Πέθανε ο Γιάννης Κουτουβός -ο άνθρωπος που έφερε για πρώτη φορά τους Scorpions στην Ελλάδα

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έφυγε από την ζωή ο Γιάννης Κουτουβός, μουσικός, ραδιοφωνικός παραγωγός, αρχισυντάκτης μουσικών περιοδικών, στέλεχος δισκογραφικής και με πολυσχιδείς δράσεις στον κόσμο της μουσικής. Παρέμεινε δραστήριος στο χώρο της ροκ έως το τέλος της ζωής του.

Ο Γιάννης Κουτουβός διετέλεσε συνεργάτης στον «Αθήνα 9.84» με την εκπομπή «Ροκαρόλα» όπου μοιράστηκε με τους ακροατές του σταθμού μελωδίες από την ροκ σκηνή της.

Επί πολλά χρόνια ήταν υπεύθυνος ξένου ρεπερτορίου στην ΕΜΙ ενώ διετέλεσε αρχισυντάκτης στο περιοδικό Rock- New wave – Heavy metal.

Ο ίδιος υπήρξε μουσικός με τα συγκροτήματα Mini boys και The Gravel παρουσιάζοντας τα δικά του τραγούδια.

Παραγωγός ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών εκπομπών συνέβαλε στην άνοδο της δημοτικότητας συγκροτημάτων όπως οι Iron Maiden, Saxon κλπ.

Παράλληλα ήταν μάνατζερ συγκροτημάτων ενώ ήταν ο άνθρωπος που έφερε για πρώτη φορά τους Scorpions στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
O ιδρυτής του Metal Hammer & Heavy Metal και σπουδαίο κομμάτι της ελληνικής heavy metal δισκογραφίας, Γιάννης Κουτουβός, έφυγε χθες από τη ζωή σε ηλικία 60 ετών από καρδιακή ανακοπή.
Screenshot_2.jpg




Ο κύριος Κουτουβός ήταν ένας από τους πρωτοπόρους όσον αφορά το heavy metal στη χώρα μας τις δεκαετίες 1980-90, εμπλεκόμενος κυρίως στην EMI και στη CBS ως υπεύθυνος ξένου ρεπερτορίου. Ήταν ο άνθρωπος που ευθυνόταν σε μεγάλο βαθμό για την επιτυχία συγκροτημάτων όπως οι Scorpions, Iron Maiden, Saxon, Μοtorheadκαι Whitesnake στην Ελλάδα, κυκλοφόρησε πολλές σχετικές βινυλιακές συλλογές, και είχε μεγάλη συμβολή στον ερχομό αυτών των σπουδαίων συγκροτημάτων για πρώτη φορά στη χώρα μας, είτε για συναυλίες, είτε για promotion.
ΓΙΑΝΝΗΣ     ΚΟΥΤΟΥΒΟΣ.jpg


Δραστήριος ροκάς μέχρι το τέλος της ζωής του. Ως μουσικός, σχημάτισε τους MiniBoys (1967-1972) και τους TheGraveL (1972-1982) με τους οποίους έδωσε επεισοδιακά ρεσιτάλ, στην διάρκεια της δικτατορίας και κάποια χρόνια μετά, παρουσιάζοντας και δικά του τραγούδια.

Οι Gravel, στην αυθεντική τους σύνθεση, το 1978. Πάνω από αριστερά: Χρήστος Σπυρόπουλος, Γιάννης Κουτουβός.
Κάτω από αριστερά: Νίκος Σμυρνιόπουλος, Παναγιώτης Αυλωνίτης.
Ήταν από τα λίγα συγκροτήματα, που παρέμειναν μετά την πτώση της χούντας, όταν η ψυχεδελική σκηνή κατέρρευσε, από την επέλαση του αντάρτικου και πολιτικού τραγουδιού (περίοδος του ανταρτορόκ).
The GraveL.jpg

Ο Γιάννης Κουτουβός, εμφανίζεται ως Janis Koutouvos, και καταγράφεται συνεπώς ως ο έλληνας Γιάννης που θέλει να γράφεται με ένα «ν», πολύ πριν τον Βαρουφάκη.
Ο λόγος, για αυτή την αναγραφή του βαφτιστικού του ονόματος, ήταν η λατρεία που είχε στην Janis Joplin.


