Barista Corner

Μηνύματα
509
Reaction score
85
Είμαι σε αναζήτηση μηχανής για εσπρέσσο μιας και χάλασε μια kenwood που είχα για χρόνια. Θα την φτιάξω και αυτή για να την έχω στη δουλειά.
Καμιά πρόταση μέχρι 200€; Κοιτούσα και για αγορά από amazon Ιταλίας.
Καφές αλεσμένος και στο μέλλον ένας μύλος. Έχω έναν μύλο που κόβει με λεπίδες σαν μπλέντερ για την ώρα.:)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Είμαι σε αναζήτηση μηχανής για εσπρέσσο μιας και χάλασε μια kenwood που είχα για χρόνια. Θα την φτιάξω και αυτή για να την έχω στη δουλειά.
Καμιά πρόταση μέχρι 200€; Κοιτούσα και για αγορά από amazon Ιταλίας.
Καφές αλεσμένος και στο μέλλον ένας μύλος. Έχω έναν μύλο που κόβει με λεπίδες σαν μπλέντερ για την ώρα.:)
Σε αυτά τα χρήματα θα έπαιρνα την Gaggia Carezza Deluxe.
 


Μηνύματα
68
Reaction score
168
Συνήθως sweet blue έπαιρνα. Όταν είχα πάρει μηχανή και μύλο (silvia & vario) κάπου 2011 οι τιμές του ήταν πολύ καλές και τους είχα δοκιμάσει σχεδόν όλους τους καφέδες του. Πλέον έχουν ξεφύγει. Πάντως μ' αυτόν που είχα πάθει πλάκα ήταν ένας βραζιλιάνικος ο
FAZENDA do sortao από ένα μαγαζί εδώ λάρισα. Του είχε κάτσει με το "ψήσιμο" καθώς τον ξαναδοκίμασα τον καφέ από tailor made και δεν ήταν ίδιος.....
ο sweet blue και για μένα ήταν ο καφές μου μέχρι το 2016. Αλλά τον έχει χαλάσει ο taf δυστυχώς.

Ωραία και σχετικά σε ικανοποιητική τιμή είναι από Kudu ο COLOMBIA FINCA CAMELIA (8,7€) και ο Habit που είναι Blend στα 7,5€. Επίσης ο Brasil Recreio από Coffeedence (10cupa) στα 7,5€ και ο Taresso Tigrato Blend στα 8,25€

Αυτούς συνήθως παίρνω και είναι όλοι σοκολάτα, κοντά στα δικά σου γούστα από ότι καταλαβαίνω. Αν μπορείς δοκίμασε κανένα.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
ο sweet blue και για μένα ήταν ο καφές μου μέχρι το 2016. Αλλά τον έχει χαλάσει ο taf δυστυχώς.

Ωραία και σχετικά σε ικανοποιητική τιμή είναι από Kudu ο COLOMBIA FINCA CAMELIA (8,7€) και ο Habit που είναι Blend στα 7,5€. Επίσης ο Brasil Recreio από Coffeedence (10cupa) στα 7,5€ και ο Taresso Tigrato Blend στα 8,25€

Αυτούς συνήθως παίρνω και είναι όλοι σοκολάτα, κοντά στα δικά σου γούστα από ότι καταλαβαίνω. Αν μπορείς δοκίμασε κανένα.
Ακριβώς την ίδια γνώμη έχω και γω για τον sweet blue. Aπό τους άλλους που ανέφερες έχω δοκιμάσει τον Tigrato (αρκετά καλός)
Οι 2 πρώτοι είναι από ταφ?
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Ακριβώς την ίδια γνώμη έχω και γω για τον sweet blue. Aπό τους άλλους που ανέφερες έχω δοκιμάσει τον Tigrato (αρκετά καλός)
Οι 2 πρώτοι είναι από ταφ?
https://shop.kudu.gr/coffee/single-origin?product_id=53
https://shop.kudu.gr/coffee/single-origin?product_id=59
Εγώ πάλι από το Taf παίρνω sweet blue και από το Kudu παίρνω αυτόν:
https://shop.kudu.gr/coffee/single-origin?product_id=51
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Εγώ 4 φορές στις 5 ψωνίζω από το Redd στο Ψυχικό που το έχει φίλος μου. Ταιριάζουν οι γνώμες μας γύρω από το καβούρντισμα αφού η ίδια παρτίδα κόκκων, αναλόγως το ψήσιμο, μπορεί να δώσει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα. Δεν έχει (ακόμα) online shop γιατί η κύρια ασχολία του είναι η χονδρική. Στο κατάστημά του έχει κάθε εβδομάδα διαφορετικές ποικιλίες.

