Το σύστημα του Wizzy

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
οδηγιες για ολους τους χωρους, για ολα τα ηχεια για ολες τις σταθμες ιδιες?
Οδηγίες για τους συντελεστές απορρόφησης χαλιών.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Δηλώνω δημόσια ότι είμαι ρίψασπις διότι ενώ είπα ότι θα βοηθούσα στη μεταφορά, προέκυψε αλλαγή στο πρόγραμμά μου και δεν έφερα τον κόσμο ανάποδα για να τα καταφέρω.
@wizzy σου χρωστάω χάρη!
Ο @okakosolikos ξεπλήρωσε με το παραπάνω! Πλέον, εγώ του χρωστάω χάρη.:thumbsup:

Και μετά το "παλιό" εργοτάξιο

Εργοτάξιο λέμε...
χτες ξεκινήσαμε "το νέο"

upload_2018-6-29_15-14-7.png


upload_2018-6-29_15-14-19.png


(πίσω από αυτή την πόρτα, θα δημιουργηθεί ο χώρος ακρόασης)

upload_2018-6-29_15-14-31.png


Είμαστε περίπου 1 μήνα πίσω, αλλά ΟΚ, shit happens. Υπομονή κι όλα θα γίνουν.

Πόσα νήματα άνοιξαν κατά το παρελθόν όπου ο ανυποψίαστος χρήστης ζητούσε συμβουλές για αγορά π.χ. ηχείων και οι προτάσεις κατέληγαν ότι πρέπει να...γκρεμίσει το σπίτι;
Ε αυτή είναι η πρώτη φορά που εφαρμόζεται! :p
...και συνεχίζουμε ακάθεκτοι!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Την καλύτερη "αναβάθμιση" στέρεου κάνεις, σ'ωραίοςςςςςς! ;)

Καλά ξεμπερδέματα με τα μαστόρια! :p
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Τραβα και μια ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα στο δωματιο σου μιας και αμαρτησες.Κακο δεν κανει :)
Η αλήθεια είναι ότι αυτή ήταν η σκέψη μου κι ο ηλεκτρολόγος μου την "προχώρησε" ένα βήμα παρακάτω: Όταν του είπα για ξεχωριστή γραμμή, μου λέει "Θα κάνουμε κάτι καλύτερο: θα σου βάλω ξεχωριστό πίνακα στο δωμάτιο, στον οποίο θα καταλήγει η ξεχωριστή γραμμή.":)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η αλήθεια είναι ότι αυτή ήταν η σκέψη μου κι ο ηλεκτρολόγος μου την "προχώρησε" ένα βήμα παρακάτω: Όταν του είπα για ξεχωριστή γραμμή, μου λέει "Θα κάνουμε κάτι καλύτερο: θα σου βάλω ξεχωριστό πίνακα στο δωμάτιο, στον οποίο θα καταλήγει η ξεχωριστή γραμμή.":)
Δεν το πηρε παρα κατω,σαφως θα εχεις ενα mcb στο δωματιο.Απλα προσεχε τους ηλεκτρολογους να εννοει σιγουρα οτι η γραμμη που θα καταληγει στο δωματιο σου θα ειναι οντως ξεχωριστη και θα ξεκινα κατευθειαν απο τον μετρητη και οχι απο ενδιαμεσες ασφαλειοθηκες μεσα στο σπιτι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Δεν το πηρε παρα κατω,σαφως θα εχεις ενα mcb στο δωματιο.Απλα προσεχε τους ηλεκτρολογους να εννοει σιγουρα οτι η γραμμη που θα καταληγει στο δωματιο σου θα ειναι οντως ξεχωριστη και θα ξεκινα κατευθειαν απο τον μετρητη και οχι απο ενδιαμεσες ασφαλειοθηκες μεσα στο σπιτι.
Ο ηλεκτρολόγος είναι δικός μου άνθρωπος (ο νονός μου, πιο δικός μου δεν γίνεται), με πολλά χρόνια στο επάγγελμα. Του έχω εξηγήσει ότι η γραμμή που θα δίνει ρεύμα στα μηχανήματα θέλω να είναι αποκλειστική (τα φώτα κι ο κλιματισμός θα παίρνουν ρεύμα από άλλη γραμμή) και το έχει κατανοήσει πλήρως.:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν αντιλεγω απλα διευκρινησε αν η γραμμη θα ξεκινα απο τον μετρητη.Η πειρα μου 35 χρονια με ηλεκτρολογους ειναι οτι πολλες φορες μιλανε "αλλη γλωσσα".
Μονοκομματη γραμμη απο τον μετρητη /ρολόι στο δωματιο σου και εκει θα μπει το mcb απο οπου θα τροφοδοτηθουν τα μηχανηματα και το ups σου.ΝΑΙ;;;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Θα του τα πω ακριβώς έτσι, μόνο που αντί για "ρολόι", θα του πω "πίνακα", σωστά;:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Θα του τα πω ακριβώς έτσι, μόνο που αντί για "ρολόι", θα του πω "πίνακα", σωστά;:)
Ναι θα επρεπε να πω πινακα/μετρητη.
Στην εξοδο του μετρητη θα ενωσει τα καλωδια της ξεχωριστης γραμμης που θα καταληξουν μονοκοματα στο δωματιο σου.Εκει θα τα συνδεσει στο mcb και απο την εξοδο του mcb θα τροφοδοτησεις τα μηχανηματα και το ups σου η πολυπριζο.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το καλωδιο απο την κολωνα της δεη παει στην εισοδο του μευρητη.
Απο την εξοδο του μετρητη τροφοδοτουνται οι ασφαλειοθηκεε μεδα στο σπιτι.Απο την ιδια εξοδο του μετρητη θα τρσβηξει την δικη σου γραμμη οπως σου εξηγησα πιο πανω.Ειναι νομιμο και ασφαλες μην αγχωνεσαι γι αυτο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Μιας κι έχουμε κάποιες εξελίξεις (θα ανεβάσω φωτογραφίες τη Δευτέρα), να ρωτήσω κάτι:

