Αναβάθμιση σε thorens 160 mk2

Μηνύματα
62
Reaction score
3
καλησπέρα φόρουμ , καλή χρονιά .

ψάχνω άνθρωπο , ιδιώτη χομπίστα (και όχι μαγαζί ή μάστορα) με εμπειρία σε αναβαθμίσεις ειδικά σε thorens πικαπ. ο σκοπός μου είναι να αλλάξω τον tp16 με κάποιον άλλο βραχίονα (ακούω απόψεις , έχω και τις δικές μου , πάντα ανοιχτός σε ιδέες βέβαια) , να καθαρίσω (και λιπάνω αν χρειαστεί) όπως και να σερβίρουμε (αν χρειάζεται σε όποιο επίπεδο μηχανικά) το πικαπ , τέλος αν είναι δυνατόν να μπει ένας όμορφος πλίνθος θα ήταν ιδεώδες . σε κάθε περίπτωση το βασικό είναι η αλλαγή του βραχίονα σε κάτι καλύτερο.

θέλω να τονίσω πως δεν θέλω να ανοίξω γενική κουβέντα παρά μόνο με συγκεκριμένες προτάσεις κυρίως ατόμων με εμπειρία για το θέμα (που να το έχουν κάνει και να γνωρίζουν τις λεπτομέρειες) είμαι αδαής ειδικά στο εν λόγω πικαπ (τα πειράγματά του εννοώ)

η οδός του να το απομακρύνω (πουλήσω) και να αγοράσω ένα άλλο (π.χ. 160 super με άλλον βραχίονα πάνω) μου είναι γνωστή , θέλω ΠΡΟΣ το παρόν να την αποφύγω και πάντως θα είναι η τελευταία μου λύση.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Στο ιντερνετ θα εχεις δει τι κανουν με τα Thorens!!!
--Σε βραχιονα RB 300 φυσικα, για τα χρηματα του 1000% αναβαθμιση!!!Υπαρχουν ετοιμα "μεταλακια" βιδωνεις και τελος.
--Πισαρισμα απο κατω (το προτεινε και η thorens) υπηρχαν (υπαρχουν?) και ετοιμα φυλλα.
--Καθαρισμα-λιπανση-ρυθμιση ελατηριων πρεπει να γινεται!!!(η LINN λεει καθε εξαμηνο νομιζω)
-- Για τον πλινθο κανεις "παπαδες".Θεμα γουστου, ξυλουργικης και δοκιμων για το υλικο. Ξυλο εχουν δυο φιλοι με αριστα αποτελέσματα.Εγω στο 150 του εβαλα το τελαρο του sondek lp12 ,καθεται ακριβώς!!!
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Εγω ομως θα θεσω το ερωτημα πως ειναι δυνατον να ζητας υπηρεσιες και γνωσεις υψηλης ποιοτητας και απο την αλλη στην πρωτη σου φραση θελεις την δουλεια αυτη να την κανει καποιος ιδιωτης και οχι επαγγελματιας ....
Αυτο σαν αιτημα ....μονο στην Ελλαδα μπορει να συμβαινει ....για μενα παντελως ακατανοητο ...

Να συνοδευσω και την απορια μου με μια μακαβρια υποθετικη ερωτηση ...

Αντε λοιπον ο μερακλης Μητσος Μητσογλου εβαλε βραχιονα εφιαξε και εναν πλινθο και το μηχανημα σκοτωνει το εχεις και παιζει στο σπιτι σου και ενα ωραιο πρωι πας μεχρι το περιπτερο να παρεις τσιγαρα και το πικαπ παιρνει φωτια απο λαθος του Μητσαρα .... και σου καιει μαζι και το μισο σαλονι ....

Υπαρχει καμμια ποτε πιθανοτητα νομικα να βρεις το δικιο σου ?

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται μερικοι ανθρωποι .....
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγω ομως θα θεσω το ερωτημα πως ειναι δυνατον να ζητας υπηρεσιες και γνωσεις υψηλης ποιοτητας και απο την αλλη στην πρωτη σου φραση θελεις την δουλεια αυτη να την κανει καποιος ιδιωτης και οχι επαγγελματιας ....
Αυτο σαν αιτημα ....μονο στην Ελλαδα μπορει να συμβαινει ....για μενα παντελως ακατανοητο ...

Να συνοδευσω και την απορια μου με μια μακαβρια υποθετικη ερωτηση ...

