Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
μύες !
- άσχετοι ! . . . τι τους πέρασες ; . . . avsite ? . . . :rolleyes:
Fail γκράμαρ νάτσι, μια χαρά το είπε ο άνθρωπος. Τους μυς.
Αιτιατική, μυς. :p
Δεν έβαλα φατσούλα και δημιούργησα εντυπώσεις. Sorry! :D

Το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό, επειδή παλιότερα το "Βήμα" είχε γράψει "τους μύες" και το είχαμε ξανασυζητήσει.
Φυσικά και το σωστό είναι "τους μυς". ;)



Περισσότερα στο κατάλληλο thread.
Ο μυς από τα αρχαία ελληνικά και κλίνεται με τον ίδιο τρόπο. Στον ενικό ο μυς, του μυός, τον μυ και στον πληθυντικό οι μύες, των μυών, τους μυς. Συχνά αγνοείται ο τύπος της ονομαστικής πληθυντικού μύες και στη θέση του χρησιμοποιείται η αιτιατική μυς. Στη σχολική Γραμματική αναφέρεται πληθυντικός οι μύες/μυς, τους μυς.
 




A

AKARL

Guest
Καλλά Ελληνηκά

Α, ρε Ρόδο των Αθηνών τι μου κάνεις πρωί-πρωί.

Τι να κάνω με το παραπάνω .... να :roflmao: ή να :cry:;

Σίγουρα, πάντως, είμαι :mad::mad::mad:.

Ο κ. Διμίτρις: ο Κλασσικός ο Μ@λ@κ@ς ο Έλληνας που πσάχνει να βρει γιναίκα, 25-42 ετόν (!), (απόφυτο φυλολογίας?) που να κσέρει και να μηλά "καλλά ελληνηκά" κε να έχει εμπυρία κε προιπερεσία στην πόλιση!

Ε ρε :punish: που του χρειάζεται ....

Λέμε, δικαίως, για τα στραβά και ανάποδα του δημοσίου.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τι θα περνάει μια γιναίκα 25-42 ετόν ούσα αναγκασμένη να έχει αφεντικό-σατράπη τον κ. Διμιτράκι μας;;;

Άστα και βράστα με αφτή την τραγικωμωδία του βιώνουμε ως πραγματικότητα.
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Α, ρε Ρόδο των Αθηνών τι μου κάνεις πρωί-πρωί.

Τι να κάνω με το παραπάνω .... να :roflmao: ή να :cry:;

Σίγουρα, πάντως, είμαι :mad::mad::mad:.

Ο κ. Διμίτρις: ο Κλασσικός ο Μ@λ@κ@ς ο Έλληνας που πσάχνει να βρει γιναίκα, 25-42 ετόν (!), (απόφυτο φυλολογίας?) που να κσέρει και να μηλά "καλλά ελληνηκά" κε να έχει εμπυρία κε προιπερεσία στην πόλιση!

Ε ρε :punish: που του χρειάζεται ....

Λέμε, δικαίως, για τα στραβά και ανάποδα του δημοσίου.

Μπορεί κανείς να φανταστεί τι θα περνάει μια γιναίκα 25-42 ετόν ούσα αναγκασμένη να έχει αφεντικό-σατράπη τον κ. Διμιτράκι μας;;;

Άστα και βράστα με αφτή την τραγικωμωδία του βιώνουμε ως πραγματικότητα.
Απ' ότι φαίνεται το matrix δεν χωράει παραπάνω γράμματα. Θα μπορούσε όμως να λείπει το ''ξημερώνει'' και να γράφει πχ :
''ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
ΤΟ 2018 ΕΛΛΑΔΑ''
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.368
Εάν δεν χώραγε παραπάνω γράμματα το matrix, ας σταματούσαν την πρόταση στο "ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ" - κοινή λογική. Δηλαδή, ήταν προτιμότερο να γράψουν "ΕΛΑΔΑ";:banned:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Έβλεπα προχθές το βράδυ στην ΕΡΤ ΗD μια ταινία όπου παρατήρησα 2 - 3 ορθογραφικά λάθη στους υπότιτλους.
Εκείνο που θυμάμαι ήταν το "α έτσι εξηγείτε"
Το βλέπουν και παιδιά που είναι έτσι κι αλλιώς αγράμματα τα περισσότερα.
Και τους μένει στο μυαλό η λάθος εικόνα της λέξης σε παθητική φωνή και φυσικά το μαθαίνουν λάθος.

