Αλλαγή καλωδίων - αξίζει;


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
New Τα έχεις ηδη παραλάβει η απλά σκέφτεσαι να τα παραγγείλεις? Εάν τα έχεις παρακαλώ την γνώμη σου.
Tα ἐχω ἐνα χρὀνο συνδεδεμἐνα.
Χωρἰς παραξενιἐς. Δεν απορρἰπτουν, δεν ἐχουν προτιμἠσεις γιἀ συνἐργεια, με κἀποιο τρὀπο, τα φἐρνουν ὀλα φυσιολογικἀ, χωρἰς να σε ξενἰζει το ἀκουσμα ως συγκρατημἐνο ἠ ξεφωνημἐνο.
Πολὐ ενἐργεια -πολὐ ζωντανἠ παρουσἰα, ανοιχτοσὐνη, ροἠ, καθαρἠ ἀρθρωση, λεπτομἐρειες, σὠματα, ὀλα σωστἀ ισορροπημἐνα. Δεν σου λεἰπει κἀτι, και μοιἀζουν ὀλα να εἰναι στο ὀριο ακριβὠς. Δεν εἰναι μεγενθυτικὀς φακὀς ἠ λεπτὀηχο, αλλἀ οὐτε βαρὐ, μπουκωμἐνο και θολὀ.
Δεν μοιἀζει με κἀποιο που να ξἐρω, γιατἰ δεν ἐχει βἰτσια, αλλἀ αυτὀ που το διαφοροποιεἰ κυρἰως εἰναι μιἀ πιὀ αληθοφανἠς παρουσἰα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Πχοιος είναι ο μπέιμπι-σίτερ μάστορα;
Έχω χάσει κάτι;
Δεν ξερεις τον Official Baby Sitter του avsite?
Τον Hypex/Pampers Expert?
Μετεξεταστεος.
Διάβασμα το καλοκαιρι και από Σεπτεμβρη παλι.
:D
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν ξερεις τον Official Baby Sitter του avsite?
Τον Hypex/Pampers Expert?
Μετεξεταστεος.
Διάβασμα το καλοκαιρι και από Σεπτεμβρη παλι.
:D
Καλά ,δωσε μου τώρα το σοσάκι και υπόσχομαι να διαβάσω..!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.644
Ζαπ ρε, Ζαπ. Θεός.
Να σου αλλάξει πάνες να γλύφεσαι.
Να φας μπάτσα να τη φχαριστηθείς.
Να σε πάρει και να σε σηκώσει.
Πολυεργαλείο και χαζομπαμπάς, 2 σε 1, σα το ούλτρεξ.
 



I

iason

Guest
Tα ἐχω ἐνα χρὀνο συνδεδεμἐνα.
Χωρἰς παραξενιἐς. Δεν απορρἰπτουν, δεν ἐχουν προτιμἠσεις γιἀ συνἐργεια, με κἀποιο τρὀπο, τα φἐρνουν ὀλα φυσιολογικἀ, χωρἰς να σε ξενἰζει το ἀκουσμα ως συγκρατημἐνο ἠ ξεφωνημἐνο.
Πολὐ ενἐργεια -πολὐ ζωντανἠ παρουσἰα, ανοιχτοσὐνη, ροἠ, καθαρἠ ἀρθρωση, λεπτομἐρειες, σὠματα, ὀλα σωστἀ ισορροπημἐνα. Δεν σου λεἰπει κἀτι, και μοιἀζουν ὀλα να εἰναι στο ὀριο ακριβὠς. Δεν εἰναι μεγενθυτικὀς φακὀς ἠ λεπτὀηχο, αλλἀ οὐτε βαρὐ, μπουκωμἐνο και θολὀ.
Δεν μοιἀζει με κἀποιο που να ξἐρω, γιατἰ δεν ἐχει βἰτσια, αλλἀ αυτὀ που το διαφοροποιεἰ κυρἰως εἰναι μιἀ πιὀ αληθοφανἠς παρουσἰα.
Εαν θέλεις απαντας σε τι ηχεία τσ χρησιμοποιείς? Ευχαριστώ πολύ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πριν την κατάθεση πρότασης,ένα γενικό σχόλιο : Κατά τη διάρκεια αρκετών παρελθόντων αιώνων μια δημοφιλή ιατρική μέθοδο αντιμετώπισης δια ΄΄πάσαν νόσον και μαλακίαν΄΄ αποτελούσε η...αφαίμαξη του ασθενούς.