30729556_10213841438303717_8187650255496413184_n.jpg

30742301_10213841438623725_4701223180172263424_n.jpg


Δε μπορώ να ξέρω αυτός ο άνθρωπος τι δεν έκανε, αλλά η γενιά μου του οφείλει τόσα πολλά για αυτά που έκανε και άφησε πίσω του!Στα πέτρινα χρόνια των 80's σε μία χώρα πρωτόγονη, με ΠΑΣΟΚο-προπαγάνδες τύπου "ο επιμένων ελληνικά" ,σκυλάδικο στο φουλ και δαιμονοποίηση κάθε τι εισαγόμενου, συνέδεσε το όνομα του με τη γνωστοποίηση της αγαπημένης μας μουσικής και με ονόματα όπως IRON MAIDEN, SCORPIONS, EMI, SPITFIRE - First Attack, περιοδικό Heavy Metal(κατόπιν Metal Hammer), σκληρός ήχος....τι άλλο να ζητήσεις!Προσωπικά του είμαι ευγνώμων για όσα έμαθα εξαιτίας του και για αυτά που γλίτωσα!
Καλό ταξίδι Γιάννη...σε ευχαριστούμε για όλα!
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
"Επί πολλά χρόνια ήταν υπεύθυνος..."
"Παράλληλα ήταν μάνατζερ συγκροτημάτων ενώ ήταν ο άνθρωπος που έφερε για πρώτη φορά τους Scorpions στην Ελλάδα."

Το 1982 ο αποδημησας δεν ζουσε καν - και το επι πολλα χρονια... ηταν μονον 28 χρονων! Μαλλον οσοι τα γραφουν δεν τον ηξεραν καν!
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
"Επί πολλά χρόνια ήταν υπεύθυνος..."
"Παράλληλα ήταν μάνατζερ συγκροτημάτων ενώ ήταν ο άνθρωπος που έφερε για πρώτη φορά τους Scorpions στην Ελλάδα."

Το 1982 ο αποδημησας δεν ζουσε καν - και το επι πολλα χρονια... ηταν μονον 28 χρονων! Μαλλον οσοι τα γραφουν δεν τον ηξεραν καν!
Μάλλον τον μπερδεύεις με άλλον:( ο άνθρωπος ήταν 60 ετών.
Ο Κουτουβός ήταν ένας από τους πρωτοπόρους όσον αφορά το heavy metal στη χώρα μας τις δεκαετίες 1980-90, εμπλεκόμενος κυρίως στην EMI και στη CBS ως υπεύθυνος ξένου ρεπερτορίου. Ήταν ο άνθρωπος που ευθυνόταν σε μεγάλο βαθμό για την επιτυχία συγκροτημάτων όπως οι Scorpions, Iron Maiden, Saxon, Μοtorheadκαι Whitesnake στην Ελλάδα, κυκλοφόρησε πολλές σχετικές βινυλιακές συλλογές, και είχε μεγάλη συμβολή στον ερχομό αυτών των σπουδαίων συγκροτημάτων για πρώτη φορά στη χώρα μας, είτε για συναυλίες, είτε για promotion.
Δραστήριος ροκάς μέχρι το τέλος της ζωής του. Ως μουσικός, σχημάτισε τους MiniBoys (1967-1972) και τους TheGraveL (1972-1982) με τους οποίους έδωσε επεισοδιακά ρεσιτάλ, στην διάρκεια της δικτατορίας και κάποια χρόνια μετά, παρουσιάζοντας και δικά του τραγούδια.
175703_5565543dc5be73e0f93658748e7d77d4.jpg
175705_251f9f75add40d920132ea52a45d41dd.jpg
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πωπω τι μακακκια εκανα μπερδευτηκα μεταξυ δυο θανατων, ενος 28χρου σουηδου dj και του Κουτουβου (που οντως δεν γνωριζα ως μη φιλος των μουσικων του αναζητησεων), και τους συνδυασα ως το ιδιο προσωπο:(
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Όντας πιτσιρίκος της Δυτικής Όχθης το '80 (Άγιοι Ανάργυροι) έζησα την επιροή που είχε και μέσω του περιοδικού και όλης της metal σκηνής της εποχής.

Δεν ήταν και leader της γενιάς μας αλλά άφησε το αποτύπωμά του (και δεν το λες και για πολλούς αυτό).

Κρίμα. RIP.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Κρίμα...

"Με έμπλεξε" στα πρώτα 80s με Ιron Maiden και Saxon, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι αυτά δεν ήταν ακούσματα για εμένα...
Του χρωστάω όμως (και αυτού) το ερέθισμα να ψάχνομαι μουσικά...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Κρίμα...

