Αναπαλαίωση και μετατροπή Vintage RCA radio '30 σε Bluetooth Speaker

Μηνύματα
30
Reaction score
70
RCA radio 1.jpg
RCA radio 2.jpg
RCA radio 3.jpg
RCA radio 4.jpg
RCA radio 12.jpg
Αφορμή για τη μετατροπή αυτή ήταν ένας φίλος μου Γερμανός που ξέροντας τί μπορώ να κάνω, μου ζήτησε να του "εκμοντερνίσω" ένα παλιό ξύλινο RCA ραδιόφωνο του 1950κάτι και φυσικά να μην πειραχτεί καθόλου η εμφάνιση του. Το πείραμα, μετά από ένα μήνα πλήρους απασχόλησης, πέτυχε και πλέον το έχει στα χέρια του. Πρόκειται για τη μετατροπή του σε Bluetooth Speaker με ενισχυτή 2x50 watt και όλα τα απαραίτητα μοντούλς για σύνδεση συσκευών με τεχνολογία Bluetooth 4.0. Το στοίχημα ήταν εκτός από το να λειτουργεί άψογα με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ήχο, να διατηρήσει τα χαρακτηριστικά του παλιού ως πρός τις λειτουργίες. Δηλαδή, ο φωτισμός του καντράν, η διατήρηση όλων των κουμπιών αλλά και η λειτουργία τους. Έτσι η ένταση του ήχου εκτός από την εκάστοτε συσκευή γίνεται και με το "φυσικό" κουμπί αφού έχω συνδέσει το ποιντεσιόμετρο της πλακέτας με αυτό του ραδιοφώνου!

Όλα τα υλικά είναι ποιοτικά από Αμερική, καθόλου φτηνά προφανώς και δεν έχουν καμία σχέση με αυτά από eBay.

Το δεύτερο ραδιόφωνο που περιμένει αντίστοιχη μετατροπή είναι ένα ERRES KY-554 του 1955, πολύ όμορφο από βακελίτη και σε άριστη κατάσταση.
 
Last edited:



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ερώτηση...
Η βατική αντίσταση είναι σε σειρά με τα μεγάφωνα?
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Προσωπικα με βρισκει αντιθετο η μετατροπη παλαιών ραδιοφώνων. Αλλο η αναπαλαιωση τους άλλο ο πλήρης εξσυγχρονισμός. Βέβαια από την στιγμή που δεν μιλάμε για κάποιο σπάνιο ραδιοφωνο (πριν τον Β ΠΠ) δεν προκαλειται "χασουρα" στην ραδιοφωνικη κληρονομια. Από την στιγμή βέβαια που κάνεις τόσο καλή δουλεια το επόμενο βήμα είναι να κρατήσεις το πλήρες εσωτερικο λειτουργικο τμήμα και να προσθέσεις χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις εσωτερικά μια τέτοια μοντούλα. Πχ πολλά έχου είσοδο για PU εκει μπορεις να βάλεις την νέα τεχνολογία και να παίζει με τον ενισχυτή του ραδιοφώνου και με το μεγάφωνό του. .
Είδα και τις άλλες σου δημιουργίες και έμεινα έκπληκτος ιδίως οι λάμπες USB flash disk ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Ερώτηση...
Η βατική αντίσταση είναι σε σειρά με τα μεγάφωνα?
Βεβαια, παντα..
[DOUBLEPOST=1527316875][/DOUBLEPOST]
Προσωπικα με βρισκει αντιθετο η μετατροπη παλαιών ραδιοφώνων. Αλλο η αναπαλαιωση τους άλλο ο πλήρης εξσυγχρονισμός. Βέβαια από την στιγμή που δεν μιλάμε για κάποιο σπάνιο ραδιοφωνο (πριν τον Β ΠΠ) δεν προκαλειται "χασουρα" στην ραδιοφωνικη κληρονομια. Από την στιγμή βέβαια που κάνεις τόσο καλή δουλεια το επόμενο βήμα είναι να κρατήσεις το πλήρες εσωτερικο λειτουργικο τμήμα και να προσθέσεις χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις εσωτερικά μια τέτοια μοντούλα. Πχ πολλά έχου είσοδο για PU εκει μπορεις να βάλεις την νέα τεχνολογία και να παίζει με τον ενισχυτή του ραδιοφώνου και με το μεγάφωνό του. .
Είδα και τις άλλες σου δημιουργίες και έμεινα έκπληκτος ιδίως οι λάμπες USB flash disk ! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
Σε ευχαριστω πολυ!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Βεβαια, παντα..
[DOUBLEPOST=1527316875][/DOUBLEPOST]
Τι εννοείς, <<βέβαια, πάντα>>;
Είναι εντελώς λάθος να μπαίνει αντίσταση σε αυτό το σημείο.
Με ποια λογική το έκανες?
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Τι εννοείς, <<βέβαια, πάντα>>;
Είναι εντελώς λάθος να μπαίνει αντίσταση σε αυτό το σημείο.
Με ποια λογική το έκανες?
Εννοω παντα εν σειρα και οχι παραλληλα. Λαθος για ποιο λογο; Η αντισταση που εχω βαλει ειναι για προστασια των ηχειων καθως τα watt που αντεχουν ειναι λιγοτερα απο αυτα που βγαζει ο ενισχυτης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Εννοω παντα εν σειρα και οχι παραλληλα. Λαθος για ποιο λογο; Η αντισταση που εχω βαλει ειναι για προστασια των ηχειων καθως τα watt που αντεχουν ειναι λιγοτερα απο αυτα που βγαζει ο ενισχυτης.
Αν αντέχουν κάποια συγκεκριμένη ισχύ χρησιμοποιείς ανάλογη βαθμίδα.
Με το να βάλεις μια αντίσταση σε σειρά καταστρέφεις τα χαρακτηριστικά του ήχου που σε ενδιαφέρουν, όπως ο σωστός έλεγχος του μεγαφώνου.
Σε άλλο σημείο παρακάτω μιλάμε για το πως μπορείς να μειώσεις την αντίσταση μεταξύ μεγαφώνου-ενισχυτή.