Και ο μοναδικός σύγχρονος τομέας όπου ανάλογες ΄΄θεραπευτικές΄΄ μέθοδοι - έστω και σε οικονομικό επίπεδο -εξακολουθούν να λαμβάνονται στα σοβαρά,είναι εκείνος της...υψιτελούς ακροαματικοφιλίας.
Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή στα καλώδια των ηχείων μου (μην αρχίσετε να ρωτάτε τι μου λείπει, τι δεν μ΄αρέσει κ.λ.π χα χα). Επίσης λόγω διαμονής στην επαρχία δεν υπάρχει δυαντότητα ακρόασης κατ΄οίκον.
Λοιπόν: ηχεία μεγάλα 3-δρόμων 28Hz-20000Hz +-3dB 8Ω, τελικός ενισχυτής 2Χ280W 8Ω - 2X560 4Ω class D, απόσταση: ΔΕΝ γίνεται με τίποτε <5 μέτρα. Διπλοκαλωδίωση δεν ξέρω αν αξίζει (τα ηχεία είναι συμβατά πάντως).
Παρόντα καλώδια: Nordost Flat line supergold MKII 2X5 μέτρα (αν και είναι για διπλοκαλωδίωση, τα χρησιμοποιώ ως μονοκαλωδίωση λόγω του ότι τα προηγούμενα ηχεία μου δεν έπαιρναν διπλό).
Η ερώτηση είναι αν, βάσει των τεχνικών χαρακτηριστικών που παραθέτω σε κάθε εικόνα παρακάτω με κάποια υποψήφια καλώδια, μπορεί κάποιος να προβλέψει ότι θα υπάρξει κάποιο όφελος.
1. Τα δικά μου:

Και τα υποψήφια:


Για το τελευταίο (Audioquest rocket 33) δεν βρήκα προδιαγραφές
Τηρώντας λοιπόν ευλαβικώς την απαίτηση να ικανοποιηθεί χωρίς παραζάλη ο ΄΄ασθενής΄΄ πάνω στην ανάγκη που κρίνει ότι έχει,κατατίθεται η παρακάτω πρόταση αγοράς:
https://www.audiophonics.fr/en/cabl...cable-silver-copper-4x40mm-o-115mm-p-119.html

Διάταξη star quad με αγωγούς 4Χ4,00 τετραγωνικά χιλιοστά (2 επικασσιτερωμένοι και 2 επάργυροι) που γίνεται υπό συνθήκες σταυρωτής μονοκαλωδίωσης 2Χ8,00 mm. Δεν χρειάζετσι να ληφθούν τοις μετρητοίς τα σχόλια στον ιστότοπο του κατασκευαστή.

Εννοείται ατερμάτιστο (επιτρεπόμενο και από την επικάλυψη των γυμνών αγωγών),για να μην κόστιζε το αηδόνι...παγώνι.Στην αντίληψη του γράφοντος έχουν προκύψει ευχάριστες διαφοροποιήσεις όπου το χρησιμοποίησε (εφόσον το στήσιμο και η ακουστική συμπεριφορά του χώρου δεν είχαν αφεθεί στο έλεος του...Μολώχ της ακροαματικοφιλίας),σε σύγκριση μάλιστα με μοντέλα Kimber TC και προσιτές καλωδιοταινίες της Nordost.
Επιστρέφοντας σε εναλλακτικές επιλογές που δεν θα έθιγαν θέματα ακουστικής συμπεριφοράς χώρου ή απόκτηση ενεργών ηχείων,όποτε το πιθανό κόστος για νέα καλώδια ηχείων ξεπερνά κάποιο εύλογο όριο,ο ενδιαφερόμενος θα μπορούσε να αλλάξει πρώτα τους τελικούς σε μονομπλόκ τοποθετημένους πλησίον των ηχείων και με ανάλογο μήκος interconnect,ούτως ώστε να εξασφαλιζόταν το κατώτερο δυνατό μήκος καλωδίου για τη διασύνδεση υψηλού σήματος με το εκάστοτε κανάλι.Ο αποτελεσματικότερος τρόπος να περιοριστούν οι παρενέργειες από την υποχρεωτική παρεμβολή καλωδίου μεταξύ τελικού και παθητικού κρος είναι η μείωση της εν λόγω διαδρομής.

