Magnepan 7 vs harbeth

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Γι' αυτό και εγώ δε βλέπω να ξανανοίγω θέμα, γιατί από ό,τι βλέπω έγινα συγκρουσιακός ακούσια και σαν μικρός Ισνογκούντ και ύποπτος ηλιθιότητας έσπειρα τη διχόνοια σε όλο το σάιτ. Να γυρίσω στα πεζά ερωτήματα που αναμοχλεύονται γιατί είμαι και ξεροκέφαλος και ιδεοληπτικός και ας μιλήσουν όσοι τα έχουν ακούσει. Εγώ τι να κάνω να δώσω τα 5+ για να πάρω τα 40.1 ή όχι; Θα πάρω συνολικά καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα με δεδομένο το σωστό χώρο κ.λ.π ;Δεν τα έχω ακούσει τα 40.1 ποτέ παρά μόνο στο διαδίκτυο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Όσο για τα Magnepan (υπέροχα είναι για να μην αρχίσουν οι παρεξηγήσεις πάλι) να τα κρατήσετε και οδηγήστε τα με μονομπλοκ 2 Χ 900. Βάλτε και ηχομονωτικά και παγίδες, διώξτε τα γυναικόπαιδα από το σπίτι, τραπεζάκια να απομακρυνθούν, βάλτε ρολά και κουρτίνες στις τζαμαρίες και στα παράθυρα να μην τα βλέπει ο ήλιος και φτου ξε-λευτερία. Μην σου πω ότι άμα κληρονομήσω και την γκαρσονιέρα στην Κυψέλη αν είναι να την γλιτώσω και δεν την χαρίσω στο κράτος, θα την κρατήσω ποιον να βάλεις πια μέσα, θα αγοράσω τα Magnepan, θα ρίξω και ένα - δυο ντουβάρια και θα πηγαίνω εκεί να ακούω μουσική.Μετά από όλα αυτά δεν θα ακούς μόνο Anne Bisson , Nils Lovgren, Alan Taylor, Pat Metheny, Gary Karr, Schubert trios αλλά επιτέλους και Motorhead. xxx
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Γι' αυτό και εγώ δε βλέπω να ξανανοίγω θέμα, γιατί από ό,τι βλέπω έγινα συγκρουσιακός ακούσια και σαν μικρός Ισνογκούντ και ύποπτος ηλιθιότητας έσπειρα τη διχόνοια σε όλο το σάιτ. Να γυρίσω στα πεζά ερωτήματα που αναμοχλεύονται γιατί είμαι και ξεροκέφαλος και ιδεοληπτικός και ας μιλήσουν όσοι τα έχουν ακούσει. Εγώ τι να κάνω να δώσω τα 5+ για να πάρω τα 40.1 ή όχι; Θα πάρω συνολικά καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα με δεδομένο το σωστό χώρο κ.λ.π ;Δεν τα έχω ακούσει τα 40.1 ποτέ παρά μόνο στο διαδίκτυο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Όσο για τα Magnepan (υπέροχα είναι για να μην αρχίσουν οι παρεξηγήσεις πάλι) να τα κρατήσετε και οδηγήστε τα με μονομπλοκ 2 Χ 900. Βάλτε και ηχομονωτικά και παγίδες, διώξτε τα γυναικόπαιδα από το σπίτι, τραπεζάκια να απομακρυνθούν, βάλτε ρολά και κουρτίνες στις τζαμαρίες και στα παράθυρα να μην τα βλέπει ο ήλιος και φτου ξε-λευτερία. Μην σου πω ότι άμα κληρονομήσω και την γκαρσονιέρα στην Κυψέλη αν είναι να την γλιτώσω και δεν την χαρίσω στο κράτος, θα την κρατήσω ποιον να βάλεις πια μέσα, θα αγοράσω τα Magnepan, θα ρίξω και ένα - δυο ντουβάρια και θα πηγαίνω εκεί να ακούω μουσική.Μετά από όλα αυτά δεν θα ακούς μόνο Anne Bisson , Nils Lovgren, Alan Taylor, Pat Metheny, Gary Karr, Schubert trios αλλά επιτέλους και Motorhead. xxx
Αν έχεις το χώρο, πάρτα. Να τηρήσεις τα στοιχειώδη: ικανές αποστάσεις από πίσω και πλαϊνούς τοίχους, έναν ισχυρό ενισχυτή (>150 watts) με ικανοποιητικό df για τον έλεγχο του woofer και τήρηση του ισόπλευρου τριγώνου.
Και θα ακούς τα πάντα όλα σε ρεαλιστικές στάθμες για οικιακούς χώρους.
Μπορεί να μη λάβεις τις τεχνοκρατικές ευλογίες, αλλά αν είσαι συνειδητοποιημένος θα τα ευχαριστηθείς.

