Sterling Sound NYC goes FTB!

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Sterling Sound NYC goes FTB!

Μεγάλο νέο πρότζεκτ για τη Northward Acoustics n ανακατασκευή μερικών από τα studios της Sterling Sound μέσα από τα οποία βγαίνουν ο γνωστότερες mainstream παραγωγές μουσικής, κινηματογράφου και τηλεόρασης της Αμερικανικής βιομηχανίας θεάματος.
[DOUBLEPOST=1511683501][/DOUBLEPOST]











[DOUBLEPOST=1511683625][/DOUBLEPOST]Προσοχή στη λετπομέρεια #1: Βάσεις ηχείων:



"*Real* freestanding speaker decoupling system designed by Northward Acoustics (Northward Systems) tested and built like a tank for us by our friends at AMC in Spain. Variable Push-pull system with Springs+damper and Sylomer used for full bandwidth efficiency. Unit will be placed on top of a dedicated speaker stand. Range from 30kg with f(n) 8.00Hz (e.g. ATC SCM20 ASL) to 75kg with f(n) 5.16Hz (e.g. ATC SCM110 ASL)."
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Προσοχή στη λετπομέρεια #1: Βάσεις ηχείων:

19092873_10154644982423372_2809476891922726408_o.jpg




H καλυτερη λυση για μενα μαζι με διαφορα αλλα ελαστικα αποσβεστικα, και οχι ακιδες.
Τα εχω εδω και χρονια. Δεν ειναι καλη η φωτογραφια αλλα φαινονται κατω απο τα ηχεια.

P2130305.JPG
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
H καλυτερη λυση για μενα μαζι με διαφορα αλλα ελαστικα αποσβεστικα, και οχι ακιδες.
Τα εχω εδω και χρονια. Δεν ειναι καλη η φωτογραφια αλλα φαινονται κατω απο τα ηχεια.

View attachment 84151
Πλάτωνα, από πού αγόρασες τις βάσεις;
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Ναι, αυτα ειναι............εγω τα ειχα παρει απο εδω...... http://antivibration-systems.com/el/
μαζι με κατι διαχυτες.

Φτιαχνονται για συγκεκριμενο βαρος και οπως μου ειχαν πει, η σκληροτητα τους πρεπει να ειναι τετοια ουτως ωστε, αναλογα με το βαρος του ηχειου, να συμπιεζονται περιπου 3 εκατοστα, αλλιως δεν δουλευουν.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Έξι θα είναι τα νέα mastering studios, δύο στο Νασβιλ (πρωτεύουσα της καντρι μουσικής βιομηχανίας) και τέσσερα στο New Jersey, ακριβώς απέναντι από το Χάρλεμ. (Τέλος οι εγκαταστάσεις στο Μανχάταν, είναι πλέον πολύ ακριβές, προφανώς.)

Screen Shot 2017-12-12 at 10.32.37.png
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Μερικές νέες φωτό από την κατασκευή των νέων studios της sterling. (πηγή: https://www.facebook.com/NorthwardAcoustics/)

Progress @ Sterling Sound NYC Room #1/4:

ss0.jpg


ss1.jpg


ATC Calibration @ Sterling Sound NYC Room #2/4:

ss2.jpg


One last speaker and room check of the 4 rooms @sterlingsound NY. All approved! Off Sunday to the Sterling Sound Nashville site for more fun:

ss4.jpg
 



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
1.jpg


Sterling Sound Nashville.

Ε, ας βάλουμε και ένα φτηνούλι MSB stack να ακούμε αυτό που φτιάξαμε!

Προσέξτε την απόλυτη συμμετρία της κονσόλας και πως χρησιμοποιεί τις διάτρυτες, μη οριζόντιες επιφάνειες των racks αριστερά και δεξιά της θέσης ακρόασης για να σκεδάζει τον ήχο μακρυά από τη θέση ακρόασης.

Κάπου είχε γράψει ότι η μόνη παράμετρος που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει σε ένα studio είναι το πάτωμα του. Ε, με αυτά τα racks και με αυτή την τοποθέτηση, εξαφανίζει το πάτωμα όσο είναι εφικτό.

Όλα μελετημένα στην παραμικρή λεπτομέρεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
87
Reaction score
38
Δημήτρη, παρεκκλίνοντας λίγο από το ίδιο το δωμάτιο, να σημειώσω και την εξαιρετική αρχιτεκτονική ιδέα ως προς την διαρρύθμιση του ευρύτερου χώρου: οι τύποι βάζουν τον προθάλαμο στο άνοιγμα της όψης του κτιρίου και εκμεταλλεύονται τον γυάλινο τοίχο του studio για να δώσουν θέα στον χώρο! Συμπτωματικά ή όχι, αυτή είναι και η λογική του δικού μας παραδοσιακού χαγιατιού (βλ. επίσης και λότζια) όπου οι διάδρομοι που μοιράζουν στα διάφορα δωμάτια βρίσκονται στην εσωτερική πλευρά του κτιρίου.

New Note.jpeg
Image 20-06-2018 at 6.34 PM.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
87
Reaction score
38
Και btw, τώρα που το σκέφτομαι, έχεις κι εσύ δυνητικά κάτι τέτοιο στο σπίτι σου έξω από τον χώρο ακρόασης - μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά copy/paste! ;)
(βάζω ιδέες τώρα!...)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041

Μηνύματα
87
Reaction score
38
Ναι, μωρέ, έχω κλείσει τον Thomas να μου το φτιάξει.
Τώρα άμα σου πω ότι η σύζυγός μου και ο πεθερός μου έχουν κατασκευάσει ανάλογο σπίτι, και μάλιστα εδώ στην Ελλάδα; Nothing is impossible!
 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top