Αmplifier clipping

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε γνωριζω, αλλωστε δεν εχω τις πριν, ουτε και ο τροπος που μετραει το καθε εργοστασιο εχει τις ιδιες σταθερες...περισσοτερο νομιζω αξια εχουν οι συγκριτικες του ιδιου εργοστασιου μεταξυ των ενισχυτικων κατηγοριων του.
Αυξηθηκε η γρηγοραδα του, και το σκασιμο, to impact πως να το πω, και ο ρυθμος , τωρα λεω τι σαμπαρα εφτιαξα 8-) ...
Δεν ξερω ποσο καλυτερα θα ηταν αν ειχα τοποθετησει μεγαλυτερης χωριτικοτητας, ουτε φυσικα και ποσο χειροτερο θα ηταν εαν ειχα τοποθετησει μικροτερης :D.
Η καθε γεφυρα στα 25Α , με 16Α ριπλ καρεντ το ζευγος τους βασει συνδεσμολογιας εαν δηλαδη τα υπολογιζω σωστα, για να εχω καβα ασφαλεια απο τις γεφυρες~μετασχηματιστη νομιζω οτι ειναι χρυση τομη χωρις να δαπανησω και μεγαλο χρηματικο ποσο ειδικα σε ενα μεταχειρισμενο μηχανημα..
Μια και μιλωντας με αριθμους το μεγαλυτερο μοντελο εχει 4χ12000/63 , βασει πιθανης συνδεσμολογιας παρομοιας με του δικου μου μιλαμε για 2χ12000/63 στο μισο καναλι σε σειρα για να βγουν τα 120v οπως ειχε πει και ο Petermeni , αλλα και μιση χωριτικοτητα ομως δηλαδη 6000/120 ιδια χωριτικοτητα με την δικια μου δηλαδη , για ενισχυτη 2χ450/8 δηλαδη γ@m@t@...πως βγαζουν τα υπολοιπα νουμερα στα χαρτια καταλληλο και μεχρι 2ωμ δε μπορω να καταλαβω...:idk:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
http://www.bcae1.com/dampfact.htm

Περιεκτικο αρθρο περι damping factor.

Μικρα μηκη καλωδιωσης ,σταθερη, υψηλη αντισταση αυτα μπορουμε εμεις εκτος ενισχυτη να επιδιωξουμε...

Εγω χρησιμοποιω 4mm κατω του μισου μετρου, και επελεξα μεγαφωνο με τετοια χαραχτηριστικα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
http://www.bcae1.com/dampfact.htm

Περιεκτικο αρθρο περι damping factor.

Μικρα μηκη καλωδιωσης ,σταθερη, υψηλη αντισταση αυτα μπορουμε εμεις εκτος ενισχυτη να επιδιωξουμε...

Εγω χρησιμοποιω 4mm κατω του μισου μετρου, και επελεξα μεγαφωνο με τετοια χαραχτηριστικα.
Πολλά μπορείς να κάνεις...
Για παράδειγμα, χρησιμοποιείς πολύ χοντρό καλώδιο ηχείων, το οποίο κολλάς επάνω στους ακροδέκτες του μεγαφώνου και χωρίς μπόρνες, αφού ανοίγεις τρύπες στην καμπίνα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Επίσης, μια που έκανες τον κόπο, καλό θα ήταν να αλλάξεις και τους ηλεκτρονόμους του κυκλώματος προστασίας και μάλιστα να έβαζες καλύτερους, με περισσότερα Amperes επαφές.
Αυτό επίσης βελτιώνει τον <<Συντελεστή Απόσβεσης>>.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Tετοιους ρελεδες δεν εχω δει πουθενα , μαλλον υπαρχει σχετικο κυκλωμα βασισμενο σε θερμιστορς.. :idk: το αυτο και για σοφτ σταρτ εαν υπαρχει δηλαδη, απο την κ@υλα μου να τον ακουσω δεν το τσεκαρα ...
Παντως υπαρχει καθυστερηση αλλα δε ξερω εαν αυτη μπορει να ειναι απο την εξοδο, απο την εισοδο και ή και απο τα δυο , κλικ οπλισμου δεν ακουω , 2 θερμιστορ ptc 60c - 100ωμ ειδα παντως να περιλαμβανονται στα υλικα στο service m.
Πολυ πιθανο να μην εχει και σοφτ σταρτ, λογω μικρης χωρητικοτητα των πυκνωτων εξομαλυνσης αρα και μικρο rush current, βολευεται η κατασταση με ενα θερμιστορ?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mετρησα 140 v εξοδο απο γεφυρες, σταθερα με το ανοιγμα του διακοπτη... δε μετρησα ρευμα φοβουμαι μην παρω στα χερια το πολυμετρο :cautious:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πολυ πιθανο να μην εχει και σοφτ σταρτ, λογω μικρης χωρητικοτητα των πυκνωτων εξομαλυνσης αρα και μικρο rush current, βολευεται η κατασταση με ενα θερμιστορ?
Το κύκλωμα ομαλής έναρξης έχει να κάνει, βασικά, με το είδος του μετασχηματιστή και λιγότερο με την χωρητικότητα. Από την στιγμή που είναι τοροειδής ο μετασχηματιστής και πάνω από 500 VA, έχει πολύ μικρή αντίσταση πρωτεύοντος και χρειάζεται κύκλωμα ομαλής έναρξης.