Υ.Γ. Από ό,τι βλέπω στο site του, έχει ένα διαθέσιμο δεύτερο χέρι ο αντιπρόσωπος αυτή την περίοδο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μαλιστα... ηλιθιος γιατι θελησε να συγκρινει τον ΗΧΟ δυο ανομοιων τεχνολογικα ηχειων.
ΗΧΟ συνεκρινε
ΟΧΙ πανελ και μεγαφωνα...
ΗΧΟ!
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.675
τα ηχεία είναι σαν τις γυναίκες.....μερικοί από μας μας αρέσουν με βίτσια ,άλλοι πάλι όχι!:lolsign:
 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Έπιασα λαβράκι. Ως άσχετος ρωτώ. Από το manual του ενισχυτή ποιο στοιχείο μαρτυρά το df του ενισχυτή που ελέγχει τα χαμηλά;
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.675
συνήθως το αναφέρουν στα τεχ. χαρακτηριστικά σαν damping factor στα 8ωμ
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Αν κατάλαβα καλά ένας λόγος, μια διαιρεσούλα και το μυστήριο ελύθη. Ευχαριστώ
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Αστειά λες ή μάλλον ετοιμάζεις αγγελία τα magnpan ;)

Εϊναι γνωστό σε όλους ότι η πλειονοτητα των ηλεκτροδυναμικών ηχείων ΔΕΝ απαιτούν καμμία συντήρηση και δεν έχουν κανένα θέμα αξιοπιστίας. Τα περισσότερα λειτουργούν άψογα ακόμα και μετά από 30 χρόνια ζωής. Προφανώς ανάρτηση των μεγαφώνων και πυκνωτές να θέλουν αλλαγή μετά από δεκαετίες αλλά ΔΕΝ συγκρίνονται με τα megnepan και τα περισσότερα ηλεκτροστατικά και μαγνητοστατικά ηχεία που θέλουν κάθε μερικά χρόνια σοβαρό re-build που στοιχίζει ακόμα και αν ο κατασκευαστής υπάρχει στη γειτονία σου (και όχι στην Αμερική). Επίσης οι ανάγκες οδήγησης ενός πάνελ δεν συγκρίνονται με τίποτα με ένα τυπικό ηλεκτροδυναμικό ηχείο. Το ίδιο ισχύει και για την τοποθέτησή τους.
Είχες ποτέ magnepan και μιλάς εκ πείρας ή βαράς τουφεκιές στον αερα;
-Τα σύγχρονα Magnepan δεν παθαίνουν τίποτα.Το πολύ να κάψουν καμία ασφάλεια που αλλάζει στο λεπτό.
-Η τοποθέτηση,λόγω φυσικής, ισχύει αλλά δείξε μου ηλεκτροδυναμικα ηχεία που δεν θέλουν σωστή τοποθέτηση στον ανάλογο χώρο.
-Με όσο περισσότερα βατ οδηγείς ένα ηχείο είτε της μιας σχολής είτε της άλλης τόσο καλύτερα θα παίξει.
-Όταν το Magnepan στηθεί σωστά το αποτέλεσμα είναι ...μαγεία.
-Προσπάθησα να βρω στο ποστ σου μια σειρά για να συμφωνήσω αλλά δεν τα κατάφερα.;)
 

