Eltax Monitor III & Tangent Ampster με έλειψη στά πρίμα

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Πρόσφατα έστησα στο εξοχικό το σύστημα τού τίτλου καί παρατηρώ μια ανεπάρκεια στίς υψηλές συχνότητες.
Τα έχω αγοράσει μεταχειρισμένα ολίγων μηνών σε άριστη κατάσταση και δεν έχω λόγους να πιστεύω οτι κάτι συνέβη κατά τήν πρότερη χρήση τους.
Απευθύνθηκα τηλεφωνικά σε γνωστό κατάστημα του Πειραιά από το οποίο είχαν αγοραστεί, με το ερώτημα αν ο χαρακτήρας του συστήματος τείνει πρός το "μουντό" ,αλλά απάντηση δεν πήρα.
Ενα άλλο σύστημα με Tangent exeo & Heco victa πού έχω στο γραφείο μου στη Αθήνα παρουσιάζει ακριβώς τήν αντίθετη εικόνα ,δηλαδή προβολικά πρίμα υπέρ τού δέοντος.
Μήπως κάποιος έχει εμπειρία από αυτά τα μηχανήματα για να με διαφωτίσει. Βρίσκομαι σε νησί και δεν υπάρχει η δυνατότητα δοκιμών με άλλα μηχανήματα ,όπως τύπου ΑΒ
Οι γνώμες ευπρόσδεκτες
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υποθέτω πως έλεγξες αν λειτουργούν τα tweeters.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Υποθέτω πως έλεγξες αν λειτουργούν τα tweeters.
Ασφαλώς τα tweeters λειτουργούν, αυτό που πρέπει να εξετασω με κάποιο τρόπο είναι αν υπολειτουργούν.
Δεν νομίζω πάντως να είχαν κάποια extreme πρότερη μεταχείριση.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
λιγο σπανιο να ειναι χαλασμενα και τα 2 τουιτερ... μπορει να φταιει και ο ενισχυτης σου να βγαζει λιγο αδυναμα πριμα, μπορει ακομα και τα ηχεια να εχουν λιγο αδυναμια στα πριμμα χωρις να εχουν προβλημα,, λιγο το ενα λιγο το αλλο βγαινει το αποτελεσμα που εχεις, η εκτος και ακουγονται παρα πολυ σιγα... με τι πυγη ακους; με την καρτα του υπολογιστη; παιζει ρολο και η πυγη.. ακομα και το καλωδιο interconnect παιζει ρολο, εγω που πεταξα το συμβατικο καλωδιο και εβαλα ενα καλο αλλαξαν τα πριμα εγιναν πιο εντονα και αερατα.. στο λεω αυτο γιατι πριν στο συστημα μου ειχα εξωτερικη καρτα ηχου στο λαπτοπ και τα πριμμα δεν μου αρεσαν καπως μου φαινοντουσαν ελλιπης και ελεγα συνεχεια κατι δεν μου αρεσει ελεγα πως φταινε τα ηχεια μου, αλλα καμια σχεση. πηρα καλη πυγη αλλαξα και καλωδια και μεταμορφωθηκαν τωρα τα ακουω και ευχαριστιεμαι... μια περιπτωση ειναι αυτα που σου επα.. η αλλη περιπτωση ειναι να ειναι οντος χαλασμενα τα τουιτερ η το κροσοβερ.. να δουμε τι θα σου πουν οι πιο ιδικοι
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
α και κατι ακομα.. τα ηχεια σου παιρνουν διπλοκαλωδιωση; δοκιμασε το βοηθαει λιγο
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Οι πηγές είναι ενα media player το οποίο παίζει αρχεία flac συνδεμένο με τόν ενισχυτή μέσω οπτικής toslink καί ενα ραδιόφωνο συνδεμένο μέσω rca.
Για να κάνω εξακρίβωση τής κατάστασης θα αρκούσε να έχω και άλλες συσκευές καί να πραγματοποιούσα τέστ ΑΒ, απλά όμως δέν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Θα ήταν χρήσιμη ιδιαίτερα η γνώμη κάποιου πού να έχει δουλέψει τα συγκεκριμένα μηχανήματα.
Ευχαριστώ πάντως γιά τις απαντήσεις
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Οι πηγές είναι ενα media player το οποίο παίζει αρχεία flac συνδεμένο με τόν ενισχυτή μέσω οπτικής toslink καί ενα ραδιόφωνο συνδεμένο μέσω rca.
Για να κάνω εξακρίβωση τής κατάστασης θα αρκούσε να έχω και άλλες συσκευές καί να πραγματοποιούσα τέστ ΑΒ, απλά όμως δέν έχω αυτή τη δυνατότητα.
Θα ήταν χρήσιμη ιδιαίτερα η γνώμη κάποιου πού να έχει δουλέψει τα συγκεκριμένα μηχανήματα.
Ευχαριστώ πάντως γιά τις απαντήσεις
ακους μουσικη απο το media player του υπολογιστη; χωρις καποια καλη εξωτερικη καρτα ηχου η dac; παντος να ξερεις χανει σιγουρα αποδοση απο τον υπολογιστη χωρις καλο dac.. αν δεν ειναι τεχνικη βλαβη απο τα ηχεια σου τοτε ειναι σιγουρα προβλημα γυρω απο τα μηχανηματα σου.. ειναι λιγο λεπτο το θεμα και λιγο δυσκολο καποιος να σου δωσει μια σιγουρη απαντηση....

