Τέλος καλό, όλα καλά (L-507UXii + SCM40v2)

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Βλέπω εχει και pre out...υπάρχει λοιπόν και δυνατότητα σύνδεσης subwoofer
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Δεν ξέρω τι θα τον κάνω, μπορεί να τον βάλω για πούλημα, μπορεί να τον κρατήσω στην κούτα του.
Πούλησε τον κριμα να ειναι σε μια κούτα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Βλέπω εχει και pre out...υπάρχει λοιπόν και δυνατότητα σύνδεσης subwoofer
Διαθέτει κάτι περισσότερο...Προενισχυτική έξοδο και ξεχωριστή είσοδο για το τελικό στάδιο,κάτι που θα επιτρέπει στοιχειώδες κροσάρισμα χάρη στον επεξεργαστή του συνδεδεμένου sub - το οποίο με τη σειρά του οφείλει να διαθέτει αντίστοιχες εισόδους κι εξόδους για το σήμα γραμμής.

Αυτό που δεν έχει είναι λογισμικό χρονοκαθυστέρησης και διαφορική διαδρομή σήματος.To δεύτερο επιτάσσει σχετικά μικρά μήκη διαδρομής κατά την παρεμβολή sub,γεγονός που μειώνει την ευελιξία κατά τη διευθέτηση του τελευταίου σε σχέση προς την τοποθεσία του ενισχυτή...
(Υπόψιν ότι ακόμα και στους ακροδέκτες XLR του Luxman,το σήμα αποσυμμετροποιείται μετά την είσoδό του)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Όπως φαίνεται,σε όλους τους σπουδαίους έρωτες παρεισφρύει και από ένα...χρυσό πόδι (The Man with the Golden...Foot).

Τέτοια κείμενα πασπαλισμένα με...΄΄πυκνωτές της συνήθειας΄΄,κάνουν τον υποφαινόμενο να το...βάζει στα πόδια (αφού θα έχει πρώτα βάλει τα γέλια).

Κατά τα άλλα,κορόϊδευε όσο θες...ΑΚΑΡΔΕ.
'Απαξ και τον ικανοποιεί πάντως,δεν θα έχει πέσει και πολύ έξω.
Δεν έχεις δίκιο...
Έχει και υιοθετημενα ποδαράκια...
[DOUBLEPOST=1524172712][/DOUBLEPOST]Καλοακουστος καλοτάξιδο μπάρμπα!
Γράψε δύο λόγια πάνω σε αυτό που ακούς..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν έχεις δίκιο...
Έχει και υιοθετημενα ποδαράκια...
Αυτό που σίγουρα έχει στα σοβαρά είναι ισχύ κορυφής σε φορτίο 8 Ωμ ανώτερη κατά 9 ολόκληρα dB σε σύγκριση προς το εικοσαράκι του 550AX...
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
View attachment 94738 Επιτέλους, τέλος!!

Τώρα αρχίζουν οι 400 ώρες στρωσίματος (σύμφωνα με την Luxman).

Ακόμα και εντελώς καινούργιος, αυτός ο τάξη ΑΒ, ο L-507UXii, ακούγεται τέλεια συγκριτικά με τον τάξη Α, τον L-550AX, που δοκίμασα πρόσφατα.

Και ζεσταίνεται ελάχιστα, γι’αυτό τον «στρίμωξα» εκεί, μέχρι να δω τι θα κάνω με το ρακ (αν θα φτιάξω κανά άλλο ή αν θα τροποποιήσω αυτό), και ελπίζω ν’αντέξει το ράφι τα 25 «κιλάκια» του.