Η απόσταση ακρόασης ειναι συνάρτηση του χώρου και των ηχείων, σωστά;

Στην περίπτωσή μου, στην οποία τα ηχεία είναι δεδομένα, τι καθορίζει την απόσταση ακρόασης;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Στην περίπτωσή μου, στην οποία τα ηχεία είναι δεδομένα, τι καθορίζει την απόσταση ακρόασης;
Ο χώρος.
Δώσε διαστάσεις..
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Ο @okakosolikos ξεπλήρωσε με το παραπάνω! Πλέον, εγώ του χρωστάω χάρη.:thumbsup:

Και μετά το "παλιό" εργοτάξιο



χτες ξεκινήσαμε "το νέο"

View attachment 100039

View attachment 100040

(πίσω από αυτή την πόρτα, θα δημιουργηθεί ο χώρος ακρόασης)

View attachment 100041

Είμαστε περίπου 1 μήνα πίσω, αλλά ΟΚ, shit happens. Υπομονή κι όλα θα γίνουν.



...και συνεχίζουμε ακάθεκτοι!
Να φανταστώ την ώρα την ώρα της κατεδάφισης η μουσική υπόκρουση ήταν Bolt thrower;
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Να φανταστώ την ώρα την ώρα της κατεδάφισης η μουσική υπόκρουση ήταν Bolt thrower;
Οι bolt thrower ειναι καθαρα πολεμικος ηχος.
Ασορτι με κατεδαφιση ειναι οι demolition hammer και λογω ονοματος δηλαδη...:gamer:
 

Μηνύματα
518
Reaction score
460
Οι bolt thrower ειναι καθαρα πολεμικος ηχος.
Ασορτι με κατεδαφιση ειναι οι demolition hammer και λογω ονοματος δηλαδη...:gamer:
Συμφωνώ αλλά εκεί μοιάζει σαν να πέρασε leopard και να άδειασε ότι είχε πάνω του.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.610
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top