Εκτός και αν μας αρέσει η απαράδεκτη τακτική που έχει παγιωθεί στις διάφορες εκθέσεις,να παρουσιάζονται βαρβάτοι μονομπλόκ τελικοί διευθετημένοι σε απόσταση από τα ηχεία και με μπόλικους ανελκυστήρες να υποστηρίζουν τις διαδρομές,προκειμένου να προωθούνται οι αρχές του καλωδιοφιδέλιτι.Σαν το γνωστό film-noir..."Ασανσέρ για Δολοφόνους".:sneaky:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πριν την κατάθεση πρότασης,ένα γενιό σχόλιο : Κατά τη διάρκεια αρκετών παρελθόντων αιώνων μια δημοφιλή ιατρική μέθοδο αντιμετώπισης δια ΄΄πάσαν νόσον και μαλακίαν΄΄ αποτελούσε η...αφαίμαξη του ασθενούς.

Και ο μοναδικός σύγχρονος τομέας όπου ανάλογες ΄΄θεραπευτικές΄΄ μέθοδοι - έστω και σε οικονομικό επίπεδο -εξακολουθούν να λαμβάνονται στα σοβαρά,είναι εκείνος της...υψιτελούς ακροαματικοφιλίας.

Τηρώντας λοιπόν ευλαβικώς την απαίτηση να ικανοποιηθεί χωρίς παραζάλη ο ΄΄ασθενής΄΄ πάνω στην ανάγκη που κρίνει ότι έχει,κατατίθεται η παρακάτω πρόταση αγοράς:
https://www.audiophonics.fr/en/cabl...cable-silver-copper-4x40mm-o-115mm-p-119.html

Διάταξη star quad με αγωγούς 4Χ4,00 mm (2 γανωμένοι και 2 ασημωμένοι) που γίνεται υπό συνθήκες σταυρωτής μονοκαλωδίωσης 2Χ8,00 mm. Δεν χρειάζετσι να ληφθούν τοις μετρητοίς τα σχόλια στον ιστότοπο του κατασκευαστή.

Εννοείται ατερμάτιστο (επιτρεπόμενο και από την επικάλυψη των γυμνών αγωγών),για να μην κόστιζε το αηδόνι...παγώνι.Στην αντίληψη του γράφοντος έχουν προκύψει ευχάριστες διαφοροποιήσεις όπου το χρησιμοποίησε (εφόσον το στήσιμο και η ακουστική συμπεριφορά του χώρου δεν είχαν αφεθεί στο έλεος του...Μολώχ της ακροαματικοφιλίας),σε σύγκριση μάλιστα με μοντέλα Kimber TC και προσιτές καλωδιοταινίες της Nordost.
Επιστρέφοντας σε εναλλακτικές επιλογές που δεν θα έθιγαν θέματα ακουστικής συμπεριφοράς χώρου ή απόκτηση ενεργών ηχείων,όποτε το πιθανό κόστος για νέα καλώδια ηχείων ξεπερνά κάποιο εύλογο όριο,ο ενδιαφερόμενος θα μπορούσε να αλλάξει πρώτα τους τελικούς σε μονομπλόκ τοποθετημένους πλησίον των ηχείων και με ανάλογο μήκος interconnect,ούτως ώστε να εξασφαλιζόταν το κατώτερο δυνατό μήκος καλωδίου για τη διασύνδεση υψηλού σήματος με το εκάστοτε κανάλι.Ο αποτελεσματικότερος τρόπος να περιοριστούν οι παρενέργειες από την υποχρεωτική παρεμβολή καλωδίου μεταξύ τελικού και παθητικού κρος είναι η μείωση της εν λόγω διαδρομής.