Τα θερμίστορ που βρίσκονται επάνω στην ψύχτρα είναι για προστασία υπερθέρμανσης.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τοσο καιρο χρονια παιζει ετσι, επαγγελματικο μηχανημα ειναι και οχι no name, πανω σε αυτες τις σχεδιασεις της εταιριας εχουν χιλιοαντιγραψει οι κινεζοι:idk: ουτε γνωριζω εαν εαν σωστα σχεδιασμενο κυκλωμα δινει ομαλα ταση,ή ρευμα ή και τα δυο μαζι...

και γιαυτο λεω οτι μηπως λογω αυξησης της χωριτικοτητας εχουμε μεγαλυτερο ''στρεσαρισμα''μετασχηματιστη~γεφυρων, πριν να μην χρειαζοταν ....
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
https://www.ebay.com/itm/100A-4000W...Board-for-Class-A-Amplifier-Amp-/222940871274

Ενας το θαβει, μονο 5v στην ταση διαφορα, ειδε λεει.. γιαυτο ειπα τι κανει κοβει βολτ, ή αμπερ? μηπως γιαυτο δεν ειδε διαφορα?
https://www.ebay.com/itm/High-Power...ply-Board-for-Class-A-Amplifier-/121846065770
παρομοιο εδω γραφουν οτι ειναι ικανοποιημενοι ...

https://www.ebay.com/itm/Sound-Ampl...dule-Power-Soft-Start-Board-20A-/182065473934

εδω με 4 θερμιστορ... αντε βγαλε ακρη...


Στις δε καθυστερησεις γραφουν για 4-5 δευτερα, εδω ομως πρεπει να υπαρχει μια μικρη πρωπορια απο την καθυστερηση που εχει στην εξοδο των ηχειων ...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
https://www.ebay.com/p/AC-220v-240v...ay-Protection-Kits/513610764?iid=131776867510

Αλλο ενα εδω με σταθερη βατικη αντισταση, δε μπορω να καταλαβω στο σχεδιο το λογο που εχει 5αμπ ασφαλεια πριν απο ρελε 30αμπ....:idk:

η αν εχω τετοια αυξηση ρευματος εκκινησης γιατι δε ριχνει την 16α ασφαλεια, ή δεν καιει ασφαλιες του ιδιου μηχανηματος?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το κύκλωμα ομαλής έναρξης περιορίζει, για κάποιο χρονικό διάστημα, το ρεύμα εκκίνησης.
Για τον σκοπό αυτό χρησιμοποιεί ή αντίσταση βατική εν σειρά με το κύκλωμα ή αντιστάσεις NTC.
Αυτές αυξάνουν την τιμή τους για όσο διάστημα το ρεύμα είναι υψηλό οπότε και η θερμοκρασία τους υψηλή.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχω καταλαβει τον τροπο λειτουργιας τους, οπως και το κυκλωμα οπλισμου του ρελε που θελει συνεχες ρευμα, οι δε πυκνωτες αναλογως χωρητικοτητας το χρονο οπλισμου του... στο λινκ του #70 εχει ασφαλεια 5 αμπερ και πριν απο τον ρελε 30αμπερ εχει νοημα? γιατι να υπαρχει ασφαλεια τοσο μικρη? στα στιγμιαια δεν καιγεται ? στη συνεχη λειτουργια δε αποτελει φρενο σε εναν ενισχυτη υψηλης ισχυος?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μια ασφάλεια 5Α έχει, που αν είναι τύπου slow blow δεν καίγεται από κορυφές ρεύματος.
30 Α είναι η επαφή του ηλεκτρονόμου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Για 2ΚW το δεινει, το λεω γιατι κινεζικο ειναι οπως ολα δηλαδη να βρω το καταλληλο κοιτω, η ασφαλεια των 5 αμπερ ομως σε συνεχη λειτουργια να μην μου κοβει απο τον ενισχυτη αυτο εννοω...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
typ. full max
3 .7 A 5 .4 A 10 A 8ωμ
6 A 9 .6 A 16 A 4ωμ