Υ.Γ. Επειδή περνάω από εκεί τα περισσότερα πρωινά, όποιος coffee lover μπορεί και θέλει να έρθει για κέρασμα ας το γράψει. :)
 

Μηνύματα
68
Reaction score
168
Όντως ο Fazenda πολύ καλός. Βασικά αυτόν πίνω τώρα.

Εγώ 4 φορές στις 5 ψωνίζω από το Redd στο Ψυχικό που το έχει φίλος μου. Ταιριάζουν οι γνώμες μας γύρω από το καβούρντισμα αφού η ίδια παρτίδα κόκκων, αναλόγως το ψήσιμο, μπορεί να δώσει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα. Δεν έχει (ακόμα) online shop γιατί η κύρια ασχολία του είναι η χονδρική. Στο κατάστημά του έχει κάθε εβδομάδα διαφορετικές ποικιλίες.

Υ.Γ. Επειδή περνάω από εκεί τα περισσότερα πρωινά, όποιος coffee lover μπορεί και θέλει να έρθει για κέρασμα ας το γράψει. :)
Για τον Redd έχω ακούσει τα καλύτερα από άτομα στην δουλεία που μένουν κοντά αλλά δεν έχω πάρει ακόμα γιατί γενικά δεν πρόκειται να πάω κάπου αν δεν ξέρω το εύρος τιμών στους καφέδες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Όντως ο Fazenda πολύ καλός. Βασικά αυτόν πίνω τώρα.



Για τον Redd έχω ακούσει τα καλύτερα από άτομα στην δουλεία που μένουν κοντά αλλά δεν έχω πάρει ακόμα γιατί γενικά δεν πρόκειται να πάω κάπου αν δεν ξέρω το εύρος τιμών στους καφέδες.
Οι τιμές παίζουν από 10 έως 14 ευρώ το πακέτο με τη διαφορά ότι είναι 300gr κι όχι 250gr όπως των άλλων εταιριών.
Στο μαγαζί τα ροφήματα έχουν τα περισσότερα κάτω από 2 ευρώ. Είναι "ορθάδικο", δεν έχει δηλαδή τραπεζάκια αλλά μπάρες που μπορείς να πιεις τον καφέ και στο φλιτζάνι.
 






Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Απ τη φωτογραφία του καφέ πάντως δεν το φχαριστηθηκε, για jacobs τον κόβω :D:p
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Απ τη φωτογραφία του καφέ πάντως δεν το φχαριστηθηκε, για jacobs τον κόβω :D:p
Στην ευρύτερη περιοχή δεν έχει πουθενά καφέ της προκοπής. Μέσα στη βδομάδα που γυρνάω, θα πάω κατευθείαν στο Redd. :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Μέσα στη βδομάδα που γυρνάω, θα πάω κατευθείαν στο Redd. :D
Με το που γύρισα κατευθείαν για καλό καφέ. Έπεσα πάνω σε coffee cupping για επιλογή ποικιλιών του νέου χαρμανιού.

IMG_0292.jpg
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
Με το που γύρισα κατευθείαν για καλό καφέ. Έπεσα πάνω σε coffee cupping για επιλογή ποικιλιών του νέου χαρμανιού.

View attachment 99290
Ωραιος! εγω εχω καταληξει εδω και πολυ καιρο σε Αιθιοπία απο Coffee Berry! Eχει μια σοκολατενια επιγευση και κραταει η γευση του.

Προσφατα δοκιμασα απο Starbucks τον Rwanda Umushanana και μου αρεσε πολυ.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.564
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top