Όταν αυτός ο υπάλληλος της ΕΡΤ που είναι τώρα στην μετάφραση, δεν ξέρει να ξεχωρίζει την παθητική φωνή, καταλαβαίνουμε το επίπεδο της κρατικής τηλεόρασης.
Μπορεί να προσελήφθη με μέσον!!

Ή μήπως με μέσων; :D
 







Μηνύματα
14.872
Reaction score
20.419
Απ' ότι φαίνεται το matrix δεν χωράει παραπάνω γράμματα. Θα μπορούσε όμως να λείπει το ''ξημερώνει'' και να γράφει πχ :
''ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
ΤΟ 2018 ΕΛΛΑΔΑ''
Είναι φανερό ότι δεν είναι θέμα ματριξ
Δεν έχω δει πινακα με μόνο αριθμο χαρακτήρων
Αν τα μετρήσεις είναι δύο σειρές των 17 ωστόσο φαίνεται η σκιά ενός ακόμα κενού χαρακτήρα οπότε πιθανότατα και λογικά έχει 2χ18 χαρακτήρες οπότε καμία δικαιολογία
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
View attachment 102730

Την βροχή.
Στην Χαλκιδική.
ΕΡΤ τι περιμένεις.
Μιχάλη, κάνεις λάθος.

Σύμφωνα με τη διδασκόμενη γραμματική, το θηλυκό οριστικό άρθρο την, η προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου αυτήν και την και τα μόρια δεν και μην «διατηρούν το τελικό -ν όταν η λέξη που ακολουθεί αρχίζει από φωνήεν ή από τα σύμφωνα κ, π, τ, τα δίψηφα σύμφωνα μπ, ντ, γκ και διπλά ξ, ψ». Οι λέξεις αυτές, δηλαδή, χάνουν το τελικό -ν, όποτε η επόμενή τους λέξη αρχίζει από τα «σύμφωνα: β, δ, γ, φ, θ, χ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ», όπως για παράδειγμα όταν γράφουμε «τη δασκάλα, τη θυμήθηκα, δε θέλω».

Το τελικό -ν διατηρείται πάντα, δηλαδή ανεξάρτητα από τον φθόγγο που ακολουθεί, «στον ενικό του αρσενικού οριστικού και αόριστου άρθρου (τον, έναν), για να αποφεύγεται η σύγχυση με το ουδέτερο οριστικό και αόριστο άρθρο (το, ένα)», στην προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου αυτόν και τον, στο άρθρο των, καθώς και στο επίρρημα σαν.

http://www.ipaideia.gr/endiaferouses-eidiseis/pote-mpainei-teliko-n

https://el.wikipedia.org/wiki/Τελικό_νι

Ωστόσο - και εδώ θα συμφωνήσω με τη γενική παρατήρηση "ΕΡΤ τι περιμένεις", υπερθεματίζοντας μάλιστα και για τα υπόλοιπα κανάλια - τα μαργαριτάρια δίνουν και παίρνουν. Χθες εκεί που παρακολουθούσε η γυναίκα μου ειδήσεις (εγώ ήμουν δίπλα, κάτι άλλο έκανα), με φώναξε να μου πει πως εκφράστηκε κάποια ρεπόρτερ, χρησιμοποιώντας ενικό αριθμό σε τριτόκλιτο επίθετο με ουσιαστικό πληθυντικού (κάτι ας πούμε σαν τη φράση: "Οι περισσότεροι άνθρωποι σε αυτήν τη συνοικία κατοικούν σε πολυπληθές (!!) διαμερίσματα".
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top