Αντε λοιπον ο μερακλης Μητσος Μητσογλου εβαλε βραχιονα εφιαξε και εναν πλινθο και το μηχανημα σκοτωνει το εχεις και παιζει στο σπιτι σου και ενα ωραιο πρωι πας μεχρι το περιπτερο να παρεις τσιγαρα και το πικαπ παιρνει φωτια απο λαθος του Μητσαρα .... και σου καιει μαζι και το μισο σαλονι ....

Υπαρχει καμμια ποτε πιθανοτητα νομικα να βρεις το δικιο σου ?

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως σκεφτονται μερικοι ανθρωποι .....
Ναι ρε μάστορα...αλλά ο ιδιώτης θα είναι μερακλής, δεν θα είναι έμπορας!
Άσε που κάποιοι ιδιώτες κατέχουν επτασφραγιστα μυστικά αναβάθμισης, που οι μάστορες και οι εταιρείες μας κρύβουν για να μας ξεζουμίζουν!:p
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Λίγο αργά δεν είναι για απάντηση μετά από 2,5 μήνες; Ο άνθρωπος θα απογοητεύτηκε από δω και θα απευθύνθηκε σε κανέναν πεπειραμένο επαγγελματία για να του κάνει σοβαρή δουλειά και να γλυτώσει και την πυρκαγιά στις κουρτίνες...:gamer:
 


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ίσως να ήταν καλύτερα να αφήναμε τα πικάπ ήσυχα .Προχθές βρήκα αυτό στη Χ.Ε. μες τη μπίχλα αλλά ευτυχώς απείραχτο .Παίζει απροβλημάτιστα 2 μέρες τώρα και το χαίρομαι .Καθαρίστηκε φυσικά ,μέχρι εκεί.
IMG_20180328_153209.jpg
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
H αντιληψη σου ειναι παντελως εσφαλμενη και ενισχυεις αστικους μυθους Απλα θα πρεπει να βρεις εναν καλο επαγγελματια οπου φυσικα θα σε εντιμετωπισει εμπορικα αρκει αυτη η εμπορικη πραξη να εχει ορθη ανταποδοση ...

Οσο για τα επτασφραγιστα μυστικα ξεχασε τα ειναι επισης αστικος μυθος με λιγη δοση απο παραφιλολογιες τυπου εγω το ακουσα και παιζει ( πρακτικη που ισχυει φουλ στο χωρο οπου ο Α δηλωνει οτι εβαλε καλωδιο βραχιονα ζιργκονιου και το πικαπ εκτοξευτηκε ενω ο ενισχυτης που το ακουει ειναι αθλιος και που τσπ πρεπει να δεχτουμε την αποψη του γιατι απλα ετσι δηλωνει χωρις απολυτως καμμια τεχνικη τεκμηριωση.....Ψαχνωντας εδω στο φορουμ θα βρεις εκατονταδες τετοια αρθρα που φροντισαν αφενως να πολωσουν δεκαδες ασχετους και αφετερου να συντηρησουν ολους εκεινους τους αστικους μυθους που βοηθανε εδω και πολλα χρονια τους τιμιους επεγγελματιες να βγαζουν το ψωμακι τους )

Οσο για τις γνωσεις ερχονται συνηθως με πολλους τροπους ....ενας απο αυτος ειναι να εχεις κανει μια Α ποσοτητα απο το συγκεκριμενο μηχνημα ( προφανως προνομιο ενος επαγγελματια ) Αυτο σε κανει καλυτερο αυτο σε κανει να βλεπεις τα λαθη που εχεις κανει και να γινεσαι καλυτερος και φυσικα το feedback που θα παρεις απο την ποσοτητα .....Δεδομενα τα οποια ενα ιδιωτης δεν εχει ποτε διαθεσιμα ....

Εαν ερχοταν το μηχανημα σου στο δικο μου μαγαζι προφανως και θα μπορουσε να αλλαχτει ο βραχιονας αρκει η επιλογη σου να μπορει να "κατσει" σε αυτο το μηχανημα χωρις να χρειαστει να το σκαψουμε , αντε να σου βαζαμε και ενα καλυτεο η πιο ησυχο τροφοδοτικο , αντε και ενα καλο καλωδιο , ισως και μια ανακαλωδιωση στο βραχιονα αλλα με το πλινθ δεν θα αναλαμβαναμε ....Ξερεις γιατι ? Γιατι δεν υπαρχει προηγουμενο ....Δεν θα ειχα καμμια δυσκολια να σε χρεωσω και 500 και 1000 ευρω Ομως θα ηθελα τα χρηματα αυτα που θα δωσεις να πιασουν τοπο .....Αν δεν μπορω να το κανω ετσι τοτε απλα δεν αναλαμβανω το εργο ...