Εκτός και αν μας αρέσει η απαράδεκτη τακτική που έχει παγιωθεί στις διάφορες εκθέσεις,να παρουσιάζονται βαρβάτοι μονομπλόκ τελικοί διευθετημένοι σε απόσταση από τα ηχεία και με μπόλικους ανελκυστήρες να υποστηρίζουν τις διαδρομές,προκειμένου να προωθούνται οι αρχές του καλωδιοφιδέλιτι.Σαν το γνωστό film-noir..."Ασανσέρ για Δολοφόνους".:sneaky:
Καταληγουμε δηλαδη στις" κατα την αντιληψη του γραφοντος ευχαριστες διαφοροποιησεις"Να πω βεβαια οτι δεν ειναι μπηκτη κατα της αντιληψης οποιουδηποτε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καταληγουμε δηλαδη στις" κατα την αντιληψη του γραφοντος ευχαριστες διαφοροποιησεις"Να πω βεβαια οτι δεν ειναι μπηκτη κατα της αντιληψης οποιουδηποτε.
...
PURETONE (Bullying-Kii Three) said:
Ειναι καλο να ειναι καποιος αισιοδοξος.
Το δίχως άλλο...;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τώρα, αντί να ψάχνω για καλώδια, με αφορμή πρόσφατο post σκέφτομαι να παραγγείλω το mini DSP UMIK-1 usb μικρόφωνο και να το χρησιμοποιήσω με το Foobar Room EQ plug-in της εταιρείας MATHAUDIO. Δεν ξέρω μόνο το πόσο αξιόπιστο εργαλείο είναι αυτό (software) και πόσο αξιόπιστο επίσης είναι και το μικρόφωνο (απορία: γιατί Ελλάδα κάνει 150 ευρώ ενώ π.χ Γαλλία που είδα, κάνει 100 ευρώ με τα μεταφορικά;).
Χρησιμοποιώ το plugin της mathaudio σε δύο συστήματα, ένα nearfield και ένα συνηθισμένο. Στο nearfield έχω αυτή την καμπύλη απόκρισης:

curve.JPG

Και στο άλλο αυτή:
img5.JPG

Πάντα στη θέση ακρόασης και μέτρηση με το μικρόφωνο της Behringer χωρίς καλιμπράρισμα. Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις, τα 150€ του μικροφώνου δε θα πάνε χαμένα. Ακόμα κι αν δε χρησιμοποιήσεις το software πάλι θα έχεις μια εικόνα του τι ακούς.

Το πρόβλημα είναι πως δουλεύει αυτόματα, ο χρήστης δεν συμμετέχει ιδιαίτερα στο τελικό αποτέλεσμα. Αυτό είναι πολύ καλό για μένα που είμαι τεμπέλης και θέλω άμεσο αποτέλεσμα αλλά δεν κάνει για τον ψαγμένο τύπο που θέλει να μετράει, να κουνάει, να αλλάζει, να ρυθμίζει και να ξαναμετράει. Αν δεις το boomαρισμα που τρώω στο 2ο σύστημα από το δωμάτιο καταλαβαίνεις πως μου είναι απαραίτητο. Εκεί κόβω απλά 10-15db (ανάλογα με την ένταση και το είδος της μουσικής) ώστε το μπάσο να είναι "σωστό".
 
