Θολά Martin Logan Clarity?

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Αν ο ενισχυτης δεν εχει καποιο προβλημα και ειναι ολες φασεις σωστες(και ρευματος) μηπως τα ηχεια με τον fidelity θελουν λιγο ανοιγμα ,να ισορροπησει ο ηχος ..?
Tι ενοειτε λεγοντας θελουν ανοιγμα? Ειναι τοποθετημενα τρια μετρα αποσταση μεταξυ τους
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Tι ενοειτε λεγοντας θελουν ανοιγμα? Ειναι τοποθετημενα τρια μετρα αποσταση μεταξυ τους
Και να συγκλίνουν προς τον ακροατή, μην είναι παράλληλα μεταξύ τους.
Εβαλες το NAC σε λειτουργία οπως σου πρότειναν?
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Και να συγκλίνουν προς τον ακροατή, μην είναι παράλληλα μεταξύ τους.
Εβαλες το NAC σε λειτουργία οπως σου πρότειναν?
Tα εκανα ολα αλλα προκοπη δεν ειδα.Προσανατολιζομαι να αλλαξω ηχεια θα ηθελα παλι τα φωτα σας μπατζετ 1500ε για δευτερο χερι ακουω επι το πλειστον RΟC και εντεχνο λαικο τι θα ταιριαζε στον KW 250? Βλεπω τα ΑΤC 19 μου αρεσουν,Χωρος ακροασης 25 τ.μ περιπου
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ένα ενισχυτής 30 ετών όπως ο Luxman, με τελειωμένους πυκνωτές τροφοδοσίας και κυκλώματος, είναι λογικό να μην έχει σωστή απόκριση και ικανότητα ρεύματος.
Αυτή η τονική ανισορροπία έρχεται να δέσει με την άλλη, του ηχείου, και να καταλήξει να σου αρέσει το αποτέλεσμα δύο <<λαθών>>.

Επιπλέον, τα λεγόμενα υβριδικά ηχεία, δηλαδή αυτά που παντρεύουν, ή προσπαθούν, δύο διαφορετικές τεχνολογίες (μεμβράνη και ηλεκτροδυναμικό) πολύ συχνά έχουν σοβαρά θέματα τονικότητας. Δες Martin Logan...

Σε τι απόσταση από τον πίσω τοίχο είναι τα ηχεία?
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Επιπλέον, τα λεγόμενα υβριδικά ηχεία, δηλαδή αυτά που παντρεύουν, ή προσπαθούν, δύο διαφορετικές τεχνολογίες (μεμβράνη και ηλεκτροδυναμικό) πολύ συχνά έχουν σοβαρά θέματα τονικότητας. Δες Martin Logan...

Sorry για το ΟT................ισχυει το ιδιο και για τα F3 της Spicom?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Sorry για το ΟT................ισχυει το ιδιο και για τα F3 της Spicom?
Αν εννοείς για το πάντρεμα των δύο τεχνολογιών είναι το ένα μαγνητοστατικό ενώ το άλλο ηλεκτροσταστικό, διαφέρει η παλλόμενη επιφάνεια, ενώ η συχνότητα διαχωρισμού είναι 450 Hz στο Martin και 180 στο Spicom.
Ευκολότερη συχνότητα οι 180 κύκλοι αλλά και πάλι το δέσιμο δεν είναι απόλυτο από όσο θυμάμαι.

Το πρόβλημα είναι πως τα F3 τα έχω ακούσει μόνο με λαμπάτο ενισχυτή.
Τώρα το πως μπορεί, και αν μπορεί, να οδηγηθεί ένα 4ωμο woofer 18 ιντσών από τα 22 watts ενός λαμπάτου τελικού, είναι ένα θέμα.
Αντίθετα οι μαγνητοστατικές μεμβράνες είναι καθαρά ωμικές και εύκολο φορτίο.
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αν εννοείς για το πάντρεμα των δύο τεχνολογιών είναι το ένα μαγνητοστατικό ενώ το άλλο ηλεκτροσταστικό, διαφέρει η παλλόμενη επιφάνεια, ενώ η συχνότητα διαχωρισμού είναι 450 Hz στο Martin και 180 στο Spicom.
Ευκολότερη συχνότητα οι 180 κύκλοι αλλά και πάλι το δέσιμο δεν είναι απόλυτο από όσο θυμάμαι.

Το πρόβλημα είναι πως τα F3 τα έχω ακούσει μόνο με λαμπάτο ενισχυτή.
Τώρα το πως μπορεί, και αν μπορεί, να οδηγηθεί ένα 4ωμο woofer 18 ιντσών από τα 22 watts ενός λαμπάτου τελικού, είναι ένα θέμα.
Αντίθετα οι μαγνητοστατικές μεμβράνες είναι καθαρά ωμικές και εύκολο φορτίο.
Aν κροσαρει τοσο ψηλα το Μ.Λ. ..........ναι ειναι θεμα, νομιζα οτι ηταν πολυ χαμηλοτερα.