Τοσο απλα
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Kαλημέρα μάστορα . :hi:
Εκείνο το πρότζεκτ γιά πικάπ μέ Thorens πλατό πάνω σε ηλεκτική κιθάρα πώs πάει ?


-
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
Kαλημέρα μάστορα . :hi:
Εκείνο το πρότζεκτ γιά πικάπ μέ Thorens πλατό πάνω σε ηλεκτική κιθάρα πώs πάει ?


-
Αργααααααααααααααα μα τοσο τοσο Αργαααααααααααααααααααααα ειμαι πνιγμενος δυστυχως ....Σημαινει οτι απο μερια αυτο ειναι πολυ καλο γιατι σημαινει οτι εχω δουλεια και προφανως κερδιζω καποια χρηματα Ομως αν συνδυασεις τις οικονομικες συνθηκες της εποχης με καποια προσωπικα θεματα που διαχειριζομαι τον τελευταιο χρονο οπως πολυς κοσμος περναω την φαση του διαζυγιου με αποτελεσμα ολα τα Project που ειχαν σχεση με τετοια πραγματα εχουν μεινει απελπιστικα πισω ....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
καλησπέρα φόρουμ , καλή χρονιά .

ψάχνω άνθρωπο , ιδιώτη χομπίστα (και όχι μαγαζί ή μάστορα) με εμπειρία σε αναβαθμίσεις ειδικά σε thorens πικαπ. ο σκοπός μου είναι να αλλάξω τον tp16 με κάποιον άλλο βραχίονα (ακούω απόψεις , έχω και τις δικές μου , πάντα ανοιχτός σε ιδέες βέβαια) , να καθαρίσω (και λιπάνω αν χρειαστεί) όπως και να σερβίρουμε (αν χρειάζεται σε όποιο επίπεδο μηχανικά) το πικαπ , τέλος αν είναι δυνατόν να μπει ένας όμορφος πλίνθος θα ήταν ιδεώδες . σε κάθε περίπτωση το βασικό είναι η αλλαγή του βραχίονα σε κάτι καλύτερο.

θέλω να τονίσω πως δεν θέλω να ανοίξω γενική κουβέντα παρά μόνο με συγκεκριμένες προτάσεις κυρίως ατόμων με εμπειρία για το θέμα (που να το έχουν κάνει και να γνωρίζουν τις λεπτομέρειες) είμαι αδαής ειδικά στο εν λόγω πικαπ (τα πειράγματά του εννοώ)

η οδός του να το απομακρύνω (πουλήσω) και να αγοράσω ένα άλλο (π.χ. 160 super με άλλον βραχίονα πάνω) μου είναι γνωστή , θέλω ΠΡΟΣ το παρόν να την αποφύγω και πάντως θα είναι η τελευταία μου λύση.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Ακομη μια καθυστερημενη απαντηση αλλα τωρα ειδα το θεμα.Πριν δεις τι θα κανεις - αν δεν εκανες ηδη - καλο ειναι να δεις τι δεν πρεπει να κανεις με αυτο το πικαπ.Αυτο που πολλοι εισηγουνται και πολλοι κανουν ειναι η αλλαγη ελατηριων με αυτα της Linn.Μην κανεις τετοιο λαυος.Τα ελατηρια ενος πικαπ ειναι υπολογισμενα για συγκεκριμενα βαρη ωστε να δωσουν την σωστη συχνοτητα σε σχεση με την μαζα του υποπλατω/πλατω ακομη και του βραχιονα.Χρησιμοποιησε τον σωστο ιμαντα της Thorens.Εχει το σωστο μηκος,διαστασεις και ελαστικοτητα.Ο ιμαντας ενος πικαπ αναρτησης αποτελει μερος της αναρτησης του.Αναλογα με την κατασταση του πηγαδιου/αξονα χρησιμοποιησε λαδι με την σωστη πυκνοτητα.Ο ΤΡ16 δεν ειναι κακος βραχιονας,απλα επελεξε την καταλληλη κεφαλη.Ενας rega μπορει να ειναι καλυτερος με κεφαλες mc χαμηλοτερης ενδοτικοτητας απο μια mm.Αλλαξε τα 4 ποδαρακια στην βαση του πικαπ με καινουργια.Οσον αφορα παλιν τα ελατηρια αν χρειαζονται αλλαγη που το πιο πιθανον ειναι να μην χρειαζονται υπαρχουν καινουργια με ακριβως ιδια χαρακτηριστικα.Πιο σημαντικο ομως ειναι η αλλαγη των λαστιχων των ελατηριων που και αυτα υπαρχουν καινουργια.Μετα απο τα πιο πανω υα δεις εαν θελεις να κανεις κατι αλλο.Ολα γινονται αλλα δωσε προτεραιοτητα στα πιο σημαντικα ωστε να εισαι σε θεση να κρινεις το πικαπ σωστα προτου προχωρησεις σε πιο ακριβες μετατροπες.Ενα ματ θα κανει διαφορα με το παλιο λαστιχενιο διοτι αυτα με τα χρονια σκληραινουν και χχανουν μερος των ιδιοτητων τους λογω ελαστικοτητας κλπ.Σφιξε ολες τις βιδες του πικαπ κυριως αυτες που κρατανε το top plate στο plinth.Αν το μοτερ εχει λαστιχα απομονωσης απο το top plate αλλαξε τα και ριξε μια σταγονα πυκτο λαδι στην εξοδο του αξωνα απο το μοτερ.
 