πειτε την γνωμη σας ρε παιδια!!!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Οι επαφές πίσω είναι ΟΚ; Οι γέφυρες; Μήπως δεν ακουμπούν καλά; Αν βάλεις τα καλώδια μια στους πάνω ακροδέκτες και μία στους κάτω, παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα;
 


Μηνύματα
117
Reaction score
62
Τελικά μετά απο μήνες, τα πακεταρισα και τα έφερα για έλεγχο στό service στην Αθήνα.
Εκεί μετά από δοκιμές διαπιστώθηκε ότι βλάβη δέν υπάρχει.
Απλώς αυτός είναι ο ηχητικός χαρακτήρας τους.
Να επισημανω την καλή διάθεση τού κυρίου Βασίλη απο το Compusound νά τό ερευνήσει.
Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να πάρουμε ένα-ένα τα θέματα...
Αρχίζεις το παρόν άρθρο λέγοντας μας πως <<παρατηρείς μια ανεπάρκεια στις υψηλές συχνότητες>>.
Η παρατήρηση σου αυτή μπορεί να έχει δυο αίτια.
Υπάρχει όντως κάποιο θέμα σε ένα κομμάτι της αλυσίδας αναπαραγωγής ή το αυτί σου, συνηθισμένο από κάποιο σύστημα με εμφατική υψηλή περιοχή, κάνει λάθος εκτίμηση.

Μια που στην δεύτερη περίπτωση δεν μπορεί να βρεθεί λύση, πιάνω την πρώτη...
Τα μικρά ηχεία βάσης συνηθίζεται να έχουν εμφατική υψηλή περιοχή. Αυτό διότι τα tweeters διαθέτουν αρκετά μεγαλύτερη ευαισθησία από τα midwoofer μικρής διαμέτρου και οι κατασκευαστές, προκειμένου να δώσουν ένα κλικ στην ευαισθησία, τα αφήνουν ποιο <<ελεύθερα>>.

Για να καταλάβεις τι εννοώ, όταν το ηχείο σου δηλώνεται αντίστασης 4-8 Ωμ, έχει μπροστά από το κύκλωμα του tweeter μια μεγάλη βατική αντίσταση 4,7 Ωμ, προκειμένου να ρίξει την στάθμη του.

Συμπεραίνω λοιπόν, αποκλείοντας τα ηχεία, πως ο ενισχυτής σου <<είναι>> η αιτία του <<κακού>>.
Μάλιστα, από την στιγμή που χρησιμοποιείς ψηφιακή σύνδεση (οπτική), βγαίνουν εκτός και τα όποια καλώδια διασύνδεσης, που θα μπορούσαν να είναι αίτιο.
Αυτό που εύκολα μπορείς να κάνεις, είναι να ελέγξεις αν φταίει η βαθμίδα του Dac του ενισχυτή σου ή το κύκλωμα ενίσχυσης.
Αυτό συνδέοντας αναλογικά και ψηφιακά την ίδια πηγή και παρατηρώντας τονικές διαφορές.

Θα έδινα την ψήφο μου, ως αιτία του <<κακού>>, στο ενσωματωμένο Dac του Tangent.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Ισως ειναι ο χαρακτηρας των μηχανηματων τετοιος η των ηχειων η του ενισχυτη.
Το εχω συναντησει και εγω σε μηχανηματα που αλλαζα κατα καιρους
μερικα μου φαινοντουσαν πιο θολα στα πριμα αλλα πιο προβολικα.

Προσεξε ομως σε τι σταθμες ακους αν ακους ψυθιριστα μουσικη ισως ολο το αποτελεσμα να σου ακουγετε θολο δοκιμασε να ακουσεις σε μετριες ως δυνατες εντασεις ισως εκει το αποτελεσμα να ειναι πιο ισορροπημενο.

Με της συνδεσεις μπορεις να παιξεις που λεει ο πετρος πιο πανω οπτικαλ
coxial, rca, η xlr αν εχεις εχει διαφορα στον ηχο αλλα στο απειροελαχιστο.

Ισως σαν ακροατης να σου αρεσει να ακους "πριμαριστα"
Την επομενη φορα που θα επιλεξεις ενισχυτικα μην πεις οχι σε μηχανημα που εχει ρυθμιστικα πριμων-μπασων ξερεις αυτα τα 2 κουμπακια που βρωμιζουν τον ηχο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ο συνήθης ύποπτος είναι ο χώρος.
Τοποθέτηση, απόσταση ακρόασης, συμπεριφορά του χώρου στο φάσμα (χρόνοι αντήχησης, ιδιοσυντονισμοί, κλπ).

Πέραν της "αιτίας", η "θεραπεία" εμπεριέχεται στην αναγκαία ισοσταθμιση.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
62
Επανέρχομαι μετά από 4+ χρόνια.

Έπεσε στα χέρια μου ένα παλιό apple mac mini το οποίο έχει οπτική έξοδο και το συνέδεσα με τα

Eltax Monitor III & Tangent Ampster

Ε, λοιπόν δεν θα το πιστέψετε ! Εμφανίστηκαν πρίμα ! , μια αξιοπρέπεια την έχει πάντως.

Το συστηματακι ήταν σχεδόν παροπλισμένο και επανήλθε στη ζωή !
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top