Marantz SR7010 - SR7011




Μηνύματα
268
Reaction score
129
λοιπον παιδια δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερο προβλημα,δεν εχασε καμια απο τισ ρυθμησεις που εβαλα πριν το ρεσετ....μαλον πριν τα πολλα ρεσετ το μονο προβλημα ειναι οτι μου γραφει no network connection οταν το βαζω στο ιντερνετ ραδιο η ον λαιν μιουζικ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Ίσως έχετε διαβάσει κάποια άρθρα μου σχετικά με τα προβλήματα θορύβου που παρουσιάζει ο τελικός μου με τις διάφορες συνδέσεις πηγών.

Έτσι απεφάσισα να δράσω δυναμικά.

Αποσύνδεσα τον marantz από τον τελικό.

Είχα μέχρι τώρα σύστημα 5,1,2 όμως εφ όσον δεν δίνω μεγάλο βάρος στο home cinema αλλά με ενδιαφέρει πρωτίστως μουσική ακρόαση, κατάργησα τ 5,1,2 και τα 2 ηχεία που περίσσεψαν τα έκανα κύρια. Έτσι μετετράπη πλέον σε 5,1 (το κλασικό και απαραίτητο), και ο τελικός με τον pro πλέον χωριστά με τα klipsch σαν κύρια ηχεία. Εντάξει εδώ σαν stereo όλα καλά, και κατά βάση δεν άλλαξε κάτι στο αποτέλεσμα.

Home cinema τώρα :

Κύρια ηχεία τα dali pico ... https://www.skroutz.gr/s/7628629/Dali-Zensor-Pico.html
πίσω ηχεία τα mission volare
κεντρικό, ένα αμερικάνικο καλούτσικο, το orbital nova.
Sub Yamaha http://www.thrillingaudio.com/Yamaha_YST_SW315_Subwoofer_p/yamaha yst-sw315.htm

Το αποτέλεσμα ύστερα από αρχικοποίηση του marantz, αξιοπρεπέστατο.

Όμως μου έβγαλε τα pico σαν large!!!!!

Φυσικά τα έκανα small. Όμως μπορείτε να μου αναφέρετε τον λόγο?

Υπάρχει κάποιος κανόνας σχετικά με τις βέλτιστες ρυθμίσεις του marantz? Κάποιος "μπούσουλας" βρε αδελφέ!

Περιμένω απαντήσεις από τους φανατικούς.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η ισοσταθμιση του audyssey βλεπει τις δυνατοτητες του ηχειου(χωρου) και κανει eq τις συχνοτητες να ειναι ως -3db ......μετα εσυ κοβεις τα ηχεια εκει που πρεπει.

δλδ αν βαλεις το pico στην μεση του δωματιου θα δεις οτι θα στο βγαλει small γιατι το ηχειο δεν εχει δυνατοτητες χαμηλα.....αν το βαλεις σε γωνια και βγαλει και χαμηλες(λογω γωνιας) θα σου νκανει ρυθμιση μεχρι εκενες τις χαμηλες ....αν φτανει πολυ χαμηλα το βγαζει large
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Γίνεται να μην τα πετάξεις όλα?

Όπως προανέφερα παραπάνω είχα θόρυβο κατά την σύνδεση του τελικού με τον marantz. Η σύνδεση γινόταν μέσω rca και με τον pro μου μέσω xlr. Γυρίζοντας το σχετικό κουμπί στον τελικό είχα όποια επιλογή από τις δύο ήθελα.

Για να αφαιρεθεί ο θόρυβος, σύνδεσα 2 ηχεία στον marantz και κατάργησα την εχτρα ενίσχυση. Άρα δεν χρειάζονται πλέον τα καλώδια rca. Υπάρχει δε πλήρεις απομόνωση τώρα των δύο συστημάτων.

Έτσι δεν είναι? Αμ δε!!!!!!! Ο θόρυβος μεταφέρθηκε πλέον ΣΤΙΣ XLR ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ!

Χάος? Ναι....

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας μας αναφέρει......

Τι κάνω λοιπόν? Ξαναβάζω τα rca και εκεί ξαναγυρίζει ο θόρυβος. Δεν ξαναχρησιμοποιώ το πλήκτρο για την επιλογή xrl -rca. Μόνιμα λοιπόν στην xlr και τέλος οι θόρυβοι.
Έτσι παίζουν πολυκάναλο πλέον τα pico, και αν γυρίσω σε rca (φαντάζομαι - δεν δοκιμάζω φυσικά) θα παίζουν σαν κύρια ηχεία δύο ζεύγη: Τα klipsch και τα pico!

Τα αφήνω έτσι, ή τα φορτώνω και δρόμο για την αντιπροσωπεία???
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
signal ground στην πλατη του ενισχυτη αυτο θα συνδεσεις στην πριζα , ελπιζω να εχει γειωση αυτη σωστη φυσικα.
 


Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Ο ενισχυτης δεν εχει γεωση, εσυ θα του προσθεσεις, θα παρεις απο εκει που σου ειπα και θα τρεχεις ενα καλωδιο παραλληλα με αυτο της τροφοδοσιας απο την πριζα σου και θα ενωσεις σε φισ στη γειωση .
Απλο ειναι εαν δεν τα καταφερνεις ενας τεχνικος μπορει φυσικα.
Οπως ειπα φτανει να ειναι ο.κ. και η γειωση της πριζας σου.
Ειχα παρομοιο προβλημα, εαν και ολα δε λυνονται με τον ιδιο τροπο ,εγω σου λεω δικια μου εμπειρια, και εκμεταλευεσαι θυρα γειωσης που υφισταται.
 