Αυτα στα 120vac στα 230vac ειναι τα μισα , εγω επειδη παιζω γεφυρα σε μεγαφωνο
8ωμ με σταθερη αντισταση, ειμαι σαν να βλεπω 4ωμ, αλλα λογω 230v εχω μαξ ~9A .
Παρομοια ασφαλεια F αναγραφει το diy κιτ οτι ειναι αναλογη του ενισχυτη που θα χρησι
μοποιηθει .
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τελευταια :cautious: απορια, ο ρελες αναγραφει 24vdc για να οπλισει ομως στο κυκλωμα διαρρρεει 220vdc ή κανω λαθος?
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
ελευταια :cautious: απορια, ο ρελες αναγραφει 24vdc για να οπλισει ομως στο κυκλωμα διαρρρεει 220vdc ή κανω λαθος?
Καλημέρα . Το ρελέ είναι 24v γιατί οι 3 αντιστάσεις σε σειρα κάνουν συγκεκριμένη πτώση τάσης για το συγκεκριμένο ρελέ ( οι αντιστάσεις υπολογίζονται από την αντίσταση του πηνείου του ρελέ ) . Η αντίσταση του ρελέ και οι πυκνωτές σχηματίζουν ένα χρονοκύκλωμα RC που καθορίζει το χρόνο οπλισμού . Επειδή το ρελέ θα οπλίση αρχικά χωρίς όλη τη δύναμη στις επαφές (οπλίζει πριν τα 24V ) θα υπήρχε πρόβλημα σπιθηρισμού στίς επαφές (αν εκείνη την ώρα ζητάς φορτίο ) για αυτό παρ/λα στους οπλισμούς θέλει πυκνωτή 0.01 και ρελέ με επαφές μεγάλου ρεύματος ( ούτως ή άλλως το ρελέ που έχει δεν είναι κάτι σοβαρό) . Η ασφάλεια των 5Α υποδηλώνει ότι η μέγιστη ισχύ είναι στα 1100W . Τα ποιό σοβαρά στάρτ πέρνουν τάση από το δευτερεύον ή έχουν δικιά τους τροφοδοσία ή τα κορυφαία νεότερα το αφήνουν στον επεξεργαστή . Τέλος για τις επαφές των ρελε δεν ισχύει ότι ρίχνοντας τη τάση από την ενδεικτική του κατασκευαστή ( για τις επαφές πάντα ) ότι θα περάσεις πολ/σιο ρεύμα .... πχ στα 30V με ρεύμα 10Α ότι στα 3V το ρεύμα θα μπορεί να είναι 100Α .... ατυχές ...... αναλύεται βέβαια αλλά δεν υπάρχει λόγος ) .
Καλούς πειραματισμούς !!!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aρα η αντισταση του ρελε σχηματιζει αυτη τη διαφορα δυναμικου σε σχεση με τις αντιστασεις που προηγουνται λειτουργοντας ετσι ως διαιρετης τασης τοσο οσο χρειαζεται για να οπλιστουν οι επαφες του .
Εχω καταληξει σε ποιο , αυτο του ποστ #70 με 30A επαφες με πιθανη αλλαγη της ασφαλειας για τις αναγκες του ενισχυτη :).
Περαν της πτωσης σε ρευμα, λογω της παραλληλης βατικης αντιστασης σε σχεση με το ρελε, να υπαρχει και μικρη πτωση σε ταση λογω της διαφορας της συνολικης αντιστασης του ενισχυτη που βλεπει αυτη ...
Ευχαριστω κυριοι!!:)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Μιας και μιλάμε για ισχύ κλπ:

x- preamp και a-160. http://www.areadvd.de/tests/test-advance-acoustic-x-preamp-x-a160-vor-endstufenkombi/

Σαν ήχος, μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Τα μηχανήματα είναι τουλάχιστον 2 ετών και έχω ακρόαση 1 με 2 ώρες την ημέρα. (τα αναφέρω αυτά λόγω του ότι τα ηλεκτρονικά έχουν φθορές ανάλογα με την χρήση).

Όπως θα γνωρίζετε, στις προδιαγραφές του a-160 αναφέρονται 160 watt .

Ανοίγοντας το κουτί πρόσεξα ότι η ισχύς αυτή, αποδίδεται από τέσσερις πυκνωτές των 10000 mf. Άρα σύνολο 40000 mf. Αφού δεν είμαι γνώστης των ηλεκτρονικών, προσπάθησα να δω τι γίνεται στον ανταγωνισμό, μέσω διαδικτύου. Πρόσεξα λοιπόν ότι η σχέση ισχύς (160 watt) με το συνολικό μέγεθος των πυκνωτών, δεν συμβαδίζει με το σύνολο, (υπολείπεται). Είναι φυσιολογικό αυτό?

Εκ των προτέρων:

Γνωρίζω ότι όλα έχουν σχέση και με το κόστος, οικονομικά μηχανήματα, και για την τιμή τους προσωπικά θεωρώ ότι έχουν καλό λόγο τιμή προς απόδοση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top