Αmplifier clipping

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μια που θα το λύσω, αξίζει να αλλάξω κάποιον άλλο πυκνωτή, π.χ εκεί δεξιά στην είσοδο τους 3 ηλεκτρολυτικους; #28
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Το κύκλωμα όλο είναι στην κύρια πλακέτα που φαίνεται ή το τμήμα εισόδου και ενισχυτής τάσης είναι πάνω στις πλακέτες εισόδου?
Για την οδήγηση υπογούφερ τον έχεις μόνο?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ότι βλέπεις στην φωτο , ναι μόνο σαμπ, επίσης με την αύξηση χωρητικότητα (44.000mf)απο( 13200mf) ανά κανάλι θα χρειαστεί αλλαγή ένα τριπλό καλώδιο που φεύγει από τη αριστερή κάθετη πλακέτα και πάει στο κέντρο της οριζόντιας με άλλης διατομής;
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Όπου βλέπεις καλώδιο γραμμής τροφοδοσίας και ηχείων, ειδικά για την περίπτωση σου, που μπορείς να του αυξήσεις την διατομή- μειώσεις αντίσταση, μόνο θετικό είναι.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Γενικότερα η ανησυχία μου είναι πως θα δεχτούν κάποια εξαρτήματα γερασμένα μια τέτοια αλλαγή μην φάνε κάνα σοκ.. παρά την θεωρητικα κάλυτερη εξομαλυνση
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Γενικότερα η ανησυχία μου είναι πως θα δεχτούν κάποια εξαρτήματα γερασμένα μια τέτοια αλλαγή μην φάνε κάνα σοκ.. παρά την θεωρητικα κάλυτερη εξομαλυνση
Δεν υπάρχει αυτό λες. Σιγά μην παρεξηγηθούν...
Κάποια εξαρτήματα γερνάνε, ενώ κάποια άλλα λειτουργούν για πολλές δεκαετίας απρόσκοπτα.
Μια που θα ξηλώσεις άλλαξε και ότι ηλεκτρολυτικό βρεις στην πλακέτα.
Αν βάλεις και λίγο καλύτερους μόνο καλό θα είναι.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τι θυμήθηκα τώρα... Μετά από χειρουργείο του πατέρα μου καρωτίδας είπε χειρουργός ότι λόγω μεγαλύτερης ροής άρα και εγκεφαλικής αιμάτωσης θα έχει παρενέργειες όπως νεύρα, έντονη δραστηριότητα, ξεσπάσματα, αλλά αυτό θα είναι προσωρινό.. και όντως ένας ήρεμος άνθρωπος άλλαξε το πρώτο διήμερο... Η μάνα μου μου έλεγε διαφορα όμορφα.. Άστον... κάνω υπομονή δε φταίει θα τον φτιάξω μετά :D..
Όταν λες καλύτερους εννοείς να μην είναι υλεκτρολυτικοι; ή να είναι αλλά καλύτερων προδιαγραφών;.
π. χ. 105 από 85 βαθμών; για σαμπ τον έχω όπως έχω πει. .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Τα ίδια συμπτώματα με τον πατέρα σου θα έχει και ο ενισχυτής σου μετά την επέμβαση (νεύρα, έντονη δραστηριότητα, ξεσπάσματα), αλλά για πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα! :)
Καλύτερων προδιαγραφών ηλεκτρολυτικοί. Με χαμηλότερη εσωτερική αντίσταση βασικά και αν είναι και 105 ευπρόσδεκτο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ακριβώς αυτό θέλω, πέραν της βελτίωσης ισχύος όση, καλύτερη οδήγηση γενικά.
Κατι άλλο βίδες, κοσακια, χρειάζονται κάποιων προδιαγραφών, π. χ. χάλκινα, ή βαμμένα χάλκινα;
Οι κολιέ δες στήριξης χρειάζονται κάποια μόνωση ή κατευθείαν επαφή με τους πυκνωτες;
Τελικά θα βάλω 4χ22000 mf /100v συνολικά,(2χ22000/ καναλι)για να μην έχω και πολλές ματισεις, χαμηλότερο κόστος,(χωρητικότητα πυκν. και βασεων τους) και 2.5mm καλώδιο σε γέφυρες και προς πλακέτα τροφοδοσίες τους...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Το σώμα των πυκνωτών είναι ήδη μονωμένο.
Επιμεταλλωμένος χαλκός χρειάζεται για να μην οξειδώσει.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όταν κλεινω τον ενισχυτη το λαμπάκι αργεί να σβήσει, αυτό συμβαίνει λόγω αργής αποφόρτισης πυκνωτών; αυξάνοντας την χωρητικότητα στην περίπτωση μου χ4 θα αυξηθεί αναλογικά και ο χρόνος αποφόρτισης, χρειάζεται κάποια αλλαγή σε αντίσταση-σεις; αποφόρτισης; ή καλύτερα όχι, θέλουμε να έχουμε διατήρηση της αποθηκευτικής ικανότητας σε συνθήκες μουσικού προγράμματος.. ;
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Είδα στο σχηματικά, δύο γέφυρες, 400v/25A,ιδιες χρησιμοποιεί και στο μεγαλύτερο μοντελο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
http://sound.whsites.net/power-supplies.htm
Γενικα λεει οτι υπερβολες στη χωρητικοτητα δε χρησιμευουν σε τιποτε εχει και τα αρνητικα της , εχει και μετρησεις σχετικες.

