Yamaha WXAD-10 MusicCast (audio streamer)

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Εγκατεστησε το foobar. Πατησε την επιλογη library > configure


View attachment 93798

Eπελεξε τον δισκο που θες να διαβασει.

View attachment 93803

Apply > OK και θα μπορεις μετα απο την εφαρμογη να δεις τα αρχεια σου.
Πολυ καλη επιλογη το wxad-10. Το εχω λιγο καιρο και το εχω καταευχαριστηθει. Καλοακουστο!!
ΟΚ ευχαριστώ πολύ, δεν βλέπω την ώρα να πάω σπίτι και να το δοκιμάσω....:dance2:
 


Μηνύματα
600
Reaction score
674
Μόλις το έστησα και είμαι πολύ χαρούμενος :):):)
Καλό Πάσχα σε όλους.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Μια τελευταία (ελπίζω) ερώτηση
Μέχρι χθες που διάβαζε τον C οτι αρχείο ήταν flac το αναγνώριζε σαν flac τώρα με το foobar τα αναγνωρίζει ως pcm ξέρει κανεις γιατι;
 

Μηνύματα
600
Reaction score
674
Μια τελευταία (ελπίζω) ερώτηση
Μέχρι χθες που διάβαζε τον C οτι αρχείο ήταν flac το αναγνώριζε σαν flac τώρα με το foobar τα αναγνωρίζει ως pcm ξέρει κανεις γιατι;
Καλησπέρα και πάλι (τελικά δεν ήταν η προηγούμενη η τελευταία ερώτηση :headbang:) Το foobar ενώ στον δίσκο του pc βλέπω όλα τα τραγούδια του άλμπουμ η library που διαβάζει το musiccast βλέπει μόνο τα 2.
Εχει τύχει σε κανένα σας;
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
Μια ερώτηση προς τους κατόχους...το Spotify για να παίξει χρειάζεται να έχεις Premium account?
 



Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Αν έχεις premium λογαριασμό είτε μέσω του Spotify είτε μέσω του Music Cast κάνεις streaming ότι ακούς στην φορητή συσκευή μου διαθέτεις εφόσον είναι συνδεδεμένες στο ίδιο δίκτυο
Screenshot_20180419-184946.jpg
Screenshot_20180419-184923.jpg
...
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
Τελικά βρήκα τον τρόπο να ακούω μουσική από το Spotify χωρίς Premium Account. Για όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να συμβιβαστούν με την χαμηλότερη ποιότητα ήχου του Standard Account, κάνουμε εγκατάσταση στο κινητό το Spotify και δημιουργούμε ένα απλό λογαριασμό, μετά ενεργοποιούμε το Bluetooth και στις δύο συσκεύες και όταν συνδεθεί το WXAD-10 στο κινητό, τότε τρέχουμε το Spotify από το κινητό, επιλέγουμε ότι τραγούδι θέλουμε να ακούσουμε και πηγαίνουμε στο Μusicast και επιλέγουμε source Bluetooth. Έτοιμοι!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Τελικά βρήκα τον τρόπο να ακούω μουσική από το Spotify χωρίς Premium Account. Για όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να συμβιβαστούν με την χαμηλότερη ποιότητα ήχου του Standard Account, κάνουμε εγκατάσταση στο κινητό το Spotify και δημιουργούμε ένα απλό λογαριασμό, μετά ενεργοποιούμε το Bluetooth και στις δύο συσκεύες και όταν συνδεθεί το WXAD-10 στο κινητό, τότε τρέχουμε το Spotify από το κινητό, επιλέγουμε ότι τραγούδι θέλουμε να ακούσουμε και πηγαίνουμε στο Μusicast και επιλέγουμε source Bluetooth. Έτοιμοι!
ναι αλλα ετσι εκτος απο την χειροτερη ποιοτητα ηχου,τις διαφημισεις,εχεις και το κινητο δεσμευμενο οση ωρα ακους το spotify.Με την συνδεση με wifi,κανεις εκκινηση του spotify απο το κινητο (ειτε αμεσα,ειτε μεσα απο το musicCast),επιλεγεις οτι θελεις να ακουσεις και μετα φευγεις απο την εφαρμογη,γιατι το σημα απο το spotify το λαμβανει το wxad-10. Mε την πρωτη ευκαιρια βρες 3-4 φιλους να κανετε μια οικογενειακη συνδρομη (θα σας ερθει απο 3 ευρω το μηνα.......οσο μισος καφες δηλαδη).
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
ναι αλλα ετσι εκτος απο την χειροτερη ποιοτητα ηχου,τις διαφημισεις,εχεις και το κινητο δεσμευμενο οση ωρα ακους το spotify.Με την συνδεση με wifi,κανεις εκκινηση του spotify απο το κινητο (ειτε αμεσα,ειτε μεσα απο το musicCast),επιλεγεις οτι θελεις να ακουσεις και μετα φευγεις απο την εφαρμογη,γιατι το σημα απο το spotify το λαμβανει το wxad-10. Mε την πρωτη ευκαιρια βρες 3-4 φιλους να κανετε μια οικογενειακη συνδρομη (θα σας ερθει απο 3 ευρω το μηνα.......οσο μισος καφες δηλαδη).
Το κινητό που χρησιμοποιώ είναι χωρίς sim και παροπλισμένο εδώ και 3 μήνες, σε όλα όμως που ανέφερες θα συμφωνήσω και αυτό σκοπεύω να κάνω σύντομα. Μπορεί όμως κάποιοι να ενδιαφέρονται για τον standard λογαριασμό, γι' αυτό το έγραψα.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Σε hi fi θα πάρω καλύτερο ηχητικο αποτελεσμα απότι δίνει ενα tablet τύπου mls κατοσταρικου. Κυρίως με ενδιαφέρει το spotify.