Τελικά, τάξη Α, 2x20W, δεν κάνει για τα ATC.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές / παρατηρήσεις / συμβουλές.
Πρώτα απ'όλα καλορίζικος ,για το ράκ τώρα,ανεβάζεις τον κούκλο εεε Λουξ στο πάνω ράφι και τα επάνω στο κάτω χεχε σε έφτιαξα πρωινιάτικα
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.109
Reaction score
20.600
Εμένα το ξυλι χρώμα του ηχείου μου φαίνεται πολύ ίδιο με το ξυλι του ρακ. Πρέπει απαραιτήτως να σκουρυνει τα ηχεία, να μπει επιτέλους μία τάξη εκεί μέσα.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Καλοριζικος!
7000 κανει αυτος ο ενισχυτης ε;
Εμφανισιακα μου αρεσει πολυ,ειναι του γουστου μου.
Με αυτον εισαι στις προδιαγραφες του ηχειου σου που λεει 75 watt με 300watt απλα αν ειχες πιο δυνατο ενισχυτη ισως θα ηταν ακομα καλυτερα..αναλογα ποσο τσιτωνεις τα ηχεια που εχουν 85 db ευαισθησια.
Ειμαι κι εγω ομως των vu meters..
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Αυτό που σίγουρα έχει στα σοβαρά είναι ισχύ κορυφής σε φορτίο 8 Ωμ ανώτερη κατά 9 ολόκληρα dB σε σύγκριση προς το εικοσαράκι του 550AX...
Ναι αλλά και τα 110 στα 8 γίνονται καθαρά 220 στα 4 (αν και τα atc δεν είναι δύσκολο φορτίο...).
Για το lecua δεν βλέπω να γράφει κανείς...
Δεν ειναι το μεταβλητό gain η ιδανική επιλογή για προ;
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Πρώτα απ'όλα καλορίζικος ,για το ράκ τώρα,ανεβάζεις τον κούκλο εεε Λουξ στο πάνω ράφι και τα επάνω στο κάτω χεχε σε έφτιαξα πρωινιάτικα
Το δοκίμασα, (εμένα) μου φαίνεται χάλια στο πάνω ράφι, σαν ένας τετράγωνος μπόγος.

Άσε που δεν μπορώ να χειρίζομαι και το 851N σκυφτός και δεν βολεύει και την όδευση των διαφόρων καλωδίων.

Εκεί θα μείνει, το πολύ πολύ να πάω το "ρακ" σε κανά μαραγκό να κατεβάσει το ράφι 5-8 εκατοστά και να το ενισχύσει με καμιά στενή πλάτη από κάτω και πίσω.

Αυτό που είναι αστείο εντελώς, είναι το remote control, εντελώς 70s αισθητική, μου θυμίζει τα πρώτα calculators.
Ούτε καν βγήκε από το σελοφάν του και έμεινε στην κούτα. Ας είναι καλά το Logitech Harmony.

https://en.wikipedia.org/wiki/HP-35

Όσον αφορά το πως ακούγεται...

Από τα λίγα βινύλια και CD που άκουσα χθες το βράδυ, είναι εντυπωσιακός, γεμίζει τον χώρο και στις τρεις διαστάσεις, τα όργανα ακούγονται πολύ καθαρά, το μπάσο είναι κοφτό και υποχθόνιο, τα πρίμα διαυγή και συγκεκριμένα, τα μεσαία αρκετά ζεστά και "κοντινά".

Φαίνεται, δε, ότι έχει άπειρα αποθέματα ισχύος.

Αλλά ακόμα είναι νωρίς, να παίξει κανά μήνα και - φαντάζομαι - θα μαλακώσει και θα γλυκάνει κι άλλο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εμένα το ξυλι χρώμα του ηχείου μου φαίνεται πολύ ίδιο με το ξυλι του ρακ. Πρέπει απαραιτήτως να σκουρυνει τα ηχεία, να μπει επιτέλους μία τάξη εκεί μέσα.
Να αλλάξει τη διευθέτηση ολόκληρου του ικριώματος ως προς το ηχείο χρειάζεται αντί παραλλαγής στην ξύλινη απόχρωση.;)
Ναι αλλά και τα 110 στα 8 γίνονται καθαρά 220 στα 4 (αν και τα atc δεν είναι δύσκολο φορτίο...).
Για το lecua δεν βλέπω να γράφει κανείς...
Δεν ειναι το μεταβλητό gain η ιδανική επιλογή για προ;
Για ποιο λόγο να μιλήσουμε για μια καθιερωμένη πλέον στα προϊόντα της Lux πατέντα,ιδίως μετά την τόσο εύγλωττη περιγραφή που επιτελεί ο αγαπημένος σου αυτόματος μεταφραστής;:D
Και απηχώντας συνειρμικώς αιτιάσεις περί δεοντολογικών εμπορικών πρακτικών από συγγενές νήμα,κρίνεται απαράδεκτη και υποτιμητική η προώθηση προϊόντων τέτοιου βεληνεκούς υπό συνθήκες ωχαδερφισμού και περιφρόνησης προς τα χρήματα των υποψήφιων αγοραστών.
Ιδίως με ανεκδιήγητες φράσεις του τύπου "...Λαμβάνουμε σταθερά μέτρα κατά της ποιότητας του ήχου..."
Η Luxman είναι σε αυτές τις σειρές ενισχυτικών - όπως έχουν φανερώσει παρελθούσες μετρήσεις - συντηρητική ως προς τις δηλωθείσες τιμές μέγιστης ισχύος τουλάχιστον επί φορτίου 8 Ωμ.
Τα 220 Watt επί των 4 Ωμ φαντάζουν πειστικά εκ της σύνθεσης του τροφοδοτικού στις σειρές ux II συγκεκριμένα.
Είμαι όμως βέβαιος ότι δεν θα ισχύει πλήρης διπλασιασμός κατά την απόδοση ισχύος μεταξύ 8 & 4 Ωμ.
...
Από τα λίγα βινύλια και CD που άκουσα χθες το βράδυ, είναι εντυπωσιακός, γεμίζει τον χώρο και στις τρεις διαστάσεις, τα όργανα ακούγονται πολύ καθαρά, το μπάσο είναι κοφτό και υποχθόνιο, τα πρίμα διαυγή και συγκεκριμένα, τα μεσαία αρκετά ζεστά και "κοντινά".