Επίσης, οι ψηφιακές ηχογραφήσεις έχουν χαμηλές συχνότητες διαφορετικές για το κάθε κανάλι. Βάζοντας το ένα μεγάφωνο δίπλα στο άλλο, η λειτουργία του ενός επηρεάζει το άλλο.

Ένα άλλο σοβαρό θέμα της κατασκευής είναι οι καμπίνες.
Το κάθε μεγάφωνο προκειμένου να λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε, πρέπει να απομονώνεται η εμπρόσθια από την πίσω ακτινοβολία και να υπάρχει συντονισμός καμπίνας-μεγαφώνου.
Με τον τρόπο που τα έχεις τοποθετήσει, σε μια ουσιαστικά ανοιχτή καμπίνα, αυτό δεν γίνεται με αποτέλεσμα να λείπουν όλες οι χαμηλές και μεγάλο μέρος των μεσοχαμηλών συχνοτήτων.
Τα παλαιά ραδιόφωνα είχαν εντελώς άλλης λογικής μεγάφωνα.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786

Attachments


Μηνύματα
30
Reaction score
70
Αν αντέχουν κάποια συγκεκριμένη ισχύ χρησιμοποιείς ανάλογη βαθμίδα.
Με το να βάλεις μια αντίσταση σε σειρά καταστρέφεις τα χαρακτηριστικά του ήχου που σε ενδιαφέρουν, όπως ο σωστός έλεγχος του μεγαφώνου.
Σε άλλο σημείο παρακάτω μιλάμε για το πως μπορείς να μειώσεις την αντίσταση μεταξύ μεγαφώνου-ενισχυτή.

Επίσης, οι ψηφιακές ηχογραφήσεις έχουν χαμηλές συχνότητες διαφορετικές για το κάθε κανάλι. Βάζοντας το ένα μεγάφωνο δίπλα στο άλλο, η λειτουργία του ενός επηρεάζει το άλλο.