"Με έμπλεξε" στα πρώτα 80s με Ιron Maiden και Saxon, αλλά γρήγορα κατάλαβα ότι αυτά δεν ήταν ακούσματα για εμένα...
Του χρωστάω όμως (και αυτού) το ερέθισμα να ψάχνομαι μουσικά...
Και αργότερα μεταπήδησες σε SLAYER και γενικότερα στο thrash.Eύγε.:D
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Πωπω τι μακακκια εκανα μπερδευτηκα μεταξυ δυο θανατων
Συμβαινουν αυτα!!;)
[DOUBLEPOST=1524328866][/DOUBLEPOST]Το 1982 μαθητης γυμνασιου αρχισα να τον ακουω στο ραδιοφωνο,και μετα να βλεπω τις metal εκπομπες του στην τηλεοραση. Ηταν ο ανθρωπος οπου με εσπρωξε στην metal μουσικη,και ευτυχως παραμενω ακομα!!
Καθομουν πανω απο ενα φορητο κασετοφωνο και εγραφα τις εκπομπες του. Κριμα που δεν τις εχω ακομα.Το Heavy metal /Metal hammer ανεληπως καθε μηνα στα χερια μου.
Ηταν ο ανθρωπος που εκανε τον Ελληνα να αγαπησει την μεταλ σκηνη!!
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Δυτικής Όχθης το '80 (Άγιοι Ανάργυροι)
Συντοπιτης!!
[DOUBLEPOST=1524329687][/DOUBLEPOST]Οι Spitfire, η μπάντα (πρωτίστως) τουΗλία Λογγινίδη και του Ντίνου Κωστάκη την οποία βρήκε και ανέβασε στο πάλκο ο Γιάννης Κουτουβός, είναι από τους λίγους ευτυχείς που έχουν καταφέρει να γράψουν στην πέτρα (in rock, σα να λέμε), ανεξίτηλα, με τα τραγούδια και τη στάση ζωής τους μια μεγάλη αλήθεια.

 

D

Deleted member 23222

Guest
Συντοπιτης!!
[DOUBLEPOST=1524329687][/DOUBLEPOST]Οι Spitfire, η μπάντα (πρωτίστως) τουΗλία Λογγινίδη και του Ντίνου Κωστάκη την οποία βρήκε και ανέβασε στο πάλκο ο Γιάννης Κουτουβός, είναι από τους λίγους ευτυχείς που έχουν καταφέρει να γράψουν στην πέτρα (in rock, σα να λέμε), ανεξίτηλα, με τα τραγούδια και τη στάση ζωής τους μια μεγάλη αλήθεια.

Πω πω τι μου θύμισες;;;
Νομίζω αυτή ήταν η μπάντα που κόντεψε να ξεσπάσει εμφύλιος στο...Ελληνομεταλιστάν...
Πόσα γράμματα να τους φτύνουν κι άλλα τόσα να τους υμνούν...στο Ποπ και Ροκ της εποχής...

Τα άτιμα τα χρόνια ...
 


D

Deleted member 23222

Guest
Πω πω τι μου θύμισες;;;
Νομίζω αυτή ήταν η μπάντα που κόντεψε να ξεσπάσει εμφύλιος στο...Ελληνομεταλιστάν...
Πόσα γράμματα να τους φτύνουν κι άλλα τόσα να τους υμνούν...στο Ποπ και Ροκ της εποχής...

Τα άτιμα τα χρόνια ...
Λάθος έκανα, το θυμήθηκα τώρα.
Η μπάντα ήταν οι Northwind !!!
Τους Spitfire δεν τους θυμάμαι τελικά...
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τέλη 90ς πρέπει να ήταν που ο Κουτουβός άνοιξε ένα υπέροχο ροκάδικο που λεγόταν Rock Museum μήπως και σπάσει το μονοπώλιο του Λίμπο και του Χωρίς Ανάσα κάπου στο Χαιδάρι... Ελάχιστοι το πρόλαβαν αφού σαν φουλ παράνομο(club υπόγειο με πολλά σκαλοπάτια) του το έκλεισε πολύ γρήγορα η αστυνομία. Πρόλαβα να πάω 2 φορές και πραγματικά θυμάμαι ότι αισθητικά, ήταν το πιο όμορφο ροκάδικο που έχω δει. Ό,τι είχε μαζέψει από μεγάλα ονόματα του παγκόσμιου ροκ και μέταλ το είχε βάλει εκεί μέσα. Ήταν ένα αληθινό μουσείο...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.819
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top