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Έχω ακούσει διάφορα Magnepan. Όσα είχαν στηθεί άψογα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Όσα όμως είχαν στηθεί πραγματικά σωστά σε όλα. Δε διαφωνώ σε τίποτα γύρω από αυτό. Απλά υπάρχουν άνθρωποι (ουκ ολίγοι) που έχουν πει, επειδή τα είχαν, ότι τα 40.1 μπορούν να οδηγηθούν και από μικρής ισχύος ενισχυτές ,όχι με τα αποτελέσματα που θα έπρεπε, αλλά αξιοπρεπέστατα. Για τα Magnepan δεν το είπε κανένας. Δεν υπάρχει εμπάθεια απέναντί τους, απλά θέλουν πολλά ντεσού και φωνάζουν γι' αυτό. Το ότι είναι μαγικά δεν νομίζω ότι αμφισβητείται από κανένα. Απλά όταν οι απαιτήσεις γίνονται τόσες πολλές και κυρίως αναγκαίες, προσωπικά τελείως υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή. Το ίδιο ισχύει για όλα. Τώρα αν κάποιοι τα προσπερνούν κανένα πρόβλημα όλα είναι ιδεατά. Απλά στα Magnepan δεν γλιτώνεις απαιτήσεις λόγω συνέργειας των μηχανημάτων που τα συνοδεύουν. Τα shl5+ οδηγούνται με εκπληκτικά αποτελέσματα και από ολιγόβατους ενισχυτές. Το ίδιο πρόβλημα με τα Magnepan έχουν και τα PMC. Θέλουν οδήγηση καραμπινάτη.

Τώρα, για να επανέλθω και για να κλείσω το θέμα μου, το damping factor του ενός ενισχυτή μου είναι 250ref στα 8 ohm minimal και στον άλλο as stated greater than 800 from 20hz to 20khz. Ποια οδήγηση για τα 40.1 φαίνεται να είναι ικανοποιητικότερη;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
-Με όσο περισσότερα βατ οδηγείς ένα ηχείο είτε της μιας σχολής είτε της άλλης τόσο καλύτερα θα παίξει.
Δεν ξέρω πόσες φορές ακόμα πρέπει να γραφτεί το παραπάνω, για να γίνει κατανοητό.
 

A

AKARL

Guest
Όταν το Magnepan στηθεί σωστά το αποτέλεσμα είναι ...μαγεία.
Ακόμη και το μικρότερο μοντέλο στημένο και οδηγούμενο σωστά έχει μαγευτική ηχητική απόδοση σε πάρα πολλά είδη μουσικής. Ουδεμία σχέση έχει με αντίστοιχης κατηγορίας τιμής ηχεία κουτιού (για, δε, ψαροκασέλες και καυσόξυλα καλύτερα ας μη γίνει λόγος).
 

Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.675
Έχω ακούσει διάφορα Magnepan. Όσα είχαν στηθεί άψογα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Όσα όμως είχαν στηθεί πραγματικά σωστά σε όλα. Δε διαφωνώ σε τίποτα γύρω από αυτό. Απλά υπάρχουν άνθρωποι (ουκ ολίγοι) που έχουν πει, επειδή τα είχαν, ότι τα 40.1 μπορούν να οδηγηθούν και από μικρής ισχύος ενισχυτές ,όχι με τα αποτελέσματα που θα έπρεπε, αλλά αξιοπρεπέστατα. Για τα Magnepan δεν το είπε κανένας. Δεν υπάρχει εμπάθεια απέναντί τους, απλά θέλουν πολλά ντεσού και φωνάζουν γι' αυτό. Το ότι είναι μαγικά δεν νομίζω ότι αμφισβητείται από κανένα. Απλά όταν οι απαιτήσεις γίνονται τόσες πολλές και κυρίως αναγκαίες, προσωπικά τελείως υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή. Το ίδιο ισχύει για όλα. Τώρα αν κάποιοι τα προσπερνούν κανένα πρόβλημα όλα είναι ιδεατά. Απλά στα Magnepan δεν γλιτώνεις απαιτήσεις λόγω συνέργειας των μηχανημάτων που τα συνοδεύουν. Τα shl5+ οδηγούνται με εκπληκτικά αποτελέσματα και από ολιγόβατους ενισχυτές. Το ίδιο πρόβλημα με τα Magnepan έχουν και τα PMC. Θέλουν οδήγηση καραμπινάτη.

Τώρα, για να επανέλθω και για να κλείσω το θέμα μου, το damping factor του ενός ενισχυτή μου είναι 250ref στα 8 ohm minimal και στον άλλο as stated greater than 800 from 20hz to 20khz. Ποια οδήγηση για τα 40.1 φαίνεται να είναι ικανοποιητικότερη;
κοίτα λογικά για 2-3 μέτρα καλώδια ηχείων( δεξιά αριστερά )τα 500 df συνήθως αρκούνε για μεγαλύτερα μήκη θέλει περισσότερο, ανάλογα βέβαια και με τη χωρητικότητα -υλικού του καλωδίου.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Απο την αλλη ενας απο τους πιο
καθαρους, δυναμικους, συγκινητικους ηχους τζαζ ορχηστρας που εχω ακουσει ποτε στο youtube
προερχονταν απο harbeth shl5 οδηγουμενα απο μονομπλοκ manley.
Ηχος to die for....