Ένα άλλο σοβαρό θέμα της κατασκευής είναι οι καμπίνες.
Το κάθε μεγάφωνο προκειμένου να λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε, πρέπει να απομονώνεται η εμπρόσθια από την πίσω ακτινοβολία και να υπάρχει συντονισμός καμπίνας-μεγαφώνου.
Με τον τρόπο που τα έχεις τοποθετήσει, σε μια ουσιαστικά ανοιχτή καμπίνα, αυτό δεν γίνεται με αποτέλεσμα να λείπουν όλες οι χαμηλές και μεγάλο μέρος των μεσοχαμηλών συχνοτήτων.
Τα παλαιά ραδιόφωνα είχαν εντελώς άλλης λογικής μεγάφωνα.
Κατανοητά όλα αυτά και πολύ σωστά. Στη δική μου περίπτωση βέβαια ο ήχος βελτιώθηκε με τη χρήση βατικών παρόλα αυτά ειδικά στα τέρματα. Είχα απαντήσει και σε κάποιον άλλο χτές ότι καθώς με ενδιαφέρει εξίσου και το οπτικό αποτέλεσμα της κατασκευής να είναι απόλυτα συμβατό με την οριτζιναλ vintage εμφάνιση, δεν κυνηγάω την "άριστη" ακουστική που προυποθέτει όλα αυτά που αναφέρεις. Ταίριαξα δηλαδή ένα πάρα πολύ ικανοποιητικό ήχο με το υπόλοιπο σύνολο και το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό. Η συνταγή δηλαδή αυτή που βρήκα είναι ότι πρέπει για τις ανάγκες της κατασκευής που μου ζητήθηκε. Οπότε όλα καλά και ο φίλος είναι ξετρελαμένος με το αποτέλεσμα. Θα μπορούσα να κλείσω την καμπίνα με εσωτερική κατασκευή και να βάλω ακόμα και πλέξιγκλας από μέσα ώστε να είναι ορατά τα σωθικά του ραδιοφώνου -καθώς με το laser μπορώ να κάνω τα πάντα με ακρίβεια- αλλά δεν ήταν αυτό το ζητούμενο. Τα παλιά ραδιόφωνα σίγουρα είναι εντελώς διαφορετικά και αυτό προσπαθώ να αναπαραστήσω, να το κάνω δηλαδή επίτηδες όχι σύγχρονο ακουστικά και τέλειο.
[DOUBLEPOST=1527328945][/DOUBLEPOST]
Μπραβο!
Μου εδωσες ιδεα να μετατρεψω ενα Μurphy 152 που εχω χαλασμενο,αλλαζοντας το ηχειο και βαζοντας μεσα κατι σαν αυτο.

https://www.ebay.com/itm/New-Yamaha-YDA138-D-Bluetooth-Dual-Channel-Bluetooth-Digital-Stereo-Amplifier/272669630156?_trkparms=aid=111001&algo=REC.SEED&ao=1&asc=20131017132637&meid=88d68d7de6284f68ba749826c4dff601&pid=100033&rk=8&rkt=8&sd=302238220367&itm=272669630156&_trksid=p2045573.c100033.m2042
Ωραίο κομμάτι :) Η άποψη μου είναι να αποφύγεις αυτούς τους φτηνούς ενισχυτές και τα μοντούλ. Είναι κακής ποιότητας και αυτό θα φανεί στην τελική απόδοση. Έχουν πολύ παραμόρφωση και τα υλικά τους είναι, ότι πληρώνεις παίρνεις...
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
:( Το λυπήθηκα το ραδιοφωνο . Η ιστορικη του αξία χαθηκε.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
:( Το λυπήθηκα το ραδιοφωνο . Η ιστορικη του αξία χαθηκε.
Θα το λυπόσουν πραγματικά αν το έβλεπες στα σκουπίδια που προοριζόταν........ Ήταν σε ενεχυροδανειστήριο που βάρεσε διάλυση... Τουλάχιστον τώρα είναι στη Στουτγκάρδη και το χαίρεται κάποιος που εκτιμάει τί έχει ;)
 


Μηνύματα
1.728
Reaction score
784
Θα το λυπόσουν πραγματικά αν το έβλεπες στα σκουπίδια που προοριζόταν........ Ήταν σε ενεχυροδανειστήριο που βάρεσε διάλυση... Τουλάχιστον τώρα είναι στη Στουτγκάρδη και το χαίρεται κάποιος που εκτιμάει τί έχει ;)
στα σκουπίδια δεν θα πηγαινε. Ενα σωρο ανθρωποι εκτιμουν την τεχνολογια και το σχεδιασμό της εποχης και τα επισκευαζουν χωρις να τους χαλανε τον αρχικο χαρακτηρα. Αρκει μια αγγελία να ειχε μπει και θα εφευγε.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
στα σκουπίδια δεν θα πηγαινε. Ενα σωρο ανθρωποι εκτιμουν την τεχνολογια και το σχεδιασμό της εποχης και τα επισκευαζουν χωρις να τους χαλανε τον αρχικο χαρακτηρα. Αρκει μια αγγελία να ειχε μπει και θα εφευγε.
Σου λέω το έσωσα τελευταία στιγμή, για ποιά αγγελία μου λές χεχε Ο τύπος ετοιμαζόταν να την κάνει νύχτα.....Καλόπαιδο....Είχε και σπασίματα που έφτιαξα..
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Υπαρχει οσο ξέρω μια σχεδίαση πολυ δημοφιλης και λέγεται all american five . Οτι ραδιοφωνο ειναι σε αυτο το στυλ επιδιορθώνεται σχετικά απλά με προυπόθεση να είναι καλά τα πηνία του. Τώρα εάν βρείς ένα κουφάρι ναι να το εκσυγχρονίσεις. Αλλά να ξηλώσεις παλιό για να βάλεις νέο δεν ταιργιάζει με την δική μου φιλοσοφία( ο κάθε ένας εχει μια φιλοσοφία). Φιλε Bat Lab έχεις όμορφο αποτέλεσμα , και θα ήθελα να δώ και ένα ράδιο παλιό να παίζει με το δικό του ενισχυτή και μεγάφωνο. Εάν είσαι Αθήνα αξίζει να επισκευτείς τον www.oldradiorepairs.com
[DOUBLEPOST=1527339653][/DOUBLEPOST]
Μπραβο!
Μου εδωσες ιδεα να μετατρεψω ενα Μurphy 152 που εχω χαλασμενο,αλλαζοντας το ηχειο και βαζοντας μεσα κατι σαν αυτο.

