνω χρήμα ή θα το παρατήσεις να σκουριάσει. Να μην μιλήσουμε για την σέλα.....
Π.Χ: https://www.car.gr/12459077-ideal-nergetic

Α.....ξέχασα....να είναι το σωστό μέγεθος....αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς....
...είναι κατά βάση σωστά. Με τόσο λίγα χρήματα μην σκεφτείς να πας σε καινούριο. Ψάξε για μεταχειρισμένο, στο μέγεθός σου (δεν μιλάμε για βάρος/σωματικές διαστάσεις αλλά για ύψος και απόσταση από τις φτέρνες στον κάβαλο) και ρώτα πότε έγινε το πιο πρόσφατο service. Εάν δεν έχει περάσει πολύς καιρός (π.χ. 4-5 μήνες), θεωρώ ότι είναι ΟΚ. Εάν είναι μεγαλύτερο το διάστημα, πήγαινέ το για serivce ΠΡΙΝ ξεκινήσεις τις βόλτες.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βρε συ @haris1308 .....τι ύψος έχεις;
1,70...κοντοπουτ@νο! :p:p
[DOUBLEPOST=1518626292][/DOUBLEPOST]
Το βασικό που πρέπει να κοιτάξεις είναι να έχει σχάρα πίσω για να βάζεις την τούρτα!:rofl::rofl::rofl::rofl:
Αν την έχει μπροστά, δεν κάνει;:D
25.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Κάνει, μια χαρά κάνει! Βρες εσύ ένα τέτοιο και τράβα selfie με την τούρτα - ξέρεις, "pic or it didn't happen" φάση!
 


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έχω ένα ideal megisto που κάθεται. Θέλει αλλαγή ο ένας λεβιές ταχυτήτων....Αλλά νομίζω ότι θα είναι οριακά μεγάλο....Κάτσε να δω μέγεθος γιατί δεν το θυμάμαι....
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Μιλάς με γρίφους γέροντα!
Είμαι λίγο στο τρέξιμο τώρα.....Νομίζω ότι είναι για υψος 175 κ επάνω. Άσε να το δούμε αύριο με ησυχία.....Έχω να πάω να συνοδεύσω με το τουμπελεκι κάτι αποκριάτικα άσματα....:D:D:D
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Το frame size είναι 47cm.. δεν θυμάμαι όμως την αντιστοιχία της εταιρείας με τα ύψη.....
Πήρα ένα τηλέφωνο σήμερα στην Ideal και τους έστειλα ένα μέιλ με την πιο πάνω φωτό για να μου πούν την αντιστοιχεία σκελετού/ύψους αναβάτη για το ποδήλατο μου. Προφανώς η γεωμετρία των σκελετών έχει αλλάξει και δεν αντιστοιχούν τα ίδια νούμερα με τα τωρινά τους μοντέλα.

Είδομεν......
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Τελικά το ποδήλατο είναι γο ααναβάτη ύψους 173-180 cm. Θεωρητικά μιλώντας μπορείς να κάνεις τις βόλτες σου....αλλά αν αποφασίσεις ότι σου αρέσει αυτό το πράγμα και θες να γράψεις πιο πολλά χιλιόμτερα ίσως να πρέπει να αλλάξεις πάλι....
 



Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
6B061C5C-59CD-4994-A91A-5541B3AE2BB0.jpeg


Γραφείο - εργαστήρι μπάχαλο και μια από τις πιο αθλιες Φωτογραφίες που έχω τραβήξει lifetime, αλλά, κατάφερα να κάνω full service ρυθμίσεις και στα 2 καμάρια. Μετά από ένα χρόνο λέω να τσουλίσω ξανά άντε μπάς και ξεσκουριάσουμε για κανένα brevet.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Ρίξτε μια ματιά στην ιστοσελίδα http://www.mesicek.cz/

Οι Τσέχοι κατασκευάζουν ποδήλατα, παλιά ποδήλατα, πολύ παλιά ποδήλατα, όλα χειροποίητα - εκτός από τα κέντρα των τροχών. Ενδεικτικά:



 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Επίσης, η πιο πρόσφατη βόλτα του Ομίλου "Ποδηλάτες Λευκωσίας" στο Πάρκο Αθαλάσσας, στη Λευκωσία οπτικογραφήθηκε από drone. Απολαύστε:

 

Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Συνάδερφοι, θα ήθελα να χαρίσω τα πρώτα 30 τεύχη του περιοδικού cycle ride, σε όποιον ενδιαφέρεται.Αν οι ενδιαφερόμενοι είναι παραπάνω από ένας, μάλλον θα βάλω τους διαχειριστές σε μπελάδες! :download:
Σας εύχομαι υγεία και καλές βόλτες!
 

Attachments


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Μπράβο για την κίνηση!

Ευχαρίστως να σε απαλλάξω από αυτά!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top