Το hi fi,
Phonic mar4 + audio spectrum cm2 or mar4 + audio spectrum tls40
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλησπέρα!
Σε hi fi θα πάρω καλύτερο ηχητικο αποτελεσμα απότι δίνει ενα tablet τύπου mls κατοσταρικου. Κυρίως με ενδιαφέρει το spotify.

Το hi fi,
Phonic mar4 + audio spectrum cm2 or mar4 + audio spectrum tls40
Aπο το tablet παίρνεις σήμα από την έξοδο ακουστικών ή έχεις κάποιο usb dac? Αν εννοείς το πρωτο , θα πάρεις σημαντικα καλύτερο ηχητικο αποτελεσμα .
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Aπο το tablet παίρνεις σήμα από την έξοδο ακουστικών ή έχεις κάποιο usb dac? Αν εννοείς το πρωτο , θα πάρεις σημαντικα καλύτερο ηχητικο αποτελεσμα .
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Το πρώτο. Έχω το τάμπλετ καρφωμένο σε εναν stanton rm 100 μίκτη και από εκεί στον ενισχυτή. Ειμαι αναλογικός και ψάχνω να δω πως μπορώ να ακούσω ψηφιακά όσο το δυνατόν καλύτερα σε αυτό το σύστημα. Βασικά δεν έχω ιδέα αν με παίρνει και για κάτι καλύτερο από το yamaha.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Σημερα αποφασισα να δοκιμασω και εγω το spotify premium μιας και σε λιγες ωρες ληγει η προσφορα με τα 0,99€ τον μηνα,για 3 μηνες.
Μεχρι τωρα ακουγα free απο την εξοδο ακουστικων ενος ταμπλετ.

Εκανα εγγραφη,ανοιξα την εφαρμογη musicCast στο κινητο,και συνδεθηκα με το wxad-10. Επαθα πλακα με την διαφορα του ηχου. Συνδιασμος wxad-10 & spotify ειναι σουπερ!

Screenshot_2018-12-31-02-35-56-334_com.yamaha.av.musiccastcontroller[1].png
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Το πρώτο. Έχω το τάμπλετ καρφωμένο σε εναν stanton rm 100 μίκτη και από εκεί στον ενισχυτή. Ειμαι αναλογικός και ψάχνω να δω πως μπορώ να ακούσω ψηφιακά όσο το δυνατόν καλύτερα σε αυτό το σύστημα. Βασικά δεν έχω ιδέα αν με παίρνει και για κάτι καλύτερο από το yamaha.

