Πού πήγε ο ήχος της νιότης μας;


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δηλαδη η νιοτη μας ειχε και ηχο ?
Εγω νομιζα οτι ειναι μια αναμνηση γλυκεια
(που ελεγε ο καρβελας )
(στο
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Συγγνωμη για το off topic αλλα διαβαζω συνεχεια οτι τα ενεργα δεν ειναι hi end και οτι πανε οι παλιες εποχες...και γλιτωσαμε!
Πραγματικα το λεω επειδη διαβαζουν και παιδια που μπαινουν τωρα στο παιχνιδι....
μην τρελαθουμε κιολας...αν ενεργα των 10 και 20 χιλιαδων δεν ειναι hi end, τι ειναι???
ζητω παλι συγγνωμη δεν το λεω με κακια αλλα να ξερουμε και τι γραφουμε!!!
 


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Εγω είμαι σίγουρος οτί το αρχικό ποστ δεν αναφέρεται ούτε σε μηχανήματα ούε σε χαιεντ αλλά καθαρά σε ψυχική διάθεση.
το αρχικο μπορει...μετα...
anyway δεν περιμενω καποια απαντηση ετσι και αλλιως..;)
sorry και παλι!!!
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Εγω αυτο που εχω παρατηρησει και σκεφτομαι πολλες φορες ειναι οτι παλια στην παιδικη ηλικια οταν πρωτοακουσαμε deep purple zeppelin rolling stones zz top ac/dc κτλ ηταν κατι πρωτογνωρο για εμας τωρα δυστυχως ολα αυτα τα διαμαντια τα εχουμε χιλιοακουσει -βαρεθει δυστυχως δεν βγαινουν μουσικαρες οπως καποτε και ειδικα σε μια χωρα που επικρατει το σκυλαδικο και το rnb. Εγω που ακουω ροκ δυσκολα πλεον βρισκω κοματια καινουργια που θα με πεταξουν απο την καρεκλα παλια βομβαρδιζομασταν απο καλες ποιοτικες μουσικες δεν μας ενοιαζε τοσο το ηχοσυστημα ακομα θυμαμαι εναν παλιο technics 27 βατακια και ενα πικ απ φτηνιαρικο slbd 22 κΙ ενα ζευγος ηχειων σνα ι ντερ μονοδρομα και το βινυλιο των stranglers να παιζει 96 tears δεν ηταν τοσο το ηχοσυστημα οσο οι καλες εντυπωσιακες μουσικες του τοτε!!!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
200
Η νιότη μας, εκτός από το δικό της ήχο, είχε και τις δικές της πεποιθήσεις περί πολιτικής, οικονομίας, έρωτος, σχέσεων κλπ.
Περιλαμβάνονται όλα στο πακέτο που αναπολούμε;

Για να ανοίξουμε τη συζήτηση δηλαδή...:)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Η νιότη μας, εκτός από το δικό της ήχο, είχε και τις δικές της πεποιθήσεις περί πολιτικής, οικονομίας, έρωτος, σχέσεων κλπ.
Περιλαμβάνονται όλα στο πακέτο που αναπολούμε;

Για να ανοίξουμε τη συζήτηση δηλαδή...:)
Μιας κι η συζήτηση γίνεται στο subforum της Μουσικής, θα προτιμούσα η συζήτηση να διατηρηθεί σε αυτό το θέμα. Για τα υπόλοιπα (ειδικά πολιτικά κι οικονομικά) θα προτιμούσα να συζητηθούν σε άλλα subforums.:)
 

Μηνύματα
31
Reaction score
200
Συμφωνώ απολύτως, εξάλλου η πρόθεσή μου δεν ήταν να επεκταθούμε ειδικώς σε κανέναν από τους "τομείς" που ανέφερα...
Ήθελα μόνο να τονίσω ότι κάθε φάση της ζωής μας, (αντίθετα από τα forum :)) έχει μια ενότητα και είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να απομονώσουμε ένα της στοιχείο, παραβλέποντας τα υπόλοιπα.
Το παζλ της νιότης μας ήταν / είναι πολύ γοητευτικό για να χωρέσει σε οποιοδήποτε subforum...