Last edited:

Μηνύματα
62
Reaction score
3
Ακομη μια καθυστερημενη απαντηση αλλα τωρα ειδα το θεμα.Πριν δεις τι θα κανεις - αν δεν εκανες ηδη - καλο ειναι να δεις τι δεν πρεπει να κανεις με αυτο το πικαπ.Αυτο που πολλοι εισηγουνται και πολλοι κανουν ειναι η αλλαγη ελατηριων με αυτα της Linn.Μην κανεις τετοιο λαυος.Τα ελατηρια ενος πικαπ ειναι υπολογισμενα για συγκεκριμενα βαρη ωστε να δωσουν την σωστη συχνοτητα σε σχεση με την μαζα του υποπλατω/πλατω ακομη και του βραχιονα.Χρησιμοποιησε τον σωστο ιμαντα της Thorens.Εχει το σωστο μηκος,διαστασεις και ελαστικοτητα.Ο ιμαντας ενος πικαπ αναρτησης αποτελει μερος της αναρτησης του.Αναλογα με την κατασταση του πηγαδιου/αξονα χρησιμοποιησε λαδι με την σωστη πυκνοτητα.Ο ΤΡ16 δεν ειναι κακος βραχιονας,απλα επελεξε την καταλληλη κεφαλη.Ενας rega μπορει να ειναι καλυτερος με κεφαλες mc χαμηλοτερης ενδοτικοτητας απο μια mm.Αλλαξε τα 4 ποδαρακια στην βαση του πικαπ με καινουργια.Οσον αφορα παλιν τα ελατηρια αν χρειαζονται αλλαγη που το πιο πιθανον ειναι να μην χρειαζονται υπαρχουν καινουργια με ακριβως ιδια χαρακτηριστικα.Πιο σημαντικο ομως ειναι η αλλαγη των λαστιχων των ελατηριων που και αυτα υπαρχουν καινουργια.Μετα απο τα πιο πανω υα δεις εαν θελεις να κανεις κατι αλλο.Ολα γινονται αλλα δωσε προτεραιοτητα στα πιο σημαντικα ωστε να εισαι σε θεση να κρινεις το πικαπ σωστα προτου προχωρησεις σε πιο ακριβες μετατροπες.Ενα ματ θα κανει διαφορα με το παλιο λαστιχενιο διοτι αυτα με τα χρονια σκληραινουν και χχανουν μερος των ιδιοτητων τους λογω ελαστικοτητας κλπ.Σφιξε ολες τις βιδες του πικαπ κυριως αυτες που κρατανε το top plate στο plinth.Αν το μοτερ εχει λαστιχα απομονωσης απο το top plate αλλαξε τα και ριξε μια σταγονα πυκτο λαδι στην εξοδο του αξωνα απο το μοτερ.

ευχαριστώ για τις συμβουλές . λογικές και ακολουθούνται ήδη . πολλοί από τους χομπίστες (και ιδιώτες ΜΟΝΟ , με μεράκι) με γνωρίζετε (επικοινωνούμε τηλεφωνικά και φυσικά διαδικτιακά) , και το καλό είναι πως μέσα από το βινύλιο και τις δραστηριότητες γύρω από αυτό δεκαετίες τώρα (πάρτυ , παζάρια κλπ) , εντάξει και κάποιες φορές ΚΑΙ από φόρουμ όπως αυτό , γνωρίζεις πραγματικά μερακλήδες που πάνε τo gear εκεί που θες , για να απολαμβάνεις τους δίσκους σου . το ταξίδι συνεχίζεται .
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.814
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top