Last edited:

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Παίζω με τα we αλλά όχι τα 16άρια αλλά τα 12άρια. Ακριβώς η περιγραφή του φίλου με τα duelund ισχύει και για την παλιατζούρα. Απλά τα 12άρια μου έχουν κάτσει καλύτερα. Και βέβαια στα 3 μέτρα , το κόστος ήταν περίπου 70 ευρώ.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
................κατατίθεται η παρακάτω πρόταση αγοράς:
https://www.audiophonics.fr/en/cabl...cable-silver-copper-4x40mm-o-115mm-p-119.html[/spoiler]
Πήρα αυτά τελικά (ViaBlue SC-4) διπλοκαλωδίωση. Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι η εμπειρία μου από την επικοινωνία με την εδώ αντιπροσωπία ήταν αρνητική. Πήρα να ρωτήσω κάποια πράγματα, τιμή, διαθεσιμότητα (λόγω 2Χ5 μέτρα) κ.λ.π και ακόμη αναμένω απάντηση! Φυσικά τα παράγγειλα από το Audiophonics και έφτασαν σπίτι σε 3 εργάσιμες μέρες. Οπότε άλλη μια διαφυγή ευρώ προς τα έξω....τι να πει κανείς;
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Πήρα αυτά τελικά (ViaBlue SC-4) διπλοκαλωδίωση. Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι η εμπειρία μου από την επικοινωνία με την εδώ αντιπροσωπία ήταν αρνητική. Πήρα να ρωτήσω κάποια πράγματα, τιμή, διαθεσιμότητα (λόγω 2Χ5 μέτρα) κ.λ.π και ακόμη αναμένω απάντηση! Φυσικά τα παράγγειλα από το Audiophonics και έφτασαν σπίτι σε 3 εργάσιμες μέρες. Οπότε άλλη μια διαφυγή ευρώ προς τα έξω....τι να πει κανείς;
Κλασσική περίπτωση βλαχοεταιρίας.
Σύνηθες φαινόμενο.
Έπαθα το ίδιο με την jvc.Παίρνω τηλέφωνο στη jvc να τους ρωτήσω αν δουλέυουν τα χειρηστήρια τιμονιού με την πηγη που ήθελα να βάλω.Ναι σας παίρνει τηλέφωνο να σας απαντήσει ο υπευθυνος.
Τελικά απαντήσαν απο Γερμανία και μου στείλαν κομπλέ με καλωδιώσεις ,φίσες,πλαίσια και 30% φτηνότερα στο σύνολο.
Και μετά οταν τους ενημέρωσα για το πόσο μ@λακες είναι και ο τρόπος τους διώχνει πωλήσεις απο την Ελλάδα απάντησαν οτι απλά χαίρονται που επέλεξα jvc.
 
Last edited by a moderator:

I

iason

Guest
Κλασσική περίπτωση βλαχοεταιρίας.
Σύνηθες φαινόμενο.
Έπαθα το ίδιο με την jvc.Παίρνω τηλέφωνο στη jvc να τους ρωτήσω αν δουλέυουν τα χειρηστήρια τιμονιού με την πηγη που ήθελα να βάλω.Ναι σας παίρνει τηλέφωνο να σας απαντήσει ο υπευθυνος.
Τελικά απαντήσαν απο Γερμανία και μου στείλαν κομπλέ με καλωδιώσεις ,φίσες,πλαίσια και 30% φτηνότερα στο σύνολο.
Και μετά οταν τους ενημέρωσα για το πόσο μ@λακες είναι και ο τρόπος τους διώχνει πωλήσεις απο την Ελλάδα απάντησαν οτι απλά χαίρονται που επέλεξα jvc.
Τελικά δεν είναι ψέματα, Έχουμε ότι μας αξίζει. :(
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Πήρα αυτά τελικά (ViaBlue SC-4) διπλοκαλωδίωση. Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι η εμπειρία μου από την επικοινωνία με την εδώ αντιπροσωπία ήταν αρνητική. Πήρα να ρωτήσω κάποια πράγματα, τιμή, διαθεσιμότητα (λόγω 2Χ5 μέτρα) κ.λ.π και ακόμη αναμένω απάντηση! Φυσικά τα παράγγειλα από το Audiophonics και έφτασαν σπίτι σε 3 εργάσιμες μέρες. Οπότε άλλη μια διαφυγή ευρώ προς τα έξω....τι να πει κανείς;
Εντυπωσεις;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top