https://www.ebay.com/itm/New-Yamaha-YDA138-D-Bluetooth-Dual-Channel-Bluetooth-Digital-Stereo-Amplifier/272669630156?_trkparms=aid=111001&algo=REC.SEED&ao=1&asc=20131017132637&meid=88d68d7de6284f68ba749826c4dff601&pid=100033&rk=8&rkt=8&sd=302238220367&itm=272669630156&_trksid=p2045573.c100033.m2042
Πολύ ευχαρίστως θα το αγόραζα As Is !
 

Μηνύματα
30
Reaction score
70
Υπαρχει οσο ξέρω μια σχεδίαση πολυ δημοφιλης και λέγεται all american five . Οτι ραδιοφωνο ειναι σε αυτο το στυλ επιδιορθώνεται σχετικά απλά με προυπόθεση να είναι καλά τα πηνία του. Τώρα εάν βρείς ένα κουφάρι ναι να το εκσυγχρονίσεις. Αλλά να ξηλώσεις παλιό για να βάλεις νέο δεν ταιργιάζει με την δική μου φιλοσοφία( ο κάθε ένας εχει μια φιλοσοφία). Φιλε Bat Lab έχεις όμορφο αποτέλεσμα , και θα ήθελα να δώ και ένα ράδιο παλιό να παίζει με το δικό του ενισχυτή και μεγάφωνο. Εάν είσαι Αθήνα αξίζει να επισκευτείς τον www.oldradiorepairs.com
Ευχαριστώ για την πληροφορία. Έτυχε και μίλησα με τον άνθρωπο προχτές! Επίσης κοίταξα το all american five και αυτό που αναφέρουν είναι ότι είναι αρκετά επικίνδυνο για ηλεκτροπληξία...... Στο θέμα τώρα της μετατροπής, δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ούτε το χρόνο να επενδύσω στην εξιδεικευμένη τεχνική για τη "σωστή" μετατροπή. Αν με ρωτάς ούτε στη δική μου φιλοσοφία ταιριάζει το είδος της μετατροπής που κάνω αν είχα άλλη επιλογή. Ασχολούμαι κυρίως όμως με μια διαδικασία στο να φτιάξω κάτι ασφαλές για το χρήστη αντικαθιστώντας όλες τις καλωδιώσεις με καινούργιες καθώς όπως γνωρίζεις πολλά από τα πράγματα μέσα στα ραδιόφωνα είναι τόσο παλιά που γίνονται επικίνδυνα. Όπου μπορώ δεν βάζω τίποτα καινούργιο (εκεί που φαίνεται) ως πρός τις βίδες και τις βάσεις στήριξης. Ακόμα και το καλώδιο τροφοδοσίας είναι υφασμάτινο (όχι στο RCA), με λίγα λόγια κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να διατηρήσω τη Vintage αίσθηση, σεβόμενος την ιστορία του κάθε αντικειμένου που καταπιάνομαι. Μακάρι μέσα από αυτή τη διαδικασία να φτάσω στο σημείο να φτιάξω ένα ραδιόφωνο όπως το περιγράφεις, είναι και η δική μου επιθυμία αυτή. Ευχαριστώ για τα σχόλια σου, είναι εύστοχα και τα λαμβάνω θετικά :)
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top