Σε ρωτησα, γιατι αν η ταμπλετα εχει δυνατοτητα otg και android απο 7 και μετα και εχεις usb dac ,τοτε μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια (και καλυτερα ακομα αναλογα με την ποιοτητα του usb dac) που θα κανεις με το wxad-10 (απλα η ταμπλετα θα ειναι το player και οχι το μεσο διαχειρησης της application που τρεχει το wxad-10).Αλλα η διαφορα της εξοδου ακουστικων της ταμπλετας με το wxad-10 ειναι τεραστια.Αν μπορεις να κανεις την κινηση οικονομικα μην το σκεφτεσαι.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Πολύ βασικό στο Spotify να επιλέξουμε από τις ρυθμίσεις high quality και στις ρυθμίσεις του musicCast την επιλογη uncompressed.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Σε ρωτησα, γιατι αν η ταμπλετα εχει δυνατοτητα otg και android απο 7 και μετα και εχεις usb dac ,τοτε μπορεις να κανεις την ιδια δουλεια (και καλυτερα ακομα αναλογα με την ποιοτητα του usb dac) που θα κανεις με το wxad-10 (απλα η ταμπλετα θα ειναι το player και οχι το μεσο διαχειρησης της application που τρεχει το wxad-10).Αλλα η διαφορα της εξοδου ακουστικων της ταμπλετας με το wxad-10 ειναι τεραστια.Αν μπορεις να κανεις την κινηση οικονομικα μην το σκεφτεσαι.
Καλημέρα!
Έχω από όλα πλην του usb dac. (Pc,laptop.android7 κλπ) Ψηφιακά αρχεία ήχου όμως δεν έχω πέρα από κάποια που συνοδεύουν ορισμένους δίσκους. Γιαυτό και ανέφερα συγκεκριμένα το spotify. Ψάχνοντας λοιπόν είδα το yamaha και μου φάνηκε εξαιρετικό. Κατόπιν βρήκα και την συζήτηση εδώ και χάρηκα με αυτά που διαβάζω. Ωστόσο πριν παραγείλω προσπαθώ να δω αν έχω και καλύτερη επιλογή που να ταιριάζει στον ενισχυτή -ηχεία που διαθέτω.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Καλημέρα!
Έχω από όλα πλην του usb dac. (Pc,laptop.android7 κλπ) Ψηφιακά αρχεία ήχου όμως δεν έχω πέρα από κάποια που συνοδεύουν ορισμένους δίσκους. Γιαυτό και ανέφερα συγκεκριμένα το spotify. Ψάχνοντας λοιπόν είδα το yamaha και μου φάνηκε εξαιρετικό. Κατόπιν βρήκα και την συζήτηση εδώ και χάρηκα με αυτά που διαβάζω. Ωστόσο πριν παραγείλω προσπαθώ να δω αν έχω και καλύτερη επιλογή που να ταιριάζει στον ενισχυτή -ηχεία που διαθέτω.
Απο την στιγμη που εχεις λαπτοπ,μπορεις να παρεις ενα usb dac και να χρησιμοποιεις αυτο για player και για spotify.Αν ομως η κυρια χρηση θα ειναι το spotify και οχι τοσο η αναπαραγωγη δικων σου ψηφιακων αρχειων , τοτε μαλλον η λυση του wxad-10 ειναι πιο βολικη.Επισης δυσκολα θα βρεις usb dac σε αυτα τα χρηματα που να παιζει καλυτερα απο το wxad-10 και βεβαια πρεπει να υπολογισεις και ενα ποσο για usb καλωδιο.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Aπο συγκριτικη δοκιμη στο hi-fi choice Νοεμβριου (το αρχειο το εχω μετατρεψει σε jpeg ,αλλα και παλι δεν ξερω αν επτρεπεται να το αναβασω,αν οχι σβηστε το). Λεει καποια πραγματακια που ισως ενδιαφερουν οποιον θελει να το αγορασει.



Hi-Fi Choice - November 2018  UK.jpg


Hi-Fi Choice - November 2018  UK.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.435
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top