Ποδήλατο







xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Τη βδομάδα που πέρασε είχε service. Αλλαγή κασέτας και αλυσίδας. Shimano Ultegra. Η αλυσίδα αλλάχτηκε 2 μέρες πριν την κασέτα γι' αυτό και πρόλαβε να μαυρίσει.

IMG_0053.jpg
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Την ίδια δουλειά κάναμε...καθαρισμα , πλυσιμο, καινούργια συρματα σε φρένα και ταχύτητες....Και όλα αυτά για την βολτα της Κυριακής.....Που όπως πάει ο καιρός δεν προβλέπεται.... Τουλάχιστον γυαλίζει το κουρσάκι......
 




Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Καλησπέρα στην παρέα,
σκέφτομαι σοβαρά να ξεκινήσω κι εγώ το ποδήλατο για λόγους γυμναστικής αλλά και αγχολυτικούς να ξεφεύγω λίγο...
Το λοιπόν χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί είναι και αυτό μία επένδυση μιάς και θέλω να κρατηθώ χαμηλά όσο γίνεται σε μπατζετ
τα δεδομένα είναι Υψος 1.88 και κιλά 105 το μαξ ποσό που θέλω να διαθέσω είναι 350 με 400 €
δεν συνυπολογίζω κράνος φώτα σορτσ κτλπ
Ασ προτείνω εγώ https://www.idealbikes.net/?section=3357&language=el_GR&itemid1494=3389&detail1494=1

γι αυτό τι γνώμη έχετε ?
τι πρέπει να προσέξω στο ποδήλατο δεδομένου το υψος και τα κιλά μου ?
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.813
Μια χαρά φαίνεται, η ανάρτηση μπροστά δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης σε ποδήλατο βόλτας, πόσο δε όταν θα αποφασίσεις να πας μια μεγάλη βόλτα, είναι εκεί για να ταλαιπωρεί τον οδηγό παρά να του κάνει τη βόλτα ευκολότερη.

https://www.idealbikes.net/2018-urban

Εγώ αυτό θα επέλεγα.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Μια χαρά φαίνεται, η ανάρτηση μπροστά δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης σε ποδήλατο βόλτας, πόσο δε όταν θα αποφασίσεις να πας μια μεγάλη βόλτα, είναι εκεί για να ταλαιπωρεί τον οδηγό παρά να του κάνει τη βόλτα ευκολότερη.

https://www.idealbikes.net/2018-urban

Εγώ αυτό θα επέλεγα.
Η ανάρτηση κλειδώνει οπότε εάν μου φανεί ενοχλητική μπορεί να απομονωθεί .
Τί διαφορές έχουν τα trecking απο τα city ?
να περνάμε και καμια λακουβίτσα ;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.216
Reaction score
41.813
Η ανάρτηση κλειδώνει οπότε εάν μου φανεί ενοχλητική μπορεί να απομονωθεί .
Τί διαφορές έχουν τα trecking απο τα city ?
να περνάμε και καμια λακουβίτσα ;)
Η κύρια διαφορά είναι ότι τα trekking έχουν χωμάτινη γεωμετρία σκελετού και ανάρτηση μπροστά για να μπορείς να πας και χώμα ( μην φανταστείς τίποτα extreme όμως)
Αυτό κουράζει όταν αποφασίσεις να πας μια μεγάλη πορεία στη άσφαλτο διότι λόγο γεωμετρίας πέφτει αρκετό βάρος στη σέλα και μαλακά μόρια του κ@λου θα πονέσουν λιγάκι παραπάνω και όχι μόνο.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Το ποδήλατο θα έχει και χρήση σε εκδρομές οπότε δεν είναι απαραίτητα η χρήση του μόνο εντός πόλης .
Σε διάφορα καταστήματα που πήγα τους περιέγραψα την χρήση δλδ allaround η πρόταση όλων ήταν trecking.
μπορώ να αλλάξω και τα λάστιχα εάν είναι αποκλειστική η χρήση του στον δρόμο βάζοντας τα κατάλληλα και όχι τρακτερωτά .
όπως επίσης την αλλαγή θέσης τιμονιού ώστε την ανάλογη κατανομή του βάρους .
Υπάρχει καμία άλλη πρόταση σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων ?
ας το κάνουμε 450 € χωρίς απαραίτητα να τα πιάσουμε .
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Trekking απορώ πως είναι τόσο της μόδας στη Ελλάδα. Και εμενα το πρώτο ποδήλατο τέτοιο ήταν , λάθος αγορά
Όπως επίσης και μια κούρσα λάθος αγορά

Για αυτο που πραγματικά χρειαζόμουν

Αλλαγή θέσης τιμονιού μυρίζει μπόσικα όταν δίνεις γκάζι
Όταν λες εκδρομές τι εννοείς και που σκέφτεσαι να το κουβαλάς ;
Η ανάρτηση έχει βάρος θέλεις να την κουβαλάς και αυτή; Να σχολιάσω ότι ανάρτηση σε trekking είναι γτπκ ;;;
[DOUBLEPOST=1526596627][/DOUBLEPOST]Επίσης τι flexibility εχεις ;
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Trekking απορώ πως είναι τόσο της μόδας στη Ελλάδα. Και εμενα το πρώτο ποδήλατο τέτοιο ήταν , λάθος αγορά
Όπως επίσης και μια κούρσα λάθος αγορά

Για αυτο που πραγματικά χρειαζόμουν

Αλλαγή θέσης τιμονιού μυρίζει μπόσικα όταν δίνεις γκάζι
Όταν λες εκδρομές τι εννοείς και που σκέφτεσαι να το κουβαλάς ;
Η ανάρτηση έχει βάρος θέλεις να την κουβαλάς και αυτή; Να σχολιάσω ότι ανάρτηση σε trekking είναι γτπκ ;;;
[DOUBLEPOST=1526596627][/DOUBLEPOST]Επίσης τι flexibility εχεις ;
όταν σε μιά ποδηλατική παρέα ο ένας μόνο έχει διαφορετικό ποδήλατο και οι υπόλοιποι trecking τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω ?

determine flexibility please ?

H πρόταση η δική σου ?
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
...κανε βολτα οτι θες ...και νιωσε και πως περνα το ποδηλατο του τερνερ τις λακουβες.....
μετε ξερεις........ψαχτο σε δευτερο χερι....γενικα gt δευτερο χερι
(οχι οτι ειναι ασχημο ποδηλατακι το ιντεαλ)......
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top