Το κυκλωμα θα ζητησει και αυτο που θα ζητησει βασει φορτιου αυτο σε οποιο σημειο δεν δυναται να ικανοποιησει αυτην την αναγκη θα αυξησει θερμοκρασιες .Αρα εαν οι πυκνωτες ειναι μεγαλυτερης αντιστασης αλλα και χαμηλου ripple current σε απαιτητικο φορτιο θα την ακουσουν πρωτοι οτι υπαρχει πισω απο αυτους πριν δηλαδη οχι , αυτο οσο αυτα τα μεγεθη υπερβαινουν (τα χαρατηριστικα τους δηλαδη )σε σημειο που ξεπερασουν τις ανοχες π.χ των γεφυρων, τοτε θα την ακουσουν αυτες ,ο μετασχηματιστης κοκ...

Αρα τα μεγεθη τους ειναι και αναλογα της ενισχυτικης σχεδιασης και ανοχων ειδικα σε ποιο σημειο εχει δωσει βασει ο σχεδιαστης να καταπονηθει,ή ποσο σωστα κατανεμημενη αυτη μπορει να ειναι στα διαφορα υλικα....
Αυτα εαν καταλαβα καλα δηλαδη...
Σημερα λυνοντας και τσεκαροντας προσεκτικα εχουν φυγει καποια ζουμια χαμηλα στους πυκνωτες πανω στην πλακετα ξεραμενα...
Οι διαστασεις τους ειναι 25χ50mm και ειναι 4χ3300uf/100v ανα καναλι οπως εχω πει ,δυστυχως δε χωραει τιποτε αλλο ελαφρως μεγαλυτερο εκει στην πλακετα, οποτε παω διπλα στο γηπεδο..
Η κατασταση των πυκνωτων περαν της πολυκαιριας θα την ακουσαν βασει των ποιο πανω μαλλον οποτε οχι μονο η αλλαγη σε καινουργιους αλλα και η αυξηση της χωριτικοτητας τους θα βοηθησει να την ακουσουν καλυτερα οι γεφυρες :D ψυκτρες εχουν συνεχη φορτιο δε θα τραβαν θα προλαβαινουν να κρυωνουν ο μετασχηματιστης ειναι ποιο πισω ,ανεμιστηρας θα δουλεψει αναλογα ενταξυ θα προχωρησω :) ..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
DSCN2323[1].JPG αν βλεπετε καπου soft start πειτε μου αυτη ειναι η πλακετα διπλα στον μετασχηματιστη μετα παει στις πλακετες καναλιων απο τις γεφυρες ...το οτι δεν ριχνει τις ασφαλεια (εχω ηδη 16αρα αυτονομη γραμμη) μπορει να σημβαινει απο τους μικρης χωρητικοτητας πυκνωτες ή και απο την χαλια κατασταση που ειναι...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
20180524_161153.jpg 4χ10000 snap in διπλα σημερα τελιωσα, περιμενα να στρωσει ενα λεπτο ενταξυ :D ετοιμο δοκιμη ,εμφανεστατη διαφορα στην οδηγηση , ποιο νευρωδης και ρυθμικος !!
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Επειδη δε μπορω να περιμενω John Wick 3 , θα βαλω το n2, απλα πρεπει να φορω αλεξισφαιρο τωρα μου φαινεται:smg::cautious:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Επειδη δε μπορω να περιμενω John Wick 3 , θα βαλω το n2, απλα πρεπει να φορω αλεξισφαιρο τωρα μου φαινεται:smg::cautious:
Τρομερή αληθοφάνεια το 2.;)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.284
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top