Υπολογιστής και media server panasonic

Μηνύματα
127
Reaction score
3
Καλησπέρα
έχω ένα πρόβλημα με την παρακάτω σύνδεση, έχω μια Panasonic η οποία συνδέεται με καλώδιο δικτύου στο router στο οποίο επάνω κουμπώνει και ο σταθερός υπολογιστής.
Θέλω να βλέπω ταινίες απ τον υπολογιστή στην τηλεόραση.
Έχω κάνει κοινή χρήση ενός δίσκου στον υπολογιστή και μου εμφανίζει και τον δίσκο στο δίκτυο αλλά όταν μπαίνω απο την τηλεόραση στην επιλογή media server βλέπω μόνο τα αρχεία που έχει ο σταθερός στη βιβλιοθήκη και καθόλου τον δίσκο G.
Μηπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ.
 

Attachments


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα
έχω ένα πρόβλημα με την παρακάτω σύνδεση, έχω μια Panasonic η οποία συνδέεται με καλώδιο δικτύου στο router στο οποίο επάνω κουμπώνει και ο σταθερός υπολογιστής.
Θέλω να βλέπω ταινίες απ τον υπολογιστή στην τηλεόραση.
Έχω κάνει κοινή χρήση ενός δίσκου στον υπολογιστή και μου εμφανίζει και τον δίσκο στο δίκτυο αλλά όταν μπαίνω απο την τηλεόραση στην επιλογή media server βλέπω μόνο τα αρχεία που έχει ο σταθερός στη βιβλιοθήκη και καθόλου τον δίσκο G.
Μηπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ.
Γράφω από κινητό τώρα και δεν μπορώ να το τσεκάρω σε pc, αλλά νομίζω πως αν κανείς δεξί κλικ πάνω στα folders με τα περιεχόμενα του δίσκου , υπάρχει η επιλογή "include in library" η κάπως έτσι.
Το επιλέγεις και λογικά θα το δεις στην panasonic σου.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
3
Καλημέρα
πρόσθεσα το δίσκο στη βιβλιοθήκη και σαν νεα βιβλιοθήκη αλλά και σαν παρακλάδι στα βίντεο αλλά τίποτα..
Δοκίμασα και αυτό το share with και ενώ πατάω homegroup όταν ξανά πάω στην επιλογή φαίνεται οτι δεν έχει αλλάξει (noboby) με την κλειδαριά.
Έκανα και κοινή χρήση τον φάκελο της ταινίας 9 λ.χ αλλα και πάλι τίποτα, στην τηλεόραση φαίνεται μόνο τα document, picture, music, video...
 

Attachments



Μηνύματα
127
Reaction score
3
Δε βάζεις Universal Media Server να τελειώνεις; ;)

Ευχαριστώ πολύ Zizik! Τελικά ήταν πανεύκολο! :D
Τώρα όμως να ρωτήσω κάτι άλλο..
Μερικοί υπότιτλοι παίζουν κανονικά και άλλοι βγαίνουν κινέζικοι..
Έκανα μια συγκριση στα αρχεία αλλά δε βρισκω κάτι. όλα είναι .srt με το ίδιο όνομα , κάποια έχουν το <i> ή <b> πριν και μετά τους υπότιτλους αλλά δεν κάνει διαφορά. αν παίξει απ την αρχή όλα καλά αλλιώς βγαίνουν κινέζικα..
Στις ρυθμίσεις υποτίτλων έβαλα forced langugae : gr
non-unicode subtitle encoding : codepage1253 windows greek

Επίσης στο subtitle language priority να βάλω πρώτα τα ελληνικά;;;

Τέλος μήπως το gr είναι λάθος για το 3letter language code; να βάλω gre ή ell ;;

Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Μηνύματα
127
Reaction score
3
Ευχαριστώ πολύ Zizik! Τελικά ήταν πανεύκολο! :D
Τώρα όμως να ρωτήσω κάτι άλλο..
Μερικοί υπότιτλοι παίζουν κανονικά και άλλοι βγαίνουν κινέζικοι..
Έκανα μια συγκριση στα αρχεία αλλά δε βρισκω κάτι. όλα είναι .srt με το ίδιο όνομα , κάποια έχουν το <i> ή <b> πριν και μετά τους υπότιτλους αλλά δεν κάνει διαφορά. αν παίξει απ την αρχή όλα καλά αλλιώς βγαίνουν κινέζικα..
Στις ρυθμίσεις υποτίτλων έβαλα forced langugae : gr
non-unicode subtitle encoding : codepage1253 windows greek

Επίσης στο subtitle language priority να βάλω πρώτα τα ελληνικά;;;

Τέλος μήπως το gr είναι λάθος για το 3letter language code; να βάλω gre ή ell ;;

Ευχαριστώ πολύ!!!




Τελικά έβαλα και το gre και το ell και στο non-unicode: iso 8859-7 greek και όλα καλά!!
 

Μηνύματα
127
Reaction score
3
Καλημέρα στη παρέα
να ρωτήσω κάτι, ενώ είχα λύσει το παραπάνω πρόβλημα, προέκυψε άλλο θεματάκι και έκανα ένα format και αναβά΄θμιση το interface του ρούτερ.
έπειτα ξανα εγκατέστησα το ums και ενώ τη πρώτη φορά λειτουργησε αμέσως,
τώρα η τηλεόραση γράφει ''media server connection failed'' και δε το βρίσκω.
Το έκανα να επιτρέπεται απο το τείχος προστασίας αλλά πάλι τίποτα.
Το ums κάνει scanning folder αλλά έχει αυτό σημασία για το αν συνδέθηκε ή όχι με την τηλεόραση;;

(Zizik καμία βοήθεια!!!!!!......;; )

Ευχαριστώ!
 

Attachments


Μηνύματα
127
Reaction score
3
Μετά από λίγες επανεκκινήσεις το ums μου δείχνει το παρακάτω..
Δεν αναγνωρίζει το ρούτερ; στο config που πατάω δεν έχει κάτι σε tp-link, ξέρει κανείς μήπως τι πρέπει να κάνω;;

ευχαριστώ.
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top