Μηνύματα
1.074
Reaction score
832
Iακωβε μια λυση εχεις !! (με φιλικη διαθεση χιουμορ) κανεις update το firmware των αυτιων σου και reset ! :drinks::boast::bigboss:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Iακωβε μια λυση εχεις !! (με φιλικη διαθεση χιουμορ) κανεις update το firmware των αυτιων σου και reset ! :drinks::boast::bigboss:

Τελικά βρήκα ''πλάγιο '' τρόπο - λύση, και συμβιβάστηκα. Ευχαριστημένος πάλι....

(τελευταία παράγραφος παρακάτω,)
https://www.avsite.gr/forum/threads...-απ-τα-τροφοδοτικά.163750/page-2#post-2303336
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ειδοποιηση ενημερωσης σημερα μολις ανοιξα τον sr7011

δεν ειδα αν αλλαξε η version dts >:(....ας μας πει καποιος αν αλλαξε οταν το περασει...δεν νομιζω αλλα ποτε δεν ξερεις !!

wi-fi 6 λεπτα

FU.jpg


αποτι διαβασα τωρα πρεπει να ειναι και για υποστηριξη AirPlay 2
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Και σε μένα έβγαλε χθες το απόγευμα για τον 7012 αλλά έτσι για την αλητεία δεν το 'βαλα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
η ισοσταθμιση του audyssey βλεπει τις δυνατοτητες του ηχειου(χωρου) και κανει eq τις συχνοτητες να ειναι ως -3db ......μετα εσυ κοβεις τα ηχεια εκει που πρεπει.

δλδ αν βαλεις το pico στην μεση του δωματιου θα δεις οτι θα στο βγαλει small γιατι το ηχειο δεν εχει δυνατοτητες χαμηλα.....αν το βαλεις σε γωνια και βγαλει και χαμηλες(λογω γωνιας) θα σου νκανει ρυθμιση μεχρι εκενες τις χαμηλες ....αν φτανει πολυ χαμηλα το βγαζει large

Απόλυτο δίκιο,

Έβαλα τα pico σε βάσεις ανάμεσα από τα klipsch και τα έθεσε σαν small! Και όντως σε αυτή την θέση δεν είχαν το χαμηλό που βγάζουν όταν είναι τις γωνίες.

Πάντως η τοποθέτηση ενός ηχείου είναι βασικός παράγων για την ανάδειξή του. Δηλαδή ένα ηχείο μπορεί και να καταστραφεί ως προς την απόδοση ανάλογα με την θέση τοποθέτησης. Στην προκείμενη περίπτωση (ράφι & γωνίες) ναι μεν υπάρχει το απαραίτητο βάθος στο χαμηλό, όμως λόγω του ότι δεν τηρείται η σωστή απόσταση - θέση από το ύψος του αυτιού κλπ, χάνουν κάπως ως προς την σκηνική παρουσία. Άρα πρέπει να τηρούνται πάντα οι κανόνες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Παιδάκια,

Έχω ένα dvd από το πάλαι χαιτεκ.

Στις ρυθμίσεις για την ένταση του σαμπ μου βγάζει απόκλιση από τα υπόλοιπα ηχεία.

Εσείς μετά την αυτόματη μέτρηση πειράζετε την βαθμονόμηση του σαμπ ή όχι?

Βάση του dvd θέλει τουλάχιστον +5 db... μέτρηση με εφαρμογή στο κινητό
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Παιδάκια,

Έχω ένα dvd από το πάλαι χαιτεκ.

Στις ρυθμίσεις για την ένταση του σαμπ μου βγάζει απόκλιση από τα υπόλοιπα ηχεία.

Εσείς μετά την αυτόματη μέτρηση πειράζετε την βαθμονόμηση του σαμπ ή όχι?

Βάση του dvd θέλει τουλάχιστον +5 db... μέτρηση με εφαρμογή στο κινητό
Κάποτε θα πρέπει να φέρεις επαγγελματία να σου στρώσει το σύστημα, και να σταματήσεις τις αλχημείες...;)

Μην ταλαιπωρείσαι άλλο
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Διαβάζοντας εδώ, έθεσα το μηχάνημα και eco mode. Παρατήρησα ότι υπάρχει χαμηλότερη θερμοκρασία.

Η ρύθμιση αυτή επηρεάζει τον ήχο?

Πάντως τώρα που έβγαλα τον τελικό, παρατήρησα ότι το ενισχυτικό του μέρος δεν είναι και άσχημο. Το αντίθετο μάλιστα.
Με τα dali έχει φτιαχτεί ένα πολύ όμορφο ακουστικά σύστημα 5,1 με απίθανη αληθοφάνεια, ισχύ,τρισδιάστατη απεικόνιση.
Η αυτόματη ρύθμιση, έκανε πολύ καλύτερη δουλειά τώρα. Για τα γούστα μου όμως ακόμη και τώρα, έχω απενεργοποιήσει το audissey.

:bigboss::bigboss::bigboss:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.005
Reaction score
8.049
Επανέρχομαι,

Eco mode....
Επηρεάζει τον ήχο ή 'οχι?

Τι προτείνετε για αυτήν την επιλογή?

Σε πια σημεία επεμβαίνει?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.673
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top