Μαλλον μιλας για το μεγαλυτερο, το F1. Το F3 εχει 8ωμο 12 ιντσο γουφερ. Το εχω ακουσει με 300Β (8 βατ ) και επαιζε.
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Tα εκανα ολα αλλα προκοπη δεν ειδα.Προσανατολιζομαι να αλλαξω ηχεια θα ηθελα παλι τα φωτα σας μπατζετ 1500ε για δευτερο χερι ακουω επι το πλειστον RΟC και εντεχνο λαικο τι θα ταιριαζε στον KW 250? Βλεπω τα ΑΤC 19 μου αρεσουν,Χωρος ακροασης 25 τ.μ περιπου
Καλό μικρό ηχείο. Αν η απόσταση ακρόασης είναι >2 μέτρα πάρε τα τρίδρομα 40άρια
 

kl1

Μηνύματα
160
Reaction score
57
Τα ηχεια ειναι διαφανα και φοβερα το προβλημα σου ειναι ο ενισχυτης σου , και οπως ειπε ο peter meni θα συμφωνησω θελει πυκνωτες νεους κτλ .
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Καλό μικρό ηχείο. Αν η απόσταση ακρόασης είναι >2 μέτρα πάρε τα τρίδρομα 40άρια
Τα 40αρια θελω αλλα ειναι δυσευρετα.Μολις βγουν σε αγγελια φευγουν την ιδια μερα.Καινουρια δεν μπορω να διαθεσω το ποσο
[DOUBLEPOST=1526753937][/DOUBLEPOST]
Τα ηχεια ειναι διαφανα και φοβερα το προβλημα σου ειναι ο ενισχυτης σου , και οπως ειπε ο peter meni θα συμφωνησω θελει πυκνωτες νεους κτλ .
Καλησπερα και ευχαριστω.Δεν ξερω αν καταλαβες καλα μιλαμε για τον MF kw 250s του 2006 και που εχει λιγες ωρες παιξιματος λογω απουσιας μου στο εξωτερικο και οταν ειμαι Ελλαδα λογω πολυκατοικιας.Ο Luxman παιζει πολυ καλα για την ηλικια του και τις ωρες του
 

kl1

Μηνύματα
160
Reaction score
57
Σωστα ναι σορυ ,παντως τα mf ξερω οτι εχουν πολυ χαμηλο ,το συγκεκριμενο μοντελο το δικο σου δεν το εχω ακουσει τι καλωδια εχεις ;
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
Tι ενοειτε λεγοντας θελουν ανοιγμα? Ειναι τοποθετημενα τρια μετρα αποσταση μεταξυ τους
Εννοω μηπως με διαφορετικη τοποθετηση στο χωρο ερθει ο ηχος σε μια ισορροποια.Μου εχει τυχη να ''θαβονται'' ηχεια με αυτον τον τροπο και ελεγα μηπως βοηθησει την κατασταση κατι τετοιο
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Σωστα ναι σορυ ,παντως τα mf ξερω οτι εχουν πολυ χαμηλο ,το συγκεκριμενο μοντελο το δικο σου δεν το εχω ακουσει τι καλωδια εχεις ;
Το μονο προσον που βρηκα στους ΜΦ ειναι σφιχτο και πολυ μπασο,Ειχα παλαιοτερα και τον Α300 και τον εδωσα διοτι ο μπαρμπα Luxman ηταν καλλιτερος.Καλωδια εχω PROAC Responce και eichman κατι τετοιο,χρησιμοποιω τα προακ ειναι λιγο ποιο φωτεινα
[DOUBLEPOST=1526764571][/DOUBLEPOST]
Εννοω μηπως με διαφορετικη τοποθετηση στο χωρο ερθει ο ηχος σε μια ισορροποια.Μου εχει τυχη να ''θαβονται'' ηχεια με αυτον τον τροπο και ελεγα μηπως βοηθησει την κατασταση κατι τετοιο
Ευχαριστω καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.Δυστηχως ο Μουσικαλ Φιντελιτυ δεν ειναι Κρελλ
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
Ευχαριστω καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.Δυστηχως ο Μουσικαλ Φιντελιτυ δεν ειναι Κρελλ
Παρακαλω , παντως τα clarity οταν τα ειχα ακουσει με ολοκληρωμενους krell και jeff rowland δεν παιζανε θολα ,ειχαν βεβαια τον γνωστο ηχο τους(roll off τα ψηλα και το μπασο οχι τελεια δεμενο με την μεβρανη) αλλα σε αποδεκτο επιπεδο.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
19
Παρακαλω , παντως τα clarity οταν τα ειχα ακουσει με ολοκληρωμενους krell και jeff rowland δεν παιζανε θολα ,ειχαν βεβαια τον γνωστο ηχο τους(roll off τα ψηλα και το μπασο οχι τελεια δεμενο με την μεβρανη) αλλα σε αποδεκτο επιπεδο.
Πιστευω οτι με τον ς 300 και τον ΧΛ 400 θα ταιριαζουν πολυ.Αληθεια ξερεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.193
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top