Πραγμα που σημαινει οτι...
Εχουμε να μαθουμε ακομα πολλα για την συνεργεια.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Αφού εμπλεκόμαστε ...σπρώχνοντας μάρκες καλό θα ήταν αυτά τα Magnepan να τα αντιπαραθέσετε επιτέλους ηχητικά, τεχνολογικά, εικαστικά και κάπου εκεί και μουσικά με τα αυτά τα "παραπλήσια" (αστείο!!!) και καταπληκτικά Αudio Εxklusiv που υπάρχουν στην Ελλάδα που δεν θέλουν τους υποσταθμούς της ΔΕΗ με το φράγμα του Μέγδοβα στην Καρδίτσα για να ακουστούν τα οποία έτυχε να τα ακούσω δίπλα - δίπλα και τα Magnepan όπου και μεσολάβησε το ...χάος. Παράλληλα θα ήταν καλό αυτή η σύγκριση εάν είναι δυνατόν και μας ενδιαφέρει να γίνει δημόσια και με κόσμο ώστε να σταματήσει η παραφιλολογία περί των αμερικάνικων σιδερωστρών...
 

T

Tadakis

Guest
Είχες ποτέ magnepan και μιλάς εκ πείρας ή βαράς τουφεκιές στον αερα;
-Τα σύγχρονα Magnepan δεν παθαίνουν τίποτα.Το πολύ να κάψουν καμία ασφάλεια που αλλάζει στο λεπτό.
-Η τοποθέτηση,λόγω φυσικής, ισχύει αλλά δείξε μου ηλεκτροδυναμικα ηχεία που δεν θέλουν σωστή τοποθέτηση στον ανάλογο χώρο.
-Με όσο περισσότερα βατ οδηγείς ένα ηχείο είτε της μιας σχολής είτε της άλλης τόσο καλύτερα θα παίξει.
-Όταν το Magnepan στηθεί σωστά το αποτέλεσμα είναι ...μαγεία.
-Προσπάθησα να βρω στο ποστ σου μια σειρά για να συμφωνήσω αλλά δεν τα κατάφερα.;)

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε. Άλλωστε εσυ τα είχες και πήρες ΚΙΙ αν δεν κάνω λάθος.

Θελεις να μου πεις ποια ηλεκτροστατικά ηχεία δεν θέλουν συντήρηση (από απλή μέχρι αλλαγή μεμβρανών) κάθε λίγα χρόνια; magnepan, Quad, Martin Logan....δεν νομίζω να βρεις κανένα...δυστυχώς.

Ναι έχω εμπειρία και από αυτά. Παθών και εγω. Άλλωστε ότι γράφω είναι γραμμένα και από άλλους χρόνια πριν τα πω εγω εδώ. Στο ίδιο φόρουμ. Ο Κώστας έαρ έγραψε ολόκληρο how to/DIY ο άνθρωπος για να λύσει σχεδιαστικά προβλήματα.

Αν σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, το ‘να αλλάζεις καμμια ασφάλεια’ το θεωρείς φυσιολογικό, οκ πάσο.

Το αν παίζουν καλα, όταν παίζουν είναι επίσης σχετικό. Περί ορέξεως...


Και τέλος, ναι όλα τα ηχεία θα παίξουν καλύτερα με ισχυρούς ενισχυτές. Τα magnepan ΑΠΑΙΤΟΥΝ. Αν δεν έχεις μερικές εκατοντάδες βαττ δεν περιμένεις ήχο όταν το μέσο ηλεκτροδυναμικο ηχείο θα ήταν ευτυχισμένο με ~200 βαττ και αξιοπρεπές damping factor.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χωρις να ανοίξω το λινκ... με συνδετήρα... σωστός ;
Ναι αλλά όχι ότι να' ναι...

We recommend the brass clip compared to the standard shiny steel one, as it is stiffer and is also a little thicker.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top