Φαίνεται, δε, ότι έχει άπειρα αποθέματα ισχύος.

Αλλά ακόμα είναι νωρίς, να παίξει κανά μήνα και - φαντάζομαι - θα μαλακώσει και θα γλυκάνει κι άλλο.
Το μοντέλο 507 αποτελεί τη ΄΄χρυσή τομή΄΄ στην τριάδα (505 - 507 - 509) που απαρτίζει τη σειρά των ολοκληρωμένων σε τάξη ΑΒ.Κερδίζεις αρκετά σε απόδοση σε σύγκριση με τον 505 και χάνεις αρκετά λιγότερα σε σύγκριση με το 509.
 
Last edited:

Μηνύματα
421
Reaction score
167
Είναι κουκλί ζωγραφιστό,είναι ενας ενισχυτής που ήρθε για να μείνει στο ρακ του.Μπαρμπα δεν έχεις να ψαχτείς για κάτι άλλο,network player - dac έχεις,ηχειαρες έχεις,ενισχυτάρα έχεις,καλές ακροάσεις και καλά ακούσματα σου εύχομαι.Κι αν κάποια στιγμή σε γαργαλάει η τσέπη σου,αγόρασε μουσική,πάνε κανα ταξίδι ή απλά κάτσε και θαύμασε την Luxmanαρα για να σου θάβει κάθε επιθυμία σου!!!

Ένα πράγμα δεν καταλαβα όμως,τα μηχανήματα γιατί γέρνουν προς την δεξιά μεριά?
Φιλιά και καλορίζικος!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.495
Σε παρακαλώωωωωωωωω δεν καταλαβαίνω πράμα
Έχει αρνητική ανάδραση, τετράγωνο μετασχηματιστή και σύνολο 40.000μF στους πυκνωτές τροφοδοσίας. Α, και ρύθμιση βολιουμ με τσιπάκι, όχι κοινό ποτενσιόμετρο.
Αυτά, συν κάτι σάλτσες για εσωτερική καλωδίωση ofc και ωραίες μπανάνες ηχείων.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι αλλά και τα 110 στα 8 γίνονται καθαρά 220 στα 4 (αν και τα atc δεν είναι δύσκολο φορτίο...).
H προσέγγιση στον πλήρη διπλασιασμό θα επιφυλάσσετται για το διπλάσιο πυκνωτικό φορτίο του 509...
Έχει αρνητική ανάδραση, τετράγωνο μετασχηματιστή και σύνολο 40.000μF στους πυκνωτές τροφοδοσίας. Α, και ρύθμιση βολιουμ με τσιπάκι, όχι κοινό ποτενσιόμετρο.
Αυτά, συν κάτι σάλτσες για εσωτερική καλωδίωση ofc και ωραίες μπανάνες ηχείων.
Διαθέτει επίσης ενσωματωμένα ικανοποιητικό φωνογραφικό στάδιο MM & MC αλλά λιγότερο ικανοποιητικό στάδιο ενίσχυσης ακουστικών.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Kαλοακουστος κουκλακια τα μηχανακια σου τα vuμομετρα ειναι οτι πρεπει για της κρυες νυχτες του χειμωνα!
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τι διαφορες να εχει ο προηγουμενος 507ux με τον uxII , ηχητικα κυριως?
 


Μηνύματα
156
Reaction score
14
Πολύ ωραία μηχανήματα, καλοάκουστα. Όταν πλέον γράψεις τα απαραίτητα χιλιόμετρα στον ενισχυτή, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τις φωτεινές ενδείξεις. Στον Μ700u τελικό που έχω κάνει μικρή αλλά αισθητή διαφορά. Το linn sondek είναι το akurate? Με τι κεφαλή παίζει?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top