Ακρίβεια σήματος nova



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ειχε 85 (αν θυμαμαι καλα)
αλλα ρωτας παντου
αλουμινιο (αν μπορεις) ...για να μην ξανα ασχοληθεις......
1-1,2 εισαι σουπερ
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
ειχε 85 (αν θυμαμαι καλα)
αλλα ρωτας παντου
αλουμινιο (αν μπορεις) ...για να μην ξανα ασχοληθεις......
1-1,2 εισαι σουπερ
σε ευχαριστώ πολύ και εσένα και όλους τους υπόλοιπους για την βοήθεια σας να είστε όλοι καλά
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Ο τρόπος που έχει κάνει την Ένωση δεν είναι λάθος. Καλύτερα θα ήταν να είναι ενιαίο το καλώδιο αλλά το πρόβλημα σου πιστεύω ότι οφείλεται στην ρύθμιση του πιάτου σου. Τα πιάτα της nova τουλάχιστον τα παλαιότερα ήταν 60 cm και σε περιπτώσεις νέφωσης παρουσίαζαν προβλήματα. Το δικό μου που είναι 1.40 παρουσιάζει πρόβλημα με πολύ ισχυρές καταιγίδες λόγο του ότι είναι πολύ πυκνά τα σύννεφα και δεν τα περνάει το σήμα των δορυφόρων,αλλά είναι σπάνιο,και αυτό με καλά lnb και diseque switch της Johanson .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Να διευκρινήσω ότι η Nova εδώ και λίγο καιρό, σταμάτησε τη συνεργασία με εξωτερικούς τεχνικούς και στέλνει «δικούς» της.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
1
Να διευκρινήσω ότι η Nova εδώ και λίγο καιρό, σταμάτησε τη συνεργασία με εξωτερικούς τεχνικούς και στέλνει «δικούς» της.
τώρα αυτό είναι καλό η κακό το ότι φέρνει δικούς της ;
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Δεν ξέρω αν είμαι στο κατάλληλο θέμα.
Μετά από πολύ ελαφριά μετακίνηση - πιθανόν από περιστέρια - χάθηκε το σήμα στις ταινίες. Ο τεχνικός μετά από έλεγχο των πάντων από τηλεφώνου στην επίσκεψη είπε ότι είναι από την μετακίνηση του LNB (μιλάμε για ούτε ένα χιλιοστό !!!)
Όποτε τι κάνω βγάζω άδεια κυνηγιού; Ή δίνω 30 ευρώ κάθε βδομάδα στον τεχνικό;;;
(Το κατεβάζω από διαδίκτυο το εξαιρώ).

Τέλος αν έχει τοοόσο μεγάλη ευπάθεια το δίκτυο τους, μήπως θα έπρεπε να το αναφέρουν στις διαφημίσεις/συμβόλαια τους;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.715
Αν μετακινείται το lnb από περιστέρια, τι γίνεται όταν φυσάει; :whistling::D

Μόνο αν κάτσει...γύπας ίσως να μετακινηθεί το lnb. :laugh:
Είσαι σίγουρος ότι ήταν σόι ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση;
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ο τεχνικός ήταν της nova. Υποθέτω ότι ήταν περιστέρια διότι αυτά βλέπω. Μπορεί να ήταν και κανα κοράκι κι αυτά υπάρχουν.

Τελικά βρήκα ένα φίλο που μου είπε ότι μπορούμε να το φτιάξουμε, αλλά οχι σε δυο λεπτά. Ένας πάνω στην κεραία κι ένας στην τηλεόραση και μιλάμε τηλεφωνικά.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Οι δορυφορικές κεραίες δεν φτιάχνονται ετσι. Θέλει ένα πεδιομετρο για να δεις που εγκλωβίζεται σωστά το σήμα. Είναι λογικό να χάσει σε κάποια στιγμή λόγο συστολων διαστολων από την ζέστη. Αν είσαι Αθήνα και το πιατο σου είναι εύκολο σε πρόσβαση έχω πεδιομετρο και μπορώ να σου το διορθώσω χωρίς χρέωση.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ευχαριστω πολύ. Θεσσαλονίκη είμαι.
Ποσό έχει αυτό το πεδίομέτρο;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top