Όπως και να ΄χει, :( για την αναστάτωση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.298
Reaction score
125.090
Η νιότη μας, εκτός από το δικό της ήχο, είχε και τις δικές της πεποιθήσεις περί πολιτικής, οικονομίας, έρωτος, σχέσεων κλπ.
Σωστά.
Στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα...
Σ' όλους τους τομείς.:D:D


Ιδίως στον ήχο! (ενεργά λέμεεεε) :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η νιότη μας, εκτός από το δικό της ήχο, είχε και τις δικές της πεποιθήσεις περί πολιτικής, οικονομίας, έρωτος, σχέσεων κλπ.
Περιλαμβάνονται όλα στο πακέτο που αναπολούμε;

Για να ανοίξουμε τη συζήτηση δηλαδή...:)
...
Το παζλ της νιότης μας ήταν / είναι πολύ γοητευτικό για να χωρέσει σε οποιοδήποτε subforum...
Αυτό είναι το δύσκολο,να μείνουμε ON topic!!!:)
Στο avs απαντούν διαδικτυακοί χαρακτήρες με εγγενή ασέβεια προς ριζωμένα κοινωνικο-πολιτικά πρότυπα και - όπως είναι επόμενο - διάφορες ΄΄ιερές αγελάδες΄΄ της ακροαματικοφιλίας.Αρκετοί εξ ημών μάλιστα ψυχαγωγούμαστε με όλη αυτήν την ασέβεια.

Το πρώτο βήμα προς την ασεβή nirvana για τον υποφαινόμενο ήταν η απομυθοποίηση όλων όσων πρέσβευαν οι πρώτες δεκαετίες της ζωής του.Είναι άνευ εννοίας η προσκόλληση σε καταστάσεις που δεν ίσχυαν πραγματικά με τον τρόπο που τείναμε εμείς να τις αντιλαμβανόμαστε.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.511
- όπως ειπώθηκε ήδη . . . πρωτίστως η ανεμελιά , αλλά καί η δίψα για μάθηση . . . επίσης θα προσέθετα ο σχετικά υγιής ''φανατισμός'' ( οι ροκάδες , οι ντισκάδες , οι Ελληνικά όχι ξένα κλπ ) , ότι και να είμασταν . . . το πιστεύαμε με πάθος διότι υπήρχαν και μουσικά ρεύματα με ολόκληρες κουλτούρες στο κατόπι τους . . . οπότε κάθε ακρόαση ήταν και μυσταγωγία

- το hifi δεν χάλασε το μουσικό όνειρο . . . όσο ταπεινό & αφρόντιστο μηχάνημα-χώρο και να είχαμε ήδη ακούγαμε διαφορές από δίσκους εισαγωγής vs εγχώριας κατασκευής , κασέτες χρωμίου vs normal . . . όλα τράβηξαν την αναπόφευκτη εξελικτική τους πορεία
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μαζί με την ηλικία έρχεται και η γνώση (σε κάποιους ανθρώπους φυσικά, όχι σε όλους). Η γνώση σκοτώνει την άγνοια η οποία είναι ευτυχία (σύμφωνα με τους αγγλοσάξονες τουλάχιστο).

Πράγματα που στη μουσική με έκαναν ευτυχισμένο κάποτε δε μπορούν να με συγκινήσουν πλέον. Πράγματα που δεν κατανοούσα βρίσκονται πλέον πιο κοντά μου. Ακόμα κι αν ξεχωρίσω τη μουσική από τον ήχο, μπορεί να μην ήμουν ποτέ hi end τύπος αλλά δε νοσταλγώ καθόλου το sharp με διπλό κασετόφωνο που είχα στο μαθητικό μου δωμάτιο ούτε το Sony Walkman μου με τα "στέκα" ακουστικά.

Για τίποτα δεν αλλάζω τον ήχο που έχω σήμερα και κυρίως τη μουσική που έχω σήμερα.
Εξαρταται και απο το τι ακουγες τοτε ωστε να μην σε συγκινει σημερα.Θυμαμαι τον εαυτο μου με ενα φορητο κασετοφωνακι sanyo και μονοφωνικο ακουστικο (earplug) να ακουω dark side of the moon η hey joe και ξυπνουσα με το ακουστικο στο αυτι.Σημερα ακουω τα ιδια συν αλλα κατω απο αλλες